Gönderen Konu: QRPLabs QDX Kit  (Okunma sayısı 1408 defa)

Çevrimdışı TA2SUA

QRPLabs QDX Kit
« : 16 Kasım 2021, 10:53:49 »
Merhaba,

QRPLabs'ın 14 Ekimde 450 adet kadar satışa çıkardığı ve dakikalar içinde tükenen QDX kitinden bir adet alabilen şanslılardanım.
Normalde QRPLabs sitesinde ödemeler paypal ile olduğundan site üzerinden Türkiye'den doğrudan sipariş verme imkanımız olmuyor. Site üzerindeki Ticket sistemi üzerinden haberleşerek banka havalesi yolu ile sipariş verebiliyorsunuz. Kendisi TA amatörlerine ciddi bir indirim de sağlıyor.

SMD parçalar pcb üzerinde hazır geliyor. Sadece toroidleri sarmak ve bazı smd olmayan komponentleri bizim lehimlememiz gerekiyor. Kiti zaman buldukça ufak ufak uğraşarak bir hafta kadar bir sürede tamamladım. Ama bir oturuşta 3-4 saatte bitirdiğini söylüyor bir çok kişi.

İlk defa bir kitten "telsiz" yaptığım için benim için güzel ve öğretici bir deneyim oldu. Benim aldığım ilk üretilen versiyonu olduğundan henüz tam netleşmemiş bazı konular var ve QrpLabs'ın mail grubunda devam eden açık bazı sorular var. Ancak nihayetinde kit çalışıyor ve basit bir 20m vertikal anten ile 4.5-5w çıkış alarak epey qso yapabildim. (bir kaç saat çalıştığım haftasonunda aldığım pskreporter ekran görüntüsünü ekledim)Son gelen bilgiye göre Aralık ayı ortalarında QRPLabs bir 350 adet kadar daha kit üretip satışa çıkaracak. Global çip krizi nedeni ile malzeme bulmakta zorlandığından adetlerin limitli olduğunu belirtiyor.  Bu Rev2 olarak belirtilen yeni board'da ilk versiyondaki bazı sorunlar da giderildiğinden daha da kolay toplanabilir olacaktır muhtemelen. 80-40-30-20m bantlarında çalışan 5w bir dijital cihaz için kutu ile birlikte istenen fiyat 80 dolar civarında (60 dolar kit 20 dolar aluminyum kutu, kutusuz da alınabiliyor)  bence gayet makul. Ama Hans Bey'in TA ya yaptığı indirim sayesinde kiti bunun da epey altında bir fiyat ile  almış oldum aslında. Almak isteyenlerin aralık ortasına doğru ticket sistemi üstünden Hans Bey ile iletişime geçmesinde fayda olabilir.

Selamlar.

Çevrimdışı TA2FD    TA Callbook kaydı

    Ömer Albayrak
    ANKARA
  • Hamlet
  • *
  • İleti: 9
  • DOST BİN İSE AZ, DÜŞMAN BİR İSE ÇOKTUR
Ynt: QRPLabs QDX Kit
« Yanıtla #1 : 24 Kasım 2021, 14:23:03 »
Hayırlı olsun, eline sağlık.
Güle güne kullan.
/ ta2fd

Çevrimdışı TA7AOF

Ynt: QRPLabs QDX Kit
« Yanıtla #2 : 27 Kasım 2021, 16:19:10 »
Hayırlı olsun. QDX serisinin çıktığını bu haber ile öğrenmiş oldum. Herkesin merakla beklediği bir cihazdı. Dijital mod ile 4 band olması büyük avantaj sağlıyor. 5W ile birçok güzel QSO'lar yapılabilecektir. Hans, tanıdığım en mükemmel amatörlerden birisidir. Gençler çalışsın, hobimiz devam etsin diye ücretsiz cihaz bağışladığına şahidim.

73

Çevrimdışı TA2SUA

Ynt: QRPLabs QDX Kit
« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2021, 08:04:31 »
İyi dilekleriniz için çok teşekkürler. Bir süredir bir raspberry pi'a bağlı olarak bahçede duruyor. Uzaktan vnc ile bağlanarak qso yapıyorum. Raspberry pi ile birleşince uzaktan kumandalı istasyon (remote qth) olarak epey pratik bir çözüm oldu. Ses kartı kendi içinde, cat kontrolü de doğrudan aynı usb bağlantısı üstünden olduğundan tek kablo ile iş bitiyor.

20 m ye ayarlanmış olta üstünde 1mm lik tel ve 6 radyalden ibaret çok basit bir ground plane vertical anten ile propagasyon uygun olduğunda 4.5w ile hemen her yere ulaşabiliyorum neredeyse ft8'de. Wspr ve js8call denemeleri de yapıyorum.

2 amperlik bir sigorta taktım dc girişine. Hadi diyelim antende bir sorun oldu swr yükseldi en fazla yakacağım bir kaç bs 170 transistör olur. Sürekli koca telsizi ve güç kaynağını açık bırakmaya göre daha risksiz bir çözüm diye düşünüyorum.

Az önce Yeni Zelanda ile qso yaptım. Benim gibi yaşadığı evde apartmanda anten kurma olasılığı olmayan ama hobi bahçesine, işyerine veya babadan kalma bahçeli eve anten kurma imkanı olan amatörler için remote qth olarak kullanılabilecek çok pratik bir çözüm olduğunu belirtmek istedim. Yeni yayınlanan firmware i yüklediğimden beri usb kontrolü çok stabil. Bir haftadan fazladır açık hiç sorun olmadı.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2021, 08:09:10 Gönderen: TA2SUA »