Gönderen Konu: HF Power Amplifier.. IRF530 mosfet ile  (Okunma sayısı 2549 defa)

Çevrimdışı TB5X_SK

HF Power Amplifier.. IRF530 mosfet ile
« : 07 Kasım 2021, 18:30:10 »
Herkse selamlar..

Bir arkadaşım Aliexpressten aldığı ve (sanırım girişini yakmış ) bozuk sen yaparsın uğraşırsın diye bana verdiği power amplifier katını inceledim. Kitin girişi çok hassas.. 10 mW giriş seklinde dizayn edilmiş.. yüksek watt girince de yanmış. Girişteki arızalı kısmı iptal edip  diğer kısmını çalıştırınca kitin çalıştığını gördüm.

Devreyi Metin hocam sağolsun Sprint programı ile çiziverdi. Çıkışta LPF yoktu onuda biz ilave ettik. Devre 13.8 v ile 40 ve 80 metrelerde 70 watt kadar veriyor. 20 metrede watt biraz düşsede yinede idare eder. Yapımı basit ve ucuz.. QRP sinin arkasına takmak isteyen olursa öneririm güzel çalışıyor..

Baskı devre PDF olarak iletinin en alt kısmında.. fotoları ve videosunu paylaşıyorum..

Yapacak arkadaşlara başarılar dilerim..

73

VİDEOSU: https://youtu.be/WJmQFOWN_ms

Orjinal kart

« Son Düzenleme: 17 Şubat 2024, 09:38:46 Gönderen: TA8A »
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA5AE

Ynt: HF Power Amplifier.. IRF530 mosfet ile
« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2021, 01:07:28 »
Hocam Tebrikler. İstasyonunuza hayırlı olsun. Güzel günlerde kullanın. 73

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #2 : 08 Kasım 2021, 13:54:41 »
Tebrikler hocam eline koluna sağlık maşallah 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #3 : 14 Kasım 2021, 21:10:12 »
       Merhaba Mehmet Hocam,
       Bu projeni youtube de gezinirken gördüm.  Şema güzel, işçilik güzel. En önemlisi sonuç güzel. Qrp kullananlar biliyorsun hep propagasyon şartlarının yetersiz olduğu zamanlarda seslerini uzaklara duyuramamaktan şikayet ederler. Bu PA lar yardımıyla bu sorunun üstesinden geliniyor.
Bir anda qrp cihazınız şahlaniveriyor adeta. Aslında qrp ile çalışan arkadaşların mutlaka yapması lazım. Tabiki bu bendenizin fikri. Bu PA yardımıyla ülkemiz içi ve Avrupa ile çok rahat qsolar yapabilirsiniz. Mehmet hocam eline sağlık, çalışmanı beğendim. Bol güzel günlerde kullan.
          Pardus v.3 trx cihazını yaparken bu PA modülünü kasayla tümleşik olmasını istedim. Bu şekilde dizayn ile dağınıklık ortadan kalkıyor ve taşıma daha da kolaylaşıyor. Tabiki böyle cihazlarla konuşurken/qrp diyemedigim için de üzülüyorum. Ama olsun. Önemli olan arastirmak, çalismak ve ürünü ortaya çıkarıp çalıştırmak.
           Mehmet hocam devredeki trimpotlari çok türlü olanlardan seçersen istenmeyen durumlardan korumuş olursun.
            Yeni projelerini bekliyoruz. Kolay gelsin.       73...

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #4 : 06 Aralık 2021, 18:44:56 »
merhaba mehmet bey bir sorum olacak
kullanılan smd dirençler ve kondansatorlerin kılıfı nedir.
iyi çalışmalar ta7bb

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #5 : 06 Aralık 2021, 19:58:21 »
Ömer bey 1206 kılıf..

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #6 : 07 Aralık 2021, 19:16:30 »
merhaba.