Gönderen Konu: CQ WW DX RTTY 2021  (Okunma sayısı 197 defa)

Çevrimdışı TA4RC

CQ WW DX RTTY 2021
« : 20 Eylül 2021, 23:03:46 »

HERKESLE QSO SERBEST!
2021 CQ World Wide RTTY DX Yarışması
25-26 Eylül Cumartesi 0000 GMT'de Başlıyor -- Pazar 2400 GMT'de Bitiyor

I. AMAÇ: Dünyanın dört bir yanındaki amatörlerin mümkün olduğunca çok sayıda CQ bölgesinde, ülkede ve W/VE QTH'de diğer amatörlerle iletişim kurması için.

II. BANTLAR: Yalnızca beş bant: 3.5, 7, 14, 21 ve 28 MHz. Yerel bant planlarına uyulması şiddetle teşvik edilir.

III. YARIŞMA QSO DEĞİŞ/TOKUŞ: RST raporu artı istasyon konumunun CQ bölge numarası (örn. 599 20). Kıta ABD ve Kanada'daki istasyonlar da QTH gönderir (örn. 599 05 MA). IV.C.3'e bakınız. aşağıda.

IV. PUANLAMA:

A. Puan: Nihai puan, bölge, ülke ve QTH çarpanlarının toplamı ile çarpılan toplam QSO puanlarının sonucudur. Örnek: 1000 QSO puanı * (30 Bölge + 70 Ülke + 35 W/VE QTH) = 135.000 (son puan).

B. QSO Puanları: İstasyonlarla her bantta bir kez iletişime geçilebilir. QSO puanları, çalışılan istasyonun konumuna bağlıdır.

Farklı kıtalardaki istasyonlar arasındaki temaslar üç (3) puan sayılır.
Aynı kıtadaki ancak farklı ülkelerdeki istasyonlar arasındaki temaslar iki (2) puan sayılır.
Aynı ülkedeki istasyonlar arasındaki temaslar bir (1) puan sayılır.
C. Çarpanlar: Üç tür çarpan vardır.

Bölge: Her bantta temas edilen her farklı CQ bölgesi için bir (1) çarpan. CQ Worked All Zones kuralları standarttır.
Ülke: Her bantta bağlantı kurulan her farklı ülke için bir (1) çarpan. DXCC varlık listesi, Worked All Europe (WAE) çarpan listesi artı IG9/IH9 ve kıta sınırları, ülke çarpanlarını tanımlamak için standartlardır. Deniz mobil istasyonları yalnızca bir bölge çarpanı için sayılır.
W/VE QTH: Her bir bantta iletişim kurulan her kıta ABD eyaleti (48), Columbia Bölgesi ve her Kanada çağrı alanı (14) için bir (1) çarpanı. Eyaletleri tanımlamak için lütfen yalnızca resmi ABD Posta Servisi kısaltmalarını kullanın (örneğin, Michigan = MI, Massachusetts = MA, Ohio = OH, Columbia Bölgesi = DC). Not: Alaska (KL7) ve Hawaii (KH6), eyalet çarpanları olarak değil, yalnızca ülke çarpanları olarak sayılır. Kanada çağrı alanları (toplam 14) aşağıdaki gibidir: NB (VE9), NS (VE1), QC (VE2), ON (VE3), MB (VE4), SK (VE5), AB (VE6), BC (VE7) , NWT (VE8), NF (VO1), LB (VO2), NU (VY0), YT (VY1), PEI (VY2).

V. GİRİŞ KATEGORİLERİ:

A. Tek Operatör Kategorileri: Bir kişi (operatör) tüm çalıştırma ve kayıt fonksiyonlarını gerçekleştirir. Çalışma süresi veya bant değişimlerinde herhangi bir sınırlama yoktur. Herhangi bir zamanda yalnızca bir iletilen sinyale izin verilir.

1. Tek Operatör: Her türlü QSO bulma yardımı yasaktır (bakınız VIII.2).

a. Yüksek Güç (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir .

B. Düşük Güç (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 100 watt'ı geçmemelidir .

C. QRP (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 5 watt'ı geçmemelidir .

2. Tek Operatör Destekli: Bu kategorideki katılımcılar QSO bulma yardımını kullanabilir (bkz. VIII.2).

a. Yüksek Güç Destekli (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir .

B. Düşük Güç Destekli (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 100 watt'ı geçmemelidir .

C. QRP Destekli (Tüm Bant veya Tek Bant): Toplam çıkış gücü 5 watt'ı geçmemelidir .

B. Tek Operatör Bindirme Kategorileri: Gereksinimleri karşılayan herhangi bir Tek Operatör katılımcısı AYRICA Cabrillo günlük dosyası başlığına uygun CATEGORY-OVERLAY satırını ekleyerek aşağıda gösterilen kategorilerden birine girebilir. Bindirme kategorisi girişleri sonuçlarda ayrı olarak listelenecektir; Tüm Gruplar olarak puanlandı; ve Yüksek Güç ve Düşük Güç (QRP'yi içerir) olarak gruplandırılmıştır.

1. Klasik Operatör (KLASİK): Katılımcı, QSO bulma yardımı olmadan yalnızca bir telsiz kullanacak ve 48 saatin 24'üne kadar çalışabilir - kapalı süreler, hiçbir QSO'nun kaydedilmediği en az 60 dakikadır . Günlük 24 saatten fazla çalışma gösteriyorsa, bindirme puanı için yalnızca ilk 24 saat sayılacaktır. İletim sırasında almak yasaktır. Tek Operatör Destekli girişler bu kategori için uygun değildir.

2. Çaylak (ROOKIE): Operatör, yarışma tarihinden üç (3) yıldan daha az bir süre önce radyo amatörü olarak lisans almıştır. SOAPBOX alanında ilk lisanslandığı tarihi belirtin. Önceki Çaylak kazananları bu kategoride plaket alamazlar.

C. Çoklu Operatör Kategorileri (yalnızca tüm bant işlemi): Herhangi bir sayıda operatöre izin verilir. QSO bulma yardımına izin verilir. Herhangi bir zamanda bant başına yalnızca bir iletilen sinyale izin verilir.

1. Tek Verici (ÇOKLU BİR): Herhangi bir anda bir bantta yalnızca bir iletilen sinyale izin verilir (çalışma istasyonu/sinyal). İstisna: Bir ve yalnızca bir başka iletilen sinyal (çarpan istasyon/sinyal) kullanılabilir, ancak ve ancak—, iletilen sinyalden farklı bir banttaysa ve çalışılan istasyon yeni bir çarpan ise. Çalıştırma ve çoğaltıcı iletilen sinyallerin her biri, saat başına (00 ila 59 dakika) maksimum 8 bant değişikliği yapabilir. Günlük, her bir QSO'yu hangi iletilen sinyalin (çalışma veya çarpan) yaptığını belirtmelidir. Çarpan tarafından iletilen sinyal, CQ'yu (kontak talep etme) aramayabilir.

a. Yüksek Güç: Toplam çıkış gücü , herhangi bir zamanda herhangi bir bantta 1500 watt'ı geçmemelidir .

B. Düşük Güç: Toplam çıkış gücü , herhangi bir zamanda herhangi bir bantta 100 watt'ı geçmemelidir .

2. İki Verici (MULTI-TWO): Herhangi bir zamanda iki farklı bantta en fazla iki iletilen sinyal kullanılabilir. Günlük, her bir QSO'yu hangi istasyonun/sinyalin yaptığını belirtmelidir. Her istasyon/sinyal herhangi bir saat içinde (00 ila 59 dakika) maksimum 8 bant değişikliği yapabilir. Toplam çıkış gücü , herhangi bir zamanda herhangi bir bantta 1500 watt'ı geçmemelidir .

3. Çoklu Verici (ÇOKLU SINIRSIZ): Beş yarışma bandı aynı anda etkinleştirilebilir. Herhangi bir zamanda bant başına yalnızca bir iletilen sinyale izin verilir. Toplam çıkış gücü , herhangi bir zamanda herhangi bir bantta 1500 watt'ı geçmemelidir .

D. Checklog: Log kontrolüne yardımcı olmak için gönderilen girdi . Girişin sonuçlarda bir puanı olmayacak ve günlük kamuya açıklanmayacak.

VI. ÖDÜLLER: Tek bantlı bir log yalnızca tek bantlı bir ödül için uygun olacaktır. Birden fazla bant içeren bir günlük, tek bantlı bir giriş olarak belirtilmediği sürece, tüm bantlı bir giriş olarak değerlendirilecektir.

A. Sertifikalar: Kayıt son teslim tarihine kadar giriş yapan herkes için elektronik sertifikalar indirilebilir hale getirilecektir.

B. Plaketler: Plaketler, bir dizi kategoride en iyi performans için verilir. Güncel plaket ve sponsor listesine www.cqwwrtty.com/plaques.htm adresinden ulaşabilirsiniz . Katılım başına sadece bir plaket verilecektir. Plaket alan istasyon alt alan ödülü olarak değerlendirilmez; plaket o alanda ikinci olana verilecektir.

VII. KULÜP YARIŞMASI: Kulüp puanı, üyeler tarafından gönderilen günlüklerden alınan toplam puandır. İki ayrı kulüp yarışma kategorisi vardır.

A. ABD Kulüpleri: Katılım, kulüp alanının merkezinden 250 millik bir yarıçap içinde ikamet eden kulüp üyeleriyle sınırlıdır.

B. DX Kulüpleri: Katılım, YA kulübün bulunduğu DXCC kuruluşu içinde VEYA kulüp alanının merkezinden 400 km yarıçaplı bir daire içinde ikamet eden kulüp üyeleriyle sınırlıdır.

C. Genel kulüp kuralları:

Ulusal organizasyonlar (örn. JARL, REF veya DARC) kulüp yarışması için uygun değildir.
Tek operatörlü girişler yalnızca bir kulübe katkıda bulunabilir. Çok operatör puanları, operasyona katılan kulüp üyelerinin sayısının yüzdesi olarak birden fazla kulübe tahsis edilebilir. Günlük girişi, tam kulüp adını (ve çoklu işlemse kulüp tahsislerini) hecelemelidir.
Bir kulübün sonuçlarda listelenmesi için en az dört günlük alınması gerekir. Kontrol günlüğü girişleri kulüp puanı için sayılmaz.
"İkamet etmek" kelimesi şu şekilde tanımlanacaktır: Daimi veya sürekli ikamet etmek veya bir kişinin sabit, daimi ve asıl meskeni olarak yasal amaçlarla bir yeri işgal etmek.

VIII. TERİMLERİN TANIMLARI:

1. İstasyon konumu: Tüm vericilerin, alıcıların ve antenlerin bulunduğu alan. Tüm vericiler ve alıcılar, 500 metre çapında tek bir daire içinde olmalıdır. Antenler, RF iletim hatları ile vericilere ve alıcılara fiziksel olarak bağlanmalıdır.

2. QSO bulma yardımı: Tek kanallı bir RTTY kod çözücü dışında, operatöre bir sinyalin çağrı işareti veya çarpan tanımlaması sağlayan herhangi bir teknolojinin veya başka kaynağın kullanılması. Bu, geniş bantlı çok kanallı RTTY kod çözücünün, DX kümesinin, DX tespit web sitelerinin (örneğin, DX Zirvesi), yerel veya uzak çağrı işareti ve frekans kod çözme teknolojisinin (örneğin, RTTY Skimmer veya Ters İşaret Ağı) veya diğer bireyleri içeren işletme düzenlemeleri.

IX. TÜM KATILIMCILAR İÇİN GENEL KURALLAR:

1. Katılımcılar, sundukları puanları etkileyebilecek herhangi bir aktivite gerçekleştirirken seçtikleri kategori sınırları içinde hareket etmelidir.

2. Her giriş için farklı bir çağrı işareti kullanılmalıdır. Katılımcının puanına yardımcı olmak için yalnızca katılımcının çağrı işareti kullanılabilir.

3. Herhangi bir bantta seçilen giriş kategorisinin toplam çıkış gücü sınırlamasını aşmayın. Herhangi bir zamanda herhangi bir banttaki toplam çıkış gücü, aktif amplifikatörün/amplifikatörlerin çıkışında ölçülür.

4. Kendini tespit etmek veya tespit edilmek istemek yasaktır.

5. Tüm vericilerin, alıcıların ve antenlerin fiziksel konumu istasyon konumundaysa, uzaktan çalıştırmaya izin verilir. Uzaktan çalıştırılan bir istasyon, tüm istasyon lisansı, operatör lisansı ve kategori sınırlamalarına uymalıdır. Kullanılan çağrı işareti, istasyonun bulunduğu yerin Düzenleyici Makamı tarafından verilmiş veya izin verilmiş olmalıdır.

6. İstasyon konumu dışındaki uzak alıcılara izin verilmez.

7. Bir bantta herhangi bir zamanda yalnızca bir sinyale izin verilir. Aynı bant üzerinde iki veya daha fazla verici bulunduğunda, aynı anda birden fazla sinyali önlemek için bir donanım cihazı KULLANILMALIDIR. Bir bantta iki veya daha fazla frekansta değişen CQ'lara izin verilmez.

8. Tüm iletişim talepleri, çağrılara verilen yanıtlar ve çağrı işaretlerinin ve yarışma değişimlerinin kopyalanması, yarışma süresi boyunca yarışmanın mod ve frekansları kullanılarak gerçekleştirilmelidir.

9. Kayıtlı çağrı işaretleri ve yarışma sonrası değiş tokuşların herhangi bir veri tabanı, kayıt, e-posta veya diğer yöntemlerle düzeltilmesine izin verilmez.

10. Sadece 45.45 Baud. 170 Hz shift ITA2 moduna izin verilir,

X. LOG TALİMATLARI: Yarışmayı kaydetmek veya yarışma logları hazırlamak için bilgisayar kullanan tüm katılımcılar için logların elektronik olarak gönderilmesi gerekmektedir .

1. Günlük, her kişi için aşağıdakileri GÖSTERMEK ZORUNDADIR: UTC'de doğru tarih ve saat, frekans (veya bant), çalışılan istasyonun çağrı işareti, gönderilen santral ve alınan santral. Gerekli tüm bilgileri içermeyen bir günlük, Checklog'a yeniden sınıflandırılabilir. Kişiler tamamlandıklarında günlüğe kaydedilmelidir. Dünya ve Kıta ödülleri için yarışan istasyonlar, kayıttaki tüm temaslar için doğru frekansları sağlamalıdır.

2. Tek bantlı katılımcılar , diğer gruplarda olsa bile, yarışma süresince yapılan tüm temasları dahil etmek zorundadır . Yalnızca Cabrillo başlığında veya özet sayfasında belirtilen bantta yapılan temaslar, puanlama amacıyla dikkate alınacaktır. Yalnızca bir bantta kişileri olan günlükler, tek bantlı girişler olarak sınıflandırılacaktır.

3. CABRILLO dosya formatı, günlükler için standarttır. CABRILLO dosya başlığının doldurulmasıyla ilgili ayrıntılı talimatlar için www.cqwwrtty.com/cabrillo.htm adresine bakın . Başlığın doğru doldurulmaması, girdinin yanlış kategoriye yerleştirilmesine veya Kontrol Günlüğü olarak yeniden sınıflandırılmasına neden olabilir. Not: ABD ve Kanada istasyonları, CABRILLO başlığında çalışma konumunu belirtmelidir (örn. LOCATION: OH); diğer istasyonlar 'DX' gösterir (örn. KONUM: DX).

4. Web yüklemesi, günlük göndermenin tek yöntemidir. Web yüklemesi www.cqwwrtty.com/logcheck/ adresinde mevcuttur .

5. CABRILLO OLMAYAN elektronik günlükler için talimatlar: Bir CABRILLO format günlüğü gönderemiyorsanız, lütfen başka bir format gönderme konusunda yardım için Yarışma Direktörü ile iletişime geçin.

6. Giriş Onayı: Alınan tüm günlükler e-posta yoluyla onaylanacaktır. Alınan günlüklerin listesi www.cqwwrtty.com/logs_received.html adresinde bulunabilir .

7. Log geri çekme: Bir katılımcı, log son teslim tarihinden itibaren 30 gün içinde herhangi bir nedenle sunulmuş log'u geri çekebilir. Talimatlar için Yarışma Direktörü ile iletişime geçin.

XI. GÜNLÜK SON TARİHİ:

1. Tüm girişler, yarışmanın bitiminden sonra BEŞ (5) GÜN İÇERİSİNDE gönderilmelidir: en geç 2359 UTC 1 Ekim 2021.

2. cqwwrtty.com/contact adresinden uzatma talep edilebilir . Talep meşru bir neden belirtmeli ve günlük kaydının son tarihinden önce alınmalıdır. Uzatmalar yalnızca Yarışma Direktörü tarafından onaylandıktan sonra verilir.

3. Son teslim tarihinden sonra gönderilen günlükler sonuçlarda listelenebilir ancak ödül için uygun olmayacaktır.

XII. YARGILAMA: CQ WW RTTY DX Yarışma Komitesi, yarışma girişlerini kontrol etmek ve karara bağlamaktan sorumludur. Katılımcıların kurallara ve en iyi amatör radyo uygulamalarına uymaları beklenmektedir. Müsabaka kurallarının ihlali veya sportmenlik dışı davranış, Komite tarafından disiplin cezası verilmesine neden olabilir.

A. Sportmenlik Dışı Davranış: Sportmenlik dışı davranış örnekleri aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

1. Telefon, İnternet, anlık mesajlaşma, sohbet odaları, VoIP, e-posta, sosyal medya veya web siteleri gibi amatör olmayan HERHANGİ bir radyo aracını kullanarak yarışma sırasında veya sonrasında herhangi bir kişiyi düzenlemek veya onaylamak

2. Katılımcı tarafından lisans sınırlamaları dışındaki frekanslarda yapılan aktarımlar.

3. Bant değişikliği veya kapalı zaman kurallarını karşılamak için günlükte değiştirme süreleri.

4. Aşırı doğrulanamayan QSO'lar veya doğrulanamayan çarpanlar için kredi almak.

5. Aşırı bant genişliğine sahip sinyaller (örn. sıçrama, tıklama) veya diğer bantlarda harmonikler.

6. Çalışan istasyonlar, çağrı işaretlerini göndermeden arka arkaya üçten fazla bağlantı kuruyor.

B. Ses Kayıtları: Klasik Yerleşim dahil olmak üzere (a) Dünya, (b) Kıta veya (c) ABD seviyelerinde ilk beşte yer almak için yarışan herhangi bir tek operatör katılımcısı (bkz. VA1), iletilen ve alınan sesi şu şekilde kaydetmelidir: yarışma operasyonu süresince operatör tarafından duyulur. Kayıt, ortak bir formatta (örn. mp3) olmalı ve her kulağa ayrı bir kanal olarak sesi içermelidir. Kayıt, sürekli bir kayıt olmalıdır (bireysel QSO'ların kaydı değil). "Yayın dışı" zaman (iletim veya alma olmadığında) kaydedilmek zorunda değildir. Kayıt, kaydın karara bağlanmasına yardımcı olmak için, kayıt son tarihinden itibaren 90 gün içinde Komite tarafından talep edilebilir. Kayıt dosyaları, talepten sonraki 5 gün içinde katılımcı tarafından sağlanmalıdır.

C. Disiplin İşlemleri: Herhangi bir ihlal durumunda yarışmacı, Komitenin takdirine bağlı olarak diskalifiye edilebilir.

1. Diskalifiye edilen girişler, yayınlanan sonuçların sonunda listelenir ve ödül için uygun değildir.

2. Komite eylemlerinin bildirimi, günlük gönderimi ile birlikte verilen adrese e-posta ile yapılacaktır. Katılımcının karara itiraz etmek için Yarışma Direktörüne beş günü vardır. Bu saatten sonra karar kesindir.

3. Komite, günlük veya diğer bilgileri incelemesine bağlı olarak herhangi bir girişin kategorisini değiştirme hakkını saklı tutar.

D. Günlük Kontrolü: Tüm günlükler, özel yazılım ve insan yargısı kullanılarak kontrol edilir.

1. Yinelenen kişiler ek bir ceza olmadan kaldırılır.

2. Yanlış alınan bir alışverişi olan kişiler, ek bir ceza olmadan kaldırılır.

3. Çağrı işareti hataları (büstü) veya diğer kayıtta (NIL) olmayan çağrı işaretleri kaldırılır ve bu kişi için QSO puan değerinin iki katı ceza alır.

XIII. BİLDİRİM: Bir katılımcı, bir CQ WW RTTY DX Yarışma günlüğü göndererek ve CQ WW RTTY DX Yarışma Komitesinin bu günlüğü inceleme ve değerlendirme çabalarını dikkate alarak, koşulsuz ve geri alınamaz bir şekilde şunları kabul ettiğini kabul eder:
1) okuduğunu ve anladığını yarışma kurallarına uymayı kabul eder ve bunlara bağlı kalmayı kabul eder,
2) istasyon yeri için amatör radyo ile ilgili tüm kural ve düzenlemelere göre işletilir,
3) log girişinin halka açık yapılabileceğini kabul eder ve
4)  Diskalifiye ve diğer Komite kararlarının resmi ve kesin olduğunu kabul edilir.Bir katılımcı yukarıdakilerin tümünü kabul etmek istemiyorsa veya kabul edemiyorsa, katılımcı girişi sunmamalı veya girişi yalnızca Kontrol Günlüğü olarak göndermemelidir.

CQ WW RTTY DX Yarışması kurallarıyla ilgili sorular e-posta ile sorular@cqwwrtty.com adresine gönderilebilir . Sık sorulan birçok sorunun yanıtını www.cqwwrtty.com/rules_faq.htm adresinde bulabilirsiniz.
ÖNCEKİ YILLAR SONUÇLARI İÇİN BAKINIZ https://www.cqwwrtty.com/results.htm
SORU SORMAK KOLAY OKUYUP ARAŞTIRMAK ZOR!
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2021, 18:07:08 Gönderen: TA5FA »

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: CQ WW DX RTTY 2021
« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2021, 22:04:53 »
Raw sonuçlar   https://cqwwrtty.com/raw.htm

TA1BM   
TA2E
TA2MN
TA3E
TA3LHH
TA4AU
TA4CS
TA4RC
TA7I   
TA7LZB   
TC3N
\\//YOUTUBE KANALIMA ABONE OLURSANIZ MEMNUN OLURUM  https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1