Gönderen Konu: Scandinavian Activity Contest 2021 CW  (Okunma sayısı 133 defa)

Çevrimdışı TA4RC

Scandinavian Activity Contest 2021 CW
« : 18 Eylül 2021, 01:20:32 »


SADECE AŞAĞIDA BELİRTİLEN İSKANDİNAV ÜLKELERİYLE GÖRÜŞME YAPILABİLİR.

İskandinav Etkinlik Yarışması Kuralları 2021
Tüm katılımcılar için kurallar

1. Yarışmanın amacı
Yarışmanın amacı, İskandinavya'daki amatör radyo etkinliğini teşvik etmek ve İskandinav ve İskandinav olmayan amatör radyo istasyonları arasındaki amatör radyo iletişimini teşvik etmektir. İskandinav istasyonları mümkün olduğunca çok sayıda İskandinav olmayan istasyonla çalışmaya çalışacak ve bunun tersi de geçerli olacaktır.

İskandinav istasyonları aşağıdaki gibi öneklerle tanımlanır:

Svalbard ve Bear Island JW
Jan Mayen JX
Norveç LA – LB – LC – LG – LI – LJ – LN
Finlandiya OF – OG – OH – OI
Aland Adaları OFØ – OGØ – OHØ
Market Reef OJØ
Grönland OX – XP
Faroe Adaları OW – OY
Danimarka 5P – 5Q – OU – OV – OZ
İsveç 7S – 8S – SA – SB – SC – SD – SE – SF – SG – SH – SI – SJ – SK – SL – SM
İzlanda TF

ITU'nun İskandinav önek tanımına göre diğer tüm yasal önekler de yarışma ve çarpanlar için iyidir. Grönland, Kuzey Amerika'da bulunmasına rağmen İskandinav öneki olarak dahil edilmiştir.

2. Uygun katılımcılar
Dünyanın her yerinden lisanslı radyo amatörleri katılmaya davetlidir.

3. Dönemler
CW: Her yıl Eylül ayının 3. tam hafta sonu.Cumartesi 12:00 UTC'de başlar ve Pazar 11:59 UTC'de biter.

4. Giriş Kategorileri
İskandinav ve İskandinav olmayan istasyonlar ayrı kategorilere yerleştirilir.

4.1 Tek Operatör – Tek TX
Tek operatör, tek bir kişinin tüm işletim, kayıt ve tespit işlevlerini yerine getirmesi anlamına gelir.

4.1.1 İskandinav istasyonları için:
Tüm Bant – Yüksek Güç [SINGLE-OP ALL HIGH]
Tüm Bant – Düşük Güç (verici çıkışı 100 W veya daha az) [SINGLE-OP TÜM DÜŞÜK]
Tüm Bant – QRP (verici çıkışı 5 W veya daha az) [SINGLE-OP ALL QRP]
Tek Bant [TEK OP 80M] [TEK OP 40M] [TEK OP 20M] [TEK OP 15M] [TEK OP 10M]
Tüm Bant, Tek Operatör katılımcıları, Cabrillo günlük dosyalarına ROOKIE, TB-WIRES veya WIRE-ONLY ile CATEGORY-OVERLAY: satırını ekleyerek bindirme kategorilerinden birine katılabilirler:

Çaylak [KATEGORİ-KATEGORİ: ÇAYLAK]
Tribander/Tek elemanlı [CATEGORY-OVERLAY: TB-WIRES]
Yalnızca kablolu [CATEGORY-OVERLAY: SADECE KABLO]
ROOKIE yer paylaşımına katılanlar , gerçek yarışma başlamadan 3 yıldan daha kısa bir süre önce ilk kez lisanslanmalıdır.

TB-WIRES kaplamasına katılanlar, 10, 15 ve 20 metre için vericiden antene tek besleme hattı olan tek bir triband anten ve 40 ve 80 metre için tek elemanlı döndürülemez anten kullanacaklardır.

YALNIZCA KABLOLU yer paylaşımına katılanlar, tüm bantlar için aynı tek telli anteni kullanacaktır.

Bindirme kategorisi girişleri sonuçlarda ayrı olarak listelenecektir. Bunlar, Tüm Bant girişleri olarak puanlanır ve Yüksek Güç ve Düşük Güç (QRP dahil) olarak gruplandırılır.

4.1.2 İskandinav olmayan istasyonlar için:
Tüm Bant – Yüksek Güç [SINGLE-OP ALL HIGH]
Tüm Bant – Düşük Güç (verici çıkışı 100 W veya daha az) [SINGLE-OP TÜM DÜŞÜK]
Tüm Bant – QRP (verici çıkışı 5 W veya daha az) [SINGLE-OP ALL QRP]
Düşük Bant – Yüksek Güç , sadece 80 ve 40 metre. [TEK OP DÜŞÜK BANT YÜKSEK]
4.2 Çoklu Operatör – Tek TX – Tüm Bant [MULTI-ONE]
Bu kategori tüm katılımcılar içindir. Herhangi bir zamanda herhangi bir bantta sadece bir sinyal iletilebilir (çalışan istasyon). Bir bantta işlem başladığında, istasyon en az 10 dakika o bantta kalmalıdır. 10 dakikalık süre, o bant üzerinde çalışan ilk QSO ile başlar.

İstisna : Yeni bir çarpan (çarpan istasyonu) ise QSO'nun başka bir bant üzerinde çalışmasına izin verilir. Çarpan istasyonunun, çalışan istasyonla aynı anda yayında olmasına izin verilir. Çarpan istasyonu, CQ'yu arayarak kişileri talep etmeyebilir, ancak çarpan QSO sırasında istasyonlardan çarpanın gerekli olduğu başka bir banda geçmesini isteyebilir. Günlük, her bir QSO'yu hangi istasyonun/sinyalin (çalışma veya çarpan) yaptığını belirtmelidir.

4.3 Çoklu Operatör – Çoklu TX – Tüm Bant [MULTI-MULTI]
Bu kategori yalnızca İskandinav istasyonları içindir. Verici sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Herhangi bir zamanda bant başına yalnızca bir sinyale izin verilir.

4.4 İstasyon Konumu
Tüm vericiler ve alıcılar, 500 metre çapında tek bir daire içinde olmalıdır. Antenler, RF iletim hatları ile vericilere ve alıcılara fiziksel olarak bağlanmalıdır.

Covid-19 salgını nedeniyle, IARU HF Şampiyonası'ndaki HQ istasyon konseptine benzer şekilde, İskandinav Multi-Multi istasyonlarının "dağınık istasyonlar" ile çalışmasına izin veriyoruz. “Dağıtılmış istasyonlar” ile katılmaya karar verirseniz, lütfen bizi support@sactest.net adresine e-posta ile bilgilendirin  .

4.5 QSO bulma yardımı
Tüm kategoriler için DX-Cluster, Skimmer ve Skimmer benzeri teknolojinin (Ters Beacon Network gibi) kullanımına izin verilir. DX-Cluster'da kendi kendine arama yapan veya kendi çağrısını anons eden istasyonlara izin VERİLMEZ.

5. Kullanılacak Frekanslar
​CW : 3510-3560, 7000-7040, 14000-14060, 21000-21070, 28000-28070 kHz
SSB: 3600-3650, 3700-3800, 7060-7100, 7130-7200, 14125-14300, 21151-21450, 28320 -29000 kHz.
IARU Bölge 1 HF Bant Planına göre.

6. Yarışma değişimleri
Yarışma değişimi, RS(T) artı 001 ile başlayan seri numarası dizisinden oluşur (örneğin, 59(9) 001). 999'dan sonraki QSO'lar 1000, 1001 vb. olarak numaralandırılır. Çoklu Operatör Tek TX kategorisindeki İstasyonlar, her bantta ayrı seri numarası dizileri kullanabilir. Multi Operator Multi TX kategorisindeki istasyonlar, her bantta ayrı seri numarası dizileri kullanmalıdır. Aynı istasyon her bantta bir kez çalıştırılabilir. Çapraz mod ve/veya çapraz bant QSO'lara izin verilmez. Geçerli bir yarışma QSO'sunun minimum içeriği, doğru bir çağrı işareti ve doğru yarışma değişimleridir.

Çalışılan istasyon bir seri numarası göndermezse, 000 numaralı kişiyi kaydedin . Alınan seri numarası alanında sıfır olan QSO'lar, QSO puanları veya çarpan puanları vermeyecektir. Seri numarası göndermeyen bir istasyonun kaydını yapıyorsanız, "sahte" bir numara girmeyin. “Sahte” numaralarla bulduğumuz QSO'lar kaybolacak ve daha fazla cezaya yol açabilir.

7. Puanlama
Doğru çağrı işaretine ve QSO puanları için alınan değişim sayılarına sahip bir QSO. Gerekli yarışma değişimini vermeyen istasyonlara sahip QSO'lar, QSO puanları veya çarpanları için sayılmaz .

7.1 İskandinav istasyonları için:
İskandinavya dışındaki AVRUPA istasyonları, her eksiksiz QSO için iki (2) puan değerindedir.
AVRUPA OLMAYAN istasyonlar, her tam QSO için üç (3) puan değerindedir.
7.2 İskandinav olmayan istasyonlar için:
AVRUPA istasyonları, her eksiksiz İskandinav QSO'su için bir (1) puan alır.
AVRUPA OLMAYAN istasyonlar 14, 21 ve 28 MHz'de her tam İskandinav QSO'su için bir (1) puan ve 3.5 ve 7 MHz'de her tam QSO için üç (3) puan alır.
8. Çarpanlar
8.1 İskandinav istasyonları için:
Çalışılan her İskandinav dışı DXCC varlığı, her bant için bir çarpan için geçerlidir.

8.2 İskandinav olmayan istasyonlar için:
Her bir İskandinav DXCC varlığında çalışılan her önek numarası (Ø-9), her bant için bir çarpan için geçerlidir (örn. her bantta).
Ön ek numarası olmayan istasyonlar 10. alan için sayılır (örn. LAØ için LA/G3XYZ sayıları) ve iki veya daha fazla ön ek numarası olan istasyonlar ilk sayı ile belirtilen alan için sayılır (örn., OZ150A, OZ1 için).

9. Nihai puan
Nihai puanı hesaplamak için, tüm bantlardaki QSO puanlarının toplamını, tüm bantlarda çalışılan çarpanların toplamı ile çarpın.

10. Günlükler
CW ve SSB için günlükler ayrı ayrı sunulmalı ve QSO'lar kronolojik sırada listelenmelidir. Bir günlük göndererek, günlüğünüzün ve ilgili günlük kontrol raporunun herkese açık hale getirilebileceğini kabul edersiniz. Tüm katılımcılar için
günlüklerin https://www.sactest.net adresinde elektronik olarak sunulması zorunludur. CABRILLO biçimini kullanın. Lütfen yukarıdaki §4'te belirtildiği gibi olası bir kategori yerleşimi de dahil olmak üzere tüm başlık bilgilerini doldurduğunuzdan emin olun. Dupes dahil tüm QSO'larınızı günlükte bırakın. Günlük kontrol yazılımı kopyaları bulur ve sıfır noktaları ile işaretler.
İlk üç puanı hedefleyen katılımcılar, günlükteki her kişinin tam frekansını (1 kHz çözünürlük yeterlidir) içermelidir.

11. Günlükler için kapanış tarihi
Cabrillo günlükleri veya daktilo edilmiş kağıt günlükleri en geç 5 gün  içinde, yarışmanın bitiminden sonra 23:59 UTC'de yüklenecektir . Son teslim tarihinden sonra gönderilen günlükler, kontrol günlükleri olarak listelenir.

12. Ödüller
Tüm katılımcıların sertifikaları, SAC web sitesinden yazdırılmak üzere indirilebilir.

12.1 Plaketler
Hem CW hem de SSB bölümündeki yarışma plaketleri aşağıdakilere verilecektir.

İskandinav kazanan istasyonları:

Tüm Bant kategorileri: Yüksek Güç , Düşük Güç ve QRP .
Bindirmeler: Rookie , TB-Wires ve Wire-sadece kullanılan verici gücü ne olursa olsun.
Çoklu Bir ve Çoklu Çoklu .
İskandinav olmayan kazanan istasyonlar:

Her kıtadan Tüm Bant , Düşük Bant ve Çoklu Bir . Kullanılan güç ne olursa olsun, ancak günlükte en az 25 QSO olmalıdır.
Katılımcı sayısına bağlı olarak Yarışma Komitesi ek ödülleri değerlendirebilir.

12.2 Sponsorlu Plaketler
Hem İskandinav hem de İskandinav olmayan istasyonlar, “SAC Sponsorlu Plaket Programı” aracılığıyla bireyler tarafından desteklenen Özel Plaketler alabilir. www.sactest.net adresinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

13. İskandinav Kupası
İskandinav Kupası, §1'de tanımlandığı gibi İskandinav Bölgeleri arasında bir yarışmadır. Tüm katılımcıların hem CW hem de SSB puanları, her bölge için bir toplam olarak toplanır. Kontrol günlükleri hariç tüm günlükler toplamda sayılır. Kupayı kazanan bölgenin ulusal derneğine dolaşımda olan bir kupa verilir.

14. Yargılama
Katılımcının ülkesindeki Amatör Telsiz Yönetmeliğinin veya bu yarışmanın kurallarının ihlali, sportmenlik dışı davranış ve doğrulanamayan QSO'lar veya çarpanlar için kredi almak diskalifiyeye neden olabilir.
Yarışma Komitesinin kararları kesin ve kesindir. Bu kurallarda değişiklik yapma hakkı saklıdır.

15. Organizatör
Nordic Radio Amatör Birliği (NRAU) yarışmanın organizatörüdür. NRAU'nun üye toplulukları EDR (Danimarka), FRA (Faroe Adaları), IRA (İzlanda), NRRL (Norveç), SRAL (Finlandiya) ve SSA'dır (İsveç).

Yarışma Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsveç'ten birer üyeden oluşan bir komite tarafından yönetilmektedir. support@sactest.net ile iletişime geçin . kurallarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa.

Çevrimdışı TA4CS

Ynt: Scandinavian Activity Contest 2021 CW
« Yanıtla #1 : 18 Eylül 2021, 12:06:37 »
N1MM & AATEST
Destekliyor yarışmaya katılacak arkadaşlara başarılar dilerim. 73
 http://www.voacap.com/sac/
Locator bilginizi giriş yaparak şartları görün
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA4ACZ

Ynt: Scandinavian Activity Contest 2021 CW
« Yanıtla #2 : 18 Eylül 2021, 12:27:39 »
Bugün sadece cw mi var yoksa ssb de yapılacakmı?

Çevrimdışı TA4CS

Ynt: Scandinavian Activity Contest 2021 CW
« Yanıtla #3 : 18 Eylül 2021, 13:00:21 »
Only CW
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimiçi TA5FA

Ynt: Scandinavian Activity Contest 2021 CW
« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2021, 09:32:27 »
Log gönderenler
TA1TMY
TA3DJ
TA4CS
TA4RC
\\//YOUTUBE KANALIMA ABONE OLURSANIZ MEMNUN OLURUM  https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1