Gönderen Konu: ATU-100 Anten Tuner Ekran Taşıma Çalışması  (Okunma sayısı 3121 defa)

Çevrimdışı TA8RM

ATU-100 Anten Tuner Ekran Taşıma Çalışması
« : 11 Mart 2021, 13:01:04 »
Merhaba,

Çin sitesinden alınan kendin yap ATU-100 Anten Tuner kitin montajı, kutulanması ve ekranın mobil kullanım amaçlı bagajda konumlandırılmış gövdeden ayrılarak sürücü tarafına taşınması çalışmasıdır.

Ekranın solunda görünen çizgiyi henüz çözemedim, ancak kullandığım kablonun ekransız olmasından veya gerilim düşümünden kaynaklanıyor olabilir. Kabloyu değiştirip tekrar deneyeceğim.

UHF konnektörler için tek damar bakır kablo kullandım. Cihaz çalışıyor ama bu konuda tavsiyelerinizi beklerim.

73! Onur, TA8RM

Çevrimdışı TA3IW

Ynt: ATU-100 Anten Tuner Ekran Taşıma Çalışması
« Yanıtla #1 : 11 Mart 2021, 14:35:43 »
Merhaba TA8RM(Onur) N7DDC dir tunerin tasarlayan  forumunda okumuştum  kimi Oled ekranlar farklı oluyor diye yazmışlar dı ekran kartının uzeri nde modifiyeler yapmışlar dı  ekransız kablodan kaynaklandığını düşünmüyorum.Baska ekran kartın var ise elinde denemekte fayda var..

Çevrimdışı TA8RM

« Yanıtla #2 : 11 Mart 2021, 14:51:24 »
Merhaba TA8RM(Onur) N7DDC dir tunerin tasarlayan  forumunda okumuştum  kimi Oled ekranlar farklı oluyor diye yazmışlar dı ekran kartının uzeri nde modifiyeler yapmışlar dı  ekransız kablodan kaynaklandığını düşünmüyorum.Baska ekran kartın var ise elinde denemekte fayda var..

Ekranı cihazın yanında çalıştırdığımda düzeliyor. O yüzden o kanıya vardım.

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #3 : 11 Mart 2021, 15:33:06 »
TA8RM (Onur) ben konuyu yalnış anlamışım affına sığınıyorum kablonun uzerine ferit zaten takmışın  Oled ekran kısmına gelen 5 voltun düşmesinden ola bilir mi  ve kapasitör ilavesi ile önleme bilir mi diye düşünüyorum muhtemelen RF sızintisindan  korumak için blendajli ekranlı  kablo kulamışımdır...

Çevrimdışı TA1CX

« Yanıtla #4 : 11 Mart 2021, 23:36:20 »
Cevat Abimin yazlıklarına ek olarak. Rölelerin yanında bulunan SMD kondansatörleri çıkartıp yerine aynı değerlerde 2KV 3KV gibi seramik kondansatör takarsanız daha iyi oluyor bende 2 adet ATU100 var ikisininde kondansatörlerini değiştirdim daha stabil çalışıyorlar.

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #5 : 12 Mart 2021, 08:41:38 »
Onur amca,

UHF konnektörlere bağlantı kısa da olsa kaliteli RG-58 den bir kaç santim araya taksan, uçlarını da hem konnektöre hem de PCB ye çok kısa lehimlesen iyi olur diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalınız. 73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA8RM

« Yanıtla #6 : 12 Mart 2021, 10:01:31 »
Onur amca,

UHF konnektörlere bağlantı kısa da olsa kaliteli RG-58 den bir kaç santim araya taksan, uçlarını da hem konnektöre hem de PCB ye çok kısa lehimlesen iyi olur diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalınız. 73

Bilal Ekmekci, TA8A

TA8RM (Onur) ben konuyu yalnış anlamışım affına sığınıyorum kablonun uzerine ferit zaten takmışın  Oled ekran kısmına gelen 5 voltun düşmesinden ola bilir mi  ve kapasitör ilavesi ile önleme bilir mi diye düşünüyorum muhtemelen RF sızintisindan  korumak için blendajli ekranlı  kablo kulamışımdır...

Cevat Bey,

Resimde görünen maalesef ferit değil, flex aparatın plastik ucu. Ama ferit ve kapasitör tavsiyelerini deneyeceğim. Dediğiniz gibi, gerilim düşümü kaynaklıysa kablo kesitini artırarak, RF sızıntısı kaynaklıysa -ki resimde cihaz tx yapmıyor- blendajlı (ekranlı) kablo kullanarak çözülebilir.

Bilal Abi,

İlk olarak RG-58 bağladım ama dediğiniz gibi kaliteli değildi, lehim yapana kadar canlı ucun izolasyonu eridi. Sonrasında değiştirdim. Kitin içinden SMA dişi çıkıyor. SMA' yı PCB' ye bağlayıp sonra tekrar tekrar dönüştürme yapmak da istemedim.

Biraz oynayayım, sonrasında denemelere devam edeceğim.

Cevaplar ve tavsiyeler için teşekkürler...

73!
Onur, TA8RM /1

Çevrimdışı TA3LRT

« Yanıtla #7 : 12 Mart 2021, 13:13:34 »
Ekran ile kart I2C denilen bir protokol ile haberleşiyor ve bu haberleşmede cihazlar arası hat 15 20 cmden fazla olmaması gerekiyor.
Sizin sorununuzun sebebi sadece bu.

Kesin çözümü ise hattın başına ve sonuna PB82B715 gibi I2C uzatıcı çip koymak.

Ancak bundan önce, ekran üzerindeki haberleşme pinleri ile (SCL ve SDA pinleri) VCC arasına 2 adet 10k direnç bağlamayı deneyebilirsiniz.

Olmazsa SCL ve SDA uçlarını 5V ile ayrı ayrı burarak haberleşmeyi deneyebilirsiniz.

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #8 : 14 Mart 2021, 00:27:49 »
bu çin Oled ekranlar SSD1306 yada SH1106 çip setli oluyor SPI yada i2C haberleşme protokolü üreticiye göre değişiyor.
i2C olan modellerinde firma zaten display'ın üzerine monte etmiş PullUp dirençlerini.

bu ekranlar benide bezdirdi,Logic Level seviyeleri farklı olursa abuk subuk çalışabiliyorlar,direnc ile gerilim bölücü yaptım garbage karakterler çıktı.bunlara çözüm olarak 2N7002 yada BS170 Fet'li seviye çeviriciler buldum i2C hattına bağladım düzeldi..

Çevrimdışı TA8RM

« Yanıtla #9 : 15 Mart 2021, 11:48:51 »
bu çin Oled ekranlar SSD1306 yada SH1106 çip setli oluyor SPI yada i2C haberleşme protokolü üreticiye göre değişiyor.
i2C olan modellerinde firma zaten display'ın üzerine monte etmiş PullUp dirençlerini.

bu ekranlar benide bezdirdi,Logic Level seviyeleri farklı olursa abuk subuk çalışabiliyorlar,direnc ile gerilim bölücü yaptım garbage karakterler çıktı.bunlara çözüm olarak 2N7002 yada BS170 Fet'li seviye çeviriciler buldum i2C hattına bağladım düzeldi..

Ekran ile kart I2C denilen bir protokol ile haberleşiyor ve bu haberleşmede cihazlar arası hat 15 20 cmden fazla olmaması gerekiyor.
Sizin sorununuzun sebebi sadece bu.

Kesin çözümü ise hattın başına ve sonuna PB82B715 gibi I2C uzatıcı çip koymak.

Ancak bundan önce, ekran üzerindeki haberleşme pinleri ile (SCL ve SDA pinleri) VCC arasına 2 adet 10k direnç bağlamayı deneyebilirsiniz.

Olmazsa SCL ve SDA uçlarını 5V ile ayrı ayrı burarak haberleşmeyi deneyebilirsiniz.

Berat Bey,
Engin Abi,

Bu durumda, önce ekranın üzerinde data ve clock pinlerine bağlanmış pullup dirençlerini kontrol edeceğim.
Sonrasında, eğer pullup dirençle çözülemezse, seviyeyi önce TTL sonra tekrar I2C veya SPI seviyesine (oled' in versiyonuna göre) çevirmek için Engin Abi' nin dediği gibi seviye çevirici bağlayacağım.

Bir başka çözüm ise, ekran datasını kablosuz bir modül ile taşımak olabilir. Ancak, bunun için tuner tarafında ve ekran tarafında ayrı ayrı mikrokontrolör kullanmak gerekecek.

2004 yılında I2C' de tek yönlü haberleşme için yalnız kablonun 1 telini kullandığımda bu benim için devrim niteliğindeydi. Şimdi herşeyin daha da kolayı çıktı. Elimizin altında şimdi yeteri kadar donanım mevcut vesselam...

73! Onur, TA8RM /1

Çevrimdışı TA3LRT

« Yanıtla #10 : 16 Mart 2021, 11:35:44 »

Uzun mesafelerde I2C hattının pull up direncinin düşürülmesi öneriliyor. O yüzden 10k denenmeside fayda var.