Gönderen Konu: MAKROTHEN RTTY YARIŞMASI 2020  (Okunma sayısı 106 defa)

Çevrimdışı TA4RC

MAKROTHEN RTTY YARIŞMASI 2020
« : 09 Ekim 2020, 15:38:15 »


HERKESLE GÖRÜŞÜLEBİLİNİR.

Makrothen RTTY Yarışması

Makrothen Yarışma Kuralları

 Makrothen (Makrovqen), "büyük mesafe" veya "biraz uzakta" anlamına gelen eski Yunanca bir kelimedir.

 Tarih ve saat
 Cumartesi 00: 00-08: 00 UTC
                 16: 00-24: 00 UTC
 Pazar günleri 08: 00-16: 00 UTC.

Amaç

Dünyanın dört bir yanındaki amatörlerin, RTTY'yi kullanarak üç operasyon dönemi boyunca mümkün olduğunca çok sayıda diğer amatörle iletişim kurmaktır.

Tüm kategoriler için Yarışma Koşulları

Tüm katılımcılar, gönderdikleri puanları etkileyebilecek herhangi bir faaliyet gerçekleştirirken seçtikleri kategori sınırları içinde çalışmalıdır.
Tüm vericilerin, alıcıların ve antenlerin tek bir istasyon konumunda olması şartıyla uzaktan çalışmaya izin verilir. Uzaktan çalıştırılan bir istasyon, tüm istasyon ve operatör lisanslarına ve kategori sınırlamalarına uymalıdır. Kullanılan çağrı işareti, istasyon konumu için yargı yetkisine sahip Düzenleyici Otorite tarafından verilmiş veya izin verilmiş olmalıdır.
İstasyon konumu dışındaki uzak alıcılara izin verilmez.
Herhangi bir veri tabanı, kayıt, e-posta veya diğer QSO onaylama yöntemleri kullanılarak yarışmadan sonra kaydedilen çağrı işaretlerinin ve değişimlerin düzeltilmesine izin verilmez.
Kaydedilen çağrı işaretleri, QSO'yu oluşturan istasyonlar tarafından havadan alınıp verilenlerle aynı olmalıdır.
Kategori başına izin verilen alıcı sayısı, kodunun çözülmesine veya sese dönüştürülmesine bakılmaksızın sinyallerin alınmasını sağlayan herhangi bir cihazı içerir; Bu, alt alıcıları, Yazılım Tanımlı Radyo dahil iki veya daha fazla bağımsız alıcıyı destekleyen alıcı-vericiyi içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir), harici SDR donanım kilitleri vb. Aynı bant üzerinde bir alıcıyla tek bir bandı izleyen bir pan adaptörüne izin verilir ve şu şekilde sayılır: bir alıcı. Aktif bir kod çözücüye veya sese sahip olup olmadığına bakılmaksızın ikinci bir bandı izlemek için kullanılan pan adaptörü, ikinci bir alıcı olarak kabul edilir. Bir seferde tek bir sinyalin eşzamanlı çeşitlilik alımını destekleyen bir alıcı, tek bir alıcı olarak kabul edilir.
Birden fazla alıcıya veya birden fazla vericiye izin veren kategorilerde, aynı bantlı, düello yapan CQ'ların kullanılması özellikle yasaktır.
Tüm kategorilerde her türlü DX uyarı yardımına izin verilir. Herhangi bir kategori için tespit ağlarında herhangi bir biçimde kendi kendini tespit etmeye izin verilmez. Kendi kendini belirleme, yarışma çağrı işaretiniz için paket radyo veya web sitesi spotları oluşturmak olarak tanımlanır, örneğin - bu yöntemler: kendi çağrı işaretinizi kullanarak; başka bir çağrı işareti kullanırken çağrı işaretinizi tespit etmek; önceden düzenlenmiş talep sonucunda çağrı işaretinizin diğer istasyonlar tarafından tespit edilmesi. Herhangi bir şekilde DX uyarı yardımı yoluyla bir istasyonun yer tespit edicisine bildirimde bulunmak istenmeyen bir durumdur ve bu sportmenlik dışı davranış diskalifiye edilmesine neden olabilir.
 Kategoriler  (Günlük Şablonları için - Günlük Şablonları sayfasına bakın )

 Kategori 1: Tekli-op, Tek-Rx, Tüm Bant, Düşük Güç (TEK-OP BİR TÜM DÜŞÜK)

SO / Tek Alıcı-Verici LP
Toplam çıkış gücü 100 watt'ı geçmemelidir
 Kategori 2: Single-op, Single-Rx, All Band, High Power (TEK-OP BİR HEPSİ YÜKSEK)

SO / Tek Alıcı-Verici HP
Toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir
Kategori 3: Single-op, Multi-Rx, All Band, Low Power (TEK-OP SINIRSIZ TÜM DÜŞÜK)

SO / Çoklu Alıcı-Verici LP
SOAPBOX sözünü 'SO / Multi' ekleyin
Toplam çıkış gücü 100 watt'ı geçmemelidir
Kategori 4: Single-op, Multi-Rx, All Band, High Power (TEK-OP SINIRSIZ TÜM YÜKSEK)

SO / Çoklu Alıcı-Verici HP
SOAPBOX sözünü 'SO / Multi' ekleyin
Toplam çıkış gücü 1500 watt'ı geçmemelidir
Kategori 5: Çok işlemli, Tekli Rx, Tüm Bant, Düşük Güç (MULTI-OP ONE ALL DOW)

MO / Tek Alıcı-Verici LP
SOAPBOX sözünü ekleyin 'MO / Single'
Toplam çıkış gücü 100 watt'ı geçmemelidir
Kategori 6: Çok işlemli, Tekli Rx, Tüm Bant, Yüksek Güç (MULTI-OP ONE ALL HIGH)

MO / Tek Alıcı-Verici HP
SOAPBOX sözünü ekleyin 'MO / Single'
Toplam çıkış gücü 1500  watt'ı geçmemelidir
Kategori 7: Multi-op, Multi-Rx, All Band, Low Power (MULTI-MULTI UNLIMITED ALL DOW)

MO / Çoklu Alıcı-Verici LP
SOAPBOX sözünü ekleyin 'MO / Multi'
Toplam çıkış gücü 100 watt'ı geçmemelidir
Kategori 8: Multi-op, Multi-Rx, All Band, High Power (MULTI-MULTI UNLIMITED ALL HIGH)

MO / Çoklu Alıcı-Verici HP
SOAPBOX sözünü ekleyin 'MO / Multi'
Toplam çıkış gücü 1500  watt'ı geçmemelidir 
Kategori 3 ve 4, 7 ve 8 için not:  Alıcı vericiler, vericiler ve alıcılar için sınır yoktur, ancak bant başına yalnızca bir sinyale ve çalışan istasyona izin verilir.

Bantlar

Yalnızca 80, 40, 20, 15 ve 10 metrelik bantlar kullanılabilir.

Değiş tokuş QSO DEĞİŞİMİ İŞARET VE  GRİD KODUDUR. TA4RC KM59 GİBİ RST GEREKMEZ...

QSO Puanları

QSO puan kredisi için her bantta bir istasyon çalıştırılabilir. QSO için noktalar, yer belirleyicilerini değiştiren iki istasyon arasındaki kilometre cinsinden mesafeye eşittir (en düşük tam sayı değerine yuvarlanır - yani ondalık kesir atılır). Her bir kilometre için bir puan alınır. Kilometre cinsinden mesafe , bant faktörünü uygulamadan ÖNCE  en düşük tam sayıya yuvarlanır ("aşağı yuvarlanmış" olarak da bilinir)  - bu, aşağıda belirtilen "kilometre başına nokta" değeridir.

Alt bantlardaki noktalar:  40m'deki bir QSO için, “kilometre başına puan” ı 1.5 (bant faktörü) ile çarpın. 80 metredeki bir QSO için “kilometre başına puan” ı 2.0 (bant faktörü) ile çarpın.

Özel durum - İstisna:  Her iki istasyon da aynı ızgara karesinde bulunuyorsa, banttan bağımsız olarak her iki istasyon   bu QSO için 100 puan alır . 100 puanlık puana bant faktörü UYGULAMAYIN!

Mesafe Hesaplama

Mesafenin hesaplanması, dünyanın 6378,16 km yarıçaplı mükemmel bir küre olduğunu varsaymalıdır.
Mesafe hesaplaması için temel nokta , Maidenhead Izgara Meydanı'nın MERKEZİ'dir .
Değerleri  için toprak ve PI yarıçapı hesaplama ayrılmaz bir parçasıdır.
Formül

mesafe = acos (cos (a1) x cos (b1) x cos (a2) x cos (b2) + cos (a1) x günah (b1) x cos (a2) x günah (b2) + günah (a1) x günah (a2)) x yarıçap

a1 = istasyon-1'in enlemi
b1 =
istasyon-1'in boylamı a2 = istasyon-2'nin enlemi
b2 = istasyon-2'nin boylamı

Lütfen dikkat: a1, b1, a2, b2 radyan cinsinden

radyan = derece x PI / 180

PI = 3,1415926535897932384626433832795

Hesaplama SKOR QSO'da için, iki aşamalı bir işlemdir:

Adım 1: Yukarıdaki formülü kullanarak mesafeyi hesaplayın. Sonucu en yakın tam sayıya yuvarlayın. Her kilometreyi bir puan olarak puanlayın. Bu, "kilometre başına puan" değeridir.

Adım 2: Değeri alarak ve 1. adımdaki sonucu çarpmak için kullanarak aşağıdaki tablodan uygun bant faktörünü uygulayın. Sonucu en yakın tam sayıya yuvarlayın. Bu, QSO için nihai puandır.

80m - 2.0x
40m - 1.5x
20m - 1.0x
15m - 1.0x
10m 0 1.0x

CM87 ve EL49 arasında çalışılmış bir örnek:
Mesafe (formülden): 3083.16832178 Km, 3083 noktaya yuvarlanır.
Puan:
20/15/10: 3083
40: 4624
80: 6166

 

Çarpanlar

Makrothen Yarışmasında çarpan yoktur.

Puanlama

Puanınız, her grup için tüm puanların toplamıdır. Her geçerli QSO için mesafe, puanlar ve toplam puan resmi günlük denetleyicisi tarafından hesaplanacaktır! Günlük kontrol puanınız, günlük kaydı yazılımınız tarafından hesaplanandan farklıysa, bunu aklınızda bulundurun. Loglama yazılımınızın Makrothen mesafe ve hesaplama yöntemini desteklememesi veya mesafeyi dünyanın farklı bir yarıçapı ile hesaplaması vb. Mümkündür ..!

LOG Gönderimi

LOGUNUZDAN kopyaları kaldırmayın. Yinelenen kişiler için ceza yoktur.

Loglar Makrothen Log Submission formu kullanılarak gönderilmelidir  . https://www.pl259.org/makrothen/log-submission/
LOGLAR CABRILLO formatında sunulmalıdır - istisna yok !!

Gönderdiğiniz LOG form gönderildikten sonra hatasız işlenirse, çağrı imzanızı Alınan Günlükler listesinde bulacaksınız. Alınan Günlüklere bakın . Günlük gönderme formunu kullanarak, günlüğünüzde bulunan sorunlar varsa anında geri bildirim alacaksınız.

Tüm LOGLAR  21 Ekim 2020 tarihine kadar gönderilmelidir.

Kulüp Yarışması

Kulüpler Kulüp Müsabakasına katılabilir. Kulübün adı Cabrillo günlüğünün başlığında açıkça belirtilmelidir. Kulüp Yarışması "eğlence içindir" ve daha fazla aktivite teşvik etmek içindir. Kulüp Müsabakası puanları için ayrı bir liste vardır.

Diskalifiye

Yarışmacının ülkesindeki amatör radyo düzenlemelerinin ihlali, yarışma kuralları, hile veya diğer sportmenlik dışı davranışlar, doğrulanamayan aşırı QSO'lar için kredi alınması veya geçersiz bir "Maidenhead Grid Square Locator" gönderilmesi diskalifiye için yeterli neden olarak kabul edilecektir.

Ödüller

En az 30 log alınan her kategori için, kategoride dünyadaki ilk üç istasyona posta yoluyla gönderilecek bir kupa verilecektir. Yarışma yöneticisi, kupa gönderilmeden önce gönderim adresini alıcıyla e-posta yoluyla onaylayacaktır.

Sertifikalar tüm katılımcılar için elektronik olarak mevcuttur ve Makrothen Sertifika sayfası ziyaret edilerek indirilebilir . Sertifikalar, Dünya yerleşimini, Kıta yerleşimini veya her ikisini de göstererek oluşturulabilir.

Kıtaların Makrothen Yarışması tanımları şunlardır: Afrika, Antarktika, Asya, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Okyanusya. Bir istasyonun kıtası, yarışmadan önce yayınlanan en son AD1C Ülke dosyası kullanılarak belirlenir .

Yarışma Sponsoru

Bu yarışma, Kaliforniya'nın Silikon Vadisi'nin kalbinde yer alan aktif bir Yarışma Kulübü olan Pizza Lovers 259 (PL259) tarafından desteklenmektedir. Yarışma Yöneticisi Stu Phillips, K6TU'dur.
Başarılar dilerim.TA4RC Op.ALİ 73