Gönderen Konu: İSKANDİNAV ÜLKELERİ CW YARIŞMASI 2020  (Okunma sayısı 197 defa)

Çevrimdışı TA4RC

İSKANDİNAV ÜLKELERİ CW YARIŞMASI 2020
« : 16 Eylül 2020, 20:27:42 »
İSKANDİNAV ÜLKELERİ CW YARIŞMASI
SADECE İSKANDİNAV ÜLKELERİYLE GÖRÜŞEBİLİRSİNİZ.

Kurallar
İskandinav Aktivite Yarışması Kuralları 2020
Tüm katılımcılar için kurallar

1. Yarışmanın amacı
Yarışmanın amacı İskandinavya'daki amatör radyo faaliyetlerini teşvik etmek ve İskandinav ve İskandinav olmayan amatör radyo istasyonları arasında amatör radyo iletişimini teşvik etmektir. İskandinav istasyonları, mümkün olduğunca çok İskandinav dışı istasyonda çalışmaya çalışacak ve bunun tersi de geçerli olacaktır.

İskandinav istasyonları aşağıdaki gibi öneklerle tanımlanır:

Svalbard ve Bear Island JW
Jan Mayen JX
Norveç LA - LB - LC - LG - LI - LJ - LN
Finlandiya OF - OG - OH - OI
Aland Adaları OFØ - OGØ - OHØ
Pazar Resifi OJØ
Grönland OX - XP
Faroe Adaları OW - OY
Danimarka 5P - 5Q - OU - OV - OZ
İsveç 7S - 8S - SA - SB - SC - SD - SE - SF - SG - SH - SI - SJ - SK - SL - SM
İzlanda TF

ITU'nun İskandinavya önek tanımına göre diğer tüm yasal önekler, yarışma ve çarpanlar için de iyidir. Grönland, Kuzey Amerika'da yer almasına rağmen İskandinavya öneki olarak dahil edilmiştir.

2. Uygun katılımcılar
Dünyanın her yerinden lisanslı radyo amatörleri davetlidir.

3. Dönemler
CW: Her yıl Eylül ayının 3. tam hafta sonu.

Cumartesi 12:00 UTC'de başlar ve Pazar 11:59 UTC'de biter.

4. Giriş Kategorileri
İskandinav ve İskandinav olmayan istasyonlar ayrı kategorilere yerleştirilmiştir.

4.1 Tek Operatör - Tek TX
Tek operatör, tüm çalıştırma, kayıt tutma ve tespit işlevlerini tek bir kişinin gerçekleştirmesi anlamına gelir.

4.1.1 İskandinav istasyonları için:
Tüm Bant - Yüksek Güç [TEK OP TÜMÜ YÜKSEK]
Tüm Bant - Düşük Güç (verici çıkışı 100 W veya daha az) [TEK OP TÜM DÜŞÜK]
Tüm Bant - QRP (verici çıkışı 5 W veya daha az) [SINGLE-OP ALL QRP]
Tek Bant [SINGLE-OP 80M] [TEK-OP 40M] [TEK-OP 20M] [TEK-OP 15M] [TEK-OP 10M]
Tüm Band, Tek Operatör katılımcıları ayrıca Cabrillo günlük dosyalarına CATEGORY-OVERLAY: ROOKIE, TB-WIRE veya WIRE-ONLY satırını ekleyerek yer paylaşımı kategorilerinden birine katılabilir:

Çaylak [CATEGORY-OVERLAY: ROOKIE]
Tribander / Tek öğeli [CATEGORY-OVERLAY: TB-WIRES]
Yalnızca kablolu [CATEGORY-OVERLAY: ONLY WIRE]
ROOKIE yer paylaşımına katılanlar , asıl yarışma başlamadan 3 yıldan az bir süre önce ilk kez lisanslanmalıdır.

TB-WIRES kaplamasına katılanlar , vericiden antene 10, 15 ve 20 metre boyunca tek bir besleme hattı ile yalnızca bir triband anten ve 40 ve 80 metre için tek elemanlı antenler kullanacaktır.

SADECE KABLO yer paylaşımına katılanlar tüm bantlar için aynı tek telli anteni kullanacaktır.

Yer paylaşımlı kategori girişleri, sonuçlarda ayrı olarak listelenecektir. Tüm Bant girişleri olarak puanlanırlar ve Yüksek Güç ve Düşük Güç (QRP içerir) olarak gruplandırılırlar.

4.1.2 İskandinav olmayan istasyonlar için:
Tüm Bant - Yüksek Güç [TEK OP TÜMÜ YÜKSEK]
Tüm Bant - Düşük Güç (verici çıkışı 100 W veya daha az) [TEK OP TÜM DÜŞÜK]
Tüm Bant - QRP (verici çıkışı 5 W veya daha az) [SINGLE-OP ALL QRP]
Düşük Bant - Yüksek Güç , yalnızca 80 ve 40 metre. [TEK OP DÜŞÜK BAND YÜKSEK]
4.2 Çoklu Operatör - Tek TX - Tüm Bant [MULTI-ONE]
Bu kategori tüm katılımcılar içindir. Herhangi bir bantta herhangi bir zamanda yalnızca bir sinyal iletilebilir (koşu istasyonu). Bir bantta işlem başladığında, istasyon en az 10 dakika o bantta kalmalıdır. 10 dakikalık süre, o bantta çalışan ilk QSO ile başlar.

İstisna : Yeni bir çarpan (çarpan istasyonu) ise, bir QSO'nun başka bir bant üzerinde çalışmasına izin verilir. Çarpan istasyonunun, koşu istasyonuyla aynı anda yayında olmasına izin verilir. Çarpan istasyonu, CQ'yu arayarak temas talep etmeyebilir, ancak çarpan QSO sırasında istasyonlardan çarpanın gerekli olduğu başka bir banda geçmesini isteyebilir. Günlük, her bir QSO'yu hangi istasyonun / sinyalin (çalıştırma veya çarpan) yaptığını belirtmelidir.

4.3 Çoklu Operatör - Çoklu TX - Tüm Bant [MULTI-MULTI]
Bu kategori sadece İskandinav istasyonları içindir. Verici sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur. Aynı anda bant başına yalnızca bir sinyale izin verilir.

4.4 İstasyon Konumu
Tüm vericiler ve alıcılar, 500 metrelik tek bir daire içinde olmalıdır. Antenler, RF iletim hatları ile vericilere ve alıcılara fiziksel olarak bağlanmalıdır.

2020 için istisna:
Covid-19 salgını nedeniyle, İskandinav Multi-Multi istasyonlarının IARU HF Şampiyonası'ndaki HQ-istasyon konseptine benzer şekilde "dağınık istasyonlarla" çalışmasına izin veriyoruz. "Dağınık istasyonlar" ile katılmaya karar verirseniz, lütfen bize e-posta yoluyla support@sactest.net adresinden bilgi verin  .

4.5 QSO yardım bulma
DX-Cluster, Skimmer ve Skimmer benzeri teknolojinin (Reverse Beacon Network gibi) kullanımına tüm kategoriler için izin verilir. Kendi kendini tespit etme veya istasyonların DX-Cluster'da kendi çağrısını duyurmalarını istemesine izin VERİLMEZ.

5. Kullanılacak frekanslar
CW: 3510-3560, 7000-7040, 14000-14060, 21000-21070, 28000-28070 kHz
SSB: 3600-3650, 3700-3800, 7060-7100, 7130-7200, 14125-14300, 21151-21450, 28320 -29000 kHz.
IARU Bölge 1 HF Bant Planına göre.

6.QSO değişimleri
QSO değiş tokuşu, RS (T) artı 001 ile başlayan seri numarası dizisinden (ör. 59 (9) 001) oluşur. 999'dan sonraki QSO'lar 1000, 1001 vb. Olarak numaralandırılır. Çoklu Operatör Tek TX kategorisindeki istasyonlar her bantta ayrı seri numara dizileri kullanabilir. Multi Operator Multi TX kategorisindeki istasyonlar, her bantta ayrı seri numarası dizileri kullanmalıdır. Aynı istasyon, her bantta bir kez çalıştırılabilir. Çapraz mod ve / veya bantlar arası QSO'lara izin verilmez. Geçerli bir QSO yarışmasının minimum içeriği, doğru bir çağrı işareti ve doğru yarışma değişimleridir.

Çalışılan istasyon bir seri numarası göndermezse, kişiyi 000 numara ile kaydedin . Alınan seri numarası alanında sıfır olan QSO'lar QSO puanı veya çarpan puanı vermeyecektir. Seri numarası göndermeyen bir istasyon kaydederseniz "sahte" numara girmeyin. "Sahte" numaralarla bulduğumuz QSO'lar kaybedilecek ve ayrıca başka cezalara da yol açabilecek.

7. Puanlama
Doğru çağrı işaretine sahip bir QSO ve QSO noktaları için alınan değişim sayıları. Gerekli yarışma değişimini vermeyen istasyonlara sahip QSO'lar, QSO puanları veya çarpanları için geçerli değildir .

7.1 İskandinav istasyonları için:
İskandinavya dışındaki AVRUPA istasyonları, her tam QSO için iki (2) puan değerindedir.
AVRUPA DIŞINDAKİ istasyonlar her tam QSO için üç (3) puan değerindedir.

7.2 İskandinav olmayan istasyonlar için:
EUROPEAN istasyonları, her İskandinavya QSO'su için bir (1) puan alır.
AVRUPA DIŞI istasyonlar 14, 21 ve 28 MHz'de her tam İskandinav QSO'su için bir (1) puan ve 3.5 ve 7 MHz'de her tam QSO için üç (3) puan alır.

8. Çoğaltıcılar 8.1 İskandinav istasyonları için:
Çalışılan her İskandinav olmayan DXCC varlığı, her bant için bir çarpan için geçerlidir.

8.2 İskandinav olmayan istasyonlar için:
Her İskandinav DXCC varlığındaki çalışılan her önek numarası (Ø-9), her bant için bir çarpan için geçerlidir (ör. SI3, SK3, SL3, SM3, 7S3 ve 8S3 hepsi BİR bölgede ve BİR (1) çarpan için sayılır her bantta).
Ön ek numarası olmayan istasyonlar 10. alan için sayılır (örn. LAØ için LA / G3XYZ sayıları) ve iki veya daha fazla önek numarası olanlar ilk sayı ile gösterilen alan için sayılır (örn. OZ1 için OZ150A sayıları).

9. Son puan
Nihai puanı hesaplamak için, tüm bantlardaki QSO puanlarının toplamını tüm bantlarda çalışılan çarpanların toplamıyla çarpın.

10. LOGLAR
Günlükler, CW ve SSB için ayrı olarak gönderilmeli ve QSO'lar kronolojik sıraya göre listelenmelidir. Bir günlük göndererek, günlüğünüzün ve ilgili günlük kontrol raporunun halka açık hale getirilebileceğini kabul edersiniz. Tüm katılımcılar için https://www.sactest.net adresinde
günlüklerin elektronik olarak gönderilmesi gerekir. CABRILLO formatını kullanın. Lütfen yukarıda §4'te belirtildiği gibi olası bir kategori yerleşimi dahil olmak üzere tüm başlık bilgilerini doldurduğunuzdan emin olun. Yinelemeler de dahil olmak üzere tüm QSO'larınızı günlükte bırakın. Günlük kontrol yazılımı kopyaları bulacak ve bunları sıfır noktaları ile işaretleyecektir. İlk üçte bir puanı hedefleyen katılımcılar, günlükteki her temasın tam frekansını (1 kHz çözünürlük yeterlidir) dahil etmelidir.

11. LOG GÖNDERİMİ için kapanış tarihi
Cabrillo günlükleri veya yazılı kağıt günlükleri yarışma bitiminden sonra en geç 5 gün, saat 23:59  UTC'de yüklenecektir . Son teslim tarihinden sonra gönderilen günlükler kontrol günlükleri olarak listelenecektir.

12. Ödüller
Tüm katılımcılar için sertifikalar, SAC web sitesinden çıktı alınmak üzere indirilebilir olacaktır.

12.1 Plaketler
 CW bölümündeki yarışma plaketleri aşağıdakilere verilecektir.

İskandinav kazanan istasyonları:

Tüm Bant kategorileri: Yüksek Güç , Düşük Güç ve QRP .
Katmanlar: Kullanılan verici gücünden bağımsız olarak yalnızca Çaylak , TB-Telleri ve Tel .
Multi-One ve Multi-Multi .
İskandinav olmayan kazanan istasyonlar:

Her kıtadan Tüm Bant , Düşük Bant ve Çoklu Bir . Kullanılan güç ne olursa olsun, ancak LOG da en az 25 QSO olmalıdır.
Katılımcı sayısına bağlı olarak, Yarışma Komitesi ek ödülleri değerlendirebilir .

12.2 Sponsorlu Plaketler
Hem İskandinav hem de İskandinav olmayan istasyonlar, "SAC Sponsorlu Plak Programı" aracılığıyla bireyler tarafından desteklenen Özel Plaketler alabilir. Www.sactest.net adresinde daha fazla bilgi bulun

13. İskandinav Kupası
İskandinav Kupası, §1'de tanımlanan İskandinav Bölgeleri arasındaki bir yarışmadır. Tüm katılımcıların hem CW hem de SSB için puanları, her bölge için toplamda toplanır. Kontrol günlükleri dışındaki tüm günlükler, toplama dahil edilir. Kupayı kazanan bölgenin ulusal toplumuna dolaşımda olan bir kupa verilir.

14. Değerlendirme
Katılımcının ülkesindeki Amatör Telsiz Yönetmeliğinin veya bu yarışmanın kurallarının ihlali, sportmenlik dışı davranış ve doğrulanamayan QSO'lar veya çarpanlar için kredi almak diskalifiye edilmesine neden olabilir.
Yarışma Komitesinin kararları kesin ve kesindir. Bu kurallarda değişiklik yapma hakkı saklıdır.

15. Düzenleyici
Nordic Radio Amateur Union (NRAU), yarışmanın düzenleyicisidir. NRAU'nun üye dernekleri EDR (Danimarka), FRA (Faroe Adaları), IRA (İzlanda), NRRL (Norveç), SRAL (Finlandiya) ve SSA'dır (İsveç).

Yarışma, Danimarka, Finlandiya, Norveç ve İsveç'ten birer üyeden oluşan bir komite tarafından yönetilmektedir.
BAŞARILAR DİLERİM.Sayın TA5FA acil şifalar dilerim.Tez zamanda ailecek iyileştiğinizi duymak büyük mutluluk verecektir. ta4rc ali.

Çevrimdışı TA4CS

Ynt: İSKANDİNAV ÜLKELERİ CW YARIŞMASI 2020
« Yanıtla #1 : 16 Eylül 2020, 23:05:23 »
N1MM & AATEST
Destekliyor yarışmaya katılacak arkadaşlara başarılar dilerim. 73
 http://www.voacap.com/sac/
Locator bilginizi giriş yaparak şartları görün
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E