Gönderen Konu: EL YAPIMI SİNYAL JENERATÖRÜ VE TAKİP (TRACER) CİHAZI  (Okunma sayısı 4825 defa)

Çevrimdışı TA3EN

Çok Değerli Radyo Amatörü Arkadaşlarım,
               Evimdeki küçük laboratuarımda eksikliğini duyduğum test araçlarından birisini daha yapmış durumdayım.RF ile uğraşan elektronikçilerin mutlaka sahip olması gereken bir ekipman. Bu test aracında üç çeşit fonksiyon bulunmaktadır:

1- Sinyal jeneratörü: 0 – 40MHz  26v rf P-P
2- 1KHz lik test sinyali
3- 2w  Audio Amplifikatörü ve vu-metre.

Arkadaşlar qrp çalışmaları esnasında veya cihaz tamirleri esnasında çoğu zaman sabit ve güvenilir frekans üreten jeneratöre ihtiyaç duyuyorum. Hazır profesyonel cihazlara çok para vermek istemediğimden dolayı kendi test cihazımı kendim yamak istedim. Sinyal jeneratörünün yazılımı konusunda TA7ONE- Sebati Bey’den yardım istedim.Bana 16F628’e bir program yazıverdi. Fakat kendisini elim bir iş kazasında kaybettik. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına sabr-ı Cemil ihsan eylesin. Projenin en pahalı parçası AD9850. Bu işten anlayanlar si5351’i kullanarak 160MHz ye kadar frekansı genişletebilirler. Daha geniş bilgi ve dökümanlar için sitemi  www.ta3en.com  'u ziyaret edebilirsiniz.

VİDEO -1: Sinyal Gen.Tracer Tanıtım-1    https://youtu.be/iNDTOwKOsSM
VİDEO -2: Sinyal Gen.Tracer Tanıtım-2    https://youtu.be/3dyvc4qpC2o               

Herkese kolay gelsin.                        73...

Çevrimdışı TA5AE

Ynt: EL YAPIMI SİNYAL JENERATÖRÜ VE TAKİP (TRACER) CİHAZI
« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2020, 17:57:02 »
Hüseyin hocam,  çalışmalarınızda yardımcı olacak güzel bir kombine cihaz yapmışsınız.
DDS katında sanırım 16f628 ile AD9850 yi kontrol ediyorsunuz. 16f628 ile tüm HAM bantlarda kontrol,   maliyetinizide hayli  düşürmüş olmalı.
Tebrik ediyorum. 73.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #2 : 02 Ağustos 2020, 23:58:36 »
         Teşekkür ederim Sami Bey.
Elimin altında sık sık yardımına baş vurduğum bir test cihazı oldu. Özellikle sinyal jeneratörü kısmı çok işime yaramaya başladı.,
          Hayırlı bayramlar dilerim.                 73...

Çevrimdışı TA8MS

« Yanıtla #3 : 04 Ağustos 2020, 18:11:47 »
çok güzel bir çalışma olmuş emeğinize sağlık

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #4 : 05 Ağustos 2020, 20:19:07 »
Muhammet Bey çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Çevrimdışı TA8MUD

« Yanıtla #5 : 10 Ekim 2020, 12:31:30 »
Hüseyin bey

Çalışmalarınızı takdir ve heyecanla takip etmekteyim. Gerçekten başarılı çalışmalarınız var. Elbette bu çalışmaları destekleyen el altında alet edevat çok önemli. Bir ata sözü var " endeze işler el övünür".

sizinde kullandığınız endezeler mutlaka vardır. mesela devre şeması ve baskı devre çiziminde hangi bilgisayar programını kullanıyorsunuz. veya bana öğrenmesi kolay olan hangisini önerirsiniz. bende bir program öğrenip onunla baskı devre yapmak istiyorum.

çalışmalarınızın ve gayretinizin devamını diliyorum.
73

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #6 : 10 Ekim 2020, 23:04:04 »
        Murat Bey Merhabalar,
        Çalışmalarım için ifade ettikleriniz için teşekkür ederim. Gücümün yettiği kadar test  cihazlarımı yapmaya çalışıyorum. Sinyal tracer (takip) cihazı da bunlardan birisiydi.
        Şema çizmek için SPlan diye bir program kullanıyorum. PCB çizim programı da Sprint Layod 6.0 diye bir program kullanıyorum. Bu iki program da aynı yazılımcı tarafından geliştirilmiş. İkisinin de kullanımı çok kolay. Ben daha önceleri Proteus kullandım. o daha güzel bir program. Hatta şemayı çizip simülasyonla (yani programda şemayı çiziyorsun ve sanal ortamda) çalıştırabiliyorsunuz. Ben uzun zamandır Sprint Layod 6.0 kullanıyorum. Benim ihtiyacıma cevap veriyor. Size de tavsiye ederim.
        Çalışmalarınızda başarılar dilerim.                  73...         www.ta3en.com

Çevrimdışı TA2PW

« Yanıtla #7 : 18 Ekim 2020, 19:37:32 »
Tebrikler Hüseyin hocam beni ararsanız sevinirim

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #8 : 18 Ekim 2020, 21:44:28 »
merhaba hocam.
satmak isteseniniz fiyat ne olur.
siz yine yapablirsiniz.
73

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #9 : 20 Ekim 2020, 22:58:23 »
         Ömer Bey Merhabalar,
         Satmayı düşünmüyorum. Çünkü tekrar malzeme tedarik etmek gözümde büyüyor. Hem dds 9850 ateş pahası olmuş. Çizimini, hexini paylaştım. Yapımı çok karmaşık da değil.Teşekkür ederim teklifiniz için.
         Çalışmalarınızda başarılar dilerim.                   73...

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #10 : 20 Ekim 2020, 22:59:52 »
Mustafa Bey, mesaj attım.Şu an saat 21.58

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #11 : 22 Ekim 2020, 20:40:00 »
Teknim Ankara, telsiz fabrikasında 1985 Aralık-Ocak aylarında  30 gün kadar bulunmuş, hatta bir teknisyen gibi 170mhz civarı   frekansta olan ve Pakistan ordusu için üretilen telsizlerden yüzlercesinin son ayarlarını yapmıştım. Alıcı için en önemli cihaz sinyal jeneratörü idi. Frekansı ayarlandığı gibi özellikle sinyal çıkış gücü 0.01v a kadar düşürülüyordu. Önemli olan telsizin 0.01v anten sinyalini alarak squelch'in açılmasıydı.
Sinyal jeneratörü, osiloskop, swr-wattmetre, frekansmetre gibi son derece gelişmiş cihazlarımız vardı. 73

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #12 : 22 Ekim 2020, 22:40:38 »
Hulusi Bey merhabalar, orada iyi bir tecrübe yaşamışsınız. Ne mutlu!

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #13 : 23 Ekim 2020, 16:00:40 »
Yukarıdaki yazımda 0.01v olan değer, 0.01mikro volt olacak.  0.01uv