Gönderen Konu: SDR Alıcı Verici (Kendin Yap)  (Okunma sayısı 7127 defa)

Çevrimdışı TA3AS

SDR Alıcı Verici (Kendin Yap)
« : 28 Haziran 2020, 22:43:59 »
Çok düşük bir maliyetle SDR tabanlı alıcı verici yapmak isteyenlerin
https://antrak.org.tr/blog/usdx-arduino-ile-kompakt-bir-sota-ssb-sdr-alici-verici/
adresini incelemelerini öneririm.

Selamlar,

Serdar

Çevrimdışı TA2GC

Ynt: SDR Alıcı Verici (Kendin Yap)
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2020, 01:23:46 »
Gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş,izahlarda yerine oturmuş..soru sormaya gerek kalmamış..

Çevrimdışı TA3CM

« Yanıtla #2 : 01 Eylül 2020, 13:52:13 »
Arkadaşlar çalışmanın ikinci versiyonu da yayınlandı.Bazı eksiklikler giderilmiş ilave özellikler yerleştirilmiş.

Çevrimdışı TA3CM

« Yanıtla #3 : 01 Eylül 2020, 14:05:31 »

Çevrimdışı TA5DDS

« Yanıtla #4 : 07 Eylül 2020, 17:12:55 »
Serdar bey
Bilgilendirme için çok teşekkürler.

Çevrimdışı TA3OER

« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2020, 20:19:39 »
3 arkadaş TA3OER TA3OWL TA3ONK biz de uSDX macerasına atıldık. Bazı problemler olsa da çalışmalar devam ediyor. Yakında yaptıklarımız ile ilgili buradan paylaşım yapacağım.

Çevrimdışı TA4ACZ

« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2020, 14:47:31 »
Merhabalar.Bunun tamamlanmış bitmiş halini satın alma gibi bir imkanımız var mı acaba?Evde havyam ve birkaç demonte kit yapmışlığım var ama bu şekilde bir proje yapacak yeteneğim yok ne yazık ki.

Çevrimdışı TA3OER

« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2020, 09:57:09 »
Merhabalar.Bunun tamamlanmış bitmiş halini satın alma gibi bir imkanımız var mı acaba?Evde havyam ve birkaç demonte kit yapmışlığım var ama bu şekilde bir proje yapacak yeteneğim yok ne yazık ki.

Metin bey merhaba. İkinci parti için malzeme siparişi verdik. Malzemeler gelince bitmiş halini alabilirsiniz.

Çevrimdışı TA3AS

« Yanıtla #8 : 09 Aralık 2020, 15:59:32 »
3 arkadaş TA3OER TA3OWL TA3ONK biz de uSDX macerasına atıldık. Bazı problemler olsa da çalışmalar devam ediyor. Yakında yaptıklarımız ile ilgili buradan paylaşım yapacağım.
Sevgili Arkadaşlar,
Bir şey dikkatimi çekti. Ne kadar etik bir davranış bilemiyorum. Kartı çizen, devreyi tasarlayan kişinin bilgilerini PCB üzerinden silip kendi çağrı işaretlerimizi yazmak, LCD ekranda yazılımı yazan kişinin bilgilerini değiştirmekle bu kartı siz mi tasarlamış oluyorsunuz yada yazılımı siz mi geliştirmiş oluyorsunuz? En azından bu durumda emek harcayıp geliştiren ve hiç bir şey istemeden herkesle paylaşan (GNU Public) Barbaros arkadaşıma haksızlık etmiş olmuyor musunuz?
Ben etik bir davranış olarak göremedim bunu. Takdir sizlerin...

Çevrimdışı TA3OER

« Yanıtla #9 : 11 Aralık 2020, 12:45:53 »
Serdar bey merhaba;
Yanlış anladığınız birkaç yer var sanırım. Öncelikle;

Alıntı
"Kartı çizen, devreyi tasarlayan kişinin bilgilerini PCB üzerinden silip kendi çağrı işaretlerimizi yazmak, LCD ekranda yazılımı yazan kişinin bilgilerini değiştirmekle bu kartı siz mi tasarlamış oluyorsunuz yada yazılımı siz mi geliştirmiş oluyorsunuz?"
sorunuza cevap olarak tabiki HAYIR. Öyle bir düşüncem olsaydı paylaşımı sizin açtığınız konu başlığı altına yazmazdım. Biz zaten bu kartı tasarlayıp yazılımı ben (aslında biz de diyebilirim) geliştirdim diye bir şey söylemedim veya yazmadım. Açık kaynak yazılım kodlarının paylaşıldığı bir yazılıma kendi istediğimiz şeyleri yazmak, eklemek veya çıkarmak bence etik. Zaten açık kaynak yazılımın amacı da bu değil mi?

Alıntı
"En azından bu durumda emek harcayıp geliştiren ve hiç bir şey istemeden herkesle paylaşan (GNU Public) Barbaros arkadaşıma haksızlık etmiş olmuyor musunuz?"
sorunuza cevap olarak Barbaros bey'in ellerine ve emeğine sağlık. Ama bu proje sadece Barbaros bey'e ait değil. Bunu zaten kendisine de antrak sitesinde yazmış:

"QCX SSB nedir?
QCX, Hans Summers, G0UPL tarafından tasarlanan yine Hans Summers’ın sahibi olduğu QRP LABS tarafından üretilen harika bir CW kitidir. QRP LABS kitlerine hayranım. Denetleyici olarak bir ATMEGA328 kullanıyor. QCX’in detaylarını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:

https://qrp-labs.com/qcx.html

QCX yalnızca CW (Mors kodu ile görüşme) içindir. Guido, PE1NNZ, harika yazılımı ile QCX’i tam bir SSB / CW SDR alıcı-vericisine dönüştürmüş. SSB filtreleme ve dsp işlevlerinin çoğu, 20 mhz’de çalışan bir Arduino programı çalıştıran atmega328p’de yapılır. Tüm bu SSB dijital filtreleme ve Atmega328p gibi 8 bit bir mikro denetleyicide çalışan yazılım, Guido’nun mühendisliğinin inanılmaz bir başarısıdır."

Barbaros bey'in tasarlayıp paylaştığı devreyi yapmadan ben (TA3OER) ve Onur (TA3OWL) arkadaşım G0UPL Hans'ın QCX 5W CW transceiver kitini bundan tam 1 yıl önce alıp (faturasını da resim olarak ekliyorum) uSDX'in ortaya çıkmasına ve popüler olmasına ait bu siteden https://github.com/threeme3/QCX-SSB yararlanarak QCX SSB denemelerimizi yapmıştık.

Alıntı
TA4ACZ Mustafa bey'in paylaşımına istinaden yazdığım cevapta çok açık. Bununla ilgili birşey yazmamışsınız ama yine akıllarda bir şey kalmasın diye yazıyorum. Bu kartı yaparken online sitelerden (Digikey'den, Çin'den (aliexpress), PCBway ve Türkiye'den (direnc.net, n11.com, vs...)) kart ve parça siparişi verdik. TA4ACZ Mustafa bey gibi projeyi yapamam diyen arkadaşlara yardımcı olmak radyo amatörlüğün bir gereği olarak görüyorum. Not: uSDX SSB QRP devresini satılık olarak bu sitede veya başka hiçbir yerde paylaşmadık.

Radyo amatörlüğün gelişmesi ve sevilmesi adına yaptıkları projelerle başta G0UPL Hans (eniştemize), açık kaynak yazılımı ve tasarımı ile dünyada birçok amatöre ulaşan PE1NNZ Guido'ya ve https://antrak.org.tr/ sitesinde yaptığı projeyi tüm detaylarıyla anlatan WB2CBA Barbaros bey'e çok teşekkürler.

Takdir bu yazıyı okuyan radyo amatörleri ve sizin.

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #10 : 15 Aralık 2020, 07:02:34 »
Ercan Bey,

Ben de Serdar Bey'e katılıyorum. Bundan bir yıl önce QCX satın alıp monte etmiş olmakla, çıkış noktası QCX olsa da yeni bir tasarım olan başka bir devrenin plaketinin üzerinden emek verenlerin çağrı işaretlerini silmenin bir ilgisi olamaz. Yazılımın, devre şemasının ya da kart baskı şablonlarının açık kaynaklı olması da sizi haklı çıkarmaz. Bu proje olgunluğa erişir erişmez, kartları bastırıp satanlar ortaya çıktı zaten ama onların arasında bile PE1NNZ ve WB2CBA çağrı işaretlerini silen görmedim şu ana kadar (örnek: https://www.tindie.com/products/gerrykav/pcb-for-usdx-qrp-hf-sdr-transceiver/) Bu proje yakında Ebay ve AliExpress'e düşer zaten, o konuda elimizden bir şey gelmiyor ama en azından kendi ülkemizde bir Türk radyo amatörünün emeğine sahip çıkmamız gerekir.

Saygılarımla,

Çağlar Akgüngör

Çevrimdışı TA2Q

« Yanıtla #11 : 20 Aralık 2020, 08:42:58 »
Eski bir Amatör olarak ,TA3AS Serdar bey bence de haklıdır.Çok eski bir Profesyonel PCB üreticisi olarak da bu tür şeylerle çok
karşılaştım.Barbaros arkadaşımızı çok yakın tanırım,her şey çok açık bir şekilde dağıtılmış ise en azından emeğe saygı adına
Kaynak olarak çağrı kodunu da yaptığınız PCB de bir yere yazabilirdiniz.

73
Zafer Hekimoğlu

Çevrimdışı TA1DB

« Yanıtla #12 : 25 Aralık 2021, 10:26:03 »
Ben konuya bir ekleme yapayım: Bütün bu SDR çalışmalarının başlangıcı AC50G Gerald Youngblood'un ARRL QEX Haziran/Ağustos 2002 sayısında yayınlanmaya başlanan "A Software Defined Radio for the Masses" isimli yazı dizisine dayanıyor  https://www.arrl.org/files/file/Technology/tis/info/pdf/020708qex013.pdf