Gönderen Konu: TA VHF UHF 2020 Yarışması (04-05 Temmuz 2020)  (Okunma sayısı 7360 defa)

Çevrimiçi TA2NC

Ynt: TA VHF UHF 2020 Yarışması (04-05 Temmuz 2020)
« Yanıtla #20 : 07 Temmuz 2020, 02:17:48 »
Manzarayi ve yuksekligi kiskandim hemen pislik yapayim :)

Hocam Yagi anten horizontal degil. Hic olmamis :)))

Ayrica mast eger iletkense antenin patternini bozar. en az 50 cm (ceyrek dalga boyu) antenden uzakta olmali (bu kismi ciddiydi)

Çevrimdışı TA1CX

« Yanıtla #21 : 07 Temmuz 2020, 09:06:10 »
Manzarayi ve yuksekligi kiskandim hemen pislik yapayim :)

Hocam Yagi anten horizontal degil. Hic olmamis :)))

Ayrica mast eger iletkense antenin patternini bozar. en az 50 cm (ceyrek dalga boyu) antenden uzakta olmali (bu kismi ciddiydi)
Mast kazma sapı hocam yalıtkan. Evet bilerek vertikal kullandım, zira bom horizontal kullanıma uygun değil bulunduğum yer için çok kısa sürede kırılırdı ortadan bağlantı yapamazdım çatıya değerdi. Önümüzdeki sene başka planlarım var.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı TA3AWB

« Yanıtla #22 : 07 Temmuz 2020, 10:47:05 »
TC3EC Çağrı işareti ile katıldığımız TA UHF-VHF yarışmamızı  sorunsuz tamamlamış bulunuyoruz.

Fotoğraflar UHF-VHF  ve 50 MHZ antenlerimiz yer almakta.

« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2020, 09:27:23 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA1CX

« Yanıtla #23 : 07 Temmuz 2020, 13:49:44 »
Sizinle qso yaptık

« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2020, 09:22:24 Gönderen: TA8A »

Çevrimdışı TA3AWB

« Yanıtla #24 : 07 Temmuz 2020, 14:09:01 »
Evet yapmıştık , sizle daha önce kaZdağları rolesi uzerinden de konusmustuk.
Fotoğrafları küçük olarak koyamadım düzenleme şansımda yok sanırım. Forum yetkilileri düzenleme yapabilirmi acaba ?

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #25 : 07 Temmuz 2020, 23:36:30 »
  Benim için çok yorucu oldu tek başıma 25m yukarı (80 Basamak) Ahmet işin en güzel yanı tebrik eder başarılar dilerim saygılarımla 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #26 : 07 Temmuz 2020, 23:38:23 »
  Benim için çok yorucu oldu tek başıma 25m yukarı (80 Basamak) Ahmet bey işin en güzel yanı tebrik eder başarılar dilerim saygılarımla 73.
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA3ONK

« Yanıtla #27 : 08 Temmuz 2020, 11:32:15 »
Emek veren arkadaşlara çok teşekkürler.

Çevrimdışı TA1CX

« Yanıtla #28 : 09 Temmuz 2020, 22:35:59 »
  Benim için çok yorucu oldu tek başıma 25m yukarı (80 Basamak) Ahmet işin en güzel yanı tebrik eder başarılar dilerim saygılarımla 73.
Pazar günü bittikten sonra gerçekten çok keyif aldığımı hissettim.

Çevrimdışı TA2NUH

« Yanıtla #29 : 10 Temmuz 2020, 05:29:17 »
Benim ilk yarışma deneyimimdi. Tahminimden çok daha keyifliydi ve bir o kadar da öğretici oldu benim için.

Benim gibi nispeten yeni amatörlerin kendilerini geliştirebilmeleri için çok elverişli bir fırsat olduğunu gördüm. "Yarışma" ifadesi gözünü korkutan varsa, hiç öyle düşünmesin. Amatörlük ruhunun ön planda olduğu, son derece dostane bir etkinlikti. Ülkemizin bu biricik ve de kardeşçe etkinliğini her amatör mutlaka değerlendirmeli; en azından bir kere tecrübe etmeli; kendisine hitap edip etmediğine ondan sonra karar vermeli ;)

TA2NC Oğuzhan hocam başta olmak üzere, emeği geçen ve katılan herkese teşekkürler...
"...Paramız yoktu. Bu büyük kuvvetten mahrumduk. Bizim elimizde tek kuvvet vardı: telgraf direkleri..."
Mustafa Kemal ATATÜRK

Çevrimiçi TA2NC

« Yanıtla #30 : 02 Eylül 2020, 00:24:41 »
Herkese merhaba
Contest sonuçları neredeyse hazır.
www.trac.org.tr adresinde yarışmaya katılan arkadaşlar lütfen kategorilerinin doğru olup olmadığını kontrol etsin.
İş yoğunluğundan dolayı biraz uzun sürdü toparlamak. Kusura bakmayın.

Sonuçları bende olmak üzere, şimdiye kadar kontrol ettiğim loglarda karşılaştığım bazı sıkıntıları ve yapılan hataları belirtmek isterim.

Birinci yapılan hata, karşı tarafın locator bilgisini doğru alamamak. Aynı bölge hatta aynı şehirde yapılan QSOda verilen puan'ın birkaç binlerde çıkması ve farkedilmemesi kötü olmuş.
Yarışma heyecanı ve dalgınlığa bağlı olduğunu düşünüyorum. Maalesef bu tür QSO'lardan alınan puanları iptal etmek zorunda kaldım.

İkinci yapilan hata, kurallarda yazmasına rağmen, ayrı ayrı log gönderme.. SSB ayrı FM ayrı gibi. Bunları mecbur el ile birleştirmek durumunda kaldım, sıra numaları tabii ki karıştı ama asıl amacın katılmak olduğu düsturu ile "bu seferlik" bu logları saydık. Bildiğiniz gibi, yabancı yarışmalarda yanlış seri numarası QSOyu her iki taraf için de geçersiz yapar. İleride tam otomatik bir log değerlendirme sistemine geçildiğinde bu sıkıntıların yaşanmaması için, daha dikkatli olunması gerekiyor.

Üçüncü hata, muhtemelen yanlış N1MM konfigurasyonu kullanmaktan kaynaklı, aynı istasyon ile aynı bandta farklı modülasyonlar ile (FM/SSB gibi) QSO yapma.
Burada da fark edebildiklerimin puanlarını bu dupe qsolar sebebiyle geçersiz saymak durumunda kaldım.

Dördüncüsü bariz bir hata değil ama biraz şüphe uyandırmakta. Yıllardır VHF DX çalışmama rağmen hiç duymadığım qrz te , ya da rus/ukrayna sayfalarında bile aktif olmayan, hatta hiç kaydı bulunmayan bazı kuzey istasyonları ile yapılmış QSO'lar.. Ne çağrı işaretleri ne locatorlarını teyit edememekle beraber, QSOlar gerçekten yapılmış bile olsa, yıllardır gelen tecrübelerime göre ancak röle üzerinden mümkün olabilecek QSOlar gibi görünüyor. hepsinin aynı bölge içinde olması da bu fikrimi destekliyor. Ama aksi birşey ispat edilemeyeceği için geçerli saymak durumunda kaldım. Tekrar altını çizerek hatırlatmak isterim.. Bu yarışmada sadece ama sadece direkt QSOlar yapılmalı.Dediğim gibi benimki bir şüphe sadece. Gerçekten yapılmış ta olabilir. Uyarımızı yapmış olalım.

Bunların yanında,
Gördüğüm kadarıyla,1 istasyon CW, 7-8 istasyon ise SSB çalışma yapmış durumda.
Bu kadar az istasyonun CW/SSB çalışması gerçekten ilginç geldi. Kimsede mi cihaz yok bilemedim :)

Toplam 84 log kabul edildi. Birkaç yabancı istasyon logları maalesef yeterli TA qso su yapmadığı için geçerli olmadı.

Ön incelemede gördüğüm en uzak görüşmeler ise aşağıdaki şekilde

Frekans;İstasyon;Locator;Karşı İstasyon;Mesafe;Mod
50 Mhz  YM3KB;KN40NC;EA8CTK;IL18NI;4374; SSB
144 MHz  YM2KI;KN40VT;UT2AA/P;KO70KT;1180;SSB
432 YM1KE;KN41LF;RX6A;KN85MI;799;FM

Sonuçları 1-2 hafta içinde tamamlayip açıklayacağım.

Sevgiler.

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #31 : 03 Eylül 2020, 11:07:50 »
Teşekkür ederim 73
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #32 : 03 Eylül 2020, 12:22:21 »
Oğuzhan Selam,

Öncelikle çalışmaların ve emeklerin için teşekkürler. Bende kontestte arkadaşlara çarpan vermek adına az bir QSO yaptım. Ama log göndermem pek mümkün olamayacağı için yollamadım. Öncelikle bunun için özür dilerim .

Yanlız daha ilginç olan bir 2 QSO ya rastladım . Yarşma sırasında log ve QSO ların kaydedilmesi ile ilgili tartışma yaptılar istasyonun biri loga yazmanıza gerek yok , DUP QSO derken öbür istasyon illa yazacağız diye tartıştılar . Bu 2 değişik QSO sırasında rastladığım bir durum .
Buradan çıkarım yapmak doğrumudur bilemiyorum ama  ya bizler kuralları okuma güçlüğü çekiyoruz yada kuralların daha detaylı hale getirilmesi gerekli ki Yarışmada QSO yaparken bu tartışmaların olması üzücü oluyor. İki tarafta birbirini ikna etmek için çabalamaya başlıyor.

Bunu en azından gördüğüm için aktarmak istedim. Çabaların / çabalarınız ve emekleriniz için tekrar teşekkürler.

Seneye uygun setup ile havada olmak istiyorum . Şimdilik bazı malzemeleri temin ettim. Aslında fuardan malzeme listesi yapmıştım ama hayal oldu.
En kısa zamanda havada görüşmek dileği ile teşekkürler

Not : Squencer PCB bastırdım. En kısa zamanda toplayacağım en azından LNA ve filitre bölümünü devreye alacağım .

Selamlar
Emim
TA2FE
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA1CX

« Yanıtla #33 : 03 Eylül 2020, 19:44:57 »
Çok teşekkür ederim hocam. Bakalım sonuçları merakla bekliyoruz. Yeni evde anten çalışmalarım devam ediyor. Vakit bulupta bi hf anten yapamadım daha çatıya.

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #34 : 03 Eylül 2020, 20:35:48 »
Emin abi LNA nın yanında nasıl kaç adet filitre kullanmayı planlıyorsun.
I LOVE İCOM

Çevrimiçi TA2NC

« Yanıtla #35 : 03 Eylül 2020, 23:54:38 »
LNA konusu hassas bir konu. Özellikle filtresi.
birkaç farklı tip LNA mevcut öncelikle.

Bazilari sadece LNA.. giriş ve çıkışa röleleri kendiniz ilave etmek durumundasiniz.
Bazilari kendinden röleli.. düşük güçlüler rf-sense ile.. yüksek güçlüler ise kendisine gelen ptt sinyali ile calisiyor.

Bunun yanında hiç filtre içermeyen LNA'ler.. sadece çıkışında filtre olanlar ve sadece girişinde filtre olanlar var.

Hiç filtre içermeyenleri sadece seçili bandta değil tüm bandlarda kullanabiliyorsunuz. En önemli avantajı bu..
Çıkışında (cihaz tarafında) filtresi olanlar antenden gelen sinyalde hiç kayıp yaşamadan direkt güçlendirip gereksiz frekasnlari filtre edip cihaziniza gönderiyor..Bu da cihazınızın band dışı sinyallerden etkilenmemesini sağlıyor.

Girişte filtre uygulaması ise, etrafta yüksek enterferans kaynakları mevcutsa (yakınınızda bir radyo/tv vericisi/gsm kulesi gibi) kullanılması uygun. Yüksek band dışı sinyaller yüzünden LNA'nin sature olmasını engelliyor.

Benim kullandığım LNA vhfdesign'ın kendinden röleli QRO rölesi örneğin. Çıkışında filtre var.
Evimin yakınında.. tam da ayın battığı yönde 2 kule arka arkaya duruyor. Ay o pozisyona yaklaşıp ta antenleri o tarafa çevirdiğimde, evet vhf frekanslarda enterferans fark edemiyorum. Ancak , LNA'nın performansının azaldığını bariz bir şekilde gözlemleyebiliyorum. Çünkü, enerjisinin büyük bir kısmını 900 ve 1800 mhz lerden gelen yüksek sinyalde tüketmiş oluyor.

Girişinde filtre olan bir tasarım kullansaydım (örn. https://www.antennas-amplifiers.com/ ) bu sorunu belki yaşamayacaktım  ancak gürültüsüz bölgelerde de bir sinyal kaybı az da olsa yaşayacaktım.

Denemek için, mevcut LNA'in anten ile arasına VHF low pass filtre(eb104.ru)  yerleştirdim. Böylece LNA'e 150 MHz ten yüksek frekansların gelmesini engelledim. Gerçekten fark yarattı. Ama diğer yönlerde 1 dB ye yakın bir zayıflamayı da beraberinde getirdi.

Anlayacağınız filtre işi biraz karışık. Yere göre etraftaki gürültüye göre değişiklik gösterebiliyor.

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #36 : 04 Eylül 2020, 01:44:11 »
Oğuzhan bey Emin abiye sorduğum soru ile tamda hislerime tercüman oldunuz.
Bazen bu tür ilginç konular farklı başlıklar altında kaybolup gidiyor.
VHF contest çalışmasında tamda bahsettiğiniz sorunlar ile karşı karşıya kalınca başladığım mast mount sistemde filitre konusunda kararsız kalmış hatta konuyu arkadaşlar ile günlerce güzel tartışmalar ile gündemimize almıştık.
Eme işi çok zahmetli ve bir okadarda maddiyat gerektiren ekipmanlar. Yeri geliyor en ufak qro rölelere bile bir HF telsiz fiyatı verilebiliyor. Kablo konnektör vs bu işlere hiç değinmiyorum bile.
Siz sahada veya qth ınızda uygulamalı olarak çalışmayı yaparak görüyorsunuz ben daha oraları deneyim edemedim ama ölçümlerde sonuçlar normal görünüyordu.
HA8ET'nun imal ettiği LNA'de filitre bahsettiğiniz gibi çıkışta kullanılmış. İşin içerisine vericiler girince sorunları beraberinde getiriyor ve tamda sizin bahsettiğiniz gibi işler karışıyor. İşte benimde kafam burayı almamıştı. Lpf 'yi anten girişinde denemek farklı bir düşünce olmuş. Bence 1 DB lik kayıp çokta önemli olmasa gerek ama kablo konnektör vs vs derken kayıpları en aza indirmek herzaman önemli etkenlerden biri. Zor işler bunlar HF gibi telsizin arkasına bağlanan bir tel olayı gibi değilmiş gerçekten.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #37 : 04 Eylül 2020, 03:43:14 »
Onur Selam ,

Bende bu filitreden edindim . Benim belki anvantaj sayılacak bir durum olabilir anten ile cihaz arası herhalde 7-8 m kablo ile işimi halledebiliyorum . Ayrıca senden aldığım fikir ile hurdadan topladığım filitreleri ortaya çıkardım onlardan kullanacağım .
İnşallah cihaza bağlayıp ayarlayacağım . Anten bende şu an malesef zayıf 12 elemanlı bir cushcraft var VHF o devrede ama daha verimli anten için Hakan ile görüşmüştüm inşallah ev şartlarını ayarlayınca en az 2 li gurup yapmayı planlıyorum

squnencer konusunu zaten konuştuk seninle onunda baskı devresini hallettik dizme işi kaldı.
bende son durum budur

Selamlar Emin

HA8ET'nun imal ettiği LNA'de filitre bahsettiğiniz gibi çıkışta kullanılmış. İşin içerisine vericiler girince sorunları beraberinde getiriyor ve tamda sizin bahsettiğiniz gibi işler karışıyor. İşte benimde kafam burayı almamıştı. Lpf 'yi anten girişinde denemek farklı bir düşünce olmuş. Bence 1 DB lik kayıp çokta önemli olmasa gerek ama kablo konnektör vs vs derken kayıpları en aza indirmek herzaman önemli etkenlerden biri. Zor işler bunlar HF gibi telsizin arkasına bağlanan bir tel olayı gibi değilmiş gerçekten.
[/quote]
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimiçi TA2NC

« Yanıtla #38 : 04 Eylül 2020, 10:31:40 »
Oğuzhan bey Emin abiye sorduğum soru ile tamda hislerime tercüman oldunuz.
Bazen bu tür ilginç konular farklı başlıklar altında kaybolup gidiyor.
VHF contest çalışmasında tamda bahsettiğiniz sorunlar ile karşı karşıya kalınca başladığım mast mount sistemde filitre konusunda kararsız kalmış hatta konuyu arkadaşlar ile günlerce güzel tartışmalar ile gündemimize almıştık.
Eme işi çok zahmetli ve bir okadarda maddiyat gerektiren ekipmanlar. Yeri geliyor en ufak qro rölelere bile bir HF telsiz fiyatı verilebiliyor. Kablo konnektör vs bu işlere hiç değinmiyorum bile.
Siz sahada veya qth ınızda uygulamalı olarak çalışmayı yaparak görüyorsunuz ben daha oraları deneyim edemedim ama ölçümlerde sonuçlar normal görünüyordu.
Orjinal QRO rölelerden almak evet oldukça pahalı. Ama W6PQL'nin imal ettiği normal röleler ile yapılmış rf rölelerin (antennas-amplifiers ta da benzer bir sema paylasilmis) performansı kesinlikle orjinal röleleri aratmıyor.
20-25 dolar gibi rakamlara rahatlıkla kullanılabilecek ürünler. Tavsiye ederim.

Benim LPF kullanmam benim için sorunu çözüyordu. Çünkü bir spectrum analyzer ile bulunduğum ortamı 6 ghz e kadar kontrol ettim. Sadece GSM frekanslarında bir baskı alıyordum.
Ama bulunduğunuz bölgede 144 MHz in altında bir enterferans kaynağı varsa LPF işi kurtarmayacaktır. O durumda illa BPF gerekiyor.
QRO bir BPF ise yine 100 lü dolarlara çıkıyor. LPF kadar ucuz olmuyor.
Aslında en güzeli, röllerde kullanılan kavite filtrelerden kullanmak. LNA'in girişinde tutmak ve bir röle ile TX/RX sırasında bypass etmek. İlave röle kullanmak istemediğimden buna hiç girişmedim.

EME için 1 dB hiç az bir rakam değil bu arada.. 0.1 ler ile debeleniyoruz çoğu zaman.

Çevrimdışı TA6AEU

« Yanıtla #39 : 24 Ağustos 2021, 14:34:47 »
Merhaba Oğuzhan hocam dogrudur yazınızdan  ta4lsx Süleyman Kardesimiz sayesınde  haberdar oldum çok mutlu oldum evet ogün çankırı il merkezimizden Eldivan İlçemize gelerek 18 km  namaztepe ildivan dağı mevkısınde bulunan TRT binası yanından sizlere ulaştım  1800metre rakım contest duyunca elde avucta ne var dıye baktım bır uhf cıhaz buldum bırde anten motorsıklete atladıgım gıbı cıktım yola motorumda 5 6 amperlık bır aku var motor stop etmeden sızlerle ve cevre ıstasyonlar qso yapmıs oldum log kaydı pek alamadım ruzgar coktu ama sesınızı duydum  mutlu olduk nice contestlerde buluşmak duyusmak dılegıyle Çankırıda sevgıler saygılar

TA6AEU EMRE KELEŞ 73 (tb6dej-eski)

Merhaba,

Loglar email ile gelmeye başladı.
Katılan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Kıyı bölgelerinden güzel bir katılım mevcut ilk gelen  loglara göre

Ankara içinde sanırım 7-8 amatör küçük çaplı oklara katıldı ki bu benim için mutluluk. Geçen sene bir tek benim katıldığım göz önüne alınacak olursa büyük ilerleme.
Yavaş yavaş diğer bölgelere de yayılması böylece doğudan batıya tüm yönler ile qso yapma imkanımız umarım gerçekleşir.

Benim mutlu eden QSOlardan biri çağrı işaretini yanlış hatırlamıyor isem, TA6AEU 'un Çankırıda TRT vericilerinin oraya tek başına çıkıp Ankara ile UHF QSO yapması oldu.
Çabasını ve uğraşını takdir ediyorum.

Sanırım en büyük engel , hala neredeyse tüm amatörlerimizin VHF/UHF te vertikal anten kullanmaları.
Bu aliskanlığı değiştirebilsek yarışmada ulaşabileceğimiz istasyon sayısı oldukça artacaktır. Vertikal antenleri daha çok röle erişimi için kullanırken, simplex ve DX çalışmalar için Horizontal anten kullanmak gerçekten önemli.

31 Temmuza kadar log gönderimi sonrası (Bir sonraki yarışmada bu süreyi kısaltmak gerektiğini düşünüyorum) istatistik ve raporları ve tabii ki sonuçları sizlerle paylaşacağım.

Yarışmaya katılan arkadaşlar eğer tacontest@gmail.com adresine contest anından fotograf ta gönderebilir ise, belki ufak bir "Soap Box" yapma şansımız olabilir.

73
TA6AEU (eski-tb6dej)