Ana Sayfa > Yarışmalar ***

TA VHF UHF 2020 Yarışması (04-05 Temmuz 2020)

<< < (8/8)

TA2NC:
LNA konusu hassas bir konu. Özellikle filtresi.
birkaç farklı tip LNA mevcut öncelikle.

Bazilari sadece LNA.. giriş ve çıkışa röleleri kendiniz ilave etmek durumundasiniz.
Bazilari kendinden röleli.. düşük güçlüler rf-sense ile.. yüksek güçlüler ise kendisine gelen ptt sinyali ile calisiyor.

Bunun yanında hiç filtre içermeyen LNA'ler.. sadece çıkışında filtre olanlar ve sadece girişinde filtre olanlar var.

Hiç filtre içermeyenleri sadece seçili bandta değil tüm bandlarda kullanabiliyorsunuz. En önemli avantajı bu..
Çıkışında (cihaz tarafında) filtresi olanlar antenden gelen sinyalde hiç kayıp yaşamadan direkt güçlendirip gereksiz frekasnlari filtre edip cihaziniza gönderiyor..Bu da cihazınızın band dışı sinyallerden etkilenmemesini sağlıyor.

Girişte filtre uygulaması ise, etrafta yüksek enterferans kaynakları mevcutsa (yakınınızda bir radyo/tv vericisi/gsm kulesi gibi) kullanılması uygun. Yüksek band dışı sinyaller yüzünden LNA'nin sature olmasını engelliyor.

Benim kullandığım LNA vhfdesign'ın kendinden röleli QRO rölesi örneğin. Çıkışında filtre var.
Evimin yakınında.. tam da ayın battığı yönde 2 kule arka arkaya duruyor. Ay o pozisyona yaklaşıp ta antenleri o tarafa çevirdiğimde, evet vhf frekanslarda enterferans fark edemiyorum. Ancak , LNA'nın performansının azaldığını bariz bir şekilde gözlemleyebiliyorum. Çünkü, enerjisinin büyük bir kısmını 900 ve 1800 mhz lerden gelen yüksek sinyalde tüketmiş oluyor.

Girişinde filtre olan bir tasarım kullansaydım (örn. https://www.antennas-amplifiers.com/ ) bu sorunu belki yaşamayacaktım  ancak gürültüsüz bölgelerde de bir sinyal kaybı az da olsa yaşayacaktım.

Denemek için, mevcut LNA'in anten ile arasına VHF low pass filtre(eb104.ru)  yerleştirdim. Böylece LNA'e 150 MHz ten yüksek frekansların gelmesini engelledim. Gerçekten fark yarattı. Ama diğer yönlerde 1 dB ye yakın bir zayıflamayı da beraberinde getirdi.

Anlayacağınız filtre işi biraz karışık. Yere göre etraftaki gürültüye göre değişiklik gösterebiliyor.

TA8AT:
Oğuzhan bey Emin abiye sorduğum soru ile tamda hislerime tercüman oldunuz.
Bazen bu tür ilginç konular farklı başlıklar altında kaybolup gidiyor.
VHF contest çalışmasında tamda bahsettiğiniz sorunlar ile karşı karşıya kalınca başladığım mast mount sistemde filitre konusunda kararsız kalmış hatta konuyu arkadaşlar ile günlerce güzel tartışmalar ile gündemimize almıştık.
Eme işi çok zahmetli ve bir okadarda maddiyat gerektiren ekipmanlar. Yeri geliyor en ufak qro rölelere bile bir HF telsiz fiyatı verilebiliyor. Kablo konnektör vs bu işlere hiç değinmiyorum bile.
Siz sahada veya qth ınızda uygulamalı olarak çalışmayı yaparak görüyorsunuz ben daha oraları deneyim edemedim ama ölçümlerde sonuçlar normal görünüyordu.
HA8ET'nun imal ettiği LNA'de filitre bahsettiğiniz gibi çıkışta kullanılmış. İşin içerisine vericiler girince sorunları beraberinde getiriyor ve tamda sizin bahsettiğiniz gibi işler karışıyor. İşte benimde kafam burayı almamıştı. Lpf 'yi anten girişinde denemek farklı bir düşünce olmuş. Bence 1 DB lik kayıp çokta önemli olmasa gerek ama kablo konnektör vs vs derken kayıpları en aza indirmek herzaman önemli etkenlerden biri. Zor işler bunlar HF gibi telsizin arkasına bağlanan bir tel olayı gibi değilmiş gerçekten.

TA2FE:
Onur Selam ,

Bende bu filitreden edindim . Benim belki anvantaj sayılacak bir durum olabilir anten ile cihaz arası herhalde 7-8 m kablo ile işimi halledebiliyorum . Ayrıca senden aldığım fikir ile hurdadan topladığım filitreleri ortaya çıkardım onlardan kullanacağım .
İnşallah cihaza bağlayıp ayarlayacağım . Anten bende şu an malesef zayıf 12 elemanlı bir cushcraft var VHF o devrede ama daha verimli anten için Hakan ile görüşmüştüm inşallah ev şartlarını ayarlayınca en az 2 li gurup yapmayı planlıyorum

squnencer konusunu zaten konuştuk seninle onunda baskı devresini hallettik dizme işi kaldı.
bende son durum budur

Selamlar Emin

HA8ET'nun imal ettiği LNA'de filitre bahsettiğiniz gibi çıkışta kullanılmış. İşin içerisine vericiler girince sorunları beraberinde getiriyor ve tamda sizin bahsettiğiniz gibi işler karışıyor. İşte benimde kafam burayı almamıştı. Lpf 'yi anten girişinde denemek farklı bir düşünce olmuş. Bence 1 DB lik kayıp çokta önemli olmasa gerek ama kablo konnektör vs vs derken kayıpları en aza indirmek herzaman önemli etkenlerden biri. Zor işler bunlar HF gibi telsizin arkasına bağlanan bir tel olayı gibi değilmiş gerçekten.
[/quote]

TA2NC:

--- Alıntı yapılan: TA8AT - 04 Eylül 2020, 00:44:11 ---Oğuzhan bey Emin abiye sorduğum soru ile tamda hislerime tercüman oldunuz.
Bazen bu tür ilginç konular farklı başlıklar altında kaybolup gidiyor.
VHF contest çalışmasında tamda bahsettiğiniz sorunlar ile karşı karşıya kalınca başladığım mast mount sistemde filitre konusunda kararsız kalmış hatta konuyu arkadaşlar ile günlerce güzel tartışmalar ile gündemimize almıştık.
Eme işi çok zahmetli ve bir okadarda maddiyat gerektiren ekipmanlar. Yeri geliyor en ufak qro rölelere bile bir HF telsiz fiyatı verilebiliyor. Kablo konnektör vs bu işlere hiç değinmiyorum bile.
Siz sahada veya qth ınızda uygulamalı olarak çalışmayı yaparak görüyorsunuz ben daha oraları deneyim edemedim ama ölçümlerde sonuçlar normal görünüyordu.

--- Alıntı sonu ---
Orjinal QRO rölelerden almak evet oldukça pahalı. Ama W6PQL'nin imal ettiği normal röleler ile yapılmış rf rölelerin (antennas-amplifiers ta da benzer bir sema paylasilmis) performansı kesinlikle orjinal röleleri aratmıyor.
20-25 dolar gibi rakamlara rahatlıkla kullanılabilecek ürünler. Tavsiye ederim.

Benim LPF kullanmam benim için sorunu çözüyordu. Çünkü bir spectrum analyzer ile bulunduğum ortamı 6 ghz e kadar kontrol ettim. Sadece GSM frekanslarında bir baskı alıyordum.
Ama bulunduğunuz bölgede 144 MHz in altında bir enterferans kaynağı varsa LPF işi kurtarmayacaktır. O durumda illa BPF gerekiyor.
QRO bir BPF ise yine 100 lü dolarlara çıkıyor. LPF kadar ucuz olmuyor.
Aslında en güzeli, röllerde kullanılan kavite filtrelerden kullanmak. LNA'in girişinde tutmak ve bir röle ile TX/RX sırasında bypass etmek. İlave röle kullanmak istemediğimden buna hiç girişmedim.

EME için 1 dB hiç az bir rakam değil bu arada.. 0.1 ler ile debeleniyoruz çoğu zaman.

TA6AEU:
Merhaba Oğuzhan hocam dogrudur yazınızdan  ta4lsx Süleyman Kardesimiz sayesınde  haberdar oldum çok mutlu oldum evet ogün çankırı il merkezimizden Eldivan İlçemize gelerek 18 km  namaztepe ildivan dağı mevkısınde bulunan TRT binası yanından sizlere ulaştım  1800metre rakım contest duyunca elde avucta ne var dıye baktım bır uhf cıhaz buldum bırde anten motorsıklete atladıgım gıbı cıktım yola motorumda 5 6 amperlık bır aku var motor stop etmeden sızlerle ve cevre ıstasyonlar qso yapmıs oldum log kaydı pek alamadım ruzgar coktu ama sesınızı duydum  mutlu olduk nice contestlerde buluşmak duyusmak dılegıyle Çankırıda sevgıler saygılar

TA6AEU EMRE KELEŞ 73 (tb6dej-eski)

--- Alıntı yapılan: TA2NC - 06 Temmuz 2020, 16:13:39 ---Merhaba,

Loglar email ile gelmeye başladı.
Katılan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Kıyı bölgelerinden güzel bir katılım mevcut ilk gelen  loglara göre

Ankara içinde sanırım 7-8 amatör küçük çaplı oklara katıldı ki bu benim için mutluluk. Geçen sene bir tek benim katıldığım göz önüne alınacak olursa büyük ilerleme.
Yavaş yavaş diğer bölgelere de yayılması böylece doğudan batıya tüm yönler ile qso yapma imkanımız umarım gerçekleşir.

Benim mutlu eden QSOlardan biri çağrı işaretini yanlış hatırlamıyor isem, TA6AEU 'un Çankırıda TRT vericilerinin oraya tek başına çıkıp Ankara ile UHF QSO yapması oldu.
Çabasını ve uğraşını takdir ediyorum.

Sanırım en büyük engel , hala neredeyse tüm amatörlerimizin VHF/UHF te vertikal anten kullanmaları.
Bu aliskanlığı değiştirebilsek yarışmada ulaşabileceğimiz istasyon sayısı oldukça artacaktır. Vertikal antenleri daha çok röle erişimi için kullanırken, simplex ve DX çalışmalar için Horizontal anten kullanmak gerçekten önemli.

31 Temmuza kadar log gönderimi sonrası (Bir sonraki yarışmada bu süreyi kısaltmak gerektiğini düşünüyorum) istatistik ve raporları ve tabii ki sonuçları sizlerle paylaşacağım.

Yarışmaya katılan arkadaşlar eğer tacontest@gmail.com adresine contest anından fotograf ta gönderebilir ise, belki ufak bir "Soap Box" yapma şansımız olabilir.

73

--- Alıntı sonu ---

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git