Gönderen Konu: Kişisel Amatör Telsizcilik Sayfası (projeler)  (Okunma sayısı 1061 defa)

Çevrimdışı TA2UH

Kişisel Amatör Telsizcilik Sayfası (projeler)
« : 13 Kasım 2023, 04:25:01 »
Değerli Arkadaşlar,

Uzunca bir zamandır yapmak istediğim birşeyi nihayet gerçekleştirdim ve 2014'ten bu yana "karınca kararınca" tamamlayabildiğim amatör telsizcilik projeleri kişisel bir İnternet sayfasında topladım (www.va2akg.com) Aslında bunların bazıları bu forumda yer almıştı, bu şekilde de devam edebilirdim ancak hem sayfa düzenini istediğim şekilde yapabilmek, hem de bütün çalışmaları tek bir yerde toplamak istedim.

Projelerin bazıları eskidi sayılır. Bu saatten sonra oturup kimse Forty yapar mı bilmiyorum (analog). Ama bu sayfa benim için de bellek işlevi görecek, bir çeşit amatör telsizcilik güncesi gibi. İnsan anımsayacağını düşünüyor ama aradan 3-5 yıl geçtikten sonra kendi yaptığınız devrenin başına tekrar oturduğunuzda, yapım aşamasında saatler harcadığınız ayrıntıları unutmuş oluyorsunuz.

Sayfada şimdilik yalnızca teknik çalışmalar var ama fırsat buldukça amatör telsizcilikle ilgili anılarımı/görüşlerimi de ekleyeceğim. Epey bir zamandır Türkiye'de amatör telsizcliğin tarihiyle ilgili topladığım belgeleri de paylaşmaya çalışacağım. Üniversiteden ayrılmadan önce "Türkiye'de Amatör Telsizcilğin Tarihi ve Sosyolojisi" adlı bir araştırmaya başlamıştım. Tamamlayamadım, herhalde de tamamlayamayacağım ancak bu çalışma çerçevesinde rahmetli Yaşar Göcet, rahmetli Selim Canbeken gibi ağabeylerimizle yapmış olduğum görüşmelerin bant kayıtları duruyor. Bunları yazıya döküp yine bu sayfada paylaşmayı düşünüyorum.

Eğer sayfaya bakmak zahmetine katlanırsanız, saptayabildiğiniz her tür eksik ve yanlışı zaman ayırıp bana bildirirseniz çok memnun olurum. Zaten birçok yazım yanlışı olduğunu biliyorum, peşinen özür dilerim. Zaman az, fakat yapılacak iş çok; bazı şeylere eskisi kadar dikkat edemiyorum.

Son olarak, bu mesajı "Ben yaptım oldu" başlığının altına açmakla iyi mi ettim emin değilim, başka bir başlık altına taşınması daha uygun olacaksa orada tekrar açabilirim.

73,

Çağlar


« Son Düzenleme: 13 Kasım 2023, 04:26:14 Gönderen: TA2UH »

Çevrimdışı TA5FA

Ynt: Kişisel Amatör Telsizcilik Sayfası (projeler)
« Yanıtla #1 : 13 Kasım 2023, 13:56:52 »
Elinize Sağlık Yazılan her bilgi değerlidir. Domain ve Host işlemide uzun vadeli olursa gelecek yıllara bilgi aktarılıyor bir şekilde.
"ŞEBEKE İÇİN BİR RF ŞOK BOBİNİ"   Ayrıntılı anlatımınıza bayıldım çağımızın rahatsızlığı .

Kolay gelsin  73
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA5AE

Ynt: Kişisel Amatör Telsizcilik Sayfası (projeler)
« Yanıtla #2 : 13 Kasım 2023, 14:08:01 »
Özellikle analog qrp cikazlar ve cw filtreler üzerine bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Sitemizin geç farkına varmışımdır.Temanız oldukça güzel ve Bilgiler çok açıklayıcı. El yapımı, HF Mobil vertikal kısa arazi veya balkon antenleri konusunda araştırmanız varsa bilgilendirmenizi bekleriz.
Başarılı çalışmanızın devamını diliyorum. 73

Çevrimdışı TA1ED

Ynt: Kişisel Amatör Telsizcilik Sayfası (projeler)
« Yanıtla #3 : 14 Kasım 2023, 09:45:14 »
 Merhaba Çağlar bey,

 doğru ve anlaşılır bilgiler her zaman kıymetlidir,daha fazla kişinin yararlanması için sitenizi paylaşıyorum.emeğinize sağlık. yeni yazılarınızı
 sabırsızlıkla bekliyoruz.saygılarımla.
TA1ED
  METİN KORKMAZ -TEKİRDAĞ

Çevrimdışı TA2UH

Ynt: Kişisel Amatör Telsizcilik Sayfası (projeler)
« Yanıtla #4 : 03 Aralık 2023, 19:21:08 »
Mehmet Bey, Metin Bey, Lütfi Bey,

Nazik sözleriniz için çok teşekkür ederim. Fırsat buldukça yeni yazılar ekleyeceğim, lütfen görüş ve eleştirilerinizi belirtmekten çekinmeyin.

73,

Çağlar