Gönderen Konu: WATKINS JOHNSON WJ 8718-9 Receiver (Yeniden canlandırma)  (Okunma sayısı 13331 defa)

Çevrimdışı TB5X_SK

Ynt: WATKINS JOHNSON WJ 8718-9 Receiver (Yeniden canlandırma)
« Yanıtla #40 : 01 Nisan 2020, 14:54:52 »
Bilal Bey ;

Evet frekansları gezinirken dikkatimi çekmişti..
Ayrıca 470 Khz ile 480 Khz arasında amatörlere açık bir band var. Orada da bazen mors görüşmeleri duyduğum oluyor..

Dinleme yaparsam kayıt edip paylaşmaya çalışacağım..

Sağlıcakla .. 73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TB6BHK

Ynt: WATKINS JOHNSON WJ 8718-9 Receiver (Yeniden canlandırma)
« Yanıtla #41 : 02 Nisan 2020, 14:08:31 »
Değerli Mehmet Divili Bey
Emin Bora Beyin Bu cihazı sizin gibi kıymet bilir ellere bırakmasından gerçekten memnun oldum.  Sizin uzun ve orta dalga dinleme merakınız bana, sanırım bir iki satır yazı yazma hakkı verdi. Daha önceleri bu sitede konu edilmişti, Eski yıllarda Ankara itfaiye veya hergele(her gelene açık) meydanında meydanında MONİKO marka siyah renkli alıcılar görürdüm. Rus malı sandığım bu alıcılar meğer Polonya malıymış. Sıradan bir alıcı zannettiğim bu  uzun, orta ve kısa dalga alıcı, yıllar sonra anladım ki Birinci sınıf alıcıların başında gelmekte.
Siz 500 KHz altını dinlemek istiyorsunuz. Benim masamda Modern çitf IF katlı Tecsun S-2000 alıcı var. Orta dalgasına bir şey diyemem. Süper. Zira çok orta dalga dinledim. Hatta gündüz güneş tutulmasında hemen balkona koştum, portatif el cihazımla Yozgat'tan İstanbul orta dalgayı...dinledim. Güneş tutulması orta dalga istasyonlarını dinlenebilir hale getirmişti .İyi bir radyo Yozgat'tan  Şam veya Dımışk orta dalga istasyonunu alır ama İstanbul denince kolay değil. Tabii bu dediklerim şimdi vitrinlerde bol  bulunan alıcılarla hiç dinlenemez.
Moniko'dan tam üç adet kırdım. Son yıllarda bu alıcı niçin böyle süper diye düşünüp durdum. Radyo fiziksel olarak fazla sağlam değildi. Ama 150 KHz yi dinlerken Tecsun'la kıyas yapıyorum. Teesun açık farkla .. kalıyor. Kimsenin duyamadığı beacon sinyallerini duyabiliyorsunuz.
Sebebini bulduğumu zannediyorum. Neden mi? Seçicilik çok fazla. İşin sırrı moyen frekans bobinlerinde .
Japon standart moyen bobinleri minyatür fer üzerine birkaç tur sarılır. Frekansı tutturmak için yüksek değerli kondansatörlere hücum. Hantal bir IF preamplifikatörü. Monika mühendisleri IF leri özel yapmışlar. Japonların tam aksine yüksek, çok turlu bobin ve fakat küçücük kondansatörler. Bobin tur adedini sayamıyoruz. Bobini ohmmetre ile ölçüyorum. 500 ohm gibi değerler görüyorum. Ortada mühendislik farkı var.
Tecsun 100KHz ile 500 KHz arasında alış yapabiliyor. Bu kadar geniş bir bantta harikalar beklemek saten hatalı olur.

Aşağıya iki adet düşük frekans linki koydum, birileri yapıp piyasalamışlar.

http://www.radiopics.com/Specialized/VLF%20Receivers/Conversion%20Research_WR-3.htm      0-60 KHz natural radio 9 volt çubuk anten

http://www.radiopics.com/Specialized/VLF%20Receivers/Thomson%20Electronics_TE-2003.htm       Şimşek, yıldırım alıcısı ve anteni

73         Hüsnü Köktürk        husnu66tr@yahoo.com
« Son Düzenleme: 02 Nisan 2020, 14:11:25 Gönderen: TB6BHK »