Gönderen Konu: qrp cihaz tasarlamak  (Okunma sayısı 5307 defa)

Çevrimdışı TA8MUD

qrp cihaz tasarlamak
« : 14 Aralık 2019, 13:15:33 »
arkadaşlar !

yeni bir amatörüm.
Sırf kısadalga haberleşmelerine merakım ve askerde telsizci olmam ve bu işi sevmem nedeni ile amatörlüğe gönül verdim.
İnternet ortamında bir süredir yaptığım incelemeler sonucunda
- Türk amatörlerinin çoğunlukla SSB (LSB) 40 metre bandını kullandıklarını gözlemledim.
- Bir kaç istisna dışında el yapımı cihazlarda genelde kopya çekilmiş. Ve yabancı amatörlerin cihazları kopyalanmış.
- ya ben iyi arayamadım ve bulamadım yada yok; bir SSB QRP cihazın bölümleri ve bu bölümlerin işlevlerini detaylı olarak açıklayan sistemli döküman.

Yani ben yeni bir QRP tasarımı yapmak istesem nereden? nasıl? başlayacağımı (kopya çekmeden) bulamadım. Bilen kardeşlerim varsa paylaşırsa sevinirim.

73

Çevrimdışı TA6A

Ynt: qrp cihaz tasarlamak
« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2019, 13:35:55 »
Merhaba

Bence "kopya çekmeye"  bu kadar takılmayın. Sistemler temelde aynıdır, na kalırsa Icom, Yaesu vs firmalarda "kopya çekiyor" anlamı çıkar. Siz önce osilatörden başlayacaksınız bunun içinde yine daha önce başkalarının bulup geliştirdiği devrelerden faydalanacaksınız. Döküman aramanızda bu yüzden zaten, çünkü örnekler görmek istiyorsunuz.

Size tavsiyem öncelikle alıcı ve vericilerin block şemalarını incelemeniz. Block şemalarda çalışmak istediğiniz devrenin ana bileşenleri tanıtılır, bunları gördükten sonra her devreyi ister kendiniz tasarlayarak yaparsınız ister hazır örneklerden faydalanırsınız.

"Kopya", etik olmayan yöntemlerle emek harcanan herhangi bir şeyi üretenin rızasını almadan çoğaltmak ve bundan maddi kazanç sağlamaktır. Siz ise artık herkesin ulaşabileceği kaynaklardan QRP devre yapıp bunu kişisel zevkiniz olarak kullanacaksınız.

Sağlıcakla
Zoru başarırız, imkânsız biraz zaman alır.

Çevrimdışı TA8MUD

« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2019, 13:57:42 »
Simavi kardeşim yorumunuz ve cevabınız için teşekkür ederim.

benim kopyadan kastım öyle değil, bir süredir bakıyorum internet ortamında forty, bitx, a412, lidia, efe gibi cihazlar ha.. birde bizim pardus'u unutmamak lazım genelde belli cihazlar değişik kutulara bazı konfor elemanları eklenerek yapılıp kullanılıyor.

mesela buradan bir cihaz tasarımına başlasak anten girişinden ses çıkışına kadar yeni, yerli ve detaylı anlatımlı bu mümkün mü ?

bu işi bilen kardeşlerimden yardım etmelerini temenni ediyorum.
73

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #3 : 15 Aralık 2019, 14:22:08 »
Murat Bey;

Cihazların birbirinin kopyası olması çalışma mantıklarının hemen hemen aynı olmasındandır.
Piyasada bulunan NE612 mixer entegresi, kristal filtreler, ve muayyen bobinler vs..

Buna birde VFO ekledinizmi cihazın temelini oluşturmuş olursunuz. (VFO için de, DDS veya PLL sentezör kullanıyoruz genelde)..

Şimdi bu durumda yeni bir sey tasarlamak isteseniz, yapacağınız şey bunlar üzerinde oynamaktan öteye gitmez ve sonuçta yine bunlara dönersiniz. Çünkü bu saydıklarım piyasada kolay bulunabilen, basitçe kurulabilen,  iyi sayılabilecek seviyede de iş gören, görece fiyat olarak uygun malzemelerdir.

Kolay gelsin .. İyi çalışmalar dilerim..

73

TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA7S

« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2020, 12:15:19 »
mesela buradan bir cihaz tasarımına başlasak anten girişinden ses çıkışına kadar yeni, yerli ve detaylı anlatımlı bu mümkün mü ?

bu işi bilen kardeşlerimden yardım etmelerini temenni ediyorum.

Murat bey,

İstediğinizin özeti yukarıdaki cümleniz.

Bu işi bilen arkadaşların da yardımıyla yeni bir qrp cihaz tasarımı yapmak istiyorsunuz. Üstelik bunu da detaylarıyla istiyorsunuz. 

Yukarıda arkadaşlarımızın anlattığı gibi zaten nette, (qrp cihazların isim ve markalarını bir kenara bırakırsak) Hepsinin, Rf amlifikatör, AGC, mikser, osilatör, IF, modülatör, demodülatör audio vs. katlarının uzun uzun tartışması ve irdelemesi yapılmış. Birbirlerinden çok çok az farkları var. İncelediğinizde bunu siz de göreceksiniz. 

Hatta bobinlerin turları, çapları ve malzemelerinin nerede bulunacağına kadar ayrıntıları var. Size bu konuda yardımcı olacak arkadaşların söyleyecekleri zaten fazlasıyla var forumda.   

Şimdi size kalan; bu katların çalışmasını öğrendikten sonra, dizaynını yapmak için ustalaşmış olacaksınız. Yapacağınız yeni dizayn, o ismini söylediğiniz qrp lerden zaten pek az bir farkı olacak. Çok değişik bir şey çıkmayacak. Kaldı ki piyasada bulunan on binlerce radyonun birbirinden çok çok az farkları var. Tecrübe sahibi arkadaşlar bunu biliyorlar.

Katların çalışmasını öğrenirken, kafanıza takılanları sorarsanız, bu daha somut olacak, arkadaşlar bu konuda bildiklerini sizinle paylaşacaklardır eminim.

Bilimde, yeni bir teknolojinin az veya çok değişikliği olsa dahi, bir öncekine bağımlılığı mutlaka vardır. 

Kolay gelsin, başarılar.     

Çevrimdışı TA8MUD

« Yanıtla #5 : 22 Ocak 2020, 00:07:37 »
Servet bey kardeşim,
sanırım haklısınız. dediğiniz gibi bir süredir araştırıyorum. kendime bir cihaz yapmak istiyorum. ama bunu yeni ve pahalı parçalar satın alarak değil de hurda kartlardan sökeceğim  malzemeler ile yapmayı düşünüyorum.
bu konuda en beğendiğim proje Bitx 40, hem transistörlü hem devre mantığı daha anlaşılır hemde yorumlardan anladığım kadar qso kalitesi de fena değil.
benim favorim Bitx 40 . yakında başlamayı düşünüyorum.
ama önce kendime bir laboratuar güç kaynağı yapacağım.
yapacağım devreyi buldum malzeme temini yapıyorum şu sıralar. baskı devre yapmayı da deneyeceğim.
emekliyim ama çalışmaya devam ediyorum. birgün işi bıraktığımda meşgul olacak bir hobi olarak amatörlüğü seçtim, olta avcılığı merakımda var bazı hafta sonları şehir dışında göl kenarlarına gidiyorum. işte oralara gittiğimde qso denemeleri yapmak istiyorum.
istiyoruz ama olurmu bilmiyorum biraz sabır işi bu amatörlük.
73

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #6 : 27 Ocak 2020, 23:47:10 »
Murat Bey BitX40, QRP'yi ve superheterodyne sistemi anlamak için gerçekten güzel bir proje. Üstelik parçaları hurdalardan sökmenize gerek yok. Çok ucuz komponentlerle tasarlanmıştır. Kaynak olarak bir sorun yok. Bu forumda da yeterince kaynak var zaten BitX konusunda. Başarılar.

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #7 : 28 Ocak 2020, 08:25:54 »
Murat Bey merhaba,

Yıllar önce F6BQO Luc'un Forty II projesini kendi sitesinden çevirerek paylaşmıştım. Burada devrenin her bir bölümünün işleyişi anlatılmış. Linkini veriyorum, umarım işinize yarar.

https://www.qsl.net/ta4aso/forty2.html

73
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA8MUD

« Yanıtla #8 : 02 Şubat 2020, 08:27:39 »
Dursun bey ve Şadan bey ilginize teşekkür ederim.

Şadan bey verdiğiniz link gerçekten çok faydalı oldu.
tamda aradığım gibi bir şey elinize, emeğinize sağlık.
böyle çalışmaları ön plana çıkarmak lazım, benim gibi yeni amatörlerin istifadesi için.
harika bir çalışma gerçekten.
73

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #9 : 02 Şubat 2020, 14:58:13 »
Murat Bey, BitX yapımı konusunda güzel bir klavuz site: http://golddredgervideo.com/kc0wox/bitxver3/bitx20version3.htm

Çevrimdışı TA8MUD

« Yanıtla #10 : 03 Şubat 2020, 22:24:30 »
Dursun bey teşekkür ederim, verdiğiniz linki bu gün incelemeye başlıyorum.
Yeni aldığım LC metre bugün akşam üstü elime ulaştı.
kutusu yoktu, bende kullanırken herhangi bir kısa devre ihtimali olmasın diye biraz uğraşıp devreyi emniyete almaya çalıştım.
amatörce oldu ama umarım işe yarar.

73

Çevrimdışı TA3IHD

« Yanıtla #11 : 14 Şubat 2020, 12:12:05 »
Bu LC metreden Çin den bir adet almıştım doğru ölçüyordu. Bir gün yanlışlıkla 12V ile besleyince yandı. Yine Çin den aynısından 2 adet aldım. Aylarca sardığım ve bu LC metrelerle ölçtüğüm MUAYYEN ler çalışmadı. Delirecektim. Birgün, eski beğenmediğim bir LC metrem vardı, ama doğru çalışıyordu. Onu raftan indirdim, sardığım ve sizin  aldığınız LC metrenin sonucuna göre ayarladığım muayyenler ölçtüm, aaaaa 3.2uh olması gereken muayyenler 6.5uh .
Şok oldum. Bilginiz olsun. 73
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2020, 12:14:30 Gönderen: TA3IHD »

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #12 : 14 Şubat 2020, 20:19:45 »
 Geçen hafta elimdeki bobin-ölçerleri satınca ihtiyaçtan dolayı birkaç saatte sıfırdan topladığım L-C metre. Tam tekmil. Sapma yok.

Çevrimdışı TA1ADC

« Yanıtla #13 : 14 Şubat 2020, 23:20:03 »
Bu LC metreden Çin den bir adet almıştım doğru ölçüyordu. Bir gün yanlışlıkla 12V ile besleyince yandı. Yine Çin den aynısından 2 adet aldım. Aylarca sardığım ve bu LC metrelerle ölçtüğüm MUAYYEN ler çalışmadı. Delirecektim. Birgün, eski beğenmediğim bir LC metrem vardı, ama doğru çalışıyordu. Onu raftan indirdim, sardığım ve sizin  aldığınız LC metrenin sonucuna göre ayarladığım muayyenler ölçtüm, aaaaa 3.2uh olması gereken muayyenler 6.5uh .
Şok oldum. Bilginiz olsun. 73

Hulusi Dündar abi. Çin malı LC100-A kullanıyorum. Şimdi siz yazınca şüphe duydum. Bendeki LC metre şok bobinleri ve üzerinde değer yazanları doğru ölçüyor. Muayyenlerde de sorun yaşamadım. Yanlış ölçtüğünü söylediğiniz LC metre ile üzerinde değeri yazan bobinleri ölçtüğünüzde nasıl bir sonuç çıkıyordu? Ya da böyle bir ölçüm yaptınız mı?

Çevrimdışı TA7ANF

« Yanıtla #14 : 09 Mart 2021, 21:34:38 »
Lc metreyi yaptım ta3enin projesi gayet iyi