Gönderen Konu: Moxon Tipi Dual Bant (VHF+UHF) Yagi Anten  (Okunma sayısı 5452 defa)

Çevrimdışı TA2UCM

Moxon Tipi Dual Bant (VHF+UHF) Yagi Anten
« : 11 Aralık 2019, 11:27:29 »
Arkadaşlar herkese merhaba,
Yeni radyo amatörü olarak aranıza katılan bir arkadaşınızım. Her yeni amatör gibi ben de yeni cihazım için bir anten arayışı içerisine girdim ve araştırmalarım sonucu
https://www.george-smart.co.uk/antennas/dual_band_satellite_yagi/ sitesindeki projeyi görerek yapmaya karar verdim. Çok basit olması sebebiyle yapımını da
çabucak bitirip facebookta da ve https://coskunmuti.wordpress.com/ adresimde paylaştığım moxon tipi dual bant yagi anten projesini ve sonuçlarını daha çok amatöre ulaştırmak için burada paylaşmak istedim. Anten oldukça basit ve piyasada kolaylıkla bulunabilecek malzemelerden yapıldı. İlk yaptığımda 2m swr değerleri çok iyiydi fakat 70cm swr değerleri yüksekti. Driven elementin yanındaki 324 mm lik parçayı 8mm sola kaydırınca o değerler de iyileşti. Anteni yapmak isteyenler için Boom elemanı 15x10x1000 mm tahta çubuk, BNC konnektör, 25x80x1 mm ince alüminyum (Konnektör bağlamak için), birkaç vida, beyaz plastik balon çubuğu (İzole ara bağlantı için kızımdan aldım) 4adet 3.2mm x1000 mm alüminyum kaynak çubuğu kullandım . Ev imkanları ile elimdeki malzemelerle gerçekleştirdim ve yaklaşık 40TL. na mal oldu. Maliyet performans açısından iyi sonuç aldığımı düşünüyorum. (Elime de açtığım ilave bir deliği saymazsam) Her iki bant için çihaz çıkış güçlerine göre SWR değerleri de aşağıdadır. Yapmak isteyen arkadaşlara da başarılar dilerim.  Saygılarımla, TA2UCM, 73

Çevrimdışı TA4AFO

Ynt: Moxon Tipi Dual Bant (VHF+UHF) Yagi Anten
« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2019, 11:45:17 »
Bilgilendirici, güzel bir çalışma olmuş,elinize sağlık. Bende amatör uydu için yagi anten yapıcam ufaktan malzeme toplamaya başladım. Sahada denediniz mi acaba ?

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #2 : 11 Aralık 2019, 11:59:22 »
Elinize saglik.
Tam uydu uplink frekansinda swr oturmus.
Role giris civarinda (145in basinda) swr degerlerini de olctunuz mu?

Çevrimdışı TA2UCM

« Yanıtla #3 : 11 Aralık 2019, 12:38:33 »
Bilgilendirici, güzel bir çalışma olmuş,elinize sağlık. Bende amatör uydu için yagi anten yapıcam ufaktan malzeme toplamaya başladım. Sahada denediniz mi acaba ?

Çok teşekkürler, şimdilik evde kullanıyorum. İlk fırsatta uydu yayınlarını yakalamak için test edeceğim inşallah.

Çevrimdışı TA2UCM

« Yanıtla #4 : 11 Aralık 2019, 12:40:41 »
Elinize saglik.
Tam uydu uplink frekansinda swr oturmus.
Role giris civarinda (145in basinda) swr degerlerini de olctunuz mu?

Çok teşekkürler, sadece resimdeki frekanslarda ölçme denemesi yaptım.

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #5 : 12 Aralık 2019, 11:47:51 »
eline saglik kardesim,
foruma hosgeldin.

73 de TA1MRT

Çevrimdışı TA2UCM

« Yanıtla #6 : 12 Aralık 2019, 15:33:30 »
eline saglik kardesim,
foruma hosgeldin.

73 de TA1MRT