Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

Diamond loop anten çalışması

(1/5) > >>

TA6A:
Selam

Bu bir ben yaptım oldu değil ben yapacağım bakalım olacak mı procesidir :)

Evin arka bahçesinde bir anten çalışması yapmak geldi içimden, biraz boşta kalınca sıkıntıdan yapacak iş bulamadım. Beni tanıyanlar bilir eskiden beri tam dalga loop antenlere karşı büyük ilgim vardır, geçmişte quad anten çalışmalarım olmuştu ve sonuçlarından çok memnun kalmıştım. Tevcihli antenlere mekanik yapılarından ve bakımlarından dolayı hiç heves etmedim, merak edip de denemedim. Tel antenler tam dalga boylarında verdikleri şaşırtıcı performanslarından dolayı birçok amatör tarafından da oldukça rağbet görüyor.

Rahmetli KA4UFT Hikmet ağabey ile yaptığım antenlerin performanslarını kıyaslardık, en son quad ı yapıp QSO ya başlayınca verdiği tepkiyi hala unutamam. Oda çok şaşırmıştı ve onunla konuşurken hep o anteni kullanmamı isterdi. Anteni prototip olarak 4 band tek eleman inşa etmiştik TA6C Zafer ile, sonradan 2 eleman daha eklemeyi düşünüyordum ama o kadar debelenmeme rağmen ilk kışta mefta oldu olta kamışları :(  O yıllarda epoksi çubuk tedarik edemediğimden dolayı proje de yok oldu gitti, sanırım feyz aldığım GEM QUAD firmasıda göçtü gitti :)

Yaşadığım yerde bu mevsimlerde ağaçları yıkan fırtınadan ve oldukça sık yaşanan yıldırım vakalarından dolayı çatıya anten kurmaktan çekiniyorum, geçen kış 2 tane routerım yıldırımdan dolayı mefta oldu. Çatıdan arka bahçeye inen tek eleman tek band diamond loop yapmak istiyorum, eğer verim alabilirsem iç içe looplardan (nested loop antenna) oluşan multi band denemek istiyorum. Araştırmalarımda bir çok amatör nested loop antenna beslemelerinin ayrı ayrı yapılmasının şart olduğunu yazarken bazıları da quad lardaki gibi atrı ayrı macth edildikten sonra paralel bağlanacabileceğini iddia ediyor. Hele bir 20 metreyi yapalımda sonrasında diğer bantları deneriz.

Antenin neden delta yada quad olmadığını merak edenlere cevabım en boyutunun elverişsiz olmadığıdır. Bu yüzden diamond şeklinde tepeden beslenen loop yapmaya çalışacağım. Anten elemanı olarak burada nyaf kablo bulamadım internetten 6 mm kesitli 40 metre kablo sipariş verdim onu bekliyorum. Beslemeyi 450 ohm lamı yapsam yoksa balun mu kullansam kararsız kaldım. İzolatörler tamam, taşıyıcı direkler 3 adet 30x30 2mm kare profilden hazır.

Kafamı kurcalayan şeyler var ama özellikle anten konusunda bir çok etkenden dolayı teoriğin pratiğe uymadığını çokca gördüm bunca yıldır. İç açıların gerek paternde gerekse empedansta sıkıntı yapacağını öngörüyorum, çok kafama takmıyorum zira tam dalga tel antenler kötü çevresel şartlarda oldukça inatçı ve sabırlıdırlar. Benim asıl düşündüğüm konu antenin beslemesi ve bu konuda sizlerden öneri bekliyorum.

Biraz beyin jimnastiği yapmaya davet ediyorum sizleri :)

Sağlıcakla kalın.

Not: Resimdeki ölçüler bitmiş hali değil, bahçenin konumuna göre eskiz çalışmasıdır.

TA8A:
Simavi amca,

Balun kullandığında bu antenin bir şey yapmadan 10 metrede de çalıştığını göreceksin. Balun olduğunda iç içe antenlerde de kolaylık sağlayacaktır. Delta loop üç anteni tek balun ve tek inişle cihaza bağladım. Hiç bir sorun olmuyor. Antenler aralarında anlaşıp iş bölümü yapıyorlar. HI 73

Bilal Ekmekci, TA8A

TA2NC:
53 mm ise her bir kenar benim balkona da koyayim bir tane :)
Sanirim 5.39 olacak o olculer dogru mudur?

TA6A:
Ölçüler milim evet ama 100 ile çarpacaksın :)

TA6A:
Bilal hocam çok sağol, kararsızlığımı giderdin. Balun yapıp çalıştırmaya karar verdim ve ayrıca iç içe çalıştırma konusunda da beni cesaretlendirdin. Şimdi sıra geldi antenler arası boşlukları hesaplamaya ve gerekli aparatları yapmaya :)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git