Gönderen Konu: qrp cihaz tasarlamak  (Okunma sayısı 88 defa)

Çevrimdışı TA8MUD

qrp cihaz tasarlamak
« : Dün, 13:15:33 »
arkadaşlar !

yeni bir amatörüm.
Sırf kısadalga haberleşmelerine merakım ve askerde telsizci olmam ve bu işi sevmem nedeni ile amatörlüğe gönül verdim.
İnternet ortamında bir süredir yaptığım incelemeler sonucunda
- Türk amatörlerinin çoğunlukla SSB (LSB) 40 metre bandını kullandıklarını gözlemledim.
- Bir kaç istisna dışında el yapımı cihazlarda genelde kopya çekilmiş. Ve yabancı amatörlerin cihazları kopyalanmış.
- ya ben iyi arayamadım ve bulamadım yada yok; bir SSB QRP cihazın bölümleri ve bu bölümlerin işlevlerini detaylı olarak açıklayan sistemli döküman.

Yani ben yeni bir QRP tasarımı yapmak istesem nereden? nasıl? başlayacağımı (kopya çekmeden) bulamadım. Bilen kardeşlerim varsa paylaşırsa sevinirim.

73

Çevrimdışı TA6A

Ynt: qrp cihaz tasarlamak
« Yanıtla #1 : Dün, 13:35:55 »
Merhaba

Bence "kopya çekmeye"  bu kadar takılmayın. Sistemler temelde aynıdır, na kalırsa Icom, Yaesu vs firmalarda "kopya çekiyor" anlamı çıkar. Siz önce osilatörden başlayacaksınız bunun içinde yine daha önce başkalarının bulup geliştirdiği devrelerden faydalanacaksınız. Döküman aramanızda bu yüzden zaten, çünkü örnekler görmek istiyorsunuz.

Size tavsiyem öncelikle alıcı ve vericilerin block şemalarını incelemeniz. Block şemalarda çalışmak istediğiniz devrenin ana bileşenleri tanıtılır, bunları gördükten sonra her devreyi ister kendiniz tasarlayarak yaparsınız ister hazır örneklerden faydalanırsınız.

"Kopya", etik olmayan yöntemlerle emek harcanan herhangi bir şeyi üretenin rızasını almadan çoğaltmak ve bundan maddi kazanç sağlamaktır. Siz ise artık herkesin ulaşabileceği kaynaklardan QRP devre yapıp bunu kişisel zevkiniz olarak kullanacaksınız.

Sağlıcakla
Zoru başarırız, imkânsız biraz zaman alır.

Çevrimdışı TA8MUD

Ynt: qrp cihaz tasarlamak
« Yanıtla #2 : Dün, 13:57:42 »
Simavi kardeşim yorumunuz ve cevabınız için teşekkür ederim.

benim kopyadan kastım öyle değil, bir süredir bakıyorum internet ortamında forty, bitx, a412, lidia, efe gibi cihazlar ha.. birde bizim pardus'u unutmamak lazım genelde belli cihazlar değişik kutulara bazı konfor elemanları eklenerek yapılıp kullanılıyor.

mesela buradan bir cihaz tasarımına başlasak anten girişinden ses çıkışına kadar yeni, yerli ve detaylı anlatımlı bu mümkün mü ?

bu işi bilen kardeşlerimden yardım etmelerini temenni ediyorum.
73