Gönderen Konu: Anten Kulesi - TA4PR - 2 Metrelik Modüllü ve 220V Redüktörlü  (Okunma sayısı 10224 defa)

Çevrimdışı TA1CX

Ynt: Anten Kulesi - TA4PR - 2 Metrelik Modüllü ve 220V Redüktörlü
« Yanıtla #20 : 02 Kasım 2019, 23:37:00 »
Elinize sağlık çok muhteşem bir çalışma. Bol DX ler.

Çevrimdışı TA8MUD

« Yanıtla #21 : 12 Kasım 2019, 13:00:22 »
Ali kardeşim bu amatörlüğü geçmiş.
Profesyonel bir çalışma olmuş, harika!
Ellerine sağlık. 
73

Çevrimdışı TA1UIG

« Yanıtla #22 : 14 Kasım 2019, 14:46:23 »
Bol Dx' ler güzel çalışma olmuş 73

Çevrimdışı TA3ATA

« Yanıtla #23 : 14 Kasım 2019, 20:15:22 »
Beynine eline sağlık Ali..İyi günlerde kullan..
M.Turgay..TA3ATA
Best Regards
***UNUTMA...!!   
SANA IŞIK TUTANA ARKANI DÖNERSEN; GÖRECEĞİN TEK ŞEY KENDİ KARANLIĞINDIR..***

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #24 : 17 Kasım 2019, 00:10:26 »
      Ali Bey, merhabalar.
      Bu ne intişam, bu ne güzellik. Hep yabancı amatörlerde görmeye alıştığımız bu kule ve yagileri bizim amatörlerde de görmek mutluluk verici doğrusu. Sizi tebrik ederim. Uğraşmanıza deymiş doğrusu.
Ali Bey, size iki sorum olacak:
1-Kuleye topraklama işlemi yaptınız mı?
2-Allah göstermesin yıldırım için bir önlem aldınız mı?
      Bol qso'lar dilerim.

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #25 : 17 Kasım 2019, 16:30:39 »
Hüseyin hocam

Topraklama konusu önemli diyende var demeyende.  Ben her ihtimale karşı 4luk kablo ile toprağa da galvaniz boru çakarak kuleyi toprakladim.  Öte yandan cihaz başında olmadığım zamanlarda anten kablosu cihazdan sökülü boşta duruyor. 

Yıldırım için aldığım önlem bu. Daha öncesinden vertikal delta loop varken topraklama yoktu ama pl259 ucunda yağmurlu havalarda ststik elektriği görüyordum. 
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #26 : 17 Kasım 2019, 22:25:36 »
          Ali bey, merhabalar.
          Statik elektrik de çok tehlikeli. Cihazlarda en önce BBF' ye zarar veriyor. Ama statik elektrik özellikle çiplerde daha büyük hasara neden oluyor.  Aslında sizin yaptığınız gibi cihaz başında olmadığınız zamanlarda koaks kabloyu çıkarmak en akıllıca çözüm. Hatta şu yapılsa iyi olur kanaatindeyim. Statiğin fazla olduğu zamanlarda diyelim ki koaks boştaydı. Cihaz başına geldiğimizde jakı takmak da tehlikeli. Neden? Çünkü kablonun kapasitif etkisi üzerinde elektriği tutabileceğinden dolayı cihazlar yine risk altında oluyor.
          Ya ne yapmalı? Aslında odasına topraklama çeken arkadaşlar bu topraklamanın ucuna bir adet sq239 dişi jak taksalar, ve statikli zamanlarda bu jakı cihazdan çıkarıp topraklamanın ucundakine taksalar statik elektrik sürekli toprağa akmaya devam edecektir. Statik kesilince kapasitif etki yok olacaktır. Cihazları kullanacağımız zaman koaksı tekrar takmak daha güvenli olacaktır. Ama telsiz odalarımız genelde apartman dairesinde ve yerden de çok yüksek olmasından dolayı topraklama çekemiyoruz. Bu da bir gerçek.
          Herkese statikten ve yıldırımdan uzak radyoculuk dilerim.            73... 

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #27 : 18 Kasım 2019, 14:22:49 »
Statik yuzunden bir kere LNA bozuldu sadece..
Eve geldim telsizi actim.. LNA devreye girdi. ama disarida guzel ruzgar ve hafif yagmur vardi.
Bir sure sonra telsizden catcatcat diye sesler duymaya basladim..
yanina gittigimde , LNA den kaynakli bir parazit gibi geldi
LNA i kapattim bir daha geri acilmadi..
Neyse ki icindeki bf998 i degistirince duzeldi :)

Ben aliskanlik olarak anteni ayirmissam, yerine geri takmadan once bir iletken ile uclarini kisadevre yapar oyle cihaza geri takarim..
Dediginiz gibi kapasitif etkiden kaynakli bir durum varsa en azindan notrlemis olurum.

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #28 : 18 Kasım 2019, 14:25:31 »
Statik yuzunden bir kere LNA bozuldu sadece..
Eve geldim telsizi actim.. LNA devreye girdi. ama disarida guzel ruzgar ve hafif yagmur vardi.
Bir sure sonra telsizden catcatcat diye sesler duymaya basladim..
yanina gittigimde , LNA den kaynakli bir parazit gibi geldi
LNA i kapattim bir daha geri acilmadi..
Neyse ki icindeki bf998 i degistirince duzeldi :)

Ben aliskanlik olarak anteni ayirmissam, yerine geri takmadan once bir iletken ile uclarini kisadevre yapar oyle cihaza geri takarim..
Dediginiz gibi kapasitif etkiden kaynakli bir durum varsa en azindan notrlemis olurum.

Bende sizin dediğiniz gibi yapıyorum. anteni alıyorum, demir pencereye dokunduruyorum zaten statik birşey varsa çat çut sesleri duyuyorum dokundurunca. Dolayısıyla kuleye topraklama yapma ihtiyacı varmıdır yokmudur halen akıllarda bir soru işareti ?
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #29 : 18 Kasım 2019, 16:54:10 »
Kulenin toprak ihtiyacı hem statik hem rfi ve qrm acısından fayda sağlayacaktır.

Çevrimdışı TA3ST

« Yanıtla #30 : 19 Kasım 2019, 00:05:58 »
Gayet başarılı bir çalışma olmuş, ellerinize sağlık Bol DX ler dilerim.
Bu arada son fotoğrafı (13 dü sanırım) TA7OM a göndermediyseniz gönderin sitesine koyuyor.
Eklediğim resimdeki de benim kule ve anten,
2 katlı evin üzerine 8m+1m kule ve anten

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #31 : 19 Kasım 2019, 09:04:42 »
Kadir hocam tşkler info için. Daha önceden Hüda hoca ile görüştük kendisine gönderdim resmini ama muhtemelen işlerinin yoğunluğundan koymayı unuttu.

8m + 1m dediğin galiba 8m kule + 1m boru.  Herhangi bir topraklaman mevcut mu peki kule de ? Varsa da kulenin neresinden kaçlık kablo ile bağlı ve toprak altında kaç metrelik bakır boru vs. ?
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA2JC

« Yanıtla #32 : 19 Kasım 2019, 09:31:11 »
Valla helal olsun. Elinize sağlık.

Çevrimdışı TA2NUH

Ali Rıza hocam, çok güzel olmuş; tebrik ederim. Hayırlı ve de uzun ömürlü olsun..
"...Paramız yoktu. Bu büyük kuvvetten mahrumduk. Bizim elimizde tek kuvvet vardı: telgraf direkleri..."
Mustafa Kemal ATATÜRK