Gönderen Konu: Anten Kulesi - TA4PR - 2 Metrelik Modüllü ve 220V Redüktörlü  (Okunma sayısı 10225 defa)

Çevrimdışı TA4J

2 Metre Modüllü 6 Metrelik Anten Kulesi

Bundan yaklaşık 1 yıl kadar önce TA7OM Hüda hocamınızın projelerinden birisi olan 3 band 7 elemanlı 10-15-20 metre bantlarında çalışan yagimin yapımını tamamladım. Fakat kulem olmadığı için geçici olarak çatıda bulunan 3metrelik boruya Avrupaya bakacak şekilde bağlamıştım. O şekilde kullanmaya başladım. Ama aklımın bir kenarında devamlı bir kule yapmak vardı.
Nasıl bir anten kulesi almalıyım diye kendi kendime düşünürken, arkadaşlardan tavsiyeler alırken en sonunda kulemi kendim yapma kararı aldım ve bu sefer onun üzerine araştırmalara başladım.
Tabi bu arada TA4CS Coşkun abinin kulesinin yükselmesi gerekiyordu. Nasıl yükseltiriz diye düşünürken kendi kulesinin orijinalliğini hiç bozmadan kulenin altına demirci arkadaşı 3 metrelik bir modül yaptı ve kuleyi yükselttik. Coşkun abinin kulesi bildiğim kadarıyla Amerika`dan gelme orijinal bir kule. Boru çapını, borular arası mesafeyi, çaprazların ölçülerini aldım. (Bu kuleye 2 kişi çıkıp A3S montajı yaptığımızdan kafama yatmıştı.) Hedefim Ekim ayında yapılan CQ WW SSB yarışmasına kuleyi yetiştirip yaginin tadını çıkarmaktı fakat işlerimin yoğunluğu mesai derken yetiştiremedim ve yarışmaya da katılamadım.)
Fakat benim kulemin biraz farklı olması gerekiyordu toplam 6 metre olacaktı ama Coşkun abideki 3`er metrelik 2 modül idi. Ben kendi evimde oturmadığımdan 3`er metrelik kule yapamazdım. Çünkü ilerleyen zamanlarda taşınma olayı zor olacaktı. Dolayısıyla 2 metrelik modül yapmaya karar verdim ve kendi kulemin çizimlerini yapmaya başladım. Aynı zamanda kulenin yatıp kalkmasını da istiyordum. Ona göre çizimlerime devam ettim. Çizimler bittikçe malzeme listesi de çıkarıyordum bir yandan. Malzemeleri çıkan listeye göre gidip demirciden (boruları – 1 boyu 6 metre ama 2 metre olacak şekilde kestirdim, inşaat demirini – 12 metre ben 2 metre olarak kestirdim ), hırdavatçıdan (cıvata, somun, tij, rutil elektrot, kimyasal dübel, antipas boya, çelik halat vs. ekipmanlarını) aldım.

Elektrik kaynak işi tamam kendim halledecektim ama kulenin yere sabitleme sacı olsun, redüktör montaj sacı, rulman montaj sacının lazerde kesilmesi gerekiyordu. Aydın`da 1-2 yer arayıp sorduktan sonra lazer kesim yaptıran yere çizimlerimi gönderdim. Onları da orda kestirdim.  (kule00 ve kule000)

Başladım kuleyi yapmaya. Önce alt yere montaj tablasının kaynaklarını bitirdim. (kule0 ve kule5)
Sonra borular iç içe geçeceğinden dolayı 20 cm boyunda çapı 27mm olan boruları kestim. Ve dış çapı 32mm olan iç çapı 28mm gelen boruların uçlarına 10 cm dışarıda kalacak şekilde kaynattım. (kule1)
Sonra lazerde kestirdiğim parçaları gönye niyetine kullanarak aşağıdaki resimdeki gibi borular arasındaki çaprazları kaynatmaya başladım. (Kule2, kule3, kule4 )

Böylelikle ilk gün kulemin ilk modülünü tamamlamış oldum. Bu modülde redüktör montaj tablasını borulara kaynattım. Daha sonra 2. Modülü tamamladım. Herhangi bir tabla koymadım. En son 3.modülüm yani rulmanın montajını yapacak olduğum modülü kaynak işlerini tamamladıktan sonra her modülün birbiri ile boru geçişlerine cıvata deliklerini deldim. (Projemde 2 tane idi her boruda ama sonra 1 e düşürdüm.) (kule6) (kule7)

Kaynak işleri tamamıyla bittikten sonra kuleyi antipas boya ile boyadım. (kule8). Daha sonra başladık kulenin koyulacağı yerin montajına. Önce alt tablayı sabitlemek için yerde 4 tane tiji kimyasal dübelle tutturdum. Saha sonra ilk modülümü onun üstüne bağladım. Kule9.

Diğer 2. Ve 3. Modülü birleştirip 1.modülle bağlamadan önce antenin bağlanacak 1 ½” lik galvaniz su borusunu içinden geçirip 1.modülle birleştirme işlemini yaptım.  Kule10
3 kişi kuleyi anten üzerinde olmadan sadece boru ve kule olmak üzere havaya kaldırdık. 3 taraftan çelik halat ile gergilerimizi attık. (kule11)

Ertesi gün kulenin üzerine anteni kaldırdık, redüktörü bağladık. Kontrollerimizi yaptıktan sonra şanlı Türk bayrağımızı da kuleye astıktan sonra antenimiz hazır hale geldi. Anten 5 katlı binanın en üst katında 2 odalı terasın üstünde yaklaşık 7.5m yükseklikte bulunmaktadır.

Şimdi gelsin DX`ler. (Kule12 ve kule13)

Şimdilik orijinal rotorum olmadığından elimde bulunan 7 devir / dakikalık bir redüktör ile yavaş yavaşta olsa antene bakarak istediğim yöne doğru çeviriyorum. Belki ilerde orijinal bir rotorumuz olursa onu kullanırız. Şimdilik bu işimizi görsün yeterli.

İsteyene detaylı liste paylaşabilirim. Toplam bana maliyeti işçilik hariç 600 TL civarına mal oldu.

Not: Resimleri başka yerlerde paylaşmak istemediğimden direk foruma yükledim.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA4J

Resimlere devam ediyoruz.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA4J

Son hali
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA4CS

Tebrikler bol DXCC ler 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA3OAS

harika görünüyor emeğinize sağlık. X2 olsa yani kendisinin bir kopyası  üste ilave olsa dayanırım merak ediyorum.

Çevrimdışı TA3OER

Ali bey elinize kolunuza emeğinize sağlık. Çok güzel olmuş. Çanakkale'de bizde TA7OM Hüda bey'in paylaştığı bu antenden 2 tane kullanıyoruz. Malzeme fiyatı açıkçası beni şaşırttı. Ben malzeme olarak biraz daha yüksek düşünmüştüm. Paylaşımınız için teşekkür ederim. Detaylı dosyaları eposta yollarsanız memnun olurum. Bol dx'ler.
tosunercan@gmail.com
73

Çevrimdışı TA8AT

Ynt: Anten Kulesi - TA4PR - 2 Metrelik Modüllü ve 220V Redüktörlü
« Yanıtla #6 : 01 Kasım 2019, 00:00:24 »
Ali bey elinize sağlık. İyi günlerde kullanın.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #7 : 01 Kasım 2019, 09:24:23 »
harika görünüyor emeğinize sağlık. X2 olsa yani kendisinin bir kopyası  üste ilave olsa dayanırım merak ediyorum.

Serdal Bey, aynı kule tipi ile yaklaşık 58 metre kule kurulabiliyor. Gerekli çelik halat gerdirmelerinizi yaptıktan ve toprağa sağlam bir betonlu ankrajlı yaptıktan sonra dayanır düşüncesindeyim. Ayrıca kullandığım yagide 10-15-20 metre bantlarında çalıştığından ve bina üzerinde 7.5 metre yüksekte olması yeterli olmaktadır.

Siz şayet açık alanda yapacaksanız aynı kuleyi etrafı açık bir alanda 10 metreye kadar çıkmanız yeterli olacağı kanısındayım.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #8 : 01 Kasım 2019, 10:18:43 »
Ali bey elinize kolunuza emeğinize sağlık. Çok güzel olmuş. Çanakkale'de bizde TA7OM Hüda bey'in paylaştığı bu antenden 2 tane kullanıyoruz. Malzeme fiyatı açıkçası beni şaşırttı. Ben malzeme olarak biraz daha yüksek düşünmüştüm. Paylaşımınız için teşekkür ederim. Detaylı dosyaları eposta yollarsanız memnun olurum. Bol dx'ler.
tosunercan@gmail.com
73

Ercan bey temennileriniz için teşekkür ederim. Bana boş bir mail atarsanız en kısa zamanda göndermeye çalışacağım. Çünkü yapım aşamasında o kadar çok dosya oldu karışıklık olmaması adına hatırlatma adına boş mail atarsanız en kısa zamanda düzenleyip göndereyim. Mail adresim : alipargan@gmail.com
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #9 : 01 Kasım 2019, 12:03:02 »
Ali eline emeğine sağlık. Çok güzel bir çalışma yapmış ve tüm ayrıntılarıyla bizlerle paylaşmışsın.

Aklıma gelen bir soru oldu. Bildiğim kadarı ile senin kule zemine bağlandığı noktadan yatıp kalkıyor. Acaba bunu yerine birinci veya ikinci ek noktasından yatar kalar yapmak da mümkün müdür ?

Saygılar 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA2BS

« Yanıtla #10 : 01 Kasım 2019, 13:01:03 »
Hayırlı olsun. Güle güle kullan.

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #11 : 01 Kasım 2019, 14:57:13 »
Ali eline emeğine sağlık. Çok güzel bir çalışma yapmış ve tüm ayrıntılarıyla bizlerle paylaşmışsın.

Aklıma gelen bir soru oldu. Bildiğim kadarı ile senin kule zemine bağlandığı noktadan yatıp kalkıyor. Acaba bunu yerine birinci veya ikinci ek noktasından yatar kalar yapmak da mümkün müdür ?

Saygılar 73...

Şadan hocam evet zemine bağlandığı yerden yatıp kalkıyor.

Hatta anten ve redüktör kuleye montajlı bir şekilde kaldırmayı denedik. Ağır olduğundan 2 kişilik insan gücüyle kaldıramadık. Halatlı el vinci olsa kaldırırdık. Sonra anteni ve redüktörü söktüm. Kule ve boruyu bir kaldırdık.

Daha sonra kulenin en üst noktasına yakın bir yere çıktım. Anteni ipe bağlayarak yukarı doğru asıldım. Boruyu tam olarak yukarı çıkarmadım. Antenin bağlantı aparatı boruya geçecek kadar boruyu aşağıdan kaldırdım. Anteni bağladım daha sonra redüktörü bağlamak için boru yukarı doğru çektim yaklaşık 2 metre kadar. Redüktör ile boru bağlantısını yaptıktan sonra üstteki rulmanı sıktım. Montaj bu şekilde tamamlanmış oldu.

Sorunuza gelecek olursak, 1. ve 2. modülün birbirine bağlı olduğu yerde benim zeminde yaptığımı yaparsanız el vinci yardımıyla indirip kaldırabilirsiniz.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #12 : 01 Kasım 2019, 15:11:01 »
Ali bey cok basarili olmus. Aylardir kafamda olup ta yapmaya bir turlu baslayamadigim bir proje..

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #13 : 01 Kasım 2019, 15:34:16 »
Ali bey cok basarili olmus. Aylardir kafamda olup ta yapmaya bir turlu baslayamadigim bir proje..

Oğuzhan hocam teşekkür ederim. Bende de artık canıma tak ettiğinden başladık ve bitirdik tek başımıza hem kaynak yaptık hem boyadık derken final bu oldu. Yapacak olursanız aklınıza takılan birşey olursa çekinmeden sorabilirsiniz.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #14 : 01 Kasım 2019, 15:44:44 »
Oğuzhan hocam teşekkür ederim. Bende de artık canıma tak ettiğinden başladık ve bitirdik tek başımıza hem kaynak yaptık hem boyadık derken final bu oldu. Yapacak olursanız aklınıza takılan birşey olursa çekinmeden sorabilirsiniz.
Tesekkur ederim. Valla guzel calisma olmus. Ciddi emek harcamissiniz

Menteseleri de bukturdunu zmu yoksa hazir aldiginiz bir yer oldu mu

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #15 : 01 Kasım 2019, 16:01:55 »
Tesekkur ederim. Valla guzel calisma olmus. Ciddi emek harcamissiniz

Menteseleri de bukturdunu zmu yoksa hazir aldiginiz bir yer oldu mu

Menteşe dediğiniz yer galiba alt kısımda kuleyi yatırdığım yerdeki parçalardan bahsediyorsunuz.
Onlar menteşe değil. Lazerde kesim yaptırdığım kulak gibi parçalar. Hem alt tabana hemde üçgen plakaya kaynatıldı.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #16 : 01 Kasım 2019, 16:52:59 »
tosunercan@gmail.com
73

Ercan bey mailinize çizimleri ve malzeme listesini gönderdim. Yapacak olur ve aklınıza birşey takılırsa çekinmeden sorularınızı buradan sorabilirsiniz. Acil ise cepten ulaşmanızı rica ederim.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA2BU

« Yanıtla #17 : 01 Kasım 2019, 20:11:59 »
Eline sağlık, hakikaten güzel olmuş; güle güle kullan hocam.

TA2BU/4

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #18 : 02 Kasım 2019, 12:33:08 »
Ali hocam çok güzel olmuş.. Elinize emeğinize sağlık..

Güzel günlerde kullanın.. Bol DX ler..

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #19 : 02 Kasım 2019, 21:14:39 »
Her amatörün hayallerini süsleyen bir proje. Tebrik ederim, iyi günlerde kullanın, bol bereketli DX leriniz olsun.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND