Gönderen Konu: 432 MHZ (70 cm) MOXON (Amatör uyduları dinlemek için basit çözüm).  (Okunma sayısı 55999 defa)

Çevrimdışı TA1O

Merhabalar

Sayın Can OKUR ( TA3GO ) tarafından yazılmış olan moxon anten projelerini görünce çok sevindim. Moxon antenleri seven bir amatör olarak bu antenlerin Türk amatörleri tarafından daha çok tanınması memnun edici.

Yönlü çalışan moxon antenler yaklaşık 5.5 dbi kazançları ile çok memnun edici sonuçlar veriyor. Taşınabilir özellikleriyle fark yaratıyor.

1-2 hafta önce yapmış olduğum ( 45 dk içinde ) UHF bandında çalışan moxon anteni sizlerle paylaşmak istedim.

Aşağıda şemasını ve resimlerini gördüğünüz antenin yapılması çok kolay olmasına rağmen performansı bir o kadar şaşırtıcı.

Can beyin almış olduğu raporlara benzer şekilde raporlar aldım. Simplex olarak 10 km yakın bir mesafeden sağlıklı görüşmeler yapılmıştır. Eğer etrafınızda açamadığını UHf röle varsa denemeye değer. Aşağıdaki resimde Yaesu FT-51 yanında duran antenin büyüklüğü konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca bu antenin yapılış amacı olan amatör uydular duyma konusunda beklenmeyecek şekilde sonuç vermiştir.

Örnek vermek gerekirse AO-51 uydusunu 3 gün arka arkaya 2-3 sinyal şiddetinde duydum. Ama modülasyon  çok net ve anlaşılırdı.

Daha fazla anten : http://www.moxonantennaproject.com/

Yapılış aşamasında çok resim çekemedim. Soruları olan arkadaşlar aşağıdaki irtibat bilgilerinden bana ulaşabilirler.

Çevrimdışı TA3GO

Serhat Bey merhaba,
Paylaşımınız için teşekkür ederim.
Montajınız çok güzel olmuş. Elinize sağlık.
Birkaç sorum olacak;
Bu tarz alüminyum malzeme ile daha önce hiç birşey yapmadım,
pek malzemeyi tanımıyorum, 6mm alüminyum malzemenin köşelerini nasıl yapıyorsunuz?
Yani elle uygun noktasından kıvırmak mümkün mü? yoksa bir aparat mı gerekir?
Birde anten iskeletinde kullandığınız kahverengi malzeme nedir?
İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA1O

Can bey.

6mm alümünyum malzeme bence moxon antenler için çok uygun. Hem mukavemet hemde işlenebilirlik açısından.

Malzemenin köşelerini kıvırmak konusu ise farklı yöntemlerle olabilir. Ben bu konuda biraz şanslıyım üniversitemizin atölyelerinde istediğim açıda kıvırabileceğim makinalar var. Ama size tavsiye olarak mengeneye bağlayarak çekiçle yavaş yavaş vurarak istediğiniz şekle getirebilirsiniz. Burada önemli olan kıvırdıktan sonra ölçünün şaşmaması orada biraz dikkatli olmanız gerekiyor. Ben 2-3 denemeden sonra anca tam değerlere ulaşabildim. Öncelikle gereksiz parçalarla 2-3 mm tolerans vererek denemler yaptım.

Antenin altında kullanmış olduğum malzemenin adı POLİKARBON. Açık hava reklam işi yapan firmalardan rahat temin edebilirsiniz. Çok hafiftir çok yüksek derecedeki sıcaklıklara dayana bilir. Gaziantep Üniversitesi güneş arabasında güneş panellerin altında kullanmıştık. Hafifliği bu konuda bize çok avantaj sağladı.

Antende 1.5 cm mesafede duran elemanlarınıda uygun makaronla çok güzel sıkabilirsiniz ( beyaz parçalar yerine ). Benimkinden daha güzel olacağına inanıyorum. Bundan sonra bende öyle yapıcağım..

Ayrıca Ben 2m içinde aynı malzemeleri kullanarak moxon yaptım. K.Maraş rölesi üzerinden açılması çok zor bir yerden 5w ile 4/8 gibi bir raporla görüşme yaptım.

Çevrimdışı TA3GO

Serhat Bey tekrar merhaba,
Bilgiler için çok teşekkür ederim.
Tahmin ediyorum çok işime yarayacaklar.
Ayrıca elinizde varsa veya müsait olduğunuzda çekebilirseniz;
bahsettiğiniz 2m moxon anten fotoğraflarını ve ölçüleri eklerseniz memnun olurum.
Neticede moxon antenlerin ölçüleri tek tip olsada dizaynları radyo amatörünün
hayal gücüne kalmış. Fikir verir diye düşünüyorum.
İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA2M

Merhaba arkadaşlar,

Moxon antenlerle ilgili çalışmalarınızı ilgiyle izliyorum.

Çalışmalarınıza katkıda bulunabilir düşüncesiyle bende bir zamanlar denemeyi düşündüğüm , ama bir türlü hayata geçiremediğim DUAL BAND moxon anten şemasını sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.

eğer imkan olursa özellikle uydu çalışması yapan Serhat beyin deneyerek netice hakkında bilgi verebileceği bir uygulama olacağı kanısındayım.

Eğer tatminkar bir netice alınırsa , 2 ayrı anten ve cihaz kullanmak yerine tek 1 anten ve cihaz ile uydu çalışması yapılabilecek bir anten elde etmiş oluruz.

73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA2M

Önceki mesajıma eklemeyi unutmuşum.

Moxon anten yapımında , istediğiniz frekansta anten ölçülerini hesaplayan yazılımı buradan indirebilirsiniz.
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA3GO

Mustafa abi merhaba,
Konuya ilginiz ve paylaşımınız için teşekkür ederim.
Açık söyleyeyim anten ilgi çekici ancak bana en ilginç gelen;
antenin bitmiş halindeki kamuflaj çalışması :)
Ayrıca montaj ile ilgili resimlerdeki ölçüleri anlayamadım?
Bilgi verebilir misiniz?
İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA2M

Merhaba Can,

Özellikle apartmanda yaşayıp çatıya anten kurma sıkıntısı çekenler için gerçekten güzel bir kamuflaj örneği :D

Ölçüler konusuna gelince:
Şemadaki ölçüler inç olarak verilmiştir.

Bu şemanın ölçülerini metrik sisteme göre düzenleyen TA2HO'ın çizimini aşağıya ekliyorum.
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA1O

Merhaba arkadaşlar.

TA2EY Mustafa beyin vermiş olduğu projeyi aynen yaptım. Bahsettğim 2m moxon anten bu idi.

Ama UHF de yeterli performans alamadım. Ve bende bu antenleri dual yapmanın çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum.  Mustafa beyin vermiş olduğu programı şiddetle tavsiye ediyorum. Bende onu kullanıyorum.

O programda #AWG yazan yeri mm olarak değiştirin ve Wire size yazan yere kullandığınız malzememin çapını yazmanız yeterli. Eğer boru profil kullanıyorsanız dış çap. Kare yada dikdörtgen profil kullanıyorsanız dış köşegen ölçüsünü yazmanız yeterli olacaktır.

Aşağıda Dual antenin resmini görebilirsiniz. Yine yapım aşamasında çok resim yok ama.

Anten yatay değil dikey olarak çalışmıştır. Bağntıyı sonra değiştirerek. Mavi boruyu anten paralel bağladım.

VHF de iyi sonuç alınmıştır. UHF beklenen sonuç alınmamıştır.

Çevrimdışı TA2M

Serhat bey,

Bilgi için çok teşekkür ederim.
Bende bu antenin UHF'de aynı performansı vermesini (monoband UHF Moxon eşdeğeri) beklemiyordum.

Anten dizaynında , VHF 'nin 3. harmoniğinde rezonansa gelen antenin yayılım paternini 2 adet direktör ile düzelterek anteni dual olarak çalıştırmışlar.

Şu an moxon antenlerin stacking (paralel bağlı 2 yada 4 anten) konusunu araştırıyorum. İnternette bu konuda ciddi bir bilgi bulamadım.
Bu konuda elinizde herhangi bir bilgi (antenler arası mesafe ve empedans uygunlaştırma) mevcut mu?
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA1O

Mustafa Bey.

Dediklerinize katılıyorum ve Moxonları stacking konusunda bende aynı çalışmayı sürdürüyorum.

UHF antenin küçüklüğünü gördünüz bundan 2-3 tane stacking yaptığımızda 15 dbi kazanca yakın çok küçük bir antene sahip olabiliriz. Ama tam istediğim bilgilere ulaşamadım  satacking konusunda.

WW2L Levent beyden almış olduğum uydulara yönelik, birleştirilmiş "hem uhf hemde vhf kısmı" bir moxon projesi var. Aşağıda resmini görüyorsunuz.

Yalnız burada bazı sorunlar var antenin empedansını 50 ohm yapabilmek bir match kullanılmıştır.  Ve bu matchde RG-63 kablo kullanılmıştır. Bulunması konusunda zorluk çekebiliriz.

Size bu projenin PDF dosyasını en kısa zamanda mail olarak atacağım.

Çevrimdışı TA3GO

Tekrar merhabalar,
Hem performanslı hemde yapımı basit olan moxon antenlerin 2 ayrı
frekansta çalışabliecek hali elbette çok daha fazla işimizi görür.

Stacking ile ilgili konu benimde ilgimi çekiyor ancak tamamen sizler
tarafından bulunacak güzel çözümleri bekliyorum.

Bu arada şunuda belirtmek isterim;
Başka konu başlığı altında anlatmaya çalıştığım 21/28 Mhz antende;
Bkz;
http://www.telsizciler.org/bitlik/index.php/topic,3926.0.html
uyguladığım yöntemi bundada uygulamaya karar verdim.
Yukarıdaki uygulamada ayrı besleme kabloları ile denemek ile
paralel bağladıktan sonraki denememde hiçbirşey farketmedi, aynı
şekilde her iki frekanstada antenler çalıştı.

Neticede yapılacak olan 2 ayrı Moxon anteni aynı iskelet üzerine
oturtmak, aralarını koaksiyel kablo ile bağlamak ve tek besleme
hattı ile cihaza indirmek.
Aşağıdaki resimde 2M için yaptığım anten üzerine düşünüleni basitçe
çizdim.

Uygulamaya başlayıp bitirince neticeleri yine paylaşırım.
İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA1O

Can Bey

Çalışmanızın sonucunu merakla bekliyorum. HF aynı manktıkla çalıştığını biliyoruz. En azından Benim yaptığım dual antenden daha iyi verim alacağınız düşünüyorum.

Eğer olumlu sonuç alırsanız, aynısından birtane bende 6mm alüminyumdan yapıcağım.

Kolay gelsin

73s

Çevrimdışı TA2E

Merhaba,
Herkese kolay gelsin.
Bakır ve alinminyum boruları keskin ve düzgün bükmenin en kolay yollarından biri de şudur;
yeterli miktarda ince deniz veya ırmak kumunu yıkadıktan sonra iyice kurutun sonra karton kutuda saklayın.Bükmeden önce doldururken hafifçe vurun kum sıkışsın boruların ucunu kağıtla sıkıştırın tabi ki.Bükme işleri düzgün olacak ve iş bitimi kumu tekrar tekrar kullanabileceksiniz,
73
TA2AAB
Çağrı işareti olmayan ve bitlik'te resmi olmayanlara cevap vermeyeceğim.
TA2E

Çevrimdışı TA2FE

Selamlar,

Arkadaşlar hakkaten konu ilginç yerlere geldi . Sotaya yatmış dinliyordumki bir ilavede ben yapayım dedim.
Boru bükmek için araparat piyasada mevcut . Bunların çelik ve ufak çaplı olan borular için olanı pahalı
 ( 250.-YTL ) olup daha hafif için işler olanı gayet ekonomik fiyatlardadır. Bu ekonmik olanları zannederim yapı malzemeleri satan yerlerde bulmanız mümkün. Praktiker, Bauhause gibi yerlerde. yinede temin edemeyen arkadaş olursa bilgisini bana ulaştırın en kısa zamanda sizlere temin etmeye çalışırım . İstanbul içinde isteyen akadaş olursa ben benimkini ödünç verebiliri.
Kendi böyle bir aparak yapmak isteyen olursa el çizimlerimi gönderebilirim . Daha önceki anten çalışmalarım sırasında Kadir arkadaşım ile böyle bir aleti kopyalamıştık.
Selamlar
TA2FE
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA3GO

Emin Bey merhaba,
Burada Praktiker, Koçtaş birde hırdavatçıların olduğu
Çankaya semtinde ben bu aparatı araştırıcam,
sizin kullandığınız ekonomik aparatın markası/modeli ile
ilgili bilgi verebilirseniz memnun olurum. Veya varsa bir resim
ekleyebilirseniz?
İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA2FE

Can Bey Selamlar,

Bahettiğim alet bauhaus dan alınma ALPHA TOOLS marka 16 mm boru bükme aparatı.
Hatta artikel numarası eğer aynı ise 4 025506 235045 Rohrbieger 16 mmdiye geçmekte .
Resim ilavesine gelince ilave etmeye çalışayım ama bu konuda özürlü olduğu için yapabilecekmiyim bilemiyorum . Ama en azından resmini çekip size pm olarak atarım siz ilave edersiniz olmaz ise .
Şimdilik Selamlar
TA2FE
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA3GO

Emin Bey tekrar merhaba,
estafurullah rica ederim, sizin verdiğiniz bilgilerle internette
aparatı araştırırken;
Bugün önceki mesajı buraya yazdıktan sonra gittiğim,
Çankaya'da sadece 1 tek hırdavatçıda bulabildiğim boru bükme aparatına rastladım.
Aşağıdaki resimdeki aparat;

Satıcı 9.5 mm ye kadar boru bükebileceğini söyledi ve ederine 18 Lira dedi,
bende henüz araştırma aşamasında olduğumdan teşekkür edip çıktım
Tahmin ediyorum sizdeki aparat buna benzer bir alet?
Konu ile ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Biraz daha araştırıp
bu aletten edinicem 1 tane.
İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR

Çevrimdışı TA2FE

Can Bey Selamlar,

Evet doğrudur aynen böyle bir şey marka farkından dolayı bir iki değişiklik olabilir. Ama işlevsel olarak aynı zannederim.
Fiyat konusuna gelince bence makul alınabilir. En azından bir tane bu aletten edinebilmek mümkün . Ben biraz değişik olanınıda almayı tasarlıyorum . Ben İşim ile  ilgili çelik boruları bükeceğim için çelik bükebilirde alacağım . Aletler çok benziyor farkları ise ; Değişik boru çapları için makaralar değişebiliyor vede birazdaha sağlam yapıdalar.
Selam Ve Sevgiler
TA2FE
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA3GO

Tekrar merhaba,
geçen süre içerisinde bahsettiğim dual moxon ile ilgili birkaç deneme yaptım ancak
sonuç iyi olmadı.
Şöyle ki;
yukarıda resmi olan 2m moxon anten iskeleti üzerine 70 cm için yaptığım moxonu yerleştirdim
her iki anteni koaksiyel kablo ile bağladım ve 2m kısmından cihaza indirdim 2m tek olarak çalışıyorkenki gibi çalıştı
ancak 70 cm çok yüksek swr bant başı ortası ve sonu dahil bir netice aldım.
Daha sonra ayırıp 70 cm i tek bağladım yine aynı neticeyi gördüm.
Buradaki sıkıntı her iki antenin aralarındaki frekans farklılığı ve buna rağmen fiziksel olarak yakınlığı mı yoksa kullandığım malzeme ile ilgili bir sorun mu oldu anlayamadım henüz.
Bundan sonra yapacaklarım;
başka malzemeden 70 cm için moxonu tekrar yapıcam
tek başına kontrol edicem. Çalıştığını görürsem 2m moxonun iskeleti üzerine monte edip yine koaksiyel ile bağlıycam ve öyle değerleri kontrol edicem.
İyi günler.
73 DE TA3GO
Can OKUR