Gönderen Konu: 432 MHZ (70 cm) MOXON (Amatör uyduları dinlemek için basit çözüm).  (Okunma sayısı 56011 defa)

Çevrimdışı TA4AK

432 MHZ (70 cm) MOXON (Amatör uyduları dinlemek için basit çözüm).
« Yanıtla #20 : 08 Ağustos 2008, 22:55:50 »
ÇOK TEŞEKKÜRLER PAYLAŞIM İÇİN

Merhaba Can,

Özellikle apartmanda yaşayıp çatıya anten kurma sıkıntısı çekenler için gerçekten güzel bir kamuflaj örneği :D

Ölçüler konusuna gelince:
Şemadaki ölçüler inç olarak verilmiştir.

Bu şemanın ölçülerini metrik sisteme göre düzenleyen TA2HO'ın çizimini aşağıya ekliyorum.
Serhat GÖKALP
---T A 4 A K---
iletisim@serhatgokalp.com.tr

Çevrimdışı TA1O

Değerli arkadaşlar

Yapmış olduğum 70 cm moxonla, dün dinledğim AO-51 uydusundan bir kayıt aldım.

Aşağıda linkte kayıt mevcuttur. Uydunun Türkiyeden uzak bir yerden geçmesine rağmen QSO anlaşır düzeyde.

http://rapidshare.com/files/135874619/ao-51.mp3.html

Rapidshareden dostya indirmek için.
Linke tıkladıktan sonra free butonuna basın bir süre bekledikten sonra download butonu çıkacaktır.

Saygılarımla

Çevrimdışı TA4AK

PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER

...BUGÜN BENDE YAPTIM...
...MÜKEMMEL ÇALIŞIYOR...

YUNANİSTAN SAMOS RÖLESİ 9 ÇIKIŞ YAPIYOR

PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER

Merhaba Can,

Özellikle apartmanda yaşayıp çatıya anten kurma sıkıntısı çekenler için gerçekten güzel bir kamuflaj örneği :D

Ölçüler konusuna gelince:
Şemadaki ölçüler inç olarak verilmiştir.

Bu şemanın ölçülerini metrik sisteme göre düzenleyen TA2HO'ın çizimini aşağıya ekliyorum.
Serhat GÖKALP
---T A 4 A K---
iletisim@serhatgokalp.com.tr

Çevrimdışı TA1O

Serhat bey iletinizi tam anlayamadım.

Yeni bir moxon yapıp çok iyi verim aldığınızı mı söylüyorsunuz.

Eğer böyleyse yapmış olduğunuz antenin resmini koyabilirseniz güzel paylaşım olur.

Bizde yeni fikirler elde ederiz.

Çevrimdışı TA2E

Sayın 2EY mustafa bey,
2HO ın resminde bahsettiği 75 mm çapında kabloyu bükmenin anlamı nedir swr 'yimi ayarlıyor empedansı mı?
bende hem 2 m.de hem 70 cm de yaptım moxon .Verim alamama sebebim kabloyu(RG58)bu 1 tur  sarmamaktan mı acaba?

TA2AAB

Çağrı işareti olmayan ve bitlik'te resmi olmayanlara cevap vermeyeceğim.
TA2E

Çevrimdışı TA2M

Sayın 2EY mustafa bey,
2HO ın resminde bahsettiği 75 mm çapında kabloyu bükmenin anlamı nedir swr 'yimi ayarlıyor empedansı mı?
bende hem 2 m.de hem 70 cm de yaptım moxon .Verim alamama sebebim kabloyu(RG58)bu 1 tur  sarmamaktan mı acaba?

TA2AAB

Hasan bey merhaba, şemadaki anten besleme noktasında bulunan rulo haline getirilmiş RG58 kablo , ŞOK BALUN olarak adlandırılan , antenden geriye yansıyarak kablo üzerinden yayılan ve enteferans yapabilecek sinyalleri engellemek için kullanılan bir uygulamadır.

SWR üzerinde etkisi yoktur. Yaptığınız antenlerde elde ettiğiniz sonuçlar ve karşılaştırma kriterleriniz ile antenlerinizi görmediğim için verim ile ilgili sorunuza cevap vermem mümkün değil.

Şemadaki
73,

Mustafa, TA2M

Çevrimdışı TA1EQ

Maxon anten uygulamasını mono band olarak bende yaptım her iki band da oldukca mükemmel sunuçlar elde ettim ölçüler moxgen ile çıkardım gerçekten mükemmel.resimleri sunuyorum.

Çevrimdışı TA2AOF

yanlış görmedimse yaptıgınız  vhf acaba uhf yi denediniz mi
73
Paranın nereden geldiğini öğrenmek istersen, nereye harcandığına bak (imamı azam hz)
Faik ÖZKAN
locator : KN61LK

Çevrimdışı TA1EQ

resim koyamadım ancak 2 tane koyabildim evet uhf  ilk yaptığım deneme oldu. zaten ondan cesaret aldım ve vhf yi yaptım  4 mm içi boş bakır boru kullandım...

Çevrimdışı TA1O

Yavuz bey

Çalışmanızdan dolayı sizi kutluyorum. Gerçekten Performans/Kolaylık oranı çok yüksek bir anten.

73s

Çevrimdışı TA1TC

Bende denemek istedim vede iyiki denemişim diyorum.
Bauhaus ta bulunan ve 2 mt si 7,40 ytl olan 10 mm çapında boru
kullanarak yapılan antenin reimleri ektedir. boruları bükmek için yukarıda resmi
bulunan bükme aperatı kullanılmıştır. Perşembe pazarında YKB nin yanındaki
dükkanda 15 YTL ye satılmaktadır.
E. UĞUR BALÇIK
ta1tc@ta1tc.com
www.ta1tc.com
0532-2754691

Çevrimdışı TA1TC

SWR  ölçümü ve ayarını kısmetse yarın yapacağım.
E. UĞUR BALÇIK
ta1tc@ta1tc.com
www.ta1tc.com
0532-2754691

Çevrimdışı TA3EN

HERKESİN ELLERİNE SAĞLIK.
« Yanıtla #32 : 08 Aralık 2008, 23:46:20 »
Bu çalışmayı yapan tüm amatör arkadaşların ellerine sağlık.Her amatör sevdiği bir projeyle uğraşmalı.Herkese koılay gelsin.
www.ta3en.com.tr.tc
73 ler.

Çevrimdışı TA8AY

sayın TA2EY nin şemasını verdiği dual bant maxon anteni aynı ölçülerde 4 mm pirinçten yaptım anten gayet güzel çalışıyor.genel olarak yaptığım denemelerde aynı istasyonlardan normal bir antene oranla çok daha yüksek raporlar aldım.itü nün gönderdiği küp uydunun mors sinyallerini duydum.en kısa zamanda fotografını ekliyeceğim.
kesinlikle tavsiye edeceğim bir anten.
bu arada maxon antenlerin kazancı haricinde söyleyebileceğim en güzel şey nokta frekansa ayarlandığı zaman arakadan gelen sinyalleri hiç almamasıdır.paternine bakıldığı zaman ve şehir içinde rf kirliliğinin yoğun olduğunu düşünürsek,her yönden gelen parazitlerin yarısını almıyor demektir.buda bence şehir içinde çalışma yapan istasyonlar için kazanç kadar önemli diye düşünüyorum.
herkese bol qso lu günler.
73 ta8ay fatih

Çevrimdışı TA8AY

kendi yaptığım dual moxon

Çevrimdışı TA3MLO

Fotoğrafların çoğu gözükmüyor. Sanırım site taşınmasında gitmiş hepsi.

Çevrimdışı TA2IDE

TA Callbook kaydı

Emrah Kütükcü
    ESKİŞEHİR
  • OM/YL
  • QTH KM59FS50JA TEPEBAŞI/ESKİŞEHİR
peki size nasıl bir bilgi lazım belki yardım edebiliriz. moxon anten benim el yapımı 2. yaptığım anten olup yapımı çok zevklidir.
TA2IDE

D. Emrah KÜTÜKCÜ
emrah1983@gmail.com
0531 684 80 14
QTH KM59FS50JA TEPEBAŞI/ESKİŞEHİR

Çevrimdışı TA3MLO

Yakın bir zamanda kendim yapmayı planlıyorum. Yapıldıktan sonra nasıl gözüktüğünü merak ettim.

Çevrimdışı TA2IB

Arkadaşlar merhaba, maddeler halinde kısa kısa birşeyler yazmak istiyorum, yardımcı olacağına inanıyorum.
 Moxon antenlerin uhf, vhf, hf (10-15-20-40m) için olanlarını tam boyut olarak yani küçültmeden yapmış ve
 uzun süre hiç sorunsuz 1:1 SWR ile kullanmış bir amatör olarak yazdıklarım teori ve uygulamada verimli olan
 çalışmalarımın sonuçlarıdır.
   1- 2m moxon antenlerinizi niçin aluminyum boru kullanarak yapmaya çalışıyorsunuz,
 niçin bakır kablo kullanmıyorsunuz? Ben, vhf antenimi 6mm kare kesit alanlı ev elektrik tesisatlarında da
kullanılan NYA bakır kablo ile dış izolator kaplamasını çıkartarak yani çıplak, yaptım ve kaç yıldan beri çatıda kullanıyorum.
Bakır, aluminyumdan yaklaşık 2 kat daha fazla iletkendir, zamanla üstü bakır oksit olsa bile iletkenliğinden hiç birşey kaybetmez,
 bağlantı noktaları lehim olabildiği için de kontaklarda pil etkisi ve geçirimsizlik sorunları yaşamazsınız, anten boyutu
biraz daha artacağı için verim de artar. VE sizlere zorluk çıkaran köşeleri bükme ve ölçüyü tutturamama sorunu tamamen ortadan kalkar.
   2- Bir önemli nokta da; 2m vhf antenimi 70cm uhf bandında da kullanıyorum. Hemen belirteyim swr 1:1 yani aynı vhf de olduğu gibi.
Eğer bunun detaylı açıklamasını isterseniz bir sonraki seferde yaparım. Şunu söyleyebilirim, İstanbul, Üsküdar'dan, Kazdağları
 üzerindeki 439 275 UHF rolesine şartlar uygun olduğu zaman ulaşabiliyorum. 40m bandındaki moxon anten boyutu 15,6 m X 5,8 m ölçüsünde
ve ben o anteni yine 15m bandında 1:1,2 swr ile kullanıyorum.
   3- Yapılan şok bobinin rolünü açıklarsak, antene gelen rf sinyalinin küçük bir kısmı, anten kablosunun blendajı üzerinden geriye
 dönerek az da olsa bir swr ye neden olmasını önlemektir. O frekansta sinyale yüksek impedans gösterir. Sarımlar arasında boşluk kalmadan, 3-4 tur olarak ve düzgün şekilde kalması
için tedbir alınarak yapılmalıdır. Antene bağlantı noktasının çok yakınında olmalıdır, 3-5 cm uzaklıkta.   

Gerektikçe maddelere ilaveler yapabilirim, hepinize kolay gelsin. Sorularınız olursa mail adresim: omerkavas@gmail.com veya yine
 burada görüşebilmek ümidiyle, 73.

Çevrimdışı TA2GC

Ömer selam , birkaç ayrıntılı resim ile taçlandırsaydın,daha verimli olurdu..