Gönderen Konu: 6M (50MHz) için LFA Antenler...  (Okunma sayısı 4442 defa)

Çevrimdışı TA4SO

6M (50MHz) için LFA Antenler...
« : 11 Temmuz 2019, 12:52:06 »
Merhabalar,

Ülkemizde 6m amatör bandının kullanıma açılmasıyla birlikte bu banda şu an yoğun bir ilgi var. All mode cihazlar veya çoğu HF cihaz bu bandı destekliyor. Geriye bu banda uygun bir anten edinmek kalıyor. Ticari olarak bu banda uygun antenler şu an ülkemizde var ama biraz el becerim var, kendi antenimi yapmak istiyorum diyen arkadaşlar için bu başlıkta denediğimiz ve iyi sonuç aldığımız iki anteni sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sözünü ettiğim iki anten İngiliz amatör G0KSC Justin’e ait. Justin kendi sitesinde (http://www.g0ksc.co.uk/) bu antenlerin farklı ölçülerde boom uzunluklarına ve eleman çaplarına göre ölçülerini veriyor. Ayrıca ticari olarak üretip satışını da yapıyor (http://www.innovantennas.com/). Kapalı dipol antenler olmaları nedeniyle özellikle elektronik gürültünün fazla olduğu şehir ortamlarında kullanmak için bu antenleri tercih ettik. Ülkemizde de bu antenleri yapmış ve kullanan amatörler var. Örneğin: TA7OM Hüdaverdi Bey (https://www.ta7om.com/projeler/6m-5-element-lfa-yagi-anten.html), TA9J İsmail Çakmak Hocam, TA2NC Oğuzhan Bey bildiğim kadarıyla LFA antenleri kullanıyor ve VHF bantlarında oldukça aktifler.

İlk yaptığımız anten G0KSC’nin 5 eleman 6m LFA yagi anteni (https://www.g0ksc.co.uk/50mhz-lfa-yagis/47mtr50.html). Bu anteni önce TA3MHA Ateş Abi yaptı daha sonra bir tane de ben yaptım. Ateş Abi bu antenle yaklaşık bir ay içersinde 75 civarı dxcc yakaladı, bunlar içinde USA, Kanada, Japonya vs. var ki gerçekten antenin performansı çok iyi. Boom uzunluğu 4.7m olan bu anteni 4.4m ve 4.6m boom uzunluklarında da yapmak mümkün, ölçüleri sitede var. Biz balkon, korkuluk vs yapanlar kullandığı için herkesin kolayca bulabileceği 16mm çaplı alüminyum boru kullandık. Justin’in sitesinde 10mm için de ölçüler var. Antenin aktif elemanı olan loopu oluşturmak için boru bükmek yerine 16mm boru için 90 derece köşe dönüş parçaları mevcut bunlardan kullanmak işimizi kolaylaştırdı. Diğer kullandığımız malzeme ise uygun genişlik ve kalınlıkta alüminyum kutu profil ve köşebentler. Alüminyum boruları bulunduğunuz yerdeki alüminyum toptancılarından vs temin edebileceğiniz gibi imkânı olmayan arkadaşlar için internetten sipariş verebileceğiniz https://www.metalreyonu.com.tr/ ve https://metalavm.com/ sitelerinin ikisinden de birkaç alışverişim oldu, problemsiz teslim aldım.
Boruları booma sabitlemek için plastik hidrolik kelepçelerini kullandık bu malzemeyi de bulunduğunuz yerdeki sanayiden alabilirsiniz. Fakat bunlar genelde metal bir lama ve orjinal cıvataları ile geliyor. Bu metal lama bizim işimize yaramayacak ve cıvatalar da anten için kısa oluyor. Alternatif olarak bu kelepçelerin imalatını yapan http://www.hidrovat.com.tr/ firmasından bu kelepçelerin sadece plastik kısmını istediğiniz adet ve çapta alabiliyorsunuz hem de fiyat olarak çok daha uygun oluyor. Beni bu firmadan haberdar eden TA2NC Oğuzhan Bey’e tekrar buradan da teşekkür ederim.

Anten montajında paslanmaz inox imbus (plastik kelepçeler için) ve ysb (yıldız başlı)  cıvata, vida, pul ve somunlar kullandık. Bunları da temin edebileceğiniz yer: https://cabacivata.com.tr/. Malzemeler için sürekli internet siteleri vermem belki biraz garip olabilir ama bazı küçük şehirlerde bunları bulmak epey sıkıntı ki ben Muğla merkezde bile bulamadım.
 
Tüm malzemeyi elde ettikten sonra geriye kalan uygun boyda elemanları kesip boomda uygun konumlara sabitlemek. G0KSC’nin sitesinde verilen ölçülere (eleman boyları ve boom üzerindeki konumlar) uyduğunuz sürece anten tuner vs gerekmeden tüm 50MHz amatör frekanslarında uygun bir swr ile çalışıyor. 4.7 m boom oldukça uzun olduğundan sarkmayı önlemek için iki parçalı yapmak, uygun et kalınlığına sahip bir kutu profil seçmek ve içersine yine uygun çapta bir boru ile birleştirmek önemli. Malzemeleri internet üzerinden alacaksanız kargo kısıtlamalarından dolayı size 3er metre bölünmüş olarak gönderiliyor. Boyutlandırma ve sipariş aşamasında buna da dikkat etmek lazım.

Bahsedeceğim ikinci LFA Anten ise yeri uygun olmayan amatörler için bir çözüm. Yine G0KSC Justine ait olan bu anten 3 elemandan oluşuyor ve yalnızca 1.94m boom uzunluğuna sahip (https://www.g0ksc.co.uk/50mhz-lfa-yagis/3el-19mtr-boom-lfa.html). Bu antenden de iki adet yaptık birini TA1MFR Alguhan Abi birini de ben kullanıyorum. Eleman sayısı az ve kısa olmasına rağmen bu antenin de performansı çok iyi. Justin’e göre bu anten 30,37dB F/B oranına (önden ve arkadan gelen sinyallerin oranı) sahip. İlgili sayfada görebileceğiniz gibi farklı eleman çaplarıyla bu anteni yapmak yine mümkün ama biz 12 ve 10mm boruları kullandık. Burada 20x20mm hafif bir boom kullanılabiliyor. Böylece anten gerçekten çok çok hafif ve pratik bir anten oluyor. Kelepçe vs diğer kısımlar diğer antenle aynı. Sadece burada loop kısmını oluşturmak için 10mm iki boru parçasını bükerek 12mm boruların içersine yerleştirmek gerekiyor. Bu aşamada bir boru bükme aparatına ihtiyacınız olacak yada genelde klima montajı yapanlarda bu aparat bulunuyor onlardan yardım alabilirsiniz.
 
İki anten içinde 75mm boru etrafına en az 6 7 tur koaksiyel kabloyu sararak yapacağınız bir çirkin (ugly) balun tavsiye ediliyor ve biz de kullandık. İki antende çok elemanlı yagi antenler olduklarından yön önemli ve bir rotora ihtiyacınız var ama şu aşamada sahip değilseniz anteni Avrupa yönüne sabitleyerek de pek çok QSO yapmanız mümkün.

Aşağıda antenle ilgili montaj aşamasından farklı fotoğraflar paylaşıyorum. Bunlarla birlikte G0KSC Justin ve TA7OM Hüdaverdi Bey’in sitesindeki örnek fotolar da sizlere yardımcı olacaktır. İlk mesajdaki sağlam yapılmış montaj fotoğrafları her şeyi büyük özen ve dikkatle yapan Ateş Abiye sonraki mesajdaki üstünkörü çalışmalar tahmin edeceğiniz üzere bana ait hihi :). Son mesajdakiler ise Alguhan Abinin 1.94m LFA yagisinden. Sorular ve aklınıza takılan şeyler olursa bu başlık altında ben ve anteni yapan arkadaşlar yardımcı olmaya çalışırız.

73 de TA4SO Şadan
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA4SO

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #1 : 11 Temmuz 2019, 12:53:18 »
Fotolar devam...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA4SO

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #2 : 11 Temmuz 2019, 12:54:36 »
Fotolar devam...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA8AT

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #3 : 11 Temmuz 2019, 13:55:16 »
Şadan bey bu güzel paylaşımlar için teşekkür ederim. Ayrıca link vermeniz benim açımdan çok isabetli olmuş.
144mhz içinde kazançlı ve 1kw güce dayanıklı aklınızda bir proje varmı? Selamlar..
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA1MRT

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #4 : 11 Temmuz 2019, 14:14:03 »
Merhaba,

Paylaşımınız için teşekkürler. Ben de 3 elemanlı olanı yapmayı düşünüyordum.
Hidrolik kelepçelerini almıştım, ayrı satıldığını bilmiyordum. Link vermeniz çok faydalı olmuş.

Bol QSO'lar dileğiyle, 73.

 

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #5 : 11 Temmuz 2019, 16:58:51 »
Çok güzel paylaşım ve çok yararlı bilgiler. Çok teşekkür ederim, 73.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA2NC

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2019, 17:15:50 »
Şadan bey bu güzel paylaşımlar için teşekkür ederim. Ayrıca link vermeniz benim açımdan çok isabetli olmuş.
144mhz içinde kazançlı ve 1kw güce dayanıklı aklınızda bir proje varmı? Selamlar..
Hocam yazdik ya forumda
Yine LFA
EME için kullanıyorum.
LFAPLus2
Ben 10 elemanli kullanıyorum ama, yer ya da stack yapiniza gore 9 veya daha cok elemanli olur.
Hic baska birsey arastirmayin

Çevrimdışı TA2NC

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2019, 17:19:51 »
Hatta link vereyim bir kez daha
https://www.g0ksc.co.uk/144mhz-plus2-lfa/10el-144mhz-plus2.html

Bu da bir onceki versiyonu
https://www.g0ksc.co.uk/144mhz-lfa-yagis/11el-61mtr-boom-lfa.html    4 elemandan başlıyor
LfaPlus2 ler minimum 10 eleman.

Çevrimdışı TA8AT

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #8 : 11 Temmuz 2019, 18:05:31 »
Oğuzhan bey aynı anteni son iki yıldır cqwwvhf yarışmasında bir arkadaşımdan ödünç alıp kullanmış hatta uzak mesafe dx  kullanımlarda memnun kalmıştık.
Uzun ölçülere sahip olduğundan araçla taşımada zorlanmıştık. Artık kendime ait bir anten yapma vakti geldi diye düşünürken zaten bu anteni yapıp 4 e bölerek taşımayı planlıyordum.
Forumdada lfa yagi üzerine hazır konu açılmışken sizlerinde bu konuda iyi araştırmacı olduğunuzu bildiğimden yapmaya başlamadan önce yinede bir sorayım istedim.
Anteni şuan için kuracak yerim yok ama arazi çalışmalarında en azından şimdilik kullanırım diye düşünüyorum.
Tekrardan bilgi paylaştığınızdan dolayı teşekkür ederim.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA2GC

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #9 : 11 Temmuz 2019, 20:13:36 »
ben çok seçici biriyim zor beğenirim,fakat muhteşem olmuş,nazarlık bağlamak lazım misina ile...Ateş ve Şadan hocalarım,çalışmalarınızın devamını dilerim   73.

Çevrimdışı TA4CS

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #10 : 11 Temmuz 2019, 20:20:12 »
   Tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim.
İyi günlerde kullanın hocam saygılarımla 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TB5CVN    TA Callbook kaydı

    Şükrü Özkarabacak
    MERSİN
  • OM/YL
  • ****
  • İleti: 374
  • TARSUS'TAN TB5CVN ŞÜKRÜ ÖZKARABACAK
Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #11 : 12 Temmuz 2019, 06:36:21 »
Eline sağlık hocam.

Çevrimdışı TA1W

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #12 : 12 Temmuz 2019, 10:36:42 »
Çok güzel bir çalışma, elleriniz dert görmesin...

Çevrimdışı TA1LC

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #13 : 12 Temmuz 2019, 21:40:37 »
Güzel günlerde kullanın.

Çevrimdışı TA4RC

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #14 : 14 Ekim 2021, 13:47:14 »
Şadan hocam ve emeği geçen herkese teşekkürler.
2 yıl aradan sonra burada okuduğum güzel bilgilerin altına yeni sahip olduğum 3 elemanlı 6m lfa yagimi  çatıya bağladım 50mhz 85 qso 69 cfm 2 ayda oldu..
Rotorsuz kullanıyorum. Çatıya çık yön değiştir in.
Genel bilgi bir sorum olacak ;  böyle bir anteni olan ya da daha fazla elemanlı olanı için yönlendirme nasıl olmalı?
Örneğin kuzey için Yön olarak tekli taraf mı ikili taraf mı  yönlendirilecek? Şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA2NC

Ynt: 6M (50MHz) için LFA Antenler...
« Yanıtla #15 : 15 Ekim 2021, 21:25:53 »
Yagi antenlerde en uzun eleman reflector elemandır. En arkada olur. Ön tarafa gittikçe eleman boyu kısalır.
İki eleman bir yagide de aynıdır durum.
En arkadaki eleman reflektor, bir önündeki dipol yani driven  (ikili eleman dediğiniz coaxin bağlı olduğu yer)  elemandır.
Bunun da önünde yine boyu gittikçe kısalan director yani yönlendirici elemanlar olur.
Eleman sayısı arttıkça anten daha keskin bir açıya sahip olur ve kazancı yükselir.

Yukarıda bahsi geçen Lfaplus2 atenlerde reflektörer birbirinin üzerinde duran iki eleman şeklinde ama kural yine aynı. bunlar en uzun elemanlar.


Türkiye şartlarında en uygun yön eğer rotor kullanılmayacak ise 300-330 derece civarı.
Direkt avrupaya bakıyor Türkiyenin pek çok yerinden.
Aynı path üzerinden yön değiştirmeden Amerika dahil alınabiliyor.