Gönderen Konu: Düşük maliyetli, kompakt Anten analizörü  (Okunma sayısı 3185 defa)

Çevrimdışı TA5AE

Düşük maliyetli, kompakt Anten analizörü
« : 03 Temmuz 2019, 14:32:26 »
Wheatstone köprüsü mantığı ile çalıştığını tahmin ettiğin LC metre ve Anten analizörü ile ilgili uygulamalar ararken,  google beni bu tanıdık sayfaya yönlendirdi. Sayfa F6BQU  nun eski bir çalışmasını içeriyor. Maliyet oldukça düşük.

Sinyal jeneratör yani vfo olarak basit bir yöntemi seçmiş. LTC1799 smd çipini (arayan buluyor-Bulamazsanız da aliamca da kesinlikle var)  kullanıp bu çipin zaten kare dalga olan çıkışını köprüye ve (frekansı görmemiz için)frekansmetreye göndermiş. Frekensmetrenin 0-30 mhz olması yeterli ve sayfadaki gibi kendiniz yapmazsanız hazır modül de kullanabilirsiniz.
Köprümüz ise, bir ucu ölçüm yapılacak olan antenimize, diğer ucu kapasite ve dirence bağlı. Ölçüm sonucunu ise analog vumetre de görüyoruz.


Eğer kutulamayı az büyük tutarım diyorsanız, Frekansmetre-Sinyal jeneratör-Anten analizör olarakta (3in1) kullanmanız mümkün
Bernard F1GAS da sanırım LTC 1799 un çıkışını zayıf bulmuş olacak ki, düzenleme yapmış.
http://lpistor.chez-alice.fr/imagesite/radio/docs/antan_modif.pdf
SAyfanın linki; http://lpistor.chez-alice.fr/antan.htm
Başarılar; 73deTA5A

Çevrimdışı TA5AE

Ynt: Düşük maliyetli, kompakt Anten analizörü
« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2019, 14:53:39 »
Ayarlar: Uygulamayı ve düzenlemeyi kontrol ettikten sonra, Pot2'yi minimum kazanca getirin ve gücü açın.
Pot3'ü (frekanslar) en yüksek frekans değeri görüntülenene kadar çevirin (aralık şalteri kapalı). P1'i 30 MHz okumak için ayarlayın. Jeneratör 30 MHz'in ötesine geçebilse de, ölçüm yapılması önerilmez, yanlış olurlar. Artık iki frekans aralığınız var: 2 ila 30 MHz ve 1,3 ila 4 MHz.
Yaklaşık 15 MHz göster. Ölçüm terminaline (Zx) 50 ohm yük yerleştirin. Bu yük, doğrudan BNC erkek konnektöre lehimlenen 51 ohm'luk endüktif olmayan bir direnç olabilir veya daha iyisi, bilgisayar mağazalarında bulunan bu küçük 50 ohm'luk yüklerden biri ve ağlarda bir terminal fişi görevi görür ( bakınız Şekil 5). CV * 'u yarıya yerleştirin.

Kazancı en üst seviyeye çıkartın ve Pot4 (Z) ile çok düz bir içi boş galvanometre iğnesi arayın. Potansiyometre değerinin, yükün direnç değeri ile aynı olduğu ve dolayısıyla 50 ohm'a eşit olduğu konum budur. Bu pozisyonu "50" işaretiyle işaretleyin. Bu boşluğu CV * ile kontrol edip mükemmelleştirin ve CV * 'nin konumunu "0" ile işaretleyin. Reaktif bileşen olmadığı nokta budur. İğnenin hareket etmediğini 1.5 ila 30 MHz arasındaki tüm frekans değerlerini tarayarak kontrol edin.
CV * 'nın merkez noktası ile maksimum kapasite arasındaki aralık "Kapasitif Xc", orta ve minimum kapasite arasındaki aralık "Endüktif Xl" olarak işaretlenecektir.
Potansiyometreyi kalibre etmek için iki yol vardır. Yük üzerinde belirgin değerlere sahip dirençler (75, 100, 150, vb.) Kullanmaya devam edin veya potansiyometrenin ohmmetreye farklı konumlarını ölçün. Prototip üzerine 250 ohm potansiyometre monte edildi, ancak daha yüksek empedans ölçümleri ile karşı karşıya olanlar için, 500-ohm modeli ile değiştirilebilir.
Anten ölçümleri:
Bir antenin önemli parametreleri empedansı (gerçek yük) ve rezonans frekansıdır. Bu parametreler doğrudan antenin besleme noktasında ölçülür.
Bir antenin empedansı ve radyasyon direncini karıştırmamaya dikkat edin. Sonuncusu, antenin zemininin üzerindeki tip, konum ve yükseklik ile tanımlanır. Ölçdüğümüz, rezonans frekansının çalışma frekansına eşit olduğu durumda ve sıfır kayıp dirençlerin radyasyon direnciyle aynı olduğu durumda antenin gerçek empedansıdır.
Anten doğrudan (ya da adaptör aracılığıyla) analiz bağlayın. Pot4 50 ohm yerleştirin ve CV * 0. çok dürüst bir oyuk iğne (Dikkat, diğer minimumlar mümkündür frekansını bulun, ancak daha az frank ve anti sıklığına olan antenin rezonans, genellikle daha yüksek bir empedans değerlerine sahip). de belirgin bir içi boş bir iğne, anten rezonans frekansının gösterilen frekans olduğunda. Pot4 değerini daraltma, biz, net bir görünüm dipol için (tam anten empedansını bulmak 60 ila 70 ohm aralığında olacaktır). Ardından, art arda gelen rötuşlarla, rezonans frekansını çalışma frekansına getirecek anteni yeniden boyutlandırmak yeterlidir.
PCB dosyası: http://lpistor.chez-alice.fr/imagesite/radio/docs/antan.pdf