Gönderen Konu: Arduino Mega 2560 + Si5351 VFO Yazılımını editleme kolay yolları..  (Okunma sayısı 3351 defa)

Çevrimdışı TB5X_SK

Selamlar Arkadaşlar.

Rusların yapıp paylaştığı bu VFO devresini kart alıp yapacak arkadaşlara
yazılımla ilgili yaptığım bir kaç basit düzenlemeyi anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle şunu belirteyim. Ben ARDUİNO eğitimi almadım. Kod yazma, programlama ile ilgili fazla bir bilgim de yok.
Yanlışım var ise bu konu baslığı altında konuyu iyi bilenler düzeltirlerse mutlu olurum.
Çok soran olduğu için paylaşma gereği duydum.

Ben orjinal yazılımda gördüğüm ve beğenmediğim renk, yazı puntosu, ekran yerleşimi gibi basit birkaç düzenlemeyi kendim yaptım ve o şekilde

programladım.

Bunu bazen kendim deneme yanılma yolu ile buldum, bazen de anlayan arkadaşlardan da yardım aldım. Daha önceleri WEB sayfası programlama

yazılımları ile uğraştığımdan (PHP, ASP, HTML vs) kodlar yabancı gelmedi. Yaptığım düzenlemelerin belki daha kolay bir yolu vardır

bilmiyorum.Yaptığım bu küçük değişikliklerin bazılarını burada anlatmak istedim.

Belki kendisine göre ekranı kişiselleştirmek isteyen olabilir.. Basit bir kaç ipucunu vermeye çalışacağım..

Resimli anlatılınca daha iyi anlaşılacağını umduğumdan ekran görüntüleri de aldım.

Öncelikle ekran ilk açılırken çıkan yazıları aşağıdaki gibi değiştirmek için;

Yazılımı ARDUİNO programı ile açın. Resimde görülen sarı renkli işaretli değerleri kendinize göre düzenleyip kaydedin ve yazılımı Arduinoya gönderin açılış yazdığınız değerler gibi olacaktır.

Burada her değerin üzerindeki tft.Setcursor(85, 230,  1) değeri yazının ekrandaki konumunun kordinatlarıdır. 85 ekranın solundan yazının başlanğıcına yani (X ekseninde) yatay uzaklığıdır. 230 ise ekranın en üstünen yazıya olan (Y ekseni) uzaklıktır. Bu değerleri değiştirerek yazıyı ekranın istediğiniz yerine kaydırabilirsiniz.

Örneğin VFO-B nin ekrandaki konumunu değiştirmek istiyoruz diyelim. Arduinoda o Kodun bulunduğu yeri açıyoruz ve tft.Setcursor(85, 230,  1)85 ve 230 değerini değiştirerek VFO-B nin ekrandaki konumunu istediğimiz şekilde ayarlıyoruz.

Yine yazı puntosunu ve fontunu değiştirmek için tft.setFreefont(FF24) kodundaki parantez içindeki font kodunu değiştiriyoruz. Bunun için

yazılımın font bölümüne bakarak istediğimiz punto ve bold italik gibi özelliklere göre oradan kodu seçiyoruz.

Örneğin yazımızı Bold ve 18 punto yapmak için tft.setFreefont(FF24) yazan yerdeki FF24 kodunu bunun  FF11 yazıyoruz. Eğer 24 punto olsun istiyorsanız tft.setFreefont(FF24) daki kodu FF12 yapıyoruz.

Listede tanımlanmamış yeni bir yazı fontunu tanımlamak biraz karışık bir iş. O yüzden oraya girmiyorum.

Yine renk değiştirmek için de tft.setTextcolor kodundaki renk değerini istediğimiz renk yapıyoruz.

Yine band başlarının değerlerini resimdeki kodlardan ayarlayabilirsiniz.

Kodları kurcaladıkça az biraz ingilizce ile hangi kodun hangi değeri değiştirdiğini birazda deneme yanılma ile öğrenmek münkün.

Bu bilgiler benim kurcalaya kurcalaya deneme yanılma ile edindiğim basit bilgilerden birkaçıdır. Daha detaylı olanları da var ancak epey

karışık ve buradan anlatmak zor oldugundan oralara girmedim. Sorun yaşayan olursa dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım.

Yine saat ayarı için youtube da anlatım var .. Ben henüz saati ilave etmedim. İlave etmek isteyenler DS3231 saat modülünü alıp bir bios pili ile aktif edebilirler. Bunun ayarı ve sıfırlanması şu videoda anlatılmış.. https://www.youtube.com/watch?v=trPtwiZxLWE

Yukarıda yazının başında da belirttiğim gibi ADUİNO bilmem. Eğitimini de almadım. Bunlar basit birkaç editlemedir. İşin uzmanı olanlar zaten kolayca daha karmaşık değişiklikleri de yapacaktır. Ben benim gibi az bilenlere yardımcı olabilmek için bu bilgileri paylaştım.

Herkese kolaylıklar ve mutlu günler dilerim.. 73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA1ADC

Mehmet hocam teşekkürler.

Çevrimdışı TA5SO

görsel ve yazı ile anlatım için teşekkürler