Gönderen Konu: RACAL BCC540 ve DATRON RAT-100 Tunerlerin kullanımı.  (Okunma sayısı 3873 defa)

Çevrimdışı TA1MC

Merhaba arkadaşlar,
faydası olacağını umarak esasen aynı olan iki tip askeri tunerin amatör bandda kullanılmasını anlatmaya çalışacağım,bu tip tunerler longwire tip olup 30-500 ohm aralığındaki antenleri tune edebilmekte,benim elime geçen tuner arızalı idi birçok arızasını giderdikten sonra iş reed kontak rf rölesine geldi ki bunları türkiyede bulmak neredeyse imkansız,saolsun TA2FE Emin bey ve TA7N ve ayhan beyin gönderdikleri röleler ile son arızası da giderilip ayağa kalkmış oldu.Röleler 24 volttu o yüzden bobinden biraz sargı azalttım,toroidleri tutan camyünü boruda kırıktı onun da tornada içine girecek bir teflon parça ile epoxy yapıştırıcı kullanarak çözdüm,kalibrasyon ve ayar kısmını ihtiyaç durumuna göre anlatabilirim Kullanımına gelirsek AM modunda 10 watt kadar bir güç verip key ve şase ucunu anlık kısa devre ettiğinizde bir iki saniyede hızlıca tune ediyor,tuner 150 w pep için tasarlanmış bana sorarsanız 300 w gibi bir güçle  devamlı olmasada ssb çalışabilir.
 Racal bcc540 tunerlerde yapı aynı olmakla beraber soket yapısı 9 pinlidir,8 pini kullanılmakla beraber bordda j4 yazan soket bizim işimize yarayacak olandır, bu sokette  Bord tarafında sırayla,
1-GND
2-KEY
3-TUNE
4-+12 V
Uçları birinci resimde paylaştığım üzere duruyor,ben 9 pin soketi bulamadığımdan eski 5 pinli sunair konnektörü kullandım .Zor bulunan servis manueli de buraya koyabilirsem daha açıklayıcı olacaktır.Paylaştığım fotolardan tunerin iç yapısı anlaşılabilir diye düşünüyorum.Kolaylıklar dilerim 73 s.
TA1MC
MURAT ÇOKLAR LOC:KN40HA
05075687965
ta1amc@hotmail.com

Çevrimdışı TA2ANL

Ynt: RACAL BCC540 ve DATRON RAT-100 Tunerlerin kullanımı.
« Yanıtla #1 : 12 Şubat 2019, 14:49:08 »
Murat Bey,
Merhaba. Tarif ettiğiniz uygulamayı sevgili Ayhan ile birlikte yaptık ve denedik. Gayet güzel çalışıyor. Ekte, yaptığımız uygulamanın, konnektör üzerindeki bağlantıları var. Bende ufak bir açıklama ile yazınıza katkı yapmak istiyorum.

-Anten tuner'i, + ve - yazan uçlardan 12V ile çalıştırabilirsiniz. Beslemeyi verdiğiniz zaman, cihazın içinde hemen bir rölenin tık sesi duyuluyor zaten.
-Tuner'in, "tune" yapması için, vericinizi, 20W AM modda transmit yaptıktan sonra, "key" yazan ucu, 1-2 saniye boyunca şase yapacaksınız. Zaten cihaz hemen tune moduna geçiyor ve tık tık tık diye röle seslerini duyuyorsunuz. 4-5 saniye içinde tune işlemi sonuçlanıyor.
-Burada ki en önemli nokta, vericiniz transmit durumuna geçmeden, tune başlamıyor. Yani mutlaka mikrofon mandalına bastıktan sonra tune işlemini başlatacaksınız.

Selamlar,
Tolga ANIL

Çevrimdışı TA1MC

« Yanıtla #2 : 12 Şubat 2019, 20:52:06 »
Tolga bey tebrik ederim,ayrıca benim yazmayı unuttuğum noktaları tamamlamışssınız teşekkür ederim,bence komuta konnektörünü söküp daha bulunabilir bir soketle değiştirmeniz faydalı olacaktır,olur da besleme vs  kablolar karışırsa sonucu kötü olabilir.
iyi günlerde kullanın havada duyuşmak üzere 73
TA1MC
MURAT ÇOKLAR LOC:KN40HA
05075687965
ta1amc@hotmail.com

Çevrimdışı TA2ANL

« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2019, 08:18:01 »
Konnektör konusunda çok haklısın. 3 kablo için riske girmeye gerek yok. Biz fotoğrafı çekmek için bu şekilde bağlantı yaptık zaten.
Selamlar,
Tolga