Gönderen Konu: Baofeng UV-5R Batarya Yükseltme (18650 Lion Pil)  (Okunma sayısı 3954 defa)

Çevrimdışı TA4IRS

Baofeng UV-5R Batarya Yükseltme (18650 Lion Pil)
« : 10 Haziran 2019, 21:55:46 »
Merhabalar.

Giriş seviyesi olarak nerdeyde amatörliğe ilk başlayanların ellerine aldığı tek telsiz olan Baofeng UV-5R model telsizi bir süredir kullanıyorum. Telsizin tek bataryası var bitince şarj olana dek kullanmak pek mümkün değil. Şarj süresi de 10 saat civarı. Baya düşündüm ne yapsam diye. Araştırırken karşıma UV-5R Batarya kabı denk geldi. küçük kalem pillerden 6 adet dizip kullanılan. Ama bunlarında dezavantajı şarj olmaması. Biraz daha araştırma daha. Bu sefer 18650 Lion piller karşıma çıktı. Youtube de araştırdım ruslardan bazıları UV-5R Batarya kabına 18650 Lion pilleri yerleştirmişler. Benim kafaya yattı tabi bu. İlk işim Aliexpressten Batarya kabından 3 adet sipariş vermek oldu.Daha sonra pilleri seri bağlayınca istediğim maksimum 8.4 voltu elde ediyorum ama kontrolsuz olduğu için kullanmak istemedim. Yine araştırma. 2S BMS devre buldum maksimum 3A çıkış gücü veriyor. 4.25 voltta şarjı durduruyor. 3 volta inince enerjiyi otomatik kesiyor. Tam istediğim şey. Hemen onunda siparişi 20 küsur gün bekle. Geldi boş vakitlerimde yapmak şartı ile 2 gün sürdü yapmak. Orjinal bataryası 1800 mah desede 1250 mah'ı yukarı geçmiyor. Elimde batarya test cihazı var onun ile test ettim. Şimdi taktığım 18650 Lion piller eski laptop bataryası olmasına rağmen testlerde 2250 mah civarı kapasıte olçtüm. Orjinal batarya mandala basmadan tek şarjda 36 saat açık kalıyordu. Şimdi 18650 Lion pil ile ilk testimde 30 dk telsiz görüşmesi yapmama rağmen 49 saat civarı açık kalma süresi var. Testlere devam ediyorum. Tahminim ortlama 60-65 saat açık kalma süresi vermesi gerek. Yoğun kullanımda rahat bir şekilde 24 saati geçmesi planlıyorum. Piller sabit değil devre Batarya kabına montajlı şekilde olduğu için pilleri hemen çıkarıp ya harici şarj cihazı ile 2,5-3 saatte şarj edip takıyorum. Yada şarjlı piller ile değiştirip hemen kullanmaya devam ediyorum.

« Son Düzenleme: 10 Haziran 2019, 23:49:36 Gönderen: TA5FA »

Çevrimdışı TA4CS

Ynt: Baofeng UV-5R Batarya Yükseltme (18650 Lion Pil)
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2019, 23:55:27 »
Elinize sağlık
Yanlış bölümde okuyunca yazacaktım bir dk ile kaçırdım :-) Tam yerinde şu an 73
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA4IRS

Ynt: Baofeng UV-5R Batarya Yükseltme (18650 Lion Pil)
« Yanıtla #2 : 11 Haziran 2019, 00:13:42 »
Teşekkür ederim.
Yapmak isteyenler olursa diye yazıyorum. Bu batarya kabı şarj edilebilir pil kullanımına göre yapılmadığı için arka tarafında şarj pedleri yok. Zaten olsada resimde gördüğünüz gibi o kısımları kesmek zorunda kaldım. Böyle olunca tek çare ya telsizin elektrik aldığı noktadan şarj etmek yada pilleri harici şarj edip takmak. En önemli ve kimilerine göre sorun olabilecek  şey ise pili çıkarıp dolu pilleri ilk taktığnızda çıkış pedlerinden elektrik alınmıyor. Nedeni ise içindeki devre düşük voltaja veya full şarja geçtiğinde koruma için devreyi kapattığı için enerji olmuyor. Bunun çözümü çok basit aslında pilleri yerleştirdikten sonra bir anlık çıkış pedlerine şarj voltajını uyguluyorsunuz. Transistörün iletime geçmesi gereken akım gibi buna da tek seferlik bu voltajı uygulamak gerek. Şarj pedlerini veya soketini batarya kabının üzerinde tutup orjinal şarj aleti ile şarj edenler için bu tek seferlik enerji verme teferruatı olmayacaktır.