Gönderen Konu: USB multi mode interface  (Okunma sayısı 7930 defa)

Çevrimdışı TA2GC

Ynt: USB multi mode interface
« Yanıtla #20 : 18 Ocak 2020, 12:15:00 »
https://www.ersinelektronik.com/Etal-P1200-600,PR-9404.html
daha ciddi,daha tuzlu...

Icom konusundaki Emin ile yaşadığımız tecrübeyi aktarayım,,

Optokupler TX için iç direnci bazı cihazlar için yeterli olmayabiliyor .

Icom bu sıkıntıyı çözmüş IC-6100 de,cihazın extra PTT Pin'ine yine bir optokuplor yerleştirmiş,fakat daha yeni bir teknoloji.
piyasa jargonu optik röle diye geçiyor,
örnek https://pdf.direnc.net/upload/pla140-datasheet.pdf

daha geniş bir ürün yelpazesi için ( CLARE OptoMOS and Power Solid State Relays ) aramak kafi.

tıpkı bir mekanik röle gibi davranabiliyor,AC-DC farketmiyor,çıkış tarafının Polaritesi yok nasıl bağlarsan bağla..

Çevrimdışı TA5FA

« Yanıtla #21 : 18 Ocak 2020, 15:12:13 »
Malzemelerde piyasayı takip değerli tşkler;
Bu pla140'ı   ilave eleman olmadan rs232 RST veya DRT ucları ile sürebiliyorsak,  çıkışıda polarizasyonsuz ise kaymaklı kadayıf derim.
Ancak fiyatı diğerlerine göre 10 kat fazla.

73
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2020, 15:13:19 Gönderen: TA5FA »
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA8RM

« Yanıtla #22 : 27 Ocak 2020, 13:59:09 »
Bu izolasyon trafolarından (1:1) eski dial-up modemlerin üzerlerinde bulabiliyorduk.

73

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #23 : 28 Ocak 2020, 15:57:29 »
bende ETAL bir sürü olacaktı,bulursam forumdan bir gönüllü arkadaşa veririm,ihtiyaç sahiplerine dağıtır,DC-DC konverter yapıyordum zamanında...

Çevrimdışı TA3Q

TA Callbook kaydı

Türker Ali Başlayıcı
    MANİSA
  • OM/YL
  • Amatörlük ruhu yaşatanlar daim olsun
« Yanıtla #24 : 22 Aralık 2023, 09:08:48 »
Değerli dostlar Cevat ağabeyin yapmış olduğu bu interfaceyi bende edinmek için kolları sıvadım ancak malzemeleri almak benim için kolay olurken devre üzerine bakakaldım. Konuyu epey zaman önce Cevat
( TA3IW)ağabeyi rahatsız ederek bir kaç sorum oldu, akabinde de Onur bey ( TA8AT) devre üzerindeki fotoğraflara bakarak  yapım çalışmasının kolay olup olmadığını bunu YAESU 817 qrp de kullanmak için yapmak isteğimi dile getirdim. Verdiler gazı basit herşey ortada dediler mi, bir gazla başladık. Fakat biraz ilerleyince işler benim için zorlaştı. Gözlerimden rahatsızım yakını görmekte bayağı zorlanıyorum. En güzeli bu işi Mustafa  ( TB8BMB )ustama aktardım. Çok sağ olsun ver bakayım deyince bende bir rahatlık oldu ki hiç sormayın. İlerleme fotoğraflarını paylaşıyorum fakat sorularım var.
1- Ledleri hangi çıkış sıralamasına göre yapıldı.
2- Ledler de kullanılan direnç değerleri nedir ? Neden derseniz çok parlak olarak yanıyor.
3- Çıkışlarla ilgili durum ( Telefonda görüşsek daha uygun olacak )
4- Hangi çıkışlar nereye göre yapıldı. Örneğin PTT, CW, Ayak pedi sıralamaları gibi....
Şimdiden teşekkürler
iletişim için beni bir mesajla dönerseniz ben sizleri zevkle ararım. 0 505 218 36 37 Türker Ali BAŞLAYICI
Tüm amatör camiasına 2024 yılı yaklaştığından önce Sağlıklı olmanızı, huzurlu bir yıl geçirmenizi, sizi seven dostlarında bir ömür geçirmenizi diliyorum. Umutlarınız hiç eksilmesin. 73's
TA3Q
TÜRKER ALİ BAŞLAYICI

QTH locator:KM38
ESKİ ÇAĞRI İŞARETİM TA8EF

Çevrimdışı TA3Q

TA Callbook kaydı

Türker Ali Başlayıcı
    MANİSA
  • OM/YL
USB multi mode interface
« Yanıtla #25 : 22 Aralık 2023, 09:13:32 »
Fotoğraflar
TA3Q
TÜRKER ALİ BAŞLAYICI

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #26 : 22 Aralık 2023, 18:38:02 »
Türker bey selamlar. Uzun zamandır telsizciler.org sitemiz hareketsizdi. Tekrardan bir proje ile canlandırdığınız için öncelikle teşekkür ederim. Sizin devreye bakınca arka panelde bir hata farkettim. İki adet rca ve bir adet mikrofon konnektörünün şaselerini kutudan öncelikle yalıtmanız gerekiyor. Bir üst sayfada benim yaptığım devreye bakarsanız plaket kullanarak şaseleri yalıtmışım. Ledlerin parlaklıklarını gözü rahatsız etmeyecek şekilde dirençler ile denemeler yaparak bulabilirsiniz.
USB MULTİMODE İNTERFACE
ARKA GÖRÜNÜM
Sol Üst Kırmızı tos jak: PTT
Orta Üst Siyah tos jak: Ayak pedalı
Sağ Üst Kırmızı tos jak:  CW
Sağ alt toggle swich Aşağı: FT232
Sağ alt toggle swich Yukarı: TTL
Alt Orta 6.3mm stereo jak: DATA
Alt Sağ. 6.3mm stereo jak: TTL/RS232

ÖN GÖRÜNÜM
LEDLER SOLDAN SAĞA
1- CW Led
2- DATA Led
3- TXD Led
4- RXD Led
5- PTT Led
6- POWER Led
SOL POT:MİC/ MİKROFON
SAĞ POT: SP/ HOPARLÖR
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2023, 18:41:43 Gönderen: TA8AT »
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3Q

TA Callbook kaydı

Türker Ali Başlayıcı
    MANİSA
  • OM/YL
USB multi mode interface
« Yanıtla #27 : 26 Aralık 2023, 17:30:59 »
Az ilerleme kayıt ettik, ancak devrede olan 270 olarak yazılı direncin ohm değeri nedir? kilo ohm mu ? onu çıkaramadık. Ayrıca usb ttl dönüştürücü Hatfon yanlış vermiş DTR ve DSR çıkış yerine +3.3V var bu değil şeklinde kanaat getirdik. Araştırmalarımda USB ile yeni olanlar mikro ve yeni cep telefonu bağlı C tip şeklinde adlandırılanlardan, eski tip olanı buldum sayılır, onu da tekrar sipariş vereceğiz. Şimdilik çalışma bu kadar Mustafa ağabey eline sağlık tekrardan. Görüşlerinizi bekliyorum.
TA3Q
TÜRKER ALİ BAŞLAYICI

Çevrimdışı TA3Q

TA Callbook kaydı

Türker Ali Başlayıcı
    MANİSA
  • OM/YL
« Yanıtla #28 : 26 Aralık 2023, 17:42:43 »
Onur bey tekrar teşekkürler Tos fişleri yalıtkan işlem yapıldı. Bunu gözden kaçırmışız sağolun.
TA3Q
TÜRKER ALİ BAŞLAYICI