Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

USB multi mode interface

(1/5) > >>

TA3IW:
Universal bir interface yapma konusu uzun zamandır aklımdaydı,satılan interface ler pek de ucuz sayılmaz ve kullandığımız cihazların kablosunu hariçten alınmamız gerekiyor ,amatör-telsizci arkadaşlarımızın evinde en az iki ve ya daha fazla cihaz mevcuttur ve her cihazın kablosu en az 30 ile 50 € gibi bir fiyata satılıyor. Her eli havya tutan arkadaşımızın kolay yapabileceğini bir devre oldu diye düşünüyorum.

Malzemeler kolay bulacağınız türden,şemada gördüğü gibi. Her türlü telsizi çalıştırma olanağı sağlıyor. (TTL / RS-232 ). Kısaca açıklama yapmak gerekirse CAT,CW,PTT ve Ayak Pedalı destekliyor.Ancak ayak pedalını bazı programlar desteklemiyor olabilir.Ben N1MM log programında denedim çalışıyor,UR5EQF programında denemedim. Digital modlarda SSTV,RTTY,PSK,FT8 gibi programlar yardımı ile kullanılabiliyor. Eski model telsizlerde CAT kontrol ve DATA girişleri olmadığından mikrofon girişinden digital çalışmalarda potansiyometreler yardımı ile gelen sinyali ve giden sinyali istediğiniz gibi ayarlanabilirsiniz ,her hangi bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. El telsizlerinde gereken bağlantı da yapıldığında kullanılabilir diye düşünüyorum.

Cihazın ayarlanması ile ilgili olarak,öncelikle interface potansiyometrelerini en düşük seviyeye ayarlayın, interface içinde bulunan ses kartının mikrofon ve ses seviyesini kullandığınız PC'den %95 seviyesine ayarlayın. Daha sonra istediğiniz şekilde giden ve gelen sinyalleri potansiyometreler yardımı ile ayarlamanız daha kolay olacaktır.

USB İnterface ile ilgi tüm bilgi ayrıca aşağıdaki PDF dosyasındadır.

TA8AT:
Tüm ihtiyaçları karşılayabilecek güzel düşünülmüş bir çalışma olmuş paylaşım içinde teşekkürler. Demonte kit olarak yapılabilecek  bir devre olarak düşünüyorum ama ilk fırsatta delikli plakete dizip kutularım. Eline sağlık.

TA1MRT:
Paylaşım için teşekkürler.
Benzer bir çalışmam vardı. HUB, ses kartı ve USB-rs232 entegrelerini tek bir PCB üzerinde toplamakla ilgili.
Bitirebilirsem paylaşacağım.

73

TA3IW:
Merhaba TA1MRT(Murat) ben modül kartlar kullandım hepsinin ölçüleri aynı USB ses kartının plastik kapaklarını söktükten sonra USB FT232RL mödül ile aynı ebatta oluyor,kullandığınız USB-HUB ebatları biraz farklı ola bilir,modüller kolay bulunan türlerden olduklarından dolayı açıklama ihtiyacı yapmadım.Kullandığım trafolar 1:1 dir çok eskiden arızalan LCD monitörden sökmüştüm tahminime ebatları 8x8mm di. Kolaylık açısından normalde diğer interfacelede olduğu gibi TTL ve ya RS-232 için kullanım 15 ve ya 25 pin soketler kullanmadım büyük stereo jakları tercih ettim üzerinde switch olanlardan isteyen küçük jaklar kullana bilir.Resimlerde göründüğü gibi sonuçta 90x60x30mm bakır plaketten lehimleyerek yaptığım bir kutu içine sığdırdım....73 de TA3IW

TA5FA:
optocoupler çıkışını şase-canlı bağlantısına dikkat devreyi yapacaklar bu bağlantıda ters polarizasyon uygulamasın aksi halde sürekli PTT(TX) de kalıyor.
Benzer optocoupler 4n25 , 33 karşılaştığım durumdur.
 

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git