Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

Arduino Mega 2560 + 3.2" TFT LCD + Si5351 ile kapsamlı bir VFO Projesi..

<< < (2/25) > >>

TB5X_SK:
Proje ile ilgili son birkaç şey yazacağım ve bu projeyi bitireceğim.

Devre güzel çalışıyor.. Hemen hemen tüm fonksiyonlarını test ettim . Sorun göremedim.
Sadece S-Metre sanki vumetre gibi çok hızlı hareket ediyor onu yavaşlatmak için bir şeyler yapılabilir.
Yapmayı düşünenler için fonksiyonlarını da detaylı anlatayım dedim.

Benim bastığım kartta butonların isimleri yoktu. Orijinal kartın fotosunu koyuyorum. Butonlar ve fonksiyonları fotoda yazdığı gibi..

Sağ tarafta Band+ ve Band - butonları bandlar arası gezmenizi sağlıyor.( 0 -30 Mhz arası Tüm Bandlar mevcut)
Step butonu açılışta AUTO modu seçili geliyor. AUTO seçili iken encoderi yavaş çevirirseniz Hz seviyesinde hızlı çevirirseniz khz seviyesinde bandı geziyor.
Videoda da dikkatinizi çekecektir ekrandaki Yeşil frekans yazısı amatör bandın dışına çıktığınızda kırmızı oluyor.
Yine step butonu ile stepler 10hz 50 hz 1khz seçilebiliyor.

VFO butonu ile VFO A ve VFO B seçilebiliyor.
Shift butonuna basarak Shift ayarı yapabiliyorsunuz.

Lock butonu ise VFO yu kilitliyor encoderi çevirseniz de frekans sabit kalıyor  tekrar basınca encoder aktif oluyor.

Ekranın altında ise sırayla Rit butonu rit ayarını açıyor, ATT butonu ATT yi aktif ediyor ve kapatıyor.
Pre butonu preamfi çıkışı için sanırım ekranda simgesi aktif ve pasif oluyor.

Mod butonu ise USB, LSB, ve CW modlarını seçmeyi sağlıyor.

PWR ve SWR ise çıkış gcü ve SWR nizi ekranda görmenizi sağlayan butonlar.

Sol tarafta 3 adet potansiyometre var. Bunlardan sadece en alttaki aktif. Diğerlerinin bağlantıları boş.. Belki fonksiyon eklendiğinde kullanılması amaçlı bırakılmış olabilir diye düşündüm. En alttaki pot ile Shift + ve - verebiliyorsunuz. Bu aynı anda ekranda da görülebiliyor.
Yine ekranda besleme voltajınızı görebiliyorsunuz. Ekrandaki voltaj değerini doğru değilse kartın arkasındaki trimpottan kalibre ediyorsunuz.

BAND + butonuna basılı tutarak devreyi açtığınızda ise servis ayarlarına giriyorsunuz..
Oradaki menü de resimdeki gibi.. buradan gerekli offset ayarlarını yapıyorsunuz.. Enkoderin hızını da ayarlayabiliyorsunuz buradan..

Kitin Spektrum görüntüsü de şöyle:

Çalışmanın videosunu da ekliyorum..

https://vimeo.com/270894224

YOUTUBE da başka bir video

Bunun dışında sorusu olan olursa yardımcı olmaya çalışırım..

Yapacak arkadaşlara da başarılar dilerim..

73

TB5X_SK:
Hafta sonu VFO yu 40 m QRP de denedim.

QRP deki BFO kristalini iptal ederek BFO yu girdim.
Sonuç oldukça iyi.. USB LSB ve CW modları da çalışmaya başladı..

Devrenin Servis ayarlarından USB LSB ve CW için değerleri giriyorsunuz.
Mod değişince BFO sinyali de ona göre değişerek istediğiniz modu dinlemenizi sağlıyor.

Çalışmanın test videosunu da ekledim..

Bağlantılar:

ÇALIŞMANIN TEST VİDEOSU:

https://vimeo.com/271091321

TB5X_SK:
Son düzenlemelerden sonra ekran görüntüsü..

Yazı puntolarını değiştirdim. Ekrandaki yerleşimlerini düzenledim.. Son olarak saat ekleyeceğim. Ekranda yer de kalmadı bakalım bir yer bulacağız onada..

Önceki ekran yerleşimi, yazı tipi ve renkleri böyle idi;

TA8AT:
Çok güzel el beceriniz var ve bir o kadarda işçiliğinize hayranım. Başarılı çalışmalar dilerim.

TB5X_SK:
Ekrana son şeklini de vererek projeyi tamamladım..

Yapmak isteyenler için yazının başında tüm linkleri vermiştim.
Editlediğim yazılımın son halini de iletinin ekine ilave ediyorum....

73

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git