Gönderen Konu: DosBox ve Motorola Programları  (Okunma sayısı 9495 defa)

Çevrimdışı TA2MVX

DosBox ve Motorola Programları
« : 12 Mayıs 2018, 23:28:46 »
Sevgili arkadaşlarım merhaba ,

Elimde bulunan GM600 cihaz için çalışma yaparken bu cihazı programlayan yazılımların DOS altında çalıştığını öğrendim.

Elimdeki bilgisayarlar son model cihazlar olduğu için seri portları da bulunmuyor ve dos uygulamaları desteklemiyor işletim sistemi sebebi ile.

DosBox ile bu duruma bir çözüm buldum. Şimdi size bunu anlatacağım.

DosBox nedir ?

Dosbox dos tabanlı oyunlar ve uygulamalar için hazırlanmış bir dos emülatörüdür. Bu uygulamayı kullanarak işletim sistemi bağımsız bir şekilde eski uygulamaları çalıştırabiliriz.

İlgili linkten indirelim.

https://www.tamindir.com/windows/dosbox/

Uygulamayı kuralım. (Özel bir ayar gerektirmiyor. Next next diye kurmamız yeterli.)

Yalnızca 1.resimde yer alan kurulum yolunu not alalım. İhtiyacımız olacak.

Kurulum bittikten sonra ise not aldığımız klasörü açıp 2.resimde yer alan ve kırmızı ile işaretlenmiş uygulamayı açalım.

Bu uygulama karşımıza bir metin dosyası açacak. Bu dosyada 3.resimde yer alan ve kırmızı ile işaretlediğim satırı bulalım.

bu satırdaki serial2=directserial realport:COM2 ifadesi DosBox emülatörü içerisindeki COM2 portunu asıl bilgisayarımızın COM2 portuna bağlayacak.
Yukarıda bahsettiğim satırdaki,
Serial2 ifadesi Dos uygulamamızda (motorola programında) seçeceğimiz com portunu
COM2 'de bilgisayarımıza bağlı olan portu belirtir.

Test ettiğim bir kaç dos yazılımında yalnızca com1 ve com2 portları seçilebiliyor. bu yüzden yalnızca serial1 ve serial2 satırlarını kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Bu dosyadaki düzenleme işlemlerimiz bittikten sonra kaydedip kapatıyoruz.

Sonrasında ise kullanmak istediğimiz programı bilgisayarımızda c ve ya d diskinin ana dizinine bir klasör içinde atıyoruz. Ben D:\moto klasörünü kullanacağım. (4.resim)

Şimdi dosbpx programını açalım.

Bu programda önce program dosyalarımızı oluşturduğumuz klasörü mount(bağlamamız) etmemiz gerekiyor.

mount D: D:\moto

Yukarıdaki satır mount etmek için kullanılan kod.

Bu satır DosBox içinde D: sürücüsü oluşturacak ve bu sürücüye asıl bilgisayarımızdaki D:\moto klasörünü bağlayacak. (6.Resim)

Yani

mount x: k:\u diye bir kod çalıştırırsak

DosBox içinde x isminde bir sürücü oluşturacak ve asıl bilgisayarımızdaki K sürücüsündeki u klasörünü bağlayacak.

Mount işlemini tamamladıktan sonra dosbox içinde oluşturduğumuz sürücüye geçiş yapalım. (sürücü ismi : enter yapıyoruz)

Ben d sürücüsü yaptığım için D: yapacağım.

Sonrasında ise ben gm300.exe kullandığım için gm300.exe yazıp enter tuşuna basacağım.

Şimdi seri port testi yapalım.

ben dosbox içindeki seriport2'yi kendi bilgisayarımdaki seriport2'ye bağladığım için com2 seçiyorum motorola uygulaması içinde.

Ve F3 tuşu ile seri port testi yapıyorum. (Motorola uygulamasının bir özelliğiymiş)

Ve Radio Communications OK mesajını alıyorum.

Elimde RIB olmadığı için programlama aşamasını ne yazık ki test edemedim. Ama büyük ihtimal ile çalışması gerekiyor.

Herkese başarılar , iyi çalışmalar.

Çevrimdışı TA2GC

Ynt: DosBox ve Motorola Programları
« Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2018, 02:51:57 »

bravo detaylı anlatımınız için,acaba bu progran USB çeviricileri COM olarak görebiliyormu ?

Çevrimdışı TA2MVX

« Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2018, 13:02:29 »
Engin Hocam Merhaba ,

Evet doğrudur. Asıl bilgisayarımızda COM olarak çalışan her cihazı görüp veri alıp gönderebiliyor. Ben testlerimi USB/Serial çevirici ile yaptım.

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #3 : 14 Mayıs 2018, 00:26:34 »
teşekkür ederim,çalışmalarınızın devamını dilerim..

Çevrimdışı TA2MVX

« Yanıtla #4 : 14 Mayıs 2018, 18:21:26 »
Engin Hocam Teşekkürler ,

Herhangi bir konuda yardıma ihtiyacı olan arkadaşlarımız için yardım etmeye hazırım.

İyi çalışmalar.

Çevrimdışı TA1MC

« Yanıtla #5 : 14 Mayıs 2018, 19:01:26 »
Çok güzel bir konuya değinmişsiniz uzun zamandır kullanıyorum nacizane bir iki tecrübemi aktarayım,
İşlemci hızınız fazla ise bazı motorola cihazları dosbox ile program yapamıyorsunuz mesela ben radius ve maxtrac için
eski bir IBM pc de dosbox açarak yapabiliyorum,farklı cihazların dos programları için de bu kural geçerli,zira 3ghz xp bilgisayarımda dosbox var program açılıyor ama iş cihazı okuyup yazmaya gelince birçok hata kodu alabiliyorsunuz.IBM de bu sorun olmuyor çünkü 400 mhz işlemciye sahip,ctrl tuş kombinasyonu ile 1000 cycle civarına inip com portu 2400 hıza alırsanız iyi olur.Birde bir dosyaya bağlantı yaptıktan sonra içine girip iç dosyalarda seçim yapılabilir örneğin,moto dosyasının içindeki dosya 1 klasörünün içinde maxtrac kısayolu olsun ,yazılacak kodlar sırasıyla
mount c c:/
c:/
cd moto
cd dosya1
maxtrac

olmalıdır.

Gm300 ve üstü cihazlar için ideal bir çözüm yoludur dosbox.
73 s
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2018, 19:06:05 Gönderen: TA1MC »
TA1MC
MURAT ÇOKLAR LOC:KN40HA
05075687965
ta1amc@hotmail.com

Çevrimdışı TA2MVX

« Yanıtla #6 : 14 Mayıs 2018, 20:38:54 »
Murat Hocam Teşekkürler Bilgi İçin.

Ayrıca programlama için USB -> serial dönüştürücüler kullanılabiliyor mu ?

GM600 'de bilginiz var mı ?

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #7 : 14 Mayıs 2018, 21:42:46 »
Mo'Slo diye bir exe dosyası vardı işlemci ve periphal'lerin bir kısmını kısır döngüye sokup kısmi felç ediyordu,böylece makina sanki 80386 gibi çalışabiliyordu,günümüzün bilgisayarları sanıyorum bu dosyayı çalıştıramaz,ikinci yöntem ise eğer makina desktop ise bios ayarlarına girip,Cache ve Clock Multipleri en düşüğe alıyorduk bir nebze yararı oluyordu..

Çevrimdışı TA1MC

« Yanıtla #8 : 14 Mayıs 2018, 22:51:04 »
Kısaca şöyle anlatayım bendeki altyapıda seneler önce buradan temin ettiğim universal programmer var ve com porttan çalışıyor bu güne kadar en eski maxtrac lar dahil program yapamadığım motorola  cihaz olmadı en son gm1280 de arka pinlerden portu elle kısa devre edip, bootstrap moduna geçip firmware bile değiştirdiğim oldu,çeviricilerle her zaman sorun yaşadım o yüzden kullanmıyorum hele ki motorola eski serilerde sonuç hüsran.
Gm600 için kullandığım program R02.00.20   ,mikrofon girişinden yapmak isterseniz şemasını da göndereyim mot3 olanı seçeceksiniz.Program linki,

http://www.electronica.ro/scheme/statii_radio/motorola/programming%20soft%20for%20professional%20600%20series%20cps%20(mpt1327)+%20waris%20mpt%20m%20r02.00.20%20(%20softul%20de%20programare%20)/
TA1MC
MURAT ÇOKLAR LOC:KN40HA
05075687965
ta1amc@hotmail.com

Çevrimdışı TA2MVX

« Yanıtla #9 : 16 Mayıs 2018, 21:22:04 »
Murat Hocam Merhaba ,

Vin kaç volt olmalı ?

Cihaz programlanırken açık mı kapalı mı olmalı ?

Bu konuyla ilgili çok fazla sorum var takıldıkça sizi rahatsız ediyorum.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.