Gönderen Konu: 2018 Perseid Meteor Yağmuru Yarışması ve Tamsat Etkinliği  (Okunma sayısı 2465 defa)

Çevrimdışı TA2NC

Merhaba,
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Perseid Meteor aktivitesinin en yoğun olduğu haftasonu
MMMonVHF grubunun düzenlediği Meteor Sprint Contest düzenlendi.
Cumartesi gece 22:00 da başlayan yarışma Pazar gece 22:00 a kadar devam etti.

Pazar öğlene doğru PA'm da oluşan arıza nedeniyle yarışmaya veda etmek durumunda kaldım.(11 qso ile)
İçine 200 dolar kaçmış bir ara Trump'i ziyaret etmeyi planliyorum :)

Bu arada yarışmadaiki ilginç durum yaşadım.
Birincisi  Ukrayna'dan 20Wlık 30 yaşında bir cihazla yarışmaya katılan amatör ile yaptığım görüşmeydi. 16dB gibi inanilmaz yüksek bir sinyal seviyesiyle duydum kendisini.

İkincisi de SOlvenya'dan S50C ile yaptığım qso sırasında yakşalık 90 saniye civarı süren bir meteor yansıması yaşadık..
ilk 2 tane 30 snlik periyotta dijital haberleşme yaparken 3. periyotta karşıdaki arkadaş dayanamayıp SSB sesli çağrı yaptı.
Ama ben cevap veremeden propagasyon gitti. Az kalsın meteor scatter üzerinden SSB bir QSO yapacaktım. Kaçtı fırsat..

Ayrıca Pazar akşamı TAMSAT derneği ile organize ettiğimiz aktivite ile, Ankara Ünv. Rasathanesinde yapılan Perseid Gözlem Etkinliği kapsamında burada bulunan gözlemciler ve amatörlere Meteor Scatter nedir nasil yapilir, meteorlara sadece bakmayıp, onları amatör ihtiyaçlarda nasıl kullanırız tarzı bir canlı uygulamamız oldu.
Bu amaçla 10 eleman bir yagi, bir notebook ve 120W lık bir PA ile 1 1.5 saat civarı süren etkinliğimizde 2 tane 1600 km 1 tane 800 km civarı qso yaptık.
Bazı amatör adaylarının heyecanı , ve orada bulunan Tamsat uyelerinin ilgisi çok güzeldi.

Aslında biraz da Meteor Scatter'ın ne kadar kolay birşey olduğunu göstermiş olduk.

Darısı diğer amatör arkadaşların başına..

73