Gönderen Konu: Pprc borudan dual bant anten yapımı.  (Okunma sayısı 11005 defa)

Çevrimdışı TA3OAS

Pprc borudan dual bant anten yapımı.
« : 05 Nisan 2018, 20:40:03 »
İyi günler arkadaşlar.
Manisa Salihli'den Acemi bir amatör olarak aranıza katıldım.
Forumda ilk mesajım tanışma bölümünü bulamadığım için yapmakta olduğum anteni sizlerle paylasirken kendimi de tanıtmak istedim.
Malzeme olarak pprc su borusu ve rg58 anten kablosu kullandım.
Boş vaktimin az olması ve sıkma sma konnektörume kablonun ince gelmesi sebebiyle henüz test etme imkanı bulamadım.
Şu an VHF kısmı hazır alüminyum folsa sarımı tamamlanınca uhf olarakta hazır olacak.
Test sonrası raporumu da buradan paylaşacağım.
Yapım aşamasına geçmeden önce internette
Hasan Ceylan, Hasan Tahsin ( TA3BS ) ve benzeri abilerimin yapmış olduğu çalışmalara baktım.
Resimleri yüklerken sanırım boyutan dolayı yükleyemedim.
Boyutlarını küçültünce paylaşacağım.

Çevrimdışı TA5AE

Ynt: Pprc borudan dual bant anten yapımı.
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2018, 21:18:42 »
     Öncelikle hoşgeldiniz diyor ve başarılı paylaşımlarınızın devamını diliyorum.

Anten projeniz hakkında Şematik çizim ve ölçülerin yanısıra bitmiş anten görsellerini swr ve qso detaylarını bekliyoruz.
Teşekkürler.  73

Çevrimdışı TA3OAS

« Yanıtla #2 : 05 Nisan 2018, 21:46:17 »
Fotoğrafları küçülttüm.
Henüz tam bitmedi. VHF hazır. Uhf için folyo sarılacak. Sonrasında konnektör lehimlenecek.
Kullanıma hazir olduktan sonra çıkartma ile çağrı işaretimi üstüne yapiştiracağim.

Çevrimdışı TA3OAS

« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2018, 21:57:07 »
Çalışma yaptığım şablonu bir süre önce  bu siteden indirdiğim. bu fotoğraf la yaptım. İsmini burada anmak ve kendisini onure etmek için tekrar arama yaptım ama henüz bulamadım.  Mevcut planın alt yarısını uyguladım. Tamamı mobil bir anten için uygun değildi.
İlerisi için üst ikinci yarısını yapacağım ve uygun bir vidalama yoluyla park halinde iken ikinci yarıyı takip kullanmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı TA3OAS

« Yanıtla #4 : 05 Nisan 2018, 22:32:45 »
Bazı görsel detaylar.

Çevrimdışı TA3OAS

« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2018, 22:38:05 »
Pprc borunun ucuna pprc adaptör kullandım. Bunun marifetiyle çanta taşıma demirine kaynattığım muşona vidalıyorum.
Borunun içine yapım aşamasında köpük sıktım. Böylece hem borunun mukavemeti arttı, hemde kablonun boru içinde hareket etmesi önlenmiş olacak.

Çevrimdışı TA3OAS

« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2018, 22:47:57 »
Teşekür ederim TA5AE.
İlave fotolar yapmak isteyene iyi bir fikir verebilir.
Yol teslerinde ve arazi kullanımında antenin uzun süre dayanağını gösterdi. Geriye sadece konnektörü üzerine lehimleyip qso yapmak kalıyor. Bulunduğum bölgede başka amatör yok, sanırım simplex görüşme yapamıyacğım. 
Röle içinde İzmir'e yaklaşmam gerek.

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2018, 10:08:23 »
SWR olcumu yaptiniz mi?

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #8 : 06 Nisan 2018, 11:37:33 »
Serdal Bey,

Bu anteni daha önce yapan arkadaşımız TA1HF Yusuf Avcı'dır. Yusuf beyin mesajının linki http://www.telsizciler.org/index.php/topic,31329.0.html dir. İyi çalışmalar dilerim. 73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #9 : 06 Nisan 2018, 12:21:11 »
Motosiklet üzerinde montaj hele güzel olmuş.
Boyutlarını sanırım az biraz fazla buldum.  Fazla dikkat çekiyor. Bu antenin model benzeri  ama en fazla 1m civarında shortebed bir tasarım bulsam,  iki tane birden düşünüyorum.

Çevrimdışı TA3OAS

« Yanıtla #10 : 06 Nisan 2018, 13:00:19 »
:) evet TA1HF yunus avcı beyin yapmış olduğu antenin alt yarısı. kendisine paylaşımı için buradan teşekkür ediyorum.
TA5AE Lütfi bey boyu az daha kısaltıla bilir. 9 sarım bobinin alt kısımından sonraki kısım bilerek uzun bırakıldı. sarımın hemen dibinden sonlandırma imkanımız var.
TA2NC Oğuzhan bey , Lütfi beyinde önceki mesajında merak ettiği swr ölçümünü yapma fırsatım oldum. sonuçlar iç acıcı çıkmadı.

Çevrimdışı TA3OAS

« Yanıtla #11 : 06 Nisan 2018, 13:04:43 »
SWR ölçümlerim. Etrafta bina ve araç varken yapılmıştır.

Çevrimdışı TA3OAS

« Yanıtla #12 : 06 Nisan 2018, 13:10:32 »
SWR 1,73 çıktı.
 ama swr metreyi yeni aldığımdan kalibrasyonu hakkında şüphelerim var.
bunun üzerine kendi anteni ile de ölçüm yaptım. sonuç gene iyi değil.
bu durumda iki olasılık var.
birinci olasılık SWR metrem ayar istiyor.
ikinci olasılık radyom sıkıntılı. :)
cihazımın kendi anteni ile yaptığım ölçümler altta. ölçü noktası bire bir aynı, çevremde bina ve araçlar var.
sonuçları yorumladığımızda yapmış olduğum anten cihazın kendi üstünde gelen antenden çok daha iyi.
uhf kısmını yaparken folyoyu yukarı aşağı hareket ettirme imkanımız olduğundan. SWR çok daha iyi olacak. ama swr metrenin kalibrasyonu tam olup olmadığını bilmediğimden. ölçüye sadık mı kalayım yoksa SWR metrenın değerini referans mı alayım kararsız kaldım.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2018, 13:17:34 Gönderen: TA3OAS »

Çevrimdışı TA3OAS

« Yanıtla #13 : 06 Nisan 2018, 13:51:31 »
yeni fark ettiğim bir durum var. kendi anteni ile tx de 5.1 güç yoluyorken, el yapımı antenle tx te güç gönderimi 3 waat. bunu nasıl yorumlayabiliriz.

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #14 : 06 Nisan 2018, 14:43:42 »
1.7 kullanilabilir degerler icinde. Hesaplanandan yuksek olmasının nedeni icine doldurdugunuz kopuk olaiblir.

Etrafta bina olması SWRnizi etkilemez. VHF dalga boyu kucuk oldugu icin kendine yarim dalga boyundan yakın cisimlerin etkisi olur yani 1 metre..

Etrafta binalar olması daha cok sizin etrafi duymanızı etkiler.

Tabii bir antenin performansını etkileyen sey SWRsi degildir. Bu antenin gaini kac dBdir. nasil bir radyasyon diagrami vardir ona bakmak lazim
VK2ZOI bu konuda bir olcum yapmamis ama teorik olarak 2mde 3dbd 70cm de 6 dbd kazanci olacagini soylemis.
Ayni noktada bir ceyrek dalga anten ile karsilastirmali olarak bakmak uygun olabilir.

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #15 : 06 Nisan 2018, 21:03:29 »
   Hoş geldiniz şimdiden başarılar dilerim yıllar önce Aydında aynı anteni arkadaşımız yapmıştı yıllarca QHT  da kullanmıştı bilginize tebrik eder saygılar sunarım de TA4CS 73
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA3OAS

« Yanıtla #16 : 07 Nisan 2018, 02:40:12 »
hoş bulduk TA4CS inşallah bizde uzun süre kullanırız. teşekkür ederim.
Bugün antenimi tamamladım. folyo sarıldı artık uhf içinde hazır. geriye kaplama boya gibi görsel ayrıntılar kaldı.
sırf antenimi test etmek için İzmir'e gittim. İzmir'de antenimi test etme imkanı buldum.
röle marifeti ile yaptığım görüşmeler için zaten röleyi tetiklemem yeterliydi.
Kendisiyle simplex görüşme imkanı bulduğum TA3EL Aliriza bey görüşlerini olumlu olarak belirtti.
El cihazımın kendi anteni ile TA3EL'nın okuduğu değer 1 iken, yapmış olduğum anten 9 olarak kendisine ulaşmıştır. şu an çağrı işaretlerini hatırlayamadığım bir kaç arkadaş daha bize eşlik ettiler. ilk qso mu böylece yapmış bulunmaktayım. :)
kendilerinden aldığım bazı tavsiyelerle inşallah daha iyilerini yapacağım.
73
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2018, 02:42:58 Gönderen: TA3OAS »

Çevrimdışı TA3OAS

« Yanıtla #17 : 18 Nisan 2018, 21:09:18 »
Bugün ovadan ( Manisa Salihli Karapınar köyü ) yaptığım denemede Turgutlu çaldağı rölesi en ulaşmaya çalışırken. Manisa spil rölesine ulaştım. Çünkü Turgutlu'da röle yokmuş.
Aldığım raporda sesimin net ve anlaşılır ulaştığını rapor ettiler. Karşi operatörün sesi oldukça kötü ve anlaşılması zordu. Bana yardımcı olan istasyonun çağrı işaretimi tam alamadım. Bunun üzerine beş km güneyden Salihli yanından pilav tepeden aynı roleye ulaşmaya çalıştım. Ama malesef gelen sesler daha kötü ve zayıftı.  çağrı işareti de India olan bir operatör vardı. Ve birde operatör adı Tahsin olan bir istasyon. Bu iki istasyon aynı kişi bile olabilir. Ayrıt etmek çok zordu. :) Gece telisizcilerin kanının kaynadığı bir saatte evimin çatısından bir deneme daha yapacağım. Bakalım sonuç ne olacak.
Test ettiğim mesafeler ortalama 60 km dur.

Çevrimdışı TA3OAS

« Yanıtla #18 : 19 Nisan 2018, 02:04:58 »
gece yarısı test çalışması maalesef beklediğim gibi gitmedi. vhf de yine bir istasyon yakaladım ama malesef rx çok iyi değildi.
hazırlıksız idim. daha doğrusu kendimce hazırlık yapmıştım. bu sefer yanıma defter kalem ve telefonumu almıştım. çatıya tırmandım. bir elimde anten diğer elimde cihazım başladım çağrı atmaya.
bir istasyon çağrıma karşılık verdi. 
cb telsizden kalma bazı alışkanlıklarım var. mesela çağrı kotları. çağrı kotu kartal, kafkas , savaşcı, gibi isimler olunca algımızda bu doğrultuda çalışıyor. çağrı işaretini algılamakta zorlanıyorum. bir kaç kez duyduktan sonra bana bişiler ifade etmeye başlıyor. bunun da etkisi ile ikinci denememde de bana yardımcı olan karşı istasyonun çağrı adını daha defte yazamadan unuttum.
aslında unutmazdım. ama acemiliğin verdiği heyecan var. ışık yok. karanlıkta ilk önce sağ eldeki cihazı antenin yanına sol ele paylaştırırken, bir yandan kalemi aramaya başladım. bulamayınca cep telefonunu çıkartıp ışık açdım.  :) derken kaleme kavuştuk. ama bu arada sayıkladığım karşı çağrı işaretini unuttum.
sesim yine anlaşılır ulaştı ama benim rx zayıf geldi. vhf testimizi bir şekilde yaptıktan sonra uhf de simplex olarak konuşmak üzere frekans  kararlaştırdık.
uhf ye cihazımı ayarlayana kadar epey zaman geçti. cihazın menusunu tam hakim değilim. ayarları yaptıktan sonra uhf de karşı istasyonun sesi çok net geldi. ama benim çağrımı duymadı. sanırım ton da bir hatam oldu yada ofset değerini sıfırlamadım.
derken son kat komşum bana seslendi. uyumayı düşünmüyor musun diye. ;) sesim çocuğu uyandırmış. derken teçhizatı topladım ayrıldım.