Gönderen Konu: 7mhz ssb radyo yapımı  (Okunma sayısı 6344 defa)

Çevrimdışı TA1OZH

7mhz ssb radyo yapımı
« : 25 Mart 2018, 18:41:32 »
pazar günü boş durmayalım dedik ve daha önce nette gördüğüm bir projeyi yapmaya karar verdim. malzemelerinin az olması ve elimde olması dolayısıyla yapımına başladım ilk olarak bilgisayarda pcb si çizildi daha sonra lazer yazıcı yardımıyla nettede pcb transfer paper olarakta atlandırılan sarı kağıda çıktısı alındı ve bıkır plaket devreye uygum ölçülerde maket bıçağına benzeyen akrilik kesme bıçağıyle kesildi. bu bıçağı herkese tavsiye ediyorum çünkü iki üçdefa aynı yerden çektiğimiz zaman oraya kanal açıyor aynı sekilde plaketin diğer yüzünede iki veya üçkere çektikmi tık diye kırılıyor ben çok memnunum. daha sonra plaketimizi çif ve bulaşık süngerinin yeşil yüzei ile bir güzel temizliyoruz daha sonra laminasyon cihazimizi 180 200 derece arası ayarlayıp ısınmasını bekliyoruz ısındıktan sonra plaketimizi beş veya altı defa laminasyon makinamızdan geçirip soguması için kenara koyuyoruz o soğurken bizde bakırı eritmek için bir kaba üç ölçek tuzruhu bir ölçek pethidrol koyuyoruz ve soğuyan plakerimizden kagıdı kaldırıp üzerini kontrol edip herşey tamsa direk tuzruhunun içine salıp erimesiniz bekliyoruz bakırın eriyip yolların kadığını gördükten sonra plaketmizi tuzruhundan çıkarıp güzel şekilde suyla duruluyoruz ve ardından aseton veya selilozik tinerle plaketimizin üzerindeki tonerden kurtuluyoruz ... daha sonra burda paleketi boyayacagımı sandınız ama yanıldınız yeni bi yöntemle yine karşınızdayım plaketimizi iyice tinerle sildikten sonra o meşhur suyumuzu bir kaba biraz koyuyoruz ve sonra direk plakeri içine atıyoruz ve bir iki dakika bekliyoruz birne ne görelim plaketimizin bakır yüzeyi kalayla kaplanmış oluyor ..... artık plaketlerimiz oksitlenmeyecek.....
bu meşhur sıvıyı bir kimyager abimizden kullanılan malzemelerive karışım oranlarını rica minnet aldım artık plaketlerimiz iki dakkada kaplanacak ve oksitlenmeyecek.....

Çevrimdışı TA1OZH

Ynt: 7mhz ssb radyo yapımı
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2018, 18:42:42 »
örnek resimler...

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #2 : 25 Mart 2018, 18:43:52 »
örnek resimler 2

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #3 : 25 Mart 2018, 18:47:38 »
resimlerin kalitesi için üzgünüm site büyük boyutlardaki resimleri yüklemeye izin vermiyo oyüzden boyutlarını küçülttüm o yüzdende kalite çok bozuldu...... alttaki resim 710kb tır sitenin verdiği sınır....

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #4 : 25 Mart 2018, 19:48:48 »
         Hüseyin Bey merhabalar,
         İlk balışta bakırın kalayla kaplı olduğunu görünce merak etmiştim. Bizim de bu sırrı öğrenmemiz mümkün mü?
Çalışmanı beğendim. İşçilik güzel. O potla frekans çabuk geçiverir. Çok turlu takmayı dene. Daha rahat kullanım vere-
cektir. Çalışma videosunu merak ediyorum.
         Kolay gelsin.                            I love RF!               73...

Çevrimdışı TA4EM

« Yanıtla #5 : 25 Mart 2018, 21:46:51 »
Güzel olmuş,kutlarım.E çiçek ta4em ısparta
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA2GC

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #7 : 26 Mart 2018, 00:20:15 »
sağolun Hüseyin hocam evet o potla çok hassas olmuyo çokturlu pot kullanmak gerekli sizde sağolun Ekrem hocam hep daha iyi için uraşıyoruz....
bu devre ufak değişiklikler ile her banda uygun yapıla bilir banda göre kristal seçilip girişteki filitreleri ona uyarlanırsa  bu devreyide yapmamdaki amaç oydu .......

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #8 : 26 Mart 2018, 00:56:14 »
büyük resimler...

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #9 : 26 Mart 2018, 07:57:59 »
Hüseyin bey
Elinize sağlık güzel tertemiz bir çalışma olmuş..
İyi günlerde kullanın..

Fotolar konusunda ben de bir fikir vereyim.
Ben Google altyapısında bulunan Albümleri kullanıyorum.. Oraya yüksek çözünürlüklü yükleyip adresinden buraya gösterebilirsiniz..

https://plus.google.com/+MehmetDiviliTB5X

73.. iyi çalışmalar..
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #10 : 26 Mart 2018, 20:51:04 »
sağ olun Mehmet hocam sizin kadar paylaşım yapamasak ta bizde yaptıklarımızın resimlerini çekip paylaşmaya çalışıyoruz. dediğiniz gibi resimleri internete yükleyip yollarını buraya koymak lazım artık bende öyle yaparım diğer şekilde resimlerden bir şey anlaşılmıyor....

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #11 : 27 Mart 2018, 20:12:50 »
toner transferinde neyaptıysam plaketin delik delik olmasının önüne bir türlü geçemedim bende Sait Kayalı beyin dry flim tekniğini denememi tavsiye etmesi sonucu bu yöntemi araştırmaya başladım çinden dry filim getirtip bi kaç deneme sonucunda bu çıktıya ulaştım sizce nasıl dır ... tabiki çıktıda yanlışlık var neden derseniz normal toner transfer yöntemindeki siyah olan yerler bunda beyaz beyaz olan yerlerde siyah olacak ki flim oraları ışık alsın bu konusa yine bi yazı yazacam ayrıntılı şekilde......

Çevrimdışı TA4MU

« Yanıtla #12 : 19 Nisan 2018, 15:55:52 »
merhabalar,bu radyonun pcb si ve parça planı nerde mevcut acaba?

Çevrimdışı TA1OZH

« Yanıtla #13 : 19 Nisan 2018, 18:05:06 »
selam mustafa bey bu kit ebay sitesinde satılıyor orada pcb çizimide ve parçalarıda mevcut...... ordan çizip yapabilirsiniz....