Gönderen Konu: QRP KRİSTAL FİLTRESİNİN KOLAY YOLDAN AYARLANMASI  (Okunma sayısı 4551 defa)

Çevrimdışı TA3EN

Merhaba Arkadaşalar,
            QRP'lerde kristal filtre ayarı uğraşan herkes için sorun olmuştur.  Ben kendimce bir yol buldum. Olumlu sonuçlar aldım.Denemenizi öneririm. UYARI: Aşağıda anlatacağım ayarlama yönteminin yüzde yüz güvenilir ve test cihazlarıyla yapılan ayarlar
kadar kesin sonuç verdiğini iddia etmiyorum.

3- KRİSTAL FİLTRENİN AYARLANMASI: 
            Arkadaşlar ssb qrp’nin ayarlarında en başarısız olduğum yer burasıydı. Çünkü filtrenin ayarlanması için çokpahalı test araçlarına ihtiyaç var. Benim için artık değil! Neden değil? Çünkü bu ayar için de bir yol buldum. Yaptığım testlerin sonucunun olumlu olduğunu gördüm. Ama sonucun mükemmel olduğunu iddia da etmiyorum. Şöy-
le ki;
            Önce filtreyi oluşturacağım kristalleri frekans metreme yaptığım basit kristal tester devresiyle test ediyorum. Aynı değerleri veren kristallerden bir filtre oluşturuyorum. Bunu zaten hepimiz yapıyorduk. Ancak kristal aralarına konulacak kondansatör değerlerinin ne olacağı konusunda bocalıyordum. Çünkü 3KHz lik bir filtre yapmak için hangi kondansatörleri kullanmak gerekir tam bir soru işaretiydi. Şemalarda bu değerler verilse de  kristalleriniz aynı olsa da üretim farkından dolayı aynı band genişliğini vermeyebilir. Hatta benim  kullanmış olduğum kristelleri başka şemalarda kullanan ve band genişliğini doğru ayarlandığına emin olduğum şema görmedim. Kristallerin üzerinde yazan değerleri aynı olsa da üretim farkından dolayı çalışma frekansları kayma gösterebiliyor. (Örneğin; elimdeki 5.120 MHz kristallerin bazıları 5.113,80 MHz, 5.118,20 MHz , bazıları 5.119.60 MHz vb. farklı  frekanslarda çalışmakta.)

PARDUS V.2 QRP de, kristal filtremi alıcı ve veri katları role yardımıyla ortak kullanıyor. Bunun bana üç tane getirisi var.
1- Yerden kazanıyorum.
2- Kristal sayısından tasarruf sağlıyorum.
3- En önemlisi de ayar konusunda bana kolaylık sağlıyor. RX konumunda ayar yapınca TX konumunda da aynı
ayar yapılmış oluyor.

Can sıkıntısından kristal filtrenin ayarlarını değiştirdim. Dinlemeyi daha iyi yapayım derken  kelimenin tamanlamıyla berbat hale getirdim. Çare ararken aklıma mercimek kondansatörlerin yerlerine Trimer takıp denemek geldi. Üç tane 40pf lik trimeri bakırlı yüzeye taktım.  Kullandığım kristal  osilatör devresininfrekansını 1,5KHz yukarıya aldım. VFO’yu da buna uygun olacak şekilde ayarladım. Çünkü filtrenin orta moktası 5.120MHz. LSB olması için 1.5 KHz kaydırmak gerekiyor. 5.121.50MHz’ye ayarladım. Dinleme konumundayken trimerleri en iyi sesi elde edinceye kadar çevirdim. Üçünü de ayarladım. Sonra bir daha ince ayardan geçirdim. Trimerleri bulunduğu konumdan başka noktaya çevirince ses tonu değişiyor, metalik ve daha tiz bir ses çıkmaya başlıyor. Aynı zaman bu esnada ıslık sesini andıran bir durum da oluşuyor.

Üç trimerde de aynı ince ayardan sonra doğru noktaları yakaladığıma emin olduğumda bir müddet istasyon-ları dinliyorum. Dinlemenin ses kalitesini inceliyorum. Berbat durumdayken güçlü istasyonlarınuzun dalgadaki Ankara Radyosu gibi geldiğini gördüm. Ses derinliğinin de bir o kadar iyileştiğini gördüm.
            Bundan sonra trimerleri yerlerinden birer birer söktüm ve LC metrede ölçtüm. Her trimerin değerinin birbirinden farklı olduğunu gördüm. Sonra ölçtüğüm değerdeki kondansatörleri yerlerine taktım. Aynı dinleme kriterle-rini kondansatörleri taktıktan sonra da elde ettim.
            Sıra aynı testleri TX konumunda da yapmaya gelmişti. Yerli ve yabancılarla yaptığım qso’larda modülasyon raporlarında modülasyonun temiz ve iyi olduğu raporlarını aldım. Herhangi bir sorun olmadığını söylediler.

YAPTIĞIM AYARLAMAYI  ŞÖYLE KONTROL  ETTİM:
            Kristal osilatör frekansını 5.121.50MHz’den 5.121.00MHz’ye aldım. VFO ayarlarını da yeni duruma göre uyarladım. Dinleme kötüydü. Bu durumda dinleme yine iyi olsaydı eğer filtre 3KHz’den daha dar olmuş olacaktı. Hatta tersi durumda da filtre 3KHz den daha geniş anlamına gelecekti. BFO frekansını 5.120.50 ve 5.120.00MHz lere de aldığımda dinlemenin iyi olmadığını gördüm. Bundan hareketle sadece 5.121.50MHz de düzgün dinlemem ve gönderme yapmamDolayısıyla şunu anladım ki filtre genişliği 3KHz civarında ve ben de bu filtrenin doğru nok-
tasından tx ve rx yapıyorum dedim. Elinizce analizer vb. test cihazınız yoksa denemenizi tavsiye ederim.
            Pardus v.2qrp nin komple ayarlarını anlatan yazımın linkini veriyorum.
            Herkese kolay gelsin.                  73...      I love RF!                     http://www.ta3en.com/prdsv.2qrp.htm

Çevrimdışı TA7BB

Ynt: QRP KRİSTAL FİLTRESİNİN KOLAY YOLDAN AYARLANMASI
« Yanıtla #1 : 16 Mart 2018, 15:52:55 »
Merhaba.
Paylaşım için teşekkürler

Çevrimdışı TA2LJG

« Yanıtla #2 : 18 Mart 2018, 17:54:42 »
Hocam paylaşım için teşekkür ederim, bizzat deneyeceğim, 73

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #3 : 18 Mart 2018, 23:26:55 »
Hüseyin Hocam değerli bilgiler için teşekkür ederim. Yapmadım ama, şöyle bir proje de var, binlerce liralık aletlere gerek yok;

http://ja2gqp.blogspot.com.tr/2017/03/rf-analyzer.html

http://m0icr.blogspot.com.tr/2017/10/i-have-been-having-fun-with-ja2nkd.html

En pahalı parça display, o da çin sitelerinde 7 dolar civarında. Çok işinize yarayacağından eminim. Sinyal jeneratörü, güç ölçme, anten analizör, sweep analizör vs. hepsi içinde.

Selamlar...

Çevrimdışı TA3ALS

« Son Düzenleme: 18 Mart 2018, 23:37:26 Gönderen: TA3ALS »

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #5 : 19 Mart 2018, 11:17:37 »
            Merhaba Arkadaşlar,
            Bir arkadaşımız Svep Signal Genarator tasarladı. Şu anda yapıyor. O projeyi uygun zamanda
ben de yapmak istiyorum.
            Kolay gelsin.                     73...

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #6 : 19 Mart 2018, 20:21:43 »
Hüseyin Hocam;
Bu güzel bilgiler için teşekkürler. Açıkçası kristal frekansların birbirinden kadar fazla farklı olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Yeni projenizde de başarılar dilerim.
 73

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #7 : 23 Mart 2018, 12:37:35 »
          Merhaba Arkadaşlar,
          Bu yöntemi dün 2007 yılında yapmış olduğum ilk qrp (Forty 40) de uyguladım. Bu defa sorun şuydu; dinleme normaldi ama tx modülasyonunda anlamsız bir problem vardı. Ses net değil,titrek, karıncalı veya pürüzlü diyeyim. Tarifi zor.
          Bu defa Forty olunca bir zorluğum var. İki takım kristal var. Ayrı ayrı olması işi zorlaştırıyor. Ben de şöyle bir yöntemle kristal takımını yerinden çıkarmadan ayarlayabildim. Önce rx kristallerine trimerleri takarak ayarlamayı yaptım. Karşılık gelen mercimek kondansatörleri yer-
lerine taktım. TX kristallerininin giriş ve çıkış componentlerini söktüm. Rx kristal giriş ve çıkış componentlerinin uçlarına bağladım. Yani TX kristallerini rx kristalleriymiş gibi kullandım. Trimerleri tx kristallerine uyguladım. Ayarımı yaptım. Çok dikkatli dinlemek (Kulaklık ile dinliyorum.)
gerekiyor. Ayarladım. karşılık gelen mercimek kondansatörleri de titizlikle ölçüp taktım. Kristal takımlarının bağlantılarını normale çevirdim. TX yaptığımda o problemli sesin düzeldiğini gördüm. TX audio eskisinden çok çok iyi oldu. Önceşeri düeltmel için ne kadar uğraşmıştım!
          Herkese kolay gelsin.      I love RF!           73...                 www.ta3en.com               

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #8 : 23 Mart 2018, 14:13:36 »
Alcak frekans  çok rahat bir alan bobini sabit tut kondansatörün yerine trimer tak ayarla sonra trimeri ölc  ne gösteriyorsa yerine kondansatörü tak  birini sabit tut diğeri ile oyna  sonuc  işe yarar bu işi yüksek frekansta yapmaya calışınca  kondansatörü sök yerine trimer tak sonra varsa sacını yol yoksa  trimeri tekrar sök :) .  kabloya rf veriyorsunuz 3cm olunca yok oluyor 2.5 cm olunca geri geliyor  alcak frekans hf  velinimet valla  73