Gönderen Konu: 3 Band HF Transceiver Projesi (Devam Ediyor..)  (Okunma sayısı 21257 defa)

Çevrimdışı TA4EM

Ynt: 3 Band HF Transceiver Projesi (Devam Ediyor..)
« Yanıtla #20 : 29 Nisan 2018, 00:37:24 »
Çok güzel bir çalışma olmuş,kutlarım.Başarılar diliyorum TA4EM
Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir
M.Kemal ATATÜRK

Çevrimdışı TA7S

« Yanıtla #21 : 02 Mayıs 2018, 12:09:43 »
Hocam,

Çalışmalarınızı takdirle izliyorum. Başarı dileklerimle.

Yaptığınız cihaz hakkında bazı sorularım olacak.

1- Low pass filtrelerde kullandığınız rölelerin bir özelliği var mı?
2- Yukarda komütatörlü bant seçimi olacak yazmışsınız. Yazılımda komütatör için değişiklik var mı?
3- Bantlar için RF amlifikatörü neden ortak yapmadınız? (Bobinler switch diyotlarla seçilebilirdi). Kayıplar olacağını mı düşündünüz?

Vereceğiniz bilgiler, benim de üç bant düşündüğüm bir devre için referans olacak.

Teşekkürler, 73's   

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #22 : 02 Mayıs 2018, 16:48:22 »
Servet Bey;

İlginiz için öncelikle teşekkür ediyorum.

1. Kullandığım rölelerin özelliği şu denilebilir: yüksek watta dayanıklı olmalı. çünkü 100 watt ve biraz daha üzeri kadar gücü kaldırabilmeli. Buradaki yan yana olan 3 röle çift kontaklı bandlara göre LPF leri seçiyor. Soldaki tek olan ise tek kontaklı dinleme ve gönderme sırasında RX  - TX kartlarına anteni ayırıyor.

2. Kullandığım komutatör 3 konumlu ve 4 kontaklı. bunlardan biri DDS ten band değişimini yapıyor diğer kontak kartlar arasında beslemeyi seçiyor. bir diğeri ise LPF lerdeki röleleri banda göre seçiyor.

3. Her band için ayrı bir alıcı ve gönderici kartı bastım ve dizdim. Böylelikle sorunun olduğu kartı ve sorununu bulmak kolay oluyor. Kartı tamamen çalıştırdıktan ve ayarlarını yaptıktan sonra yerine takıyorum. Fazla malzeme kullanılıyor ama yapım ve ayarda bana kolaylık sağladı.

Bazı kartlarda küçük değişiklikler yaptım. yeniden çizdim ve bastım bunları da sorunlarını giderdikten sonra paylaşacağım. TX katında 2SC2953 ü ve trafoyu da ilave ettim. Böylelikle 100 - 150 miliwatt alınabiliyor bu da PA katını sürebiliyor. Ayrıca Audio ampli katını da ana kart üzerine aldım.

Kartların son durumu aşağıdaki gibi oldu.

« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2018, 16:49:40 Gönderen: TB5X »
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA2UAP

« Yanıtla #23 : 22 Mayıs 2018, 15:10:59 »
Tebrikler, son durum nedir?
TA2UAP, A.Perçem, Kocaeli, 73.

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #24 : 22 Mayıs 2018, 16:02:40 »
Son durum şu şekilde..

Testler sırasında çıkıştaki pushpull lardan birini yaktım..
yerine yenisi de elimde yok.. Pahalı transsistörler.. o devreyi iptal ettim..

Onun yerine IRF 520lerle yeni bir çıkış yapıyorum..

Dinleme ve gönderme sorunsuz çalışıyor.. Modülasyonuda güzel.. Pa katı ilavesi ile cihaz tamamlanacak..

DİNLEME VİDEOSU :

https://www.youtube.com/watch?v=Dn3eZ9HyICI
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2018, 16:03:24 Gönderen: TB5X »
TB5X

Çevrimdışı TA1UIG

« Yanıtla #25 : 23 Mayıs 2018, 11:03:42 »
Süper olmuş elinize sağlık

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #26 : 23 Mayıs 2018, 12:23:28 »
          Mehmet Hocam Merhabalar,
          PA katıyla ilgili iki nokta belirtmek isterim. Bu pa'yı hem dizayn ederken  hem de  çizerken bu bifilar trafo beni zorlamıştı.
1- Mosfetleri 12v ile besleyen biflar troidin bağlantısına dikkat et. Toroide iki teli birlikte sarıp Birinin başlangıcı ile diğerinin bitişini birbirine bağlıyorsunuz. Ortak uçtan 12v vereceksiniz, diğer tekli uçlar mosfetlerin drainlerine gidecek. Besleme için hariçte bir toroid kullanmanın bize getirisi şu; çıkış trafosundan beslemediğimiz için bu trafodan alabileceğimiz maksimum gücü almamıza yarıyor.
2- Giriş trafosunu önce bir taraftan 8 tur sar. Sonra diğer taraftan 8 tur sar. Yani iki teli birlikte sarmaya çalışma. Yerine uygun yerleşmiyor.
          Ben IRFZ24 kullanıyorum. 7MHz de 10w civarı alıyorum. IRF510 da 72w civarı (RMS değil) alıyordum. 510 senin üç bandda da daha iyi çalışır. Ama IRFZ24 ve IRF520 üç bandda kaç watt verir, nasıl çalışır  denemediğim için bilmiyorum. Yardım edebileceğim bir konu olursa çekinmeden arayabilirsin. Şemasını  da  ekliyorum.
          Koşay gelsin. Başarılar dilerim.             73          I love RF!         www.ta3en.com

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #27 : 23 Mayıs 2018, 17:20:37 »
Hüseyin hocam,  TX beslemeyi ters tarafa yazmışsınız.

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #28 : 23 Mayıs 2018, 17:25:43 »
Hüseyin hocam teşekkürler bilgiler için..

Ben bu çizimi Hüseyin Güner beyden aldım. Onun da epey tecrübesi olmuş bu devre ile.
Pek cok mosfet denedim en iyisi IRF520 diyor.
3 watt girişle 100 watt aldığını söylüyor.. hatta 24 volt ile besleyince 200 watta kadar aldığını söylüyor.

Henüz el atamadım. Hafta sonuna doğru dizmeye baslarım sanırım..

Bir sorun olursa yardım için şimdiden teşekkürler hocam..

73
TB5X

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #29 : 24 Mayıs 2018, 09:48:32 »
            Evet Ali Şahin Bey,
            Yukaridakitx tx voltaji yazan yeri ben tx rolesinden geçirmeden direk veriyorum. RX de akım çekmiyor desek yalan olmaz. Orası sü-
rekli + 12volta bağlanacak.
             Herkese kolay gelsin.       73...

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #30 : 24 Mayıs 2018, 10:31:01 »
Genelde PA katının o kısmı yüksek akım çektiği için direkt 13.8v a  kalın kablo ile bağlanıyor..

Diğer besleme röleden gelerek tx için kullanılıyor..

73
TB5X

Çevrimdışı TA5AE

« Yanıtla #31 : 24 Mayıs 2018, 10:46:10 »
Mehmet hocam.
Sanırım Hüseyin hocamızın  şemasını aynen uyguladınız?
■13.8 volttan gelen bifılar trafo hakkında detay ( dürbün/halka  toroidmi ? Sarım sayısı tel kalınlığı)  gözüme çarpmadı. Ayrıntı verilirse sevinirim.
■ Hüseyin hocam şemasında ayrıca Pİ filtre kullanmış. Bu durum PA katının stabil olmasını sağlar, lakin   geniş bantlı olmasını (siz 3 band düşünmüşsünüz)   engellemezmi?
Sanki benim gördüğüm geniş band lineer  larda  Pİ filtre yoktu.  (Zaten ta3en şemasında monoband 7mhz yazıyor.)  Ondan sordum.
Zümrelerime Başarılı çalışmalar.
73.
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2018, 10:48:11 Gönderen: TA5AE »

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #32 : 24 Mayıs 2018, 11:11:49 »
Hocam öyle kullandığınızı tahmin etmiştim zaten.  Çizerken yanlış yazılmış diye düşündüm. IRF520  yerinde birseçim.olmuş. Bitx40 için  bir PA yapmıştım bununla, iki iki paralel push pull şeklinde, hüseyin hocamın ölçüsüyle 13.8 volt besleme ile 200 watt aldım.
Multibant için paralel bağlamayı önermem, bantlara göre çıkış gücündeki değişim fazla olacaktır.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #33 : 24 Mayıs 2018, 18:24:45 »
Bu arada bir konuya da açıklık getireyim, Hüseyin Hocam SSB ölçümlerinde yaygın kullanılmakta olan ve anlık ses darbelerinde oluşan maximum tepe gücü  değerini kullanıyor, yanlış anlaşılma olmasın.

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #34 : 24 Mayıs 2018, 20:42:25 »
Lütfi Bey

Ben bu kartı henüz dizmedim.

Dizerken zaten LPF kısmını yapmayacağım çünkü çıkışta 3 band için ayrı ayrı LPF var.
Trafo çıkışından sonra filtre kartına gireceğim..

TB5X

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #35 : 24 Mayıs 2018, 21:12:15 »
Bilal hocam ,arkadaşın LPF 'deki Silver Mica Cap'ları beğendim ama ben ,kıskan butonunu arıyorum..

Çevrimdışı TA5ARU

« Yanıtla #36 : 25 Mayıs 2018, 01:44:03 »
Hüseyin Bey kardeşim,

Post etmiş olduğun şema ile ilgili kafama takılanlar:

-TR2 trafo sarım oranları senin belirttiğin çıkış gücü için 1/4, 100W çıkış için ise 1/3 olması gerekirdi diye düşünüyorum.(hesaplıyorum)

-TR2 nin primerindeki paralel bağlı 2 adet 1nF cap. lerin değerlerinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu stabilizasyon cap. inin 50-100pF arasında bir değer olması gerekir. Bu cap. ler şayet besleme trafosunu RF den izole etmek için kullanılmışlar ise bu bağlantı şeması yanlış gibi...

-Giriş SWR niz(TR1) ne kadar?

-Drain akımlarını kaç mA e ayarlıyorunuz?

-Çıkış LPF niz ısınıyormu? Bu LPF yi kullanmayarak çıkış gücü ölçümlemesi yaptınız mı? fark var mı?

- Çıkış harmonik (özellikle 3. harmonik) bastırmasını kontrol ettiniz mi? (osilaskopta FFT kontrolü yeterli)

-Kullandığınız transistörlerin (irf510 hariç) giriş kapasitanslarıı  hatırladığım kadarı ile hayli yüksek. Bu durumda üst frekanslarda daha az güç alacaksınız veya daha kuvvetli sürücü gerekecektir diye düşünüyorum. 14Mhz de ben irf520 den neredeyse yarı yarıya daha az güç alabilmiştim. Çok bantlı kuvvetlendirmede sıkıntı oluyor bu durum.

- Bu arada, SSB kuvvetlendirme söz konusu olduğunda sadece PEP(Peak Envelope Power) power telafuz edilir ki sizin kullandığınız bu nosyon doğrudur. Bazı arkadaşlar RMS (Root Mean Square) değer veriyorlar ki bu sadece CW ve FM için doğrudur.

Çalışmalarında kolaylıklar, başarılar

73 de TA5ARU

Çevrimdışı TA1CH

« Yanıtla #37 : 25 Mayıs 2018, 10:54:31 »
Hüseyin hocam benim de bir katkım olsun istedim  test işlemlerinde yaptığınız takoz cb swr metresinde ıslık çalınca yüz wata kafa atıyor ise  40m de bir saat sohbet ettiğinizde  yanan hiç bir şey olmuyor ise raporlar 5/9 ise hesaplar doğrudur çok kafanıza takılırsa çıkışa bir ampul bağlayın karanlıkta önünüzü aydınlatacak kızarıyorsa amatörün cihazı kullanıma hazır dır ! 73

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #38 : 26 Mayıs 2018, 12:21:53 »
Bu VFO yu cihaza eklemeyi düşünüyorum.. Ön panel çalışmaları bu sekilde..

TB5X

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #39 : 27 Mayıs 2018, 19:29:25 »
        Herkese Merhabalar,
        Geçen hafta ortalarından  bugünlere kadar sıkı bir çalışma içideydim. Bugün öğleye doğru rutine döndü. Aynı zamanda bilgisayarın bulunduğu odada ders çalışıldığı için pc yi açamadım bile.
        PA ile ilgili bir takım sorular sormuş Rüştü Bey. Kendisinden her zaman destek gördüğümüzü burada belirtmem yerinde olur.
1-TR2 yi sararken değişik denemeler yaptım. En ideali  1/3 orana göre sarmak oldu.En yüksek RF yi de bu şekilde aldım. Bu orana göre primer 2, sekonder ise 6 tur olarak sarıldı.Trafonun kendi tek turluk bakır primeri uygun düşmedi. Bir kaç defa mosfet yaktım.
2-TR2 nin primerindeki 2nf lık kondansatörler konusunda şunu söyleyebilirim. Yaesu Kenwood gibi amatör radyoların primerdeki kullandıkları kondansatörler çok daha düşük. 1nf den de küçük.  PA yı yaptığımda bu kondansatörü takmadan çıkan rf ye baktım. Bir de 1nf takınca rf ye baktım. Önemli miktar artış vardı. O zaman  not almadığımdan artış rfv değerlerini veremiyorum. Hem de bu pa yı yaparken innternetten çok şema buldum. Tavsi edilen şemalar da oldu. Şemalardan birinde bu kondansatörrün değeri 2nf olarak verilmişti. 2nf denememin sebebi de budur. Porfesyonel cihazlardaki paların buradaki kondansatörlerine gelince, PA ları multibanda hitap ettiklerinden dolayı daha stabil çalışmasını sağlamak için kullanıyorlar. Besleme toroidini rf den temizlemek için kullanılmamış.
3-TR1 in swr sini ölçmedim.
4-Mosfetleri kaç mA ya ayarladığıma gelince: Analog multimetreyi İzmir'den yeni almama rağmen, mA ölçüm kısmı hatalı imal edilmiş. Nasıl anladın derseniz; bir akımı 300mA ile ölçüyorum skalada sapma çok., Aynı akımı 30mA ile kademesiyle ölçüyorumsapma çok az. İçindeki smd dirençleri değiştirdim. Ama ölçümlerinin doğruluğuna inanmıyorum. Ama 250mA civarıolması gerekir. Volt karşılığı olarak yaklaşık 3.4v civarıdır.
Aslında burada uzun olduğu için anlatamayacağım. Kendime göre bir ayar yöntemi buldum. Mosfetlerin max lineerite noktasını bu yolla bulabildiğimi sanıyorum. Aman yanlış anlaşılmasın iddia etmiyorum. Bir defa tunerde tun işemi yaparken anormal swr de bir kez mosfet yaktım. Bir daha yakmadım. Uzun süreli qso lar yaptığım halde. Soğutucu iyi ısındığı halde.
4-Evet LPF yi skopta FFT de inceledim.  İlk yaptığımda elimde t50-2 yok iken hava aralıklı olarak sarmıştım.O zaman LPF skopta çok harmonikliydi. Sonra yurt dışından T50-2 ler geldi onlara sardım. Harmonikler makul ölçülere geldi. Tabiki profesyonel ciahazlarınki gibi ideal bir LPF değil. Sürekli sinyal ile maksimum rf çıkışında makul bir ısınma oluyor. Zaten empedans uyumsuzluğu veya ayarsız LPF toroidleri inanın kömür ediyor.
          Arkadaşlar şimdilik yazacaklarım bu kadar.       
          Herkes kolay gelsin.                 73...         I love RF !