Gönderen Konu: 4L/TA7AOF - 4L/TA7AZC - Gürcistan DXpedition !  (Okunma sayısı 6769 defa)

Çevrimdışı TA7AOF

4L/TA7AOF - 4L/TA7AZC - Gürcistan DXpedition !
« : 03 Şubat 2018, 01:04:34 »
Değerli radyo amatörleri;

YM7XKA – Keşap Anadolu Lisesi Amatör Telsizcilik ve Uzay Haberleşme Teknolojileri Kulübü ile başlayan serüvenimizde,
İki genç olarak DXpedition yapmak” hayalimizi gerçekleştiriyoruz.

8-12 Şubat 2018 Tarihleri arasında DXpedition çalışması için, değerli dostum, ekip arkadaşım TA7AZC - Gölkem Çağrı ZIVALI
ile birlikte Batum-Gürcistan(4L)'da olacağız.

10-11 Şubat 2018 - CQ WPX RTTY Contest'te 4L/TA7AOF ve 4L/TA7AZC çağrı işaretleri ile havada olacağız.

TC6LHW - Samsun Bafra Feneri'ne giderek ilk il dışı çalışmamızı yapmıştık.
2015 yılında, Gölkem Çağrı (TA7AZC) ile birlikte TC7YOTA çağrı işaretini alıp, yalnızca ikimiz olarak çalıştığımız özel etkinlikti.
2016 yılında da TC7YOTA çalışmasını devam ettirdik.

TC6LHW ile kamp ve arazi çalışması tecrübesi kazandık.
TC7YOTA gibi birçok özel çağrı işareti ve katıldığımız onlarca yarışma ile büyük tecrübeler kazandık.
Şimdi sıra, büyük hayallerimizden biri olan DXpedition'da !

"Biz her şeyi gençliğe bırakacağız… Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir." - Mustafa Kemal ATATÜRK

Havada duyuşmak dileğiyle..
73 de TA7AOF

Çevrimdışı TA4J

Ynt: 4L/TA7AOF - 4L/TA7AZC - Gürcistan DXpedition !
« Yanıtla #1 : 03 Şubat 2018, 09:36:03 »
Merhabalar Furkan`cım. Kalbimiz sizinle. Bol DX`ler. Başarılar.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #2 : 03 Şubat 2018, 12:30:37 »
Tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim saygılarımla de TA4CS 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #3 : 03 Şubat 2018, 13:38:04 »
Tebrikler.  Kolay gelsin. Yapabilecek bir yardım olursa haber verin.
Havada görüşmek üzere.
Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA5FA

« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2018, 16:15:36 »
Başarılar.
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA7BB

« Yanıtla #5 : 03 Şubat 2018, 16:20:14 »
Merhaba.
Ekibe kolaylıklar ve bol qso lar diliyorum.
Bölgemizin gururu olmaya devam ediyorsunuz.
73

Çevrimdışı TA7AOF

« Yanıtla #6 : 12 Şubat 2018, 22:16:07 »
Dilek, temenni ve yorumlarınız için teşekkür ederiz.

Değerli radyo amatörleri;

8-12 Şubat 2018 tarihleri arasında yaptığımız DXpedition etkinliğini bugün itibari ile tamamlamış bulunmaktayız.
Totalde yaklaşık 1.000 QSO ile etkinliğimizi tamamladık.

CQ WW WPX RTTY yarışmasında;
4L/TA7AOF olarak ben 40M bandında,
4L/TA7AZC, değerli ekip arkadaşım Gölkem Çağrı 80M bandında yarışmaya katıldı.

Etkinlik ile ilgili kısaca şahsi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.
Kısa bir süre zarfı içerisinde şahsi web sitem furkanozen.com.tr'de uzun uzun, en ince ayrıntısına kadar, bol bol fotoğraflı şekilde (DXpedition nasıl yapılır?, gümrük işlemleri, istasyon kiralama, çağrı işareti almak vs.. ) anlatacağım.
(Bilgiyi mezara götürmemek gerek)

Değerli TA7EB - Ali bey hocamın her zaman anlattığı bir hikayeyi sizinle paylaşmak isterim.
Senin ve benim ayrı ayrı birer yumurtamız var. Sen yumurtanı bana verdin. Bende sana yumurtamı verdim. Sonuçta ne oldu? ikimizinde bir yumurtası var. Pekii..
Senin bir bilgin var. Benimde bir bilgim var. Ben sana verdim sende bana. Sonuçta ne oldu? İkimizin artık iki bilgisi oldu.

İlk kez DXpedition yaptım. Bu hissi tüm radyo amatörlerinin yaşamasını isterim. Her ne kadar birileri " çok zor, gidemezsiniz" gibi cümleler kursa da aslında bunun zor olmadığına yazımı okuduğunuzda inanacaksınız.

40 ve 80 metrede katılmamızdaki amaç, CQ WW WPX RTTY Gürcistan rekorlarına adımızı yazdırmaktır. Çok büyük bir sürpriz olmazsa 40 ve 80 metre bandlarının rekortmeni olacağız.
İki Türk gencinin DXpedition'a gidip, gittiği ülkenin rekorlar kitabında ayrı ayrı iki bandını alması gurur verici bir olaydır. Burada, "Gürcistan'da radyo amatörü yok, rekorlar kırılır elbet. 3 QSO yapsan rekora giriyorsun" diyenler elbet çıkacaktır. Temennim, "Gençleri tebrik ederim. TA'yı listeye sokmuşlar. Gürcistan'da yarışmaya katılan yerli amatör bile yokken iki Türk genci çıkıp, yarışmaya katılıp band kapatıyor" denilmesidir. Burada EGO savaşları yapmıyor, milli duyguları ön plana çıkarıyoruz. Hiçbir zaman polemiğe girmedim. Yıllar öncesinden belirli bir düzen gelmiş ve öyle devam ediyor. Keşke diyorum keşke.. birlik bütünlük olup, el ele vermeyi başarabilsek. TA olarak öyle güzel işler başarabiliriz ki.. keşke..  Eleştiriye elbette açığız. Şu şöyle olsa daha güzel olurdu.. Dediğiniz her cümleye teşekkür eder, bir sonraki DXpedition'da çok daha iyisi için çabalarız.

İlk kez çırpmalı olarak bilinen tek tuşlu yandan vuruşlu maniple kullanma fırsatı buldum. Çataldan yaptığım maniple ile başlayıp, TA1ED Metin ağabeyimin hediye ettiği Junker maniple ile CW serüvenime devam ettim. 4L6QC - Sergo'nun maniplesine parmağımı alıştırmak için yaklaşık 2 saat boyunca kulaklık ile deneme yaptım. Hemen ertesi gün 40M'de çalışırken TA1PB - M. Murat ağabeyimin çağrısı, yarışma öncesi çok büyük motivasyon ve sevinç kaynağım olmuştu. Aynı zamanda CW modda görüşme yaptığım TA1HF - Yusuf bey'e de çağrısı için teşekkür ederim.  LoTW konfirmasyonunu kısa zamanda halledeceğiz. QSL kartlar tasarım aşamasında. TA içi yapılan tüm görüşmeler direkt adresinize posta yolu ile iletilecektir.

Sahnelenen tiyatro gösterisine en güzel tebrik, alkışlanarak verilir. Telsizcilikte de bir QSO, bir QSL kart bazende bir yorum.. bizleri gururlandırıyor, mutlu ediyor. Desteklerini esirgemeyen tüm TA radyo amatörlerine teşekkürlerimi sunarım. Amatör telsizciğimin 5. yılını böyle güzel bir DXpedition ile taçlandırmak gurur ve mutluluk kaynağı.

TA radyo amatörlüğü için hep birlikte el ele diyorum. Bırakalım çatışmaları, karışık işleri. Değerli ekip arkadaşım TA7AZC Gölkem Çağrı ZIVALI ile birlikte "bunlar daha başlangıç" sloganı ile adım adım Türk bayrağımızı daha ileriye taşıyacağız. Gün gelir 15. DXpedition'a gideriz. Slogan hep aynı.. "Bunlar daha başlangıç." Yeni gelen gençlik için her sabah, yeni bir başlangıç olacaktır.

Yazı biraz uzun oldu fakat sosyal ortamların birinde denk geldiğim bir diyaloğu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Genç bir izci, aynı zamanda telsizci kardeşimiz, " mors öğrenmek istiyorum. Kaynak veya program tavsiyesi için yardım istiyorum" yazmış. Altına gelen yorumlar ise şöyle;
- INTERNETTE VAR.
*30 WPM ile başla. Yoksa nokta çizgi sayarsın.

Paylaşımı yapan genç kardeşim o kadar nazik bir cevap vermiş ki;
ilk yoruma verdiği cevap : ... Ağabeyim internette bulamadım bu yüzden paylaşım yaptım.

Bir diğer radyo amatörü ise internetten kopyaladığı birkaç programın linkini paylaşmış. Bir ağabeyim vasıtası ile durumdan haberdar oldum. Gözlerim doldu. Genç kardeşimizin hevesini kıran, kendilerini telsizci olarak gören insanları kınıyorum. Yazımın başında da belirttiğim gibi "bilgiyi mezara götürmemek gerek". Sen ne yaptın Furkan diye soracak olanlara cevaben web sitede yayınladığım, benimde morsu öğrendiğim lcwo.net sitesini tanıttığım yazının linkini gönderdim. Her sorusunu cevaplayacağımı, elimden gelen yardımı yapacağımı da belirttim.

Siz değerli radyo amatörlerinden bir istirhamım var. Gençliğimizin önünü açalım. Gençlerimize destek olalım. " Telsizi gösterip bu oyuncak değil, roleye çıkamazsın sen" cümlesini kuran bir radyo amatörünün (pardon radyo amatörü dedim) amatörlüğünden şüphe duyarım.

2012 yılının 2. döneminde telsizci oldum. Yine 2012 yılında TC89TC Cumhuriyetin 89. yıldönümünde kısa dalgaya çıktım.
TA7BB Ömer ağabeyimin "  bölgemizin gururu oluyorsunuz " yorumuna cevap olarak yazıyorum. Bu gururu birlikte yaşıyoruz. Destekleriniz olmasaydı asla bu noktalara gelemezdik.

Bu güzel hobiyi bizlere kazandıran, bu noktalara gelmemizi sağlayan, hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen;
Başta;
GiTRAD - Giresun Telsiz Radyo Amatörleri ve Doğa Sporları Derneği olmak üzere;
TCSWAT - TC Special Wireless Activity Team,
YM7XKA Keşap Anadolu Lisesi'nde bize destek olan okul müdürümüze, idari sorumlu ve rehber öğretmenlerimize,
gençlere destek olmaya gönül vermiş tüm TA radyo amatörlerine,
bilgiyi saklamayan, üzerimizde emeği olan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

73 de TA7AOF

Fotoğraf soldan sağa doğru;

TA1HZ - Tevfik Aydın KAZANCIOĞLU
4L6QC - Sergo KUVSHINOV
4L/TA7AZC - Gölkem Çağrı ZIVALI
4L/TA7AOF - Furkan ÖZEN

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #7 : 12 Şubat 2018, 23:58:44 »
Furkancim yazını soluksuz bir şekilde tek seferde okudum.  ikinizi de tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim.

Ama şunu belirtmek isterim bu hobi maddiyat ve imkan meselesi keşke sizin yaşınızda iken bende sizin yaptıklarınızı yapabilseydim. Ama dediğim gibi bu hobi maddiyat ve imkan meselesi...

TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #8 : 13 Şubat 2018, 09:34:52 »
Öncelikle CW calistiginiz icin sizi defalarca tebrik ederim.  Ufak tefek calissam da contest boyutuna tasiyacak kadar kendime guvenemiyorum.
Bunun yaninda böyle bir dxpedition'i dusunup uyguladiginiz icin ayrica tebrik ederim.

Yaziniz ve mesajlariniz da cok keyfi verici ve takdiri hakediyor.

Soyledigimi elestri olarak almayin. Sadece yabancilarin dedigi gibi "nice to have". 
DXpedition kulturunde, gittiginiz bolgenin cagri isaretini almak onemlidir yani 4LXXX seklinde bir cagri isareti almaniz cok daha iyi olurdu. Bugune kadar yapilan dxpeditionlari incelerseniz cok buyuk bir cogunlugunun boyle calistigini teyit edersiniz.  Tabii ki portable callsign ile calismak ta onemlidir. Ama bir dahaki denemenize eger Gurcistan kanunlari uygun ise, bir gurcistan cagri isareti alarak katilmaniz daha guzel olabilir.

Basarilarinizin devamini dilerim.

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #9 : 13 Şubat 2018, 10:02:02 »
Bir ilave link eklemek istedim.
Zamaninda (96)  50 MHz dxpedition yapmak isteyen bir grup Hollandali ve Turkiyeden red yemelerinin ardindan yaptiklari Gurcistan Dxpeditionu ile ilgili.

http://www.uksmg.org/content/georgia.htm

Çevrimdışı TA1ZE

« Yanıtla #10 : 13 Şubat 2018, 10:15:50 »
tebrikler gencler...

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #11 : 13 Şubat 2018, 11:01:05 »
Sevgili Furkan,

Seninle CQ WPX RTTY yarışmasında qso yapma imkanımız da oldu öncelikle çok teşekkür ederim. Eğer lotw onayı alırsam bu benim için 40m'de yeni bir dxcc olacak.

Çalışmanızı, duygu ve düşüncelerini ne kadar güzel ve içten anlatmışsın. Seni, Gölkemi ve emeği geçen herkesi gönülden kutluyorum. Her çalışmanızı ilgiyle takip ediyorum. İkiniz başta olmak üzere amatör dünyada faaliyet gösteren gençlerimizle gurur duyuyorum.

Selam ve saygılarımla, 73...   
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA7AOF

« Yanıtla #12 : 13 Şubat 2018, 15:45:25 »
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

TA2NC Oğuzhan ağabey, yorumunuz için teşekkür ederim. "4LXXX seklinde bir cagri isareti almaniz cok daha iyi olurdu." yorumunuza cevap olarak;

Yarışmaya 45 gün kala 4L6QC Sergo ile iletişime geçip 4L0TC çağrı işareti almak istediğimizi belirttik. Evrakları gönderdikten sonra beklemeye başladık. O sırada 4L0TC çağrı işareti için QSL kart modelleri düşünmeye bile başlamıştık. Yarışmaya 1 hafta kala 4L/ çağrı işaretleri aldığımızı öğrendiğimizde hayal kırıklığı yaşadık çünkü yarışmaya 2 farklı çağrı işareti katılmak bizi zor duruma sokacaktı. Yedek 2 cihaz ( 2 tane ft-857D) ve filtreler ile gittik. Orada da FT-1000D mevcut. Planımızda iki cihaz aynı anda çalışıp, yarışmaya o şekilde katılmayı planlamıştık. Fakat filtrelere rağmen, antenler dip dibe olduğu için birbirine baskı yapıyordu. Bu sebepten ötürü bir cumartesi günü ben, diğer gün Gölkem çalıştı. Birer gün çalışmamıza rağmen güzel skorlar elde ettik. Bir sonraki gidişimizde nasipse 4L0TC çağrı işareti ile çalışmayı hedefliyoruz.

Yarışmaya ayrı ayrı katıldığımız için, farklı bandlarda log gönderip, CQ WW WPX RTTY Gurcistan rekorlarını egale etmeyi, TA çağrı işaretlerini rekorlara yazdırmayı hedefledik. Her şerde bir hayır var dedikleri bu olsa gerek.

TA4PR Ali Rıza ağabey, TA1AZE Oğuzhan ağabey ve TA4SO Şadan ağabey yorumlarınız için teşekkür ederim. Ayrıca Şadan ağabey güzel QSO için de teşekkür ederim. QRZ.com, Eqsl.cc ve Clublog'a logları yükledim. Hafta içerisinde LoTW'ye yükleyeceğim. TC73TESLA çalışmasında Logları LoTW'ye yüklerken anahtar aktivasyon dosyasını değiştirmiştim. Bir hafta içerisinde hepsini halledeceğim.

73 de TA7AOF

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #13 : 13 Şubat 2018, 16:01:05 »
Normal cagri isareti vermemeleri kotu olmuş Furkan hocam.

Bir dahakine umarim.
Tekrar tebrik ederim.

73

Çevrimdışı TA7AOF

« Yanıtla #14 : 06 Mart 2018, 20:08:48 »
Değerli radyo amatörleri ;

Geç LoTW onayı için özür diliyorum. Tüm loglar LoTW, Clublog, E-qsl ve qrz.com'a yüklenmiştir.

Kesin olmayan sonuçlar aşağıdadır. Bu sonuçlara göre, hedeflerimize ulaşmış görünüyoruz.

Birde TA1PB M. Murat ÖZBİL hocam ile yaptığımız görüşme sonrası E-qsl üzerinden SWL kartı gelmiş :) Çok sevindim. Buraya da ekliyorum.

73 de TA7AOF

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #15 : 06 Mart 2018, 21:32:23 »
Tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatır saygılarımla de TA4CS 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA7EB

« Yanıtla #16 : 07 Mart 2018, 15:19:13 »
Tebrik ediyorum başarılarınızın devamını dilerim. 73

Çevrimdışı TA7IBK

« Yanıtla #17 : 07 Mart 2018, 19:15:00 »
Değerli genç kardeşlerim;
   Sizleri medeni cesaretinizden ötürü yürekten kutluyorum. Ülkemizin siz değerli gençlerinin  bu tür faaliyetlerin içinde olması göğsümüzü kabartıyor.
Tekrar kutlar başarılar dilerim.
TA7IBK
73's

Oğr. Gör. Bilal KINAY
KTÜ Harita Mühendisliği Bölümü
« Son Düzenleme: 08 Mart 2018, 15:36:14 Gönderen: TA8A »