Gönderen Konu: Son çalışmam, 5 band, LSB-USB HF alıcı-verici cihazın alıcı görüntüleri.  (Okunma sayısı 14169 defa)

Çevrimdışı TB5X_SK

Hulusi Bey elinize sağlık..

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle..

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA3IHD

Şahin bey uyarılarınız için çok teşekkür ederim. çok faydalı olacak.

Girişteki RF preampli geniş bant preampli. Bu olmadan duyulan sinyal çok zayıf oluyor. Ancak bazı testlere devam edeceğim.

Bir video daha:

https://youtu.be/gSkgL8nQTx0

Çevrimdışı TA5AE

Güzel bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Yüksek seviye diyot matrix mixer leri biraz araştırdım.Gerçektende profesyonel anlamda uygulayan firmalar var ve hatta electraft da  son serisinde  uyguladığını manuelinde belirtmiş lakin uygulamadığı ispatlamışlar.
Uygulamalı şemalarda preanf yükseltici kullanmamışlar. Profesyonel firmalar  bulduğum şemalarda  Tek kırmık diyot matrix i  filtre den hemen sonra sürmüşler. Buradaki arkadaş benimle aynı fikirde. Dual gate mosFet lere hf ve vhf denemelerimde her zaman güvenmişimdir. Lakin antenden  gelebilecek,  rf dışı her emi tan kolay  etkilenirler. Ekranlı devre şart.  Transistör iyi olmuş.

Ayrıca alıcı katında giriş band filtresi  seçici olarak röle yerine,     anahtar diyot  kontrolü de önerebileceğim  ama denemediğim bir seçenek.
Neyse
Darısı başımıza ve imrendim bu projeye diyelim. Başarılar.
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2017, 11:02:49 Gönderen: TA5AE »

Çevrimdışı TA3IHD

Şahin bey, yukarıda yazdığınız bilgiler mükemmel ve çok faydalı teşekkürler.
Meşguliyetlerim sebebi ile yaptığım cihaza tekrar ancak bakabildim.
LNA yı aradan çıkarttığımda sinyal çok zayıf alınıyor. LNA yı takınca normalleşiyor. Ancak Peter, gerek yok diyor. Ben sonuç alamadım. Dizayn-şema ( benim çizdiğim ) kusursuz, bir hatam yok. Ama olmuyor. Acaba dualgate fet problemlimi?  Fake mi.
Hem piyasada farklı dualgate de bulamadım farklısını deneyemedim. Tekrar teşeklürler. 73

Çevrimdışı TA3ALS

Bant filtrenizin kaybı -6-8 db kayıp,
Dual Gate fet 15-20 db kazanç,
Mixer kaybı -6 , -7db,
Transistör 15-20 db kazanç ,
Kristal filtre kaybı -6 db kayıp,
MC1350 60 db  kazanç,

Bu devrede rf katlarındaki amplifikasyon fazla bile gelir.  Anten girişi 50 ohm dirençle kapatılmışken;
 Dual gate fetin G1-S arasındaki voltajı ölçün, 4 volt civarında olmalı(max kazanç). Ayrıca,
AGC çıkışı yaklaşık  0 volt olmalı(max kazanç).

Böyle değilse öncelikle bunları düzeltin.Değilse, BPF lerin kaybına bakın.

Eğer bunlarda sorun yoksa girişe preamfi takmak yerine ses kazancını kontrol etmelisiniz.

Selamlar.

Çevrimdışı TA3IHD

Teşekkürler.
Çok faydalı bilgiler. Aynen kontrol edeceğim. 73

Çevrimdışı TA3IHD

Ali Şahin bey, aslında rf amplifikatör ün pozisyonu aynen resimdeki gibi.
İşin ilginç tarafı dualgate fet kuvvetlendirmiyor. Ancak agc görevini, g2 den verilen voltaj ile, yapıyor
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2018, 18:10:14 Gönderen: TA3IHD »

Çevrimdışı TA3ALS

Evet , inceledim. Mosfetin yüksek empedanslı çıkışı, hiçbir uyumlandırma yapılmadan doğrudan miksere girilmiş. Herhalde sadece AGC amaçlanmış, son derece gereksiz bir iş. Zira MC1350 'nin AGC kontrolü devre için yeterlidir.

Bence bu kısmı kaldırın. Zaten geniş bantlı bir preamplifikatör bir çok problemin de kaynağı olacaktır.(VHF- UHF bölgelerinde osilasyon gibi...)

Amplifikasyon işlemini IF katında halletmek lazım.

Selamlar...

Çevrimdışı TA3IHD

bu cihazda dual-gate mosfet öncesine bir LNA kullanmadan sinyal duyulmuyordu. bu alıcıda, diyot ring mixer sebebi ile yüksek bir VFO sinyaline ihtiyaç var. Yaptığım testlerde girişte bulunan DDS sinyal kuvvetlendiricisinin DDS sinyalini kuvvetlendirmediğini gördüm. ilk girişteki dds sinyal kuvvetlendiricisin emitöründeki kondansatörü 1nf iken, 10nf olarak değiştirince transistorün DDS sinyalini 2V dan 5V a yükselttiğini gördüm. O anda cihazın sinyal alışı olağan üstü arttı. hattâ "forty" nin alışından oldukça daha hassas ve kuvvetli olduğunu gördüm  girişe taktığım LNA yı kaldırdım. Sonuç mükemmel bir alıcı oldu.
Verici exciter ise tam bir SSB sinyal üretiyor. sıra bu 10mw sinyali 70w a yükseltmekte.
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2019, 13:51:19 Gönderen: TA3IHD »

Çevrimdışı TA3ALS

En doğrusunu yapmışsınız. Güzel cihaz olmuş, elinize sağlık.

Şemadaki diyot mixerin optimal sürüş seviyesi 5miliwatttır (7dBm). Çok düşük güçle sürerseniz iyi bir sonuç alamazsınız. Çok yüksek güçle sürerseniz de zemin gürültüsü yükselir.

Bu devrede LNA kullanmak gereksiz. Fazladan kazandıracağı hiçbir şey yok. Alıcıyı erken tıkmaya götürür. Üstelik yüksek bantlarda kazancı azalır.
Mikser 1mw  (0dbM) girişe kadar aşırı sürmeye dayanıklıdır. Bu durumda sadece MC1350p entegresinin AGC eylemi yeterli gelecektir.

Benim cihazda da bu entegreyi kullandım. Yavaş bir AGC gecikmesi ile gayet iyi iş çıkarıyor.