Gönderen Konu: QRM-Eliminatör-III İyileştirilmiş model prototipi.  (Okunma sayısı 16423 defa)

Çevrimdışı TA2NC

Ynt: QRM-Eliminatör-III İyileştirilmiş model prototipi.
« Yanıtla #20 : 14 Kasım 2017, 15:18:52 »
Cok guzel.
Bir de qso sirasinda video paylasabilir iseniz mevcut sinyal uzerindeki etkisini de gozlemlemis olalim

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #21 : 14 Kasım 2017, 15:54:50 »
Oğuzhan bey bilgisayar yan odada akşam saatleri konuşmalar olunca bilgisayarı açıp kapatacagım. Eliminatör devrede ve devrede degilken.

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #22 : 14 Kasım 2017, 22:04:05 »
 https://youtu.be/28VvHzEnEik - PC nin ürettigi QRM                                 

https://youtu.be/G5qArJd4Pxo  - Eliminatörün rahatsız edici gürültüyü bastırması                       

https://youtu.be/-OXEtghYaP4 -  RX-TX durumu         
« Son Düzenleme: 14 Kasım 2017, 22:07:21 Gönderen: TA1EH »

Çevrimdışı TA4MU

« Yanıtla #23 : 14 Kasım 2017, 23:35:15 »
Yüksel abi tebrikler,mükemmel çalışıyor.73

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #24 : 15 Kasım 2017, 00:12:06 »
Teşekkür ederim beğendiğiniz için. Bugün propagasyon kapalı (QRN) fazla istasyon yoktu. Akşam saatleri video çekimi de karanlık oluyor ama neyse söz vermiştim halletim.

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #25 : 01 Aralık 2017, 14:35:00 »
Yuksel hocam, son durum nedir qrm eliminator konusunda.
Uretmeyi veya yaptiginiz degisiklik ile semasini paylasmayi dusunuyor musunuz?

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #26 : 01 Aralık 2017, 15:49:29 »
Oğuzhan bey belirttigim gibi yerel qrm gidermekte. Yakınlarda bir yerde çalışan bilgisayar lcd televizyon şarz makinesi gibi gereçlerden oluşan yerel qrm. ''Local qrm'' eliminator.

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #27 : 01 Aralık 2017, 17:32:46 »
Dogrudur bunda hemfikiriz. Yonlu bir anten kullanarak komsunun plazmasini, yandaki direkteki trafoyu da elimine edebilirsiniz.

Semasini paylasmayi dusunuyor musunuz?

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #28 : 01 Aralık 2017, 21:27:39 »
Dinamik aralığı genişletmek için çalışıyorum J310 lar yetersiz. Ama bu durumda korkarım piyasada yaygın olmayan malzemeye başvurmak zorunda kalacağım bu da fiyatı biraz yukarıya çekebilir. Seri üretimde alıcı bulamam. Pahalı malzeme ile ucuza imal etmek biraz zor.

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #29 : 01 Aralık 2017, 22:08:12 »
Dinamik aralık gerçekten hoş değil, J310 türevi bir JFET'i düşük frekansta GATE'sinden sürmek gerçekten amatör işi,bu alıcı için hoş bir durum değildir,IP3 disiplinini bozar..Yüksel beyin dediği gibi daha üzerinde çalışılması gereken konu,Drain'lerin ise birbirine bağlanması hemen tansiyonumu fırlatıyor,işin komik yanı ise 0...180 derece pozitif shift yapılıyor, kaçan negatif Puls'ları yakalamak imkansız ,ticari pahalı modeller daha ciddi tasarlanmış,fakat işin ilginç yanı bu halinle bile kullanıcıların yüzünü güldürüyor....

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #30 : 07 Kasım 2018, 21:09:03 »
Konuyu Hortlatayım :)

Yüksel bey son durum nedir. Hala evdemisiniz QRM eliminatör çalışıyormu ?

Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #31 : 08 Kasım 2018, 03:00:27 »
 Ucuza mal etmek için seri (miktarlı) üretim de 50 -60 metre kare iş yeri şart. Prototip iyi calışıyor. Tekli üretimi hesapladım biraz pahalı. Malzeme maliyeti açısından.

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #32 : 08 Kasım 2018, 08:11:38 »
Yüksel Bey Günaydın,

Üretim konusunda haklı olabilirsiniz. Ama düşüncem şudur ki ; Bence böyle bir projeye başlanmalı. Evet adet olarak kaç tane satar derseniz bence HF de çalışan tüm radyo amatörleri için gerekli olduğunu düşündüğüm bir alet. Kendim de kullandığım için gayet iyi biliyorum . Dolayısı ile bence baskı devresi ile başlamakta yarar var. Örnek 50 adet yaptıralım. Kutu işine girmeden kart ve malzeme olarak bedeli mukabilinde isteyenlere ulaştıralım. Kutulama ve kutulu isteyen arkadaşlara ise bir aşama sonra cevap vermek daha iyi olur düşüncesindeyim . Konu ile ilgili yardım gerekir ise elimden geleni yapmaya çalışırım .
Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #33 : 08 Kasım 2018, 09:48:47 »
Emin hocama katiliyorum.
Bu tur amator cihazlarin imal edilmiş olarak satilmasindansa kit olarak satilmasi, yapacak olan kisilerin kendilerinden de birseyler katmasi acisindan cok daha iyi olacktır.
Ornegin qrp-kits.com
Her tur urunu sadece kit olarak gonderiyor.
Siz oturup yap-boz gibi kendiniz emek sarfedip yapiyorsunuz.

Birakin elleri biraz havya lehim nedir gorsun :D

73

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #34 : 08 Kasım 2018, 13:07:22 »
Lehim işi ile bitmiyor metallerle çalışmak ve tasarım var ayar işleri de. Buna da uygun alet erdevat. Zaman kaybını hesaba katmak lazım. Şemayı daha güvenilir ve stabil hale getirmek için birkaç yerine dokundum. Bildiğimiz hali ile yetersiz. Bir iki transistör ilave ettim v.s.
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2018, 13:08:10 Gönderen: TA1EH »

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #35 : 08 Kasım 2018, 13:55:07 »
bende alman yazarın devresini,hazır plaket bulduğum için 6 adet monte ettim,mekanik yetilerim sıfıra yakındır,montaj del eğele benim için pek sıkıntılı geçti,TA2FE kendi kutu monteleme delme kesme işlemini kendi gerçekleştirdi,burada TA2NC'ye katılıyorum,son kullanıcı ter dökmeli.

ikinci sıkıntı ise insanların psikolojik eğimleri,ve bu devreden sihirli beklentileri,lokal anten boyu tecrübe ve deneme yanılma gerektiriyor,bunun atmosferik gürültülere zerre yarar sağlamayacağını defalarca anlatmak benim için çok sıkıcı bir evreydi,kısacası küçük kutudan beklenti çok büyük..

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #36 : 08 Kasım 2018, 16:52:31 »
Engin Selam,

Küçük kutu düşüncene katılmıyorum . Bence gayet güzel iş yapmakta bildiğin üzere :) .

Selamlar

Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #37 : 10 Kasım 2018, 15:25:21 »
Arkadaşlar daha önce belirttiğim gibi Eliminatör piyasada bildiğimiz ''HAM'' şekliyle yetersiz. Kendi cabalarım ile yaptığım iyileştirmeler ve ilaveler ile şu verim 100% arttı. Fiyat olarak toptan üretim mevcut şartlarda mümkün olmadığı için ilave işler ve kullandIğım fazla ve (kaliteli) malzeme ile şu an tekli üretimde/siparişte minimum 500 tl kurtarır.

Çevrimdışı TA5FA

« Yanıtla #38 : 03 Kasım 2019, 20:27:08 »
Merhaba,
Yaklaşık 10 gündür bu ekipmandan test ediyorum. Bu üründen kullanan varmı (zira hepsi birbirinin kopyası) ve nekadar memnun  ayrıca noise anteni olarak ne nekadar ne şekilde kullanıyor ?
Çoğu kullanıcı istasyonunda sere serpe birkaç metre kablo ile noise antenini kullanmaya çalışıyor bende denedim çok çok fark eden birşey göremedim elbette gürültü 9 +  dan aşağılara iniyor ancak sanki sinyal şiddeti demi düşüyor pek sonuca varamadım.

Özellikle noise/referans anteni olarak ne kullanılıyor diye yüce google da arama yaparken  birkaç kullanıcının  noise/referans antenini mevcut esas antenlerinin seviyesinde aynı noktada olması gerektiği konusunda şartları olduğunu savunuyorlar.

Bu konuda deneyimi ve deneyleri olan varsa beri gele :)) hi hi

Malum 40-80-160 kış akşamlarının kurtarıcısı ama şehir merkezi amatörlerinin belini büken gürültü başbelaşı bir hal alıyor.  Acaba bu tür ürünler kurtarıcımız olurmu diye arar tara dururuz.

73
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #39 : 04 Kasım 2019, 00:42:09 »
  5-15m Nyaf Kablo. Veya şemadaki Active Noise Sampling ant. http://www.pa0nhc.nl/Xfilt/Xant-EN.htm
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2019, 00:47:39 Gönderen: TA1EH »