Gönderen Konu: Minik Dev "10Khz-30Mhz Mini Whip Anten" Projesi.. (Active Antenna)  (Okunma sayısı 28515 defa)

Çevrimdışı TB5X_SK

Ynt: Minik Dev "10Khz-30Mhz Mini Whip Anten" Projesi.. (Active Antenna)
« Yanıtla #60 : 14 Kasım 2019, 08:20:13 »
Değerli Arkadaşlarım;

Elimde malzeme kalmamıştır. İlginiz için teşekkür ederim.

Gerek özelden yazan, gerek bu konunun altına mesaj yazan herkese anten göndermeye çalıştım.
Paketler, partlar, kargolar, adresler, havaleler.... Bir ara o kadar üst üste bindi ki, hangi havale hangi adresindi muadildi orjinaldi vs derken işin içinden çıkılmaz bir hal aldığı oldu.

Bir hatam olduysa affola.

Umarım alan arkadaşlar memnun kalırlar..

Son bir not : Bugün Metin CEMBOLUK adıyla hesabıma havale yapılmış, adres, telefon vs hiç bir bilginiz yok.. Kim yollamışsa bana özelden ulaşırsa sevinirim..

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA2ALC

« Yanıtla #61 : 23 Kasım 2019, 09:38:57 »
Selamlar mehmet hocam, ben metin cemboluk
kargom dün elime ulaştı çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA4IRS

Merhaba.
Bu korona nedeniyle evde kalmak zorunda olduğumuz şu dönemde bu MiniWhip anteni bende yapmak istedim.
Zamanında aldığım bazı komponentler ile yeni aldıklarımı toplayıp burada paylaşılan ile birlikte 2 farklı Mini Whip denemem oldu ama ben çalıştıramadım. Resim lerle birlikte derdimi anlatmak için konu açayım diye uğraştım.

Bu Mİni whip TB5X Mehmet beyin paylaştığı devre şemasına göre yaptığım anten. Elimde BF245A olduğu için JFET olarak bf245a kullandım ve transistörler 100volt 640 nf bulabildiklerim bunlardı. Devre çalışmadı. Transistör 2n5109

Sonra yeni malzeme siparişi vererek yeniden yapmaya çalıştım anteni. Baskı devre ulaştırdığı için delikli plaket kullandım. Dirençler,bobin,kondansatör TB5X 'in paylaştığı devredeki malzemelerin aynı jfet BF256B transistör st-2n2222A kullandım. Yine çalışmadı.

PC'ye(Bilgisayar'a) bağlantım resimdeki gibi,

Sarı bandın altından sadr alıcısının cipine direk lehimli tel var antenden gelen canlı ucu buraya nötr hattını dahili anten soketinin nötr hattına bağlıyorum.

Besleme devresi bu şekil de sol antenden gelen taraf sağ üstteki kırmızı kablo canlı uç SDR ye giriyor. Sağ üstteki siyah nötr. Sağ alttaki siyah besleme giriş eksi kutup/nötr sağ alttaki kırmızı kablo besleme artı uç.

Kırmızı yuvarlak içerisine aldığım alan AM bandı sinyali. Soldaki yeşil tonlu sütun FM bandı.

Burada Kırmızı ile işaretlediklerin Radyo yayını değil parazit var her frekans aralığında bunlar yaklaşık 74300 hz aralıklarla. Yakınımızdan OG (ortagerilim) hattı geçiyor.

Bu resimdeki kırmızı ile işaretli alanda bilinen yerel bir FM istasyonu normalde bu frekansta olmamalı.

Bu antenlerin çalışmaması bir sorun, bu parazitle fm yayınlarının da işin içine girmesi başka bir sorun. Belki çalışmamasını nasıl anladınız diye sormak isterseniz. Besleme için pil bağlı olsun veya olmasın sinyal seviyesinde bir değişiklik olmuyor. Sadece anten kablosunun nötr hattı temas etse bile bu verdiğim resimlerdeki radyo yayınlarını almama yetiyor. NOT: Pilin antene giden voltaji 11 volt civarı. Herkes güzel çalıştırıyor bu anteni bir ben çalıştıramadım sanırım. Ne yapmak gerek bunun çalışması için her türlü tavsiyeye açığım.

« Son Düzenleme: 31 Mart 2020, 23:25:53 Gönderen: TA5FA »

Çevrimdışı TB5X_SK

İrfan Bey;

Benim çizimim J310 Fete göre.. Bazı fetlerin (DGS) baçakları J310 ile farklı olabiliyor.

Kullandığınız Datasheedine bakarak kontrol edin yanlış bağlanmış olabilir.

Fotolardan sorunun kaynağını bulmak biraz zor.. Bağlantılarınız doğru gibi görünüyor. Koaksiel kablo kullanmanızı öneririm..

Antenin plaka kısmına elinizi dokundurunca hışırtı artmıyorsa devrede bir sorun var demektir.

Aklıma gelenler bunlar..

Tekrar kontrol edin eğer hala sorun devam ediyorsa Facebook tan beni ekleyin sohbet bölümünden detaylı fotolarla anlatımla yardıcı olmaya çalışayım..

https://www.facebook.com/mehmet.divili

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA5SO

mehmet beyden demonte olarak aldıgım  ve dizilimini yaptıgım devre çalışıyordı ben  buna J310 Sökerek yerine BF245A taktım çalışmadı ve tekrar J310 taktım  çalıştı yani diyecegim BF245A bunu J310 ile degiştiriniz devreniz çalışacaktır

Çevrimdışı TA6AEG

« Yanıtla #65 : 09 Haziran 2020, 06:21:06 »
Merhaba.
Bu korona nedeniyle evde kalmak zorunda olduğumuz şu dönemde bu MiniWhip anteni bende yapmak istedim.
Zamanında aldığım bazı komponentler ile yeni aldıklarımı toplayıp burada paylaşılan ile birlikte 2 farklı Mini Whip denemem oldu ama ben çalıştıramadım. Resim lerle birlikte derdimi anlatmak için konu açayım diye uğraştım.

Bu Mİni whip TB5X Mehmet beyin paylaştığı devre şemasına göre yaptığım anten. Elimde BF245A olduğu için JFET olarak bf245a kullandım ve transistörler 100volt 640 nf bulabildiklerim bunlardı. Devre çalışmadı. Transistör 2n5109

Sonra yeni malzeme siparişi vererek yeniden yapmaya çalıştım anteni. Baskı devre ulaştırdığı için delikli plaket kullandım. Dirençler,bobin,kondansatör TB5X 'in paylaştığı devredeki malzemelerin aynı jfet BF256B transistör st-2n2222A kullandım. Yine çalışmadı.

PC'ye(Bilgisayar'a) bağlantım resimdeki gibi,

Sarı bandın altından sadr alıcısının cipine direk lehimli tel var antenden gelen canlı ucu buraya nötr hattını dahili anten soketinin nötr hattına bağlıyorum.

Besleme devresi bu şekil de sol antenden gelen taraf sağ üstteki kırmızı kablo canlı uç SDR ye giriyor. Sağ üstteki siyah nötr. Sağ alttaki siyah besleme giriş eksi kutup/nötr sağ alttaki kırmızı kablo besleme artı uç.

Kırmızı yuvarlak içerisine aldığım alan AM bandı sinyali. Soldaki yeşil tonlu sütun FM bandı.

Burada Kırmızı ile işaretlediklerin Radyo yayını değil parazit var her frekans aralığında bunlar yaklaşık 74300 hz aralıklarla. Yakınımızdan OG (ortagerilim) hattı geçiyor.

Bu resimdeki kırmızı ile işaretli alanda bilinen yerel bir FM istasyonu normalde bu frekansta olmamalı.

Bu antenlerin çalışmaması bir sorun, bu parazitle fm yayınlarının da işin içine girmesi başka bir sorun. Belki çalışmamasını nasıl anladınız diye sormak isterseniz. Besleme için pil bağlı olsun veya olmasın sinyal seviyesinde bir değişiklik olmuyor. Sadece anten kablosunun nötr hattı temas etse bile bu verdiğim resimlerdeki radyo yayınlarını almama yetiyor. NOT: Pilin antene giden voltaji 11 volt civarı. Herkes güzel çalıştırıyor bu anteni bir ben çalıştıramadım sanırım. Ne yapmak gerek bunun çalışması için her türlü tavsiyeye açığım.

Merhaba , kullandığınız USB sdrlar 25mhz den başlıyor. O yüzden calismamistir.

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #66 : 09 Haziran 2020, 10:32:53 »
İrfan Bey, TA4IRS,

Kullandığınız SDR alıcının 25 MHz. den aşağıda çalışmadığını Emre bey belirtmiş. Sizdekine benzer SDR alıcıları 25 MHz. in altında yani HF'de nasıl çalıştırabileceğimizi http://www.telsizciler.org/index.php/topic,26664.0.html linkinde bulabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim. 73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA9AAD

mehmet beyden demonte olarak aldıgım  ve dizilimini yaptıgım devre çalışıyordı ben  buna J310 Sökerek yerine BF245A taktım çalışmadı ve tekrar J310 taktım  çalıştı yani diyecegim BF245A bunu J310 ile degiştiriniz devreniz çalışacaktır

Merhabalar. Ben de bu anteni yapmak istiyorum,bunun için TA6AFD Fahrettin Deniz beyin projesini kullanacaktım. Kullanmak istediğim FET ise BF256C. Sizin yazınız üzerine emin olmak için J310,BF256C ve BF245A'nın datasheet'lerini araştırdım. BF serilerinin pin dizilişi J310'dan farklı. Buna dikkat ederek mi taktınız? Eğer dikkat ederek taktıysanız sanırım sorun dirençlerde ve kapasitörlerde,bu da BF serisi transistörler ile Mehmet Hocamın projesini yapamayacağım anlamına geliyor.

Çevrimdışı TA3OER

TB5X Mehmet bey'den aldığım 2 adet kit kullanmadığım için satılıktır. Fiyat 100TL
İletişim 542 297 3420

Çevrimdışı TB2NDY

"TB5X Mehmet bey'den aldığım 2 adet kit kullanmadığım için satılıktır. Fiyat 100TL
İletişim 542 297 3420"

Ercan bey,
Bana eft bilginizi yollarsanız 1 tanesini ben almak isterim.
TB2NDY
Elgin SAYINALP

Çevrimdışı TB2NDY

Ercan bey,
İkisinide almak istiyorum.
Selamlar.
Elgin SAYINALP
TB2NDY

Çevrimdışı TA5SO

Merhabalar. Ben de bu anteni yapmak istiyorum,bunun için TA6AFD Fahrettin Deniz beyin projesini kullanacaktım. Kullanmak istediğim FET ise BF256C. Sizin yazınız üzerine emin olmak için J310,BF256C ve BF245A'nın datasheet'lerini araştırdım. BF serilerinin pin dizilişi J310'dan farklı. Buna dikkat ederek mi taktınız? Eğer dikkat ederek taktıysanız sanırım sorun dirençlerde ve kapasitörlerde,bu da BF serisi transistörler ile Mehmet Hocamın projesini yapamayacağım anlamına geliyor.

evet gözümden kaçmış  bacakları ters data sını inceleyince şimdi tekrar denedim çalışıyor

Çevrimdışı TA5SO

« Yanıtla #72 : 07 Şubat 2021, 11:56:08 »
yaptıgım testlerde  mehmet beyin den aldıgım  j310 yerine ,BF256B taktım biraz daha iyi dinledi sonra BF245C taktım  ve daha iyi dinlemeye basladı yani BF245C J310 dan  4 sinyal daha iyi dinledi yanlız dediginiz gibi pin dizilişi J310'dan farklı buna dikkat etmek gerek benim  önce gözümden  kaçmıştı sizin sayenizde tekrardan  denedim sonuç olumlu

Çevrimdışı TA2BE

« Yanıtla #73 : 13 Mayıs 2021, 10:42:33 »
Arkadaşlar, bu antenden almak istiyorum. Elinde olup da devretmek isteyen olursa haberleşelim.

Çevrimdışı TA1MK

« Yanıtla #74 : 14 Mayıs 2021, 13:52:19 »
Kahraman bey merhaba,
Sizi telefonla aradım ulaşamadım.Elimde 1 adet Mehmet beyin yapmış olduğu kitten var benimle iletişime geçerseniz size gönderebilirim.
73 de TA1MK

Çevrimdışı TA1BAA

selam ustalarım elinde mini whip anten olup değerlendirmek isteyen varsa iletişime geçerse sevinirim 73