Gönderen Konu: AM Orta dalga Transmitter projesi..  (Okunma sayısı 15538 defa)

Çevrimdışı TA1LC

Ynt: AM Orta dalga Transmitter projesi..
« Yanıtla #20 : 05 Ekim 2017, 23:23:02 »
Evet. Araç içinde FM transmitterin mekan içinde AM  türü. Az elektrik tüketen. Uydu dekoderin veya pc hoparlorlerin içine monte edilebilen.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #21 : 05 Ekim 2017, 23:47:59 »
26 yıl önce öyle bir oyuncak yapmıştım. Kırmızı renkli osilatör bobini ile yapılmış bir osilatör ve  bir transistörlü kuvvetlendirici. Bu devre 7809 ile besleniyordu.7809 un gnd ucunu 100 ohm direnç ile
GND ye bağlamıştım. Bu noktadan bir kondansatör ile wolkmenden müzik giriyordum.  10- 15 metrelik bir tel bağlayarak radyo ile 300 metreden dinlemiştim. Elektirik direklerinin yanına yaklaşinca yayin şiddeti artıyordu.Basit bir oyuncaktı. Kolay gelsin...

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #22 : 06 Ekim 2017, 00:10:48 »
Nursun abi,

Lambalarla hiç çalışmadım.

Tek lambalı transmitterlara kedinin ciğere baktığı gibi bakıp iç geçiriyorum :))

Elimde 15 kadar lamba var ech42 eaf42 el41 az41 bi kısmının da yazısı silinmiş..

Bunlarla şöyle bisey yapabilir miyim?

Bu tür devreleri inceledim genelde 5CQ8 veya 6CQ5 gibi lamalar kullanılıyor..

Bu bendekiler iş görür mü?

Alttakiler ise ismi silinmiş olanlar bunların ne olduğu belirlenebilir mi ?

TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #23 : 06 Ekim 2017, 00:11:28 »
70'li yıllarda Eko kit diye Selanik pasajında radyo kitleri satılırdı,ara ve çıkış trafoları vardı,bu radyolar tamamen çalışır durumda,sadece varyabıl kondansatörleri yoktu,fi tarihinden kalma 1.5 volt fleman 90 volt anot radyoların pilleri artık üretilmediği için çöpe gidiyorlardı,bunların içini böşaltıp kiti içine takardık,sadece varyabıl bağlantısı ve komütatörünü bir yere sabitleyince fıstık gibi çalışırdı,dernek o zaman Cağaloğlu Çatalçeşmedeydi,hafta sonu herkez radyosunu birbirine gösterir hava atardı,çok değil bir hafta sonra tüm radyolar verici oldu ,bir bas bırak anahtarı,audio çıkış katını modülator haline getiriyor ses potansiyometresine bir adet artık bulunmayan kristal mikrofon bağlanıyor ( bazılarıda radyonun hoperlorunu mikrofon olarak kullanıyordu,eski çevirmeli telefonlardan çıkan trafo dönüştürü olarak kullanıyordu ) çıkış trafosuda lokal osilatörün bir yerlerine bağlanıyordu,osilator bir tel aracılığıyla radyonun içinde kalın bir telden bükülmüş Kadr antene bağlanıyordu, mesafemi ? ya alt yada üst kata gidiyordu,ama hazzı tarif edilemezdi...

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #24 : 06 Ekim 2017, 00:14:53 »
TA1D Mehmet abinin bir yazısı vardı tam olarak hatırlayamıyorum ,ana hatlarıyla yazısı silinmiş lambarı buzlukta bekletiyorduk,çıkarınca lamba yavaşça ısınırken yazı hare olarak ortaya çıkıyordu...

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #25 : 06 Ekim 2017, 00:41:44 »
 Ali bey 10- 15 metrelik bir tel demişsiniz. Dalganın manyetik bileşeni elektriksel bileşeninden daha etkli. Manyetik bileşeni loop veya ferit çubuk kulanarak elde ederiz. Hem telle ugraşmaya gerek kalmaz.  Frekans degişmemesi için de -önlem?  7809 şase ucuna drenç çok iyi fikir.

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #26 : 06 Ekim 2017, 08:32:11 »
O zaman o kadar anlamıyordum anten işlerinden. Kırık bir ferrit parçasına liz telli  OD anten bobini takıp üzerine sarım boyu kadar zil teli sarıp kollektöre bağlamıştım. Anten bobininin bir ucu su borusuna diğer ucuda antene bağlıydı. Diğer ayrıntıları hatırlamıyorum.

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #27 : 06 Ekim 2017, 09:26:22 »
Ali bey
Modülasyon trafosu olmadan bunu kullanmıştım.
T1 i istenilen bandın ortasına ayarlıyoruz (500khz < >1500khz için 750khz)
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2017, 09:27:44 Gönderen: TA2AKY »

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #28 : 06 Ekim 2017, 09:33:55 »
Sait bey, bu DSB. Taşıyıcı olmadığı için zarf tipi diyor dedektörlu alıcı larda distorsiyonlu olacaktır.

Çevrimdışı TA2AKY

« Yanıtla #29 : 06 Ekim 2017, 09:44:23 »

Taşıyıcıyı tam bastırmıyoruz  100 ohm pot ile ayarlıyoruz t1 in sekonderine biraz geçmesine izin veriyoruz sorun olmuyor .
zayıf taşıyıcı modülasyon anında  en yüksek değere çıkıyor .

Çevrimdışı TA2GC

« Yanıtla #30 : 06 Ekim 2017, 09:52:51 »
Casio yada Sanyo kablosuz telefonlar vardı 80'li yıllarda bunlar AC şehir şebekesini anten diye kullanıyordu bir izole ferit trafo 2 adet x2 tip kapasitör ile doğrudan 220 V bağlanmış, frekans iki model 1680KHz ve 2150KHz idi bir evin içi yada bahçede rahatça konuşabiliyordu..

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #31 : 06 Ekim 2017, 10:05:03 »
Sait Bey evet haklısınız.

AM Modülatör fikrini bir arkadaş önermişti. 7812 nin datasheetinde varmış. Buldum şimdi, ekliyorum.

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #32 : 06 Ekim 2017, 16:00:40 »
 Mehmet Divili Bey

Orta okul lu olduğum yıllarda bir transistörlü ve o zamanlar yaygın olan şimdi sanırım bulunmayan kapasitif mikrofon ile modüle edilen bir orta dalga vericisi yapmıştım. Yayın sahası birkaç metreydi. İlave bir modülatör katı yoktu. Kapasitif mikrofon sadece bir kapasite idi, yani içinde fet diye bir şey yok. Akım ve voltaj verilmeksizin kapasitif olarak çalışıyorlardı. Antenim ise akortsuz ve fakat bayağı uzun ve yere yatay olarak şebeke elektrik hattına parelel gerilmişti.

Modulasyonu da verimsiz olan bu  Vericinin anten dipliğine birkaç turluk  bobin sarıp rezonansa geldiğinde, herşey birden değişti, O verimsiz kapasitif mikrofon aşırı aktif hale geldi, sanki vericinin ana unsuruymuş gibi çalıştı.  Artık mikrofona yaklaşmak gerekmiyordu. Odanın içindeki hafif sesler dahi havaya uçuyordu.

Bu tecrübeme istinaden derim ki anten endişeniz olmasın. Sadece rezonansa gelsin yeter.
Ferit Anten meselesine gelince TA3ALS    Ali Şahin Kuzucu Bey çok haklı. Çok küçük güçlerde ferit anten verici olarak kullanılsa da güç arttıkça ferit çubuk ısınıyor, enerji ısı olarak kayboluyor. Ciddi çıkışlara ferit çubuk eriyebiliyor.
Gençliğimde İstanbulda'ydım ve elimde ferit anten çıkışlı bir orta dalga verici vardı.  Veysel Güleryüz Bey beni gördü ve vericiyi eline alıp baktı, baktı ve dedi ki
--Vericiyi şu feritten kurtar .

sağlıcakla   73         Hüsnü Köktürk 

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #33 : 06 Ekim 2017, 18:50:44 »
Hüsnu bey haklısınız en çok 10 watt demişler alttaki projede. http://cqham.ru/ant6.htm. Belirtmek lazım ki ferit çubuk erimez zaten 500C' derece üzerinde bir isıda üretiliyor. Ve ısınacagını zannetmiyorum bütün transistörlü çıkış katları kömür toroid dürbün ile imal edilmiş. Malzemesi freknsa uygun degilse ısınma yapar belki. Linkteki projede 20 cubuk kullanılmış 10 w için. Demek ki 2 çubuk anten bizim 1 Watt için yeterli. Bu proje ısı üretemez. Mümkün degil.

Çevrimdışı TB6BHK

« Yanıtla #34 : 08 Ekim 2017, 04:44:17 »
Yüksel Mert Bey

İlginizden memnun oldum

Haliyle bazı yanlış anlamalar oluyor. Arkadaş bir yazı yazıyor, hemen altta yanıtla ibaresi var. Birisi yanıtlıyor..bu iş devam ederken  en son gelen konuya bir ilave yapmak istiyor. ama bu ilave en son yazının  yanıtlaması olmayacak.
Benim ilave  genellik ifade edecekti, yani maksimum 10  watt için söylenmiş değildi. Elbette 10 watt  dışarıyı ısıtacak yeterli bir güç değil. Ben bu fer üzerine 28 MHz yi bindirmiştim,  ferit çubuk eğrildiğini gördüm.

Eskiden bir yazı köşemiz vardı, ismi şöyleydi      Biraz da gençler için
Elektroniğin yeni yeni çıktığı yıllarda bu yazıda genç' ten kasıt   bu işe yeni başlayan anlamındaydı. O zamanlar yeni başlamak tabii ve doğal ve mümkün olabiliyordu. Şimdi elektronik hayli yaygın ve çok dallı olduğu için bu  ifade anlamını yitiriyor.
Elektroniğe hangi yaşta ve neresinden girerseniz, giriniz çıkışı bulamadan ömrünüz biter. Bu işin genci ihtiyarı kalmadı.
73,  sağlıcakla     husnu66tr@yahoo.com
« Son Düzenleme: 08 Ekim 2017, 04:52:02 Gönderen: TB6BHK »

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #35 : 08 Ekim 2017, 12:51:31 »
Orta dalga AM tüplü ferit çıbıklu verici. http://www.dogstar.dantimax.dk/tubestuf/amtx-3.htm . ''Çıkış tank devresi ayrıca bir ferrit çubuk antenine dayanıyor ... aynı zamanda verici olarak da oldukça etkilidir... Performans, harici bir tel anten kullanarak kesinlikle geliştirilirken, kendi başına döngü evinizin bitişik odalarındaki radyolara iletilecek kadar iyi.'' -demiş. Hüsnü bey ben zamanında MythBusters leri çok izledim. Kendilerine bir teklifte bulunacagım benim adıma denesinler erir mi erimez mi. Ayrıca konulara renk kattıgınız için size teşekkür ediyorum.