Ana Sayfa > Ben yaptım oldu! ***

ARDUİNO NANO İLE Antenna Analyzer 2.2"TFT

(1/8) > >>

TA1OZH:
Antenlerin ayarlanmasında olmazdan biri anten analyzer dir. Bende araştırmalarım sonucunda en uygun fiyata yapıla bilecek anten analyzer olarak JA2GQP çağrı işaretli Japon amatörün devresini buldum ve yapmaya karar verdim. ilk olarak sitesinden baskı devreyi indirip pcb ye bastım sonra yine sitesinde paylaşmış olduğu arduino için olan yazılımı indirip arduinonun içine attım ve sonuç olarak denemesi kaldı bnc konnektör gelince denemesini yapacam .....
Birazda pcb basımını anlatayım bilmeyen abi ve kardeşlerimize belki biraz faydalı olur...
ilk olarak pcb yi uygun ebatlarda kesip cif ve bulaşık süngerinin yeşil kısmı ile pcb mizin bakır kırmısını bir güzel temizliyoruz.
sonra lazer yazıcımızdan piyasada toner transfer paper olarak adlandırılan sarı kağıdımıza çıktımızı alıyoruz.
dağa sonra laminasyon cihazımı 170-180 dereceye ayarlayıp ısınmasını bekliyoruz ısındıktan sonra 5-6 defa pcb mizi laminasyon makinasından gecirip soğuması için kenara koyuyoruz pcb soğuduktan sonra kagıdımızı kaldırıyoruz ve kağıttaki devre pcb mize geçmiş oluyor daha sonra perhidrol+tuzruhu karışımına atıyoruz ve tonerin yapışmadığı yerler eriyor ve istediğimiz devre meydana çıkıyor.....
daha sonra pcb mizin üzerindeki toneri aseton yardımıyla temizliyoruz ve maskeleme işlemine geçiyoruz.....
pcb mizi zemine sabitliyoruz kaymaması için ben band kullanıyorum daha sonra üzerine bir miktar uv boya koyup uzerine şeffaf naylon kredi kartı gibi sert bir malzeme yardımıyla boyayı pcb mizin heryerine yaydırıyoruz daha sonra yazıcımızdan aldığımız çıktıyı üzerine yerleştirip uv ışığın altına koyuyoruz herkezin kullanmış olduğu ışığın vatı farklı olduğundan kurumada farklı zaman alacaktır boyamız kuruduğuna emin olduğumuz zaman şeffaf naylon kaldırıp kurumayan boyaları temizliyoruz ve fabrikasyon pcb gibi ocb yapmış oluyoruz....sonrada delme ve montaj işi......

TA1OZH:
resimler

TA1OZH:
resim2 maskeleme

TA1OZH:
rersim3 çalışma en son resimde 10mt kablo takılmıştır

TA7BB:
Merhaba.
Paylaşım için teşekkürler.
Güzel bir projeye benziyor. Orijinal bir antenle test yapmak lazım.
Çalışmalarında başarılar dilerim.
Kolay gelsin.
73
de ta7bb

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git