Gönderen Konu: QRP POWER METER  (Okunma sayısı 6258 defa)

Çevrimiçi TA2BS

QRP POWER METER
« : 18 Kasım 2016, 13:31:56 »
.

Çevrimdışı TA5AE

Ynt: QRP POWER METER
« Yanıtla #1 : 18 Kasım 2016, 14:24:41 »
Çalışma için güle güle kullanın der ve yayımladığınız içinde  teşekkür dderim.
Malumunuz,  her projenin bir öyküsü vardır.Karşılaştığınız varsa zorluklar  ve nasıl kalibre ettiğinizi merak ettim. Ayrıca;
SWR bridge nasıl bir yapıda.
PCB üzerinde mi (mümkünse pcb ölçüleri )  yoksa toroid mi?
Yani detay doneleri paylaşırsanız, daha iyisini yapacak amatörlere  kaynak  olur kanaatindeyim.
73deTA5AE

Çevrimiçi TA2BS

« Yanıtla #2 : 18 Kasım 2016, 15:22:32 »
Sagol teşekkür ederim.
Kısa öyküsü hatırlayabildiğim kadarıyla şöyle; Yeni yapmadım, yapalı en az 10 sene belki daha fazla olmuştur. Geçen gün amatör malzeme ve ıvır zıvır dolu olan sandıkların bir tanesinin içinden çıktı. Çok uzun yıllardır kullanmıyordum. Qrp vericiye bagladım, çalıştı, buna seri bagladıgım diğer qrp power metre ile aynı çıkış değerini gösterdi, kalibresi hiç bozulmamış. Fotografını çektim, tekrar sandıga geri koydum.
Kagıt üzerindeki devre şeması kim bilir nerlerde ..! Zaten olsada yaptıgım devrelerin ve cihazların son halini gösteren bir şema bende pek olmaz Çünkü mutlaka orjinal şema üzerinde eksiltme veya ilavelerle veya elemanların değer degişiklikleriyle ilgili degişimler yaparım. Toroide sarmıştım. Devre pcb üzerinde yapıldı; İstanbulda cemiyet Büyük hendek caddesi üzerinde (Galata kulesine giden sokoklardan biridir) Ayhan handa iken yaklaşık yirmi sene önce bir amatör arkadaş Board maker-1 (BM1) programını (şifresiz / şifresi kırılmış) 4-5 adet 3,5 floppy disklere kaydedilmiş olarak benim gibi meraklı bir kaç arkadaşlara vermişti. O programı uzun yıllar kullandım ve cizimlerimi bm1 de yaptım, bu devreyide orada çizip hayata geçirmiştim. Maalesefki zaman içerisinde bazı teknik sebeplerden dolayı bm1 programı çalıştırılamaz hale geldi ve pek çok şema ve pcb çizimimde beraberinde yokoldu.
Bu öyküyü dahada fazla uzatmayayım, Çünkü uzadıkça Pehlivan tefrikasına döneçek.
Cihazın resmini koyma sebebim: Yapacak arkadaşlara dış görünüş acısından bir fikir vermesi amacı iledir.
73

Çevrimdışı TB5X_SK

« Yanıtla #3 : 18 Kasım 2016, 15:50:38 »
Çok güzel :)

Elinize sağlık..

Benim de aklımdan geçen bisey idi. Boş bi zamanımda çift ibreli böyle bir sey yapacağım..

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle...

73
TB5X
QTH : Niğde LOC : KM77hx | http://www.mehmetdivili.com

Çevrimiçi TA2BS

« Yanıtla #4 : 18 Kasım 2016, 16:27:57 »
Teşekkürler
Ben bunun o zamanlar ayrıca bir hevesle çift ibrelisinide yapmıştım. Fakat çok düşük mili vatları ölçerken mikro vat düzeyinde geri dönen güçü diğer kadranda okumak bana cazip gelmemişti ve çift ibreli 100 vatlık güç ölçmesi için devreyi degiştirmiştim.
Fakat bununla zaten  4-5 mili vat kadar düşük güçleri bile rahatlıkla ölçebildigimden  varyabıl osilatörlerimin cıkışını ölçebiliyordum.
Gerekli oldugu zam ise anahtarı ref konumuna getiriyordum. Böylece çift ibreliye gerek kalmamıştı.
İşallah aklındaki çift ibreli projeyi gerçekleştirirsin.
Bazı projelerini ilgiyle takip ettim, güzel şeyler yaptın.

73

Çevrimdışı TA3ALS

« Yanıtla #5 : 18 Kasım 2016, 21:21:26 »
Bu tip devrelerle düşük güçleri sağlıklı olarak ölçmek zordur. Diyotların lineer olmayan çalışma bölgesine denk geldiğinden sıkıntı olur. 1 watt ın altını ölçmesi gereken arkadaşlara diyot yerine AD8307entegresini öneririm. Mikrowattlara kadar rahat ölçüm yapılabilir, fiyatı da diyot kadar ucuzladı zaten.

Çevrimdışı TA2UH

« Yanıtla #6 : 19 Kasım 2016, 01:08:40 »
Uzun zamandır şu devreyi yapmayı düşünüyordum: http://www.qsl.net/kl7jef/QRP%20Directional%20Wattmeter.pdf
Hatta gereken entegreleri de edindim ancak Ali Şahin Bey'in söylediği gibi AD8307 kullanan çok daha pratik bir devre
buldum ve fikir değiştirip onu yaptım. Sonuçtan çok memnunum. Düşük güçlerde de hassas ve doğru, yüksek güçlerde de...
Zaman bulursam paylaşacağım. 73

Çevrimdışı TB2PSI

« Yanıtla #7 : 16 Ocak 2017, 20:59:31 »
Bu şeyin devre şemasını koyabilir misiniz

Çevrimiçi TA2BS

« Yanıtla #8 : 20 Haziran 2017, 22:40:37 »
MFJ 845 ile birlikte ve MFJ 845'siz ölçüm değerleri.