Gönderen Konu: NWT-7. Yapım Aşamasından Birkaç Resim.  (Okunma sayısı 10061 defa)

Çevrimdışı TA1LC

NWT-7. Yapım Aşamasından Birkaç Resim.
« : 08 Haziran 2017, 03:44:27 »

Çevrimdışı TA4A

Ynt: NWT-7. Yapım Aşamasından Birkaç Resim.
« Yanıtla #1 : 08 Haziran 2017, 09:14:49 »
Elinize Sağlık
Mehmet Raşid ÖĞÜNÇ
116 SD 019 - 116 VE 101 - 116 MU 055 - 116 FT 002
QTH: Isparta - KM57GS
0 505 586 7116
Yaesu FTDX101D - Hermes-Lite2 - M0PLK Deltaloop
Online Log : http://www.hrdlog.net/ViewLogbook.aspx?user=TA4A

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #2 : 08 Haziran 2017, 15:30:19 »
teşekkür ederim Mehmet bey. böyle bir yardımcıya ihtiyacım vardı. projelerimde eksiklikleri giderebilecegim. herkese tavsiye ederim.

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #3 : 30 Haziran 2017, 15:25:05 »
Passband ayarı

Çevrimdışı TB5CVN

TA Callbook kaydı

Şükrü Özkarabacak
    MERSİN
  • OM/YL
  • TARSUS'TAN TB5CVN ŞÜKRÜ ÖZKARABACAK
« Yanıtla #4 : 02 Temmuz 2017, 16:16:45 »
Güzel çalışma elinize sağlık.

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #5 : 05 Temmuz 2017, 13:53:37 »
Ellerine sağlık güzel bir işçilik yapmışım her zaman olduğu gibi.Bir sorum olacak wwww.cqham.ru son bir kaç aydır OSA-103 den söz ediyorlar ve biraz daha gelişmiş bir alet gibi geldi bana yaniliyor ola bilirim sizin de alet ile ilgili bir yorumunuz var dir diye düşünüyorum.Affina sığmıyorum actigin NWT-7 konusunun dışına çıktığımdan dolayı.73

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #6 : 05 Temmuz 2017, 17:02:24 »
gerek yok

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #7 : 05 Temmuz 2017, 23:15:31 »
Soruma aydınlatıcı cevap verdiğinizden dolayı teşekürler.

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #8 : 06 Temmuz 2017, 02:02:19 »
lüzumsuz fazladan fonksyonlu.
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2017, 02:05:12 Gönderen: TA1EH »

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #9 : 06 Temmuz 2017, 11:20:50 »
Cevaplariniz çok aydınlatıcı teşekürler.

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #10 : 06 Temmuz 2017, 11:37:52 »
Cevat abi memleket neresi?

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #11 : 06 Temmuz 2017, 13:50:15 »
@TA3IW

Bu cihazı daha önce görmemiştim, devre şemasını ve özelliklerini az da olsa inceledim, Yüksel Bey'in affına sığınarak görüşlerimi yazmak istiyorum.

Cihaz sadece anten analizörü değil, birkaç farklı fonksiyonu var: Osiloskop, Sinyal Jeneratörü, Frekansmetre, Spektrum Analizörü, Vektör Network Analizörü, LC Metre (Bobin-Kondansatör ölçümü), Time Domain Reflectometer (Anten Kablosu Testi)

Kullanım kılavuzunda osiloskop giriş empedansının 50 ohm olduğu belirtilmiş, genelde 1 mega ohm olur osiloskop girişleri, küçük bir empedans match devresi yapılıp osiloskop özelliği kullanılacağı zaman girişe takılarak bu problem çözülebilir. Örnekleme hızı konusunda kesin bir bilgiye ulaşamadım.

Spektrum analizörü kısmı tamamen yazılımsal olarak yapılmış, normal bir spektrum analizörüne göre daha fazla parazit alabilir.

Network Analizörü kısmında ise empadans ölçümü için shunt thru yöntemi kullanılmış. Normalde bu yöntem 10 ohm'dan düşük empedansları ölçerken en iyi performans verir, yani normal bir telsiz anteni ölçümünde %10 civarı bir hassasiyet beklenebilir.

Cihazda her özellik az az konulmuş, ölçümler basit olarak halledilmeye çalışılmış, her fonksiyona özel devre yapılmamış, yapılacak olsa bu kadar küçük devre kartına sığmazdı zaten.

Kısacası cihaz hoşuma gitti, tabiki bu cihazdan bir laboratuvar hassasiyeti beklemek doğru olmaz ama özellikle bir yere tamire giderken yanında götürmelik bir cihaz olmuş. Birkaç sene önce Kütahya Trac rölesinin duplexerlarını kontrol etmek için yanımda 10 kiloluk bir spektrum analizörü götürmüştüm, oldukça zorlayıcı olmuştu.

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #12 : 06 Temmuz 2017, 15:06:37 »
Mert yorumlar için teşekürler.Kendim yapana kadar satışta oldugunu görmemiştim malüm yurtdışından alışverişlerde fazla tecrübem yok .Ama tiçari olarak  çin sitelerinde ve ebay da mevcut( http://www.ebay.com/itm/NWT70-NWT7-Sweep-analyzer-0-05-85MHz-logarithmic-linear-detection-0-50DB-atten-/172752884037 ) isteyen parayı bastırıp  çinden getirttirebilir. Yurt dışından para verip getirmek tüm risklerin yanı sıra işlemci yazılımı yanında verilmiyor yani bozulunca kaldır at oluyor. Diger sebep biraz birikmiş malzemem vardı elimde- degerlendirdim ve maliyeti düşürdüm. Hatta çift girişli oldugunu sonradan ögrendim. Çinden gelenler tek girişli imiş. Bilmeyeceksin bizim zamanımızda elektronik mecmualarada periodik çeşitli aletlerin şemaları veriliyordu  kendimiz yapalım beceri kazanalım diye.(lz). Mecmualarda bazı şemalar uyduruktan uyduruk mühendis- yazar -bazıları düzgün çalışıyordu.Her verilen şemaya şupeci yaklaşıp ''acaba çalışır mı''(o zamanların trendi) diye hemen kolları sıvayıp işe girişirdik ve çalışanları çalışmayanlardan ayırdederdik. Bu merak oradan.Kimsenin emegini veya patentini çalma derdi yoktu acaba bu yalan mı dogru mu derdi vardı.Ama biraz pratik (beceri) kar kaldı.Şimdiki mühendislerin çogu belki havya ile lehim yapamıyor yapamadıgı zaman havyayı kusurlu buluyor weler alıyor sanki kendisi degil de havya lehimi yapıyor. Cevat beye memleketi sordum çünki rusca iyi düzeyde biliyor belli.  Mert bu hassasiyet kavramını çözemedim . Hangi mertebeden  hassasiyet söz konusu. Sapmadan ise ''yüzde bilmemkaç hassasiyet''olması lazım muhtemel. Ama google de görsellere bir baktım bu NWT-7 uzun zaman amatörlerden kullanılan bir yardımcı araç oldugunu gördüm . İsteyen yapar isteyen satın alır ben sadece mevcut şartlarda mevcut malzemecilerde bulunan malzeme ile yapılabilinir oldugunu ispatladım ve düzgün çalıştıgını. Gerisi onunla çalışacak ustaya kalmış.Dedim ya weller olsa  ne olur ustanın iki eli de sol ise.

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #13 : 07 Temmuz 2017, 13:11:26 »
    Bu da NWT :    enerji tüketiimi /160 W
  ebat  490×355×135mm  /(alttaki cihaz)
agırlık /14 кг.     -  40yıl önceki hali

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #14 : 07 Temmuz 2017, 13:48:35 »
Yüksel bey ruslar la 2000 yıllarda QSO yaptığımda aksansiz konustugumdan dolayi rus korsan istasyon olduğumu düşünüyorlardı kanıtlamak için ev telefonumu istiyorlardi rahmetli UA1FA da epey şaşırmıştı ,yine ruscam sizin kadar düzgün olduğunu düşünmüyorum

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #15 : 07 Temmuz 2017, 18:13:23 »
  sadece okumam var internet sayesinde  konuşmam yok  pratik yapamıyorum çorluya rus turist gelmiyor.  osa-103  için защищено от тиражирования   demiş arkadaş sizce ne  demek istemiştir? bence sponsor peşinde. para istiyor galiba. brirtane olur ikinci olmaz demiş fakat onuda nasıl yapmış anlayamadım.  http://www.cqham.ru/forum/showthread.php?34078-%C8%E7%EC%E5%F0%E8%F2%E5%EB%FC%ED%FB%E9-%EF%F0%E8%E1%EE%F0-OSA103-Mini

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #16 : 07 Temmuz 2017, 21:21:58 »
Çoğaltılmasını önlemek amacıyla kendiniz dahi cihazı yapsasaniz belli bir ücret karsiliginda program şifresi gönderiyor.Forumda yanılmıyor isen yabancılardan ilk yapan HA istasyonu du ücretsiz program sifresini göndereceğini yazmisti.Yazilim konusunda bilgim olmadığından dolayı nasıl bir önlem almış korumak icin bilemem.Iki cihaz yapanı ya da alanı okumadım.Genelde hazır kit olarak satıyor işçiliği çok iyi olduğunu yaziyorlar.Yine forumda birisi SERVIS MONİTÖR olarak kulanılır durumda olduğunu yazmıştı bir de SDR alıcı olarak 500mHZ kadar çalıştığını ve ya daha fazla ola bilir yazmışlardı.Mert beyin osiloskop konusuna gelince bir anolog ve dört digital girişli osiloskop özeliğine sahip anolog kısmı zan ediyorum 250 mHz ye kadar deneme yaptılar digital kısmında ise örnekleme hızı 1.6 GHZ olduğunu iki giriş için dört giriş olduğunda 40000 den 20000 düştüğünü yazıyor bu rakamları tam olarak anlamakta güçlük çektim.spektrum olarak bazı deneyler yaptılar 100 mHz üzerinde.Ben anlayamadım neden osiloskop girislerini 50 oHm yapması su soruyu sormadan geçemiyorum ileriye dönük girişleri yazılım ile farklı ölçümler için kullanılır olanagimidir.Soru cevap nideliginde 122 sayfaya 1211 cevap.Yuksel bey siyah fonlar ile yazının anlamı çoğaltılması önlemek amacıyla cihazı koruma altına aldığını açıkça beyan etmiş.Yazimin başında konuya değinmiştim .

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #17 : 07 Temmuz 2017, 23:11:59 »
   teşekkür ederim. güzel bir cihaz umarım birkaç sene sonra bize de kısmet olur. şu an tahmin ediyorum sadece yazılımda degil malzemede de sıkıntı olacak.  bugün bluemavi faliyete geçmiş oldugunu ögrendim. telefona cıkıyor- görüştüm. mert-er isimli firma da var. arayış içerisindeyim.

Çevrimdışı TA3IW

« Yanıtla #18 : 08 Temmuz 2017, 02:42:23 »
Doğrudur malzeme ile ilgili forumda yazmışlardı genelde çin den tedarik etiklerinden dolayı malzemelerin gelmesi 30 günü bulduğunu yazmışlardı rusiyada bulamadıklarından dolayı. Malzemeler özel olduğundan dolayı ülkemizde tedarik etme ile bilgi sahibi değilim.

Çevrimdışı TA1LC

« Yanıtla #19 : 25 Temmuz 2017, 15:32:40 »
 Merte bir soru sordum yükarıda ''hassasiyet'' nedir diye halen cevap gelmedi.   Mikrofon hassasiyeti veya radio alıcı hassasiyeti metal dedektörlü de olabilir fakat  analizör hassasiyetini yeni duydum. Kendisi de bilmiyor galiba.