Gönderen Konu: İÇİNDEN KARELER "HYGAIN ROTOR KONTROL"  (Okunma sayısı 4688 defa)

Çevrimdışı TA5FA

İÇİNDEN KARELER "HYGAIN ROTOR KONTROL"
« : 01 Mayıs 2017, 19:55:57 »
Bu cihazı habeşistan yolcuğum sırasında Micro Krallık Eyaleti 'nden edinmiştim. Pek bi hor kullanılmış olmalı ki kozmetik kalmamış.
Zalimlerin pek bi tasası yok, tu sanırım. Plastik oluşundan dolayı boya badana revizyonu ihtimali sıfır. Aklımda başka yöntemler var. Sıraya koydum...

Dış Ünitesiyle alakalı boya badana işleri konusunda  "Büyük Başkan'dan" destek alacak gibiyiz... Zira pek bi sökmüş , takmışlığı vardır onun :) :)

https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA2AD

Ynt: İÇİNDEN KARELER "HYGAIN ROTOR KONTROL"
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2017, 13:34:41 »
Sıkıntı yok hallolur :)
birde şu frenli tip rotor ünitesinden bulsak da alt tarafındaki fren ünitesini bire bir kopya yapsak tadından yenmez.
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2017, 13:36:14 Gönderen: TA2AD »
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA2FE

« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2017, 13:51:19 »
Şua Abi Selamlar,

Abi numune lazım ise göndereyim :)

Selamlar
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL
05322930222
Loc: KN 40 PT
Tuzla - İstanbul

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2017, 17:20:06 »
Gönder gelsinnnn.
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #4 : 08 Mayıs 2017, 18:36:16 »
Suacığım selamlar,
Ben yıllarca hep fren ünitesi var diye düşünmüştüm ama ??
 bir kaç tane söktüm..
Ayrıca fuarlarda değişik tiplerin iç açılımlarını gördüm.
Hiç birinde fren ünitesi diye bir şey yok.

Sen mekanikçisin bilirsin...

tahrik "worm gear" ile olmakta "worm gear" diğer dişlileri kolaylıkla tahrik etmesine rağmen bunun tersi yani antene gelen rüzgar yükü
Dişlileri tersden çevirmeye yetmiyor.
bir nevi fren etkisi yaratıyor, sanki sistemde fren varmış gibi.
sadece 360 derece dönüşlerde sınırlayıcı limit switchleri var.
saygılarımla

yasar gocet
TA3D

Çevrimdışı TA2AD

« Yanıtla #5 : 08 Mayıs 2017, 22:45:54 »
Yaşarcım tamamı ile haklısın .

Alıntıdır :
3A. SONSUZ VİDA–DİŞLİLER

Eksenleri çakışmayan dişlilerden en fazla kullanılanı Sonsuz vida–dişlilerdir. Bu dişliler titreşimsiz, sessiz, çok büyük indirgeme oranlarında ve çok yüksek hızlarda çalışabildiğinden özellikle redüktörlerde kullanılan başlıca dişli çeşididir.

Sonsuz vida-Dişli çiftinde sonsuz vida ekseni dişliye teğet konumda bulunur(Bkz.Şekil 5)
Bu dişli tipinin en büyük avantajlarından biri ise eğer adım açısı 50 den az ise bu dişlilerin kendinden kilitlemeli (self-locking) olarak çalışabilmeleridir. Yani dönme hareketi sonsuz vida üzerinden aktarılamayıp, fakat dişli üzerinden aktarılır ise sonsuz vida geri dönmez. Böylece bazı uygulamalarda fren kullanma ihtiyacı  kalmaz (örnek : Motor çıkışında diş açısı 50 den az Sonsuz vida-dişli redüktörü bulunan ve yokuş yukarı tahrik edilmekte olan bir tekerlekli araç, motor durduktan sonra fren olmasa bile geriye doğru hareket etmez)
- See more at: http://www.egevizyonakademi.com.tr/haber/31/disli-cesitleri/#sthash.Tpb4ohC6.dpuf
73  A. Şua TORTU 
Zonguldak KN51VL

Çevrimdışı TA4AWS

« Yanıtla #6 : 09 Mayıs 2017, 00:50:40 »
Ben de bir redüktöre asansör kapı motoru bağlayım da anten rotoru yapayım ama frenini nasıl halledeyim diyordum. Redüktör mantığıyla yapınca gerek yokmuş demek ki. :)

Peki kendinden redüktörlü motorlara(örnek cam silegeç motoru/cam otomatiği) aktarma dişlileri bağlayarak yapılacak sistemde de aynı mantığı güdebilir miyiz?(arada redüktör olmayacak. [dişli çaplarını atıyorum]2 adet 5cm çaplı küçük dip dişilisi olan 15cm çaplı dişliyi volan dişlisine bağlamak gibi) Küçük motordaki küçük sonsuz vida rüzgar baskısına direnebilir mi?

Konu ile ilgili bir de aşağıdaki motora (sanırım 4300 rpm) nasıl bir redüktör bağlamam lazım ki gayet yavaş dönen bir rotorum olsun. (Marka model önerisi olursa da güzel olur)
Teşekkürler.
eski TB4DSE