Gönderen Konu: blf188xr HF PA  (Okunma sayısı 3777 defa)

Çevrimdışı TA4F

blf188xr HF PA
« : 24 Nisan 2017, 18:50:27 »
Merhaba uzun süredir parcalarını topladığım blf188xr lı PA ya istenilen ferit toroidleri ve tranformatörler için gerekli coaxial leri bulamasamda elimdeki malzemeler ile başladım, bu başlık altında PA yı oluştururken edindiğim bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle PA yı 160-6m bandında çalıştırmak istesemde istenilen silindirik cekirdekleri bulamadığımdan 160-10m bandında çalıştıracağım. İnternette bir yerde tek boardda 160-2m aralığında bir ürünün satıldığını gördüm çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. uygulama notlarında ve bu LDMOSFET li PA yapanlar Laird 28B1020-100 silindirik cekirdek kullanmaktalar. bu malzemenin datasheet i incelendiğinde uygulama alanları içerisinde LCD TV Panel lerinde emc koruması olarak kullanıldıgı yazıyor bundan hareketle hurdacıları ve malzemecileri gezmeye başladım. aynı ölcüyü yakalayamasamda bir ufağı cekirdeği aynı kullanım şeklinde adetli şekilde buldum sıra aynı AL ve frekans değerlerini karşılamasına kaldı. AL değeri tutsada Frekans olarak bulduklarım 0-30 mhz bandında kaldılar. birde coaxial sorunu vardı orjinalde 24ohm kullanılırken ülkemiz şartlarında her istediğimizi bulamadığımızdan 2 adet rg174u 50 ohmluk kabloyu paralel bağlayarak kullandım fakat zannedersem çalışma esnasında bu kablolar sorun cıkaracaklar çünkü o kadar güce dayanacaklarını zannetmiyorum teflon 24 ohm coaxial bulmak şart. Zaman bulup Projeyi ilerlettikce yazmaya devam edicem 73

Çevrimdışı TA2NC

Ynt: blf188xr HF PA
« Yanıtla #1 : 24 Nisan 2017, 21:14:29 »
Simdiden hayirli olsun kolay gelsin.
bendeki PA'nin icine ben de ilave etmeyi planliyorum HF katini.
Boylece ayni kutu icinde hem hf hem vhf katlarini kullanmayi ve biraz da olsa malzemeden tasarruf etmeyi planliyorum.
Coax roleler, PS sequncerdan falan tasarruf olacaktir.
Bir tek pallet ve filtre kati yetecek gibi gorunuyor da. sonranin isi bunlar.
once vhf'in biraz tozunu alayim :)

Çevrimdışı TA4F

« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2017, 23:38:52 »
Teşekkür ederim açtığınız başlığı da ilgiyle takip ediyorum umarım istediğiniz sonuca kazasız kayıpsız ulaşırsınız. aynı kutuda hf hemde 2m bandını kapsayan PA olması güc kaynağı ve kontrol devresi acısından tasarruflu fakat hf de işin içine LPF ler giriyor o güçte bir LPF, PA kartından bile büyük malesef. İyi bir havalandırmayı da işin içine katarsak büyük bir kutuya ihtiyacınız olacak. 73   

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #3 : 24 Nisan 2017, 23:48:44 »
su an PA 3U bir sunucu kutusunda. Gerek sogutucuda gerek kasanin icinde oldukca fazla yer var.
Vhf hic sorunsuz calisiyor simdi. Gayet guzel oldu..
yogun meteor olmayan zamanlarda bile 1800-1900kmler rahatlika yapilabilir hale geldi.

Çevrimdışı TA4F

« Yanıtla #4 : 25 Nisan 2017, 00:37:49 »
hocam aklımı çeliyorsunuz az kaldı kartı vhf ye cevirecem :)