Gönderen Konu: CE Belgeli, TSE Sertifikalı Amatör Radyo Kulesi  (Okunma sayısı 10932 defa)

Çevrimdışı TA3ON

CE Belgeli, TSE Sertifikalı Amatör Radyo Kulesi
« : 27 Mart 2017, 22:03:49 »
Arkadaşlar Selamlar,
Bundan önce facebook tacallbook gurubunda paylaşmış olduğum amatör radyo kulesi hakkında merak eden arkadaşlar için daha fazla bilgi verebilmek amacıyla bu yazıyı yazıyorum.
HF ile ilgilenen çoğu arkadaşımızın hayallerinden birisi olan Yagi anten ve buna bağlı bulunan kule ve rotor sistemini tamamlamaya çok yaklaştım. İşin temel aşaması olan kule sistemi tamamlandı. Bizim projemizin burada yazmama neden olan özelliği bilebildiğim kadarıyla Türkiye'nin ilk CE belgeli ve TSE sertifikalı amatör radyo kulesi olma özelliğidir. Sizlere kısaca hikayesinden ve bu konudaki deneyimlerimizden bahsetmek istiyorum.
Kulemiz için elimizdeki olanaklara göre en iyi performans getirecek çözümleri üretmeye çalıştık. Kule, mevki olarak İzmir, Çeşme ilçesi, Germiyan Yalısı'nda, sahilden yaklaşık 200m içeride ve yerden yaklaşık 55, 60m yükseklikteki bir zemine kurulacaktı. Bu alanda bulunan binamızın yapı özellikleri dikkate alındığında binadan bağımsız olarak yükselen bir sistem üzerinde çözümler arandı. Kule bina ilişkisi değerlendirildi.Kullanılacak malzeme, zemin durumu, kurulacak antenin özellikleri, işin ekonomisi ve coğrafi koşullar araştırıldı. Özellikle bölgenin rüzgar bakımından yıllık veritabanları değerlendirildi. Bulunulan coğrafyada bir yıl içinde esen en şiddetli rüzgar hızının 90 km/saat/gün olduğu, ölçümün 5 yıllık bir periyotta yapıldığı elektrik mühendisleri odasının raporlarından öğrenildi. Kulenin aliminyum, demir, sabit veya hareketli olması seçenekleri için maliyet analizleri yapıldı. Yine kullanılacak malzemeye göre kulenin statik hesabı yapıldı. Buna göre aşağıdaki temel kriterler ortaya çıktı:
- Kule, anteni yerden en az 15m yükseğe çıkarabilmelidir.
- Kutu - kafes tarzında olmalı ve üzerindeki yük ile birlikte (Anten, rotor, 1/2 hardline koaksiyel kablo) en az 130km/saat rüzgar direncine sahip olmalıdır.
- Vertikal yöndeki salınımı yerde atılan beton temel zemininin dışına taşmamalıdır.
- Üzerine bakım amacıyla en az iki kişinin tırmanabileceği özellikte olmalıdır.
- Korozyona dayanıklı malzemeden imal edilmiş ve antistatik boya ile korunmuş olmalıdır
- Modüler yapıya sahip olmalı, korozyon veya başka nedenlerle eskiyen parçalar yenileriyle değiştirilebilmelidir.
Bu özelliklere sahip olasılıklar üzerinde araştırma yaptığımızda karşımıza rüzgar ölçüm direkleri çıktı. İzmir merkezli Genba Enerji firmasıyla iletişime geçtik ve onlardan 15m direk için fiyat teklifi aldık. Bu firmanın ürünleri CE belgeli ve TSE sertifikalıydı. Ayrıca daha önceden direkleri kullanan profesyonel firmalar tarafından da referanslıydı. Aldığımız teklif metni şu şekildedir: "15m. üçgen latis direğimizin fiyatı 1.570 ₺ +KDV’dir. Bu fiyata 5 ad. 3m modül, üçgen tepe modülü, direk temeli ve bağlantı elemanları dahildir. Parçaların hepsi sıcak daldırma galvaniz kaplıdır."
Biz teklife sıcak yaklaştıktan sonra ayrıntılar üzerinde konuşuldu. Örneğin kulenin rotorunuda kapsayacak olan başlığı ve bizim 15m yerine 18m'ye çıkma düşüncemiz.  Bunlar sonunda kulenin bize maliyeti 2450 TL oldu. Nakliye bedeli hariçtir.
Yapım aşamasında yaklaşık 1x1x1m boyutlarında çelikten bir ankraj üzerine kulemizi inşaa ettik. Bunu 110cm derinlikte bir temel kazarak sadace üstteki bağlantı parçaları dışarıda yerden 5cm yukarıda kalacak şekilde toprağa gömdük. İnşaat sırasında 6 torba çimento, 1 mikap kum-çakıl ve 9 el arabası kaya kullandık. Tahminimize göre temel ağırlığımız böylece 6 tona ulaştı. Ayrıca temel altında 2 adet topraklama çubuğumuz vardır. Üstüne 6 parça, her biri 3m olan direk elemanları monte edildi. 7. parça olarak da kule başlığı. Böylece yerden toplam 20m yüksekliğe ulaşılmış oldu. 20m yükseğe çıkmamızdaki neden kullanacağımız antene ait firmasının önerilerini ve anten bina ilişkisini dikkate almamızdır.
Nakliye bedeli dışında yukarıda sayılan inşaat malzemelerine ek olarak, 7mm çelik galvanizli halat, muhtelif makara, ip, klips, radanza, gerdirme, vs gibi inşaat malzemeleri, ayrıca iş güvenliği ekipmanları kullanıldı. (Eldiven, baret, tırmanma yeleği vs) 19m LMR-400 koaksiyel kablo ile yer seviyesine inildi. Bu aşamada yıldırım korumalı koaksiyel kablo konektörü ile radyo arasında kullanılacak RG-214 kablonun bağlantısı sağlandı. 30m civarında topraklama kablosu ve yine 30m civarında rotor kontrol kablosu kullanıldı. Kule aşaması 4 iş gününde tamamlandı.
Kule hakkında diğer bilgilere gelince, çalıştığımız firmanın internet adresini yolluyorum: http://genba.com.tr/genbameteo/index.html  Kule TA3AWS ve TA3UDK'ya aittir. Yapımında TA3AKT'nun gerek amatör olarak ama gerekse profesyonel anlamda çok büyük tecrübe ve emek katkısı olmuştur. Sizlere önerim inşaat konusunda yeterince deneyiminiz yoksa böyle bir işe kendi başınıza kalkışmayın. Ayrıca yapım aşamasında TA3OO, TA3ACU, TA3ANK ve Mustafa Özer'in çok değerli katkıları olmuştur. Bu aşamada kendilerine bir kez de buradan teşekkür ederim.
Bundan sonra sırada anten montajı var. Bunlarla da ilgili küçük bilgiler vermem gerekirse kullanacağımız anten Optibeam OB6-3M'dir. http://www.optibeam.net/index.php?article_id=47&clang=0  Rotorumuz şu an kule üzerinde monte halde Alfaspid RAK rotordur. http://wimo.de/spid-rotator_e.html
Tamamen bittiğinde ayrıca resimlerini yayımlamayı düşünüyorum. Son olarak şunları söylemek isterim: Anten, tüm istasyonun en önemli kısmıdır. Radyomuza gösterdiğimiz özen kadar ona da özen ve dikkat göstermeliyiz. Ancak kule gibi bir sistem düşünüyorsak bunun maliyetinin ve harcanacak emeğin antenden bir kaç kat fazla olduğunu bilmek gerekir. İşin asıl maliyetini kule oluşturmaktadır.
Yazıyı sabırla okuyup sonlandıran tüm amatörlerin gönlündeki aslana kavuşmalarını ve hayallerini gerçekleştirmelerini dilerim. Selamlar, 73
Salih Tolga Kutlu, TA3AWS

Çevrimdışı TA3ATA

Ynt: CE Belgeli, TSE Sertifikalı Amatör Radyo Kulesi
« Yanıtla #1 : 27 Mart 2017, 22:56:58 »
Fizibilite aşamasından icraata kadar emeği geçen arkadaşlar hakikaten teşekkürü hak ediyorlar..
Tolga hocam.. Yapım aşamasından bu güne kadar ki fotoğrafları da koysanız iyi olur düşüncesindeyim..
Bittiğinde güzel bir Contest istasyonu olacağından eminim..
Şimdiden iyi günlerde kullanınız..

TA3ATA..M.TURGAY
Best Regards..73
***UNUTMA...!!   
SANA IŞIK TUTANA ARKANI DÖNERSEN; GÖRECEĞİN TEK ŞEY KENDİ KARANLIĞINDIR..***

TA3ATA.M.TURGAY
Best Regards
(Ex..TB3JJ)
ta3ata@hotmail.com

Çevrimdışı TA3ON

« Yanıtla #2 : 27 Mart 2017, 23:44:08 »
Forum kuralları resim boyutlarını sınırladığından gönderemiyorum. Bu resim belki bir fikir verebilir. Bununla ilgili olan resimler facebook sayfamda dah önceden yayımlanmıştı. Montaj konusunda fikir vermesi açısından bir youtube videosu var. Onu paylaşıyorum: https://www.youtube.com/watch?v=vSqNVR-G1cs

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #3 : 28 Mart 2017, 22:29:47 »
Tebrik eder emeği gecen arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım iyi günlerde bol dx ler dilerim hocam 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA3ON

« Yanıtla #4 : 29 Mart 2017, 01:34:36 »
@TA4CS

Çok teşekkür ederim Coşkun Bey. Daha farklı projelere birlikte emek vermek isterim. Ayrıca bu proje henüz tamamlanmadı. Sizleri anten kurulumu aşamasında aramızda görmek bizi çok sevindirecek. Bekliyoruz. Selamlar. 73

Çevrimdışı TA3MHA

« Yanıtla #5 : 29 Mart 2017, 09:17:48 »
Tolga bey hayalimdeki projeyi gerçekliştirmişsiniz. Keşke kendi kulemi yapmadan önce bu projeyi görmüş olsaymışım. Paylaşımınız eminim birçok amatöre ışık tutacaktır.

73 ta3mha Ateş

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #6 : 29 Mart 2017, 10:47:20 »
Ben dahil bir çok amatörün hayali... İyi günlerde kullanın.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA3ON

« Yanıtla #7 : 29 Mart 2017, 11:21:57 »
@TA3MHA @TA3EJ

Sevgili arkadaşlarım, çoğu amatör arkadaşımızın hayali olduğunu bilmek benim sorumluluğumu bir kat daha arttırıyor. Kulenin hakkını verebilmeliyim. İmkanlarımız ölçüsünde hobimizi yapıyoruz. Türkiye 'nin şartları belli. Ben bunu yayınlarken vurgulamak istediğim şey bu gibi unsurların Türkiye 'de profesyonel şartlardahazır olarak bulunabileceğini göstermekti. Demircilere gidip uğraşmak yerine bu da seçenek olabilir. Benim araştırmama göre arada çok fiyat farkı yok. Üstelik bu kule sertifikalı ve referanslı. Benzer seçenekler araştırılırsa artacaktır.
Sizleri istasyonumuzda ağırlamayı çok isteriz. Yolunuz düşerse beklerim. Birlikte mandala basalım. Bu heyecana siz de katılın. Sorumluluğuma  ortak olun. Selamlar, 73

Çevrimdışı TA8A

« Yanıtla #8 : 29 Mart 2017, 12:17:08 »
Salih Bey,

Öncelikle ellerinize sağlık. Direğe ait resimleri bana gönderebilirseniz ben resimlerin dosya boyutunu küçültüp mesajınıza eklerim. İyi çalışmalar diliyorum. 73

Bilal Ekmekci, TA8A

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #9 : 29 Mart 2017, 13:57:58 »
   Hocam anten kurulum aşamasını ben ve  arkadaşlarımız sabırsızlıkla bekliyoruz nazik teklifiniz için şahsım ve arkadaşlarım adına teşekkürlerimizi sunar başarılar dileriz 73.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #10 : 29 Mart 2017, 14:10:53 »
Konuyu görünce bu kadar profesyonelce bir sistem nasıl amatör çalışma olur demiştim ama yanılmışım. Direk fiyatı bence çok uygun ve firmanın İzmir de olması da güzel. Müstakil bir evde yaşadığım için uygulanabilecekler listeme aldım.  Anten ve rotor konusunda da ciddi bir araştırma yapmışsınız gördüğüm kadarıyla.  Sonuç olarak örnek alınacak çok güzel bir çalışma çıkmış ortaya, emeği geçen herkesin eline sağlık.

DX kovalarken sizleri de aramızda görmek dileğimle, başarılar 73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA2IB

« Yanıtla #11 : 29 Mart 2017, 16:09:52 »
Salih bey merhaba, kulenizi, anteninizi kısacası yeni donanımınızı iyi günlerde, iyi qso larda ve de sağlıkla kullanın. Her şey çok güzel olmuş, elinize sağlık. Oralarda görüşebilmek ümidiyle, 73.

Çevrimdışı TA3MHA

« Yanıtla #12 : 30 Mart 2017, 02:27:21 »
Değerli arkadaşlar bir bilgilendirme yapmak istiyorum.
Ben kulemi yaptırırken yaklaşık 1 hafta imalat, 1 hafta da boya vs ile uğraşmıştım. Ayrıca benim 4.20 metrelik kulemin geçen seneki maliyeti, Tolga beyin bu yılki 15 metrelik kule fiyatı ile neredeyse aynı. Üstelik biri hesaplı kitaplı, belgeli ve galvaniz, diğeri deneme yanılma ve boyalı. Ama olsun kulemi seviyorum, üzerinde vakit geçirmekten keyif alıyorum. Darısı her amatörün başına.

73 de ta3mha Ates

Çevrimdışı TA3ON

« Yanıtla #13 : 30 Mart 2017, 23:44:17 »
Arkadaşlar Selamlar, Fotoğraflar küçüldü. Gönderiyorum 73.

Çevrimdışı TA3ON

« Yanıtla #14 : 30 Mart 2017, 23:48:21 »
Fotoğraflarda ikinci parti.

Çevrimdışı TA3ALL

« Yanıtla #15 : 31 Mart 2017, 08:59:50 »
Salih Tolga Kutlu bey,
Yeni anten kuleniz hayırlı olsun, güzel günlerde güle güle kullanın, referans olacak bir yazı hazırlamışsınız sağolun,
emeği geçen herkesin ellerine sağlık, darısı inşallah başımıza, bir soru soracağım,
Bu anten kulesini yaparken belediyeden veya başka bir kurumdan izin veya belge aldınızmı veya almak gerekiyormu?

73..
« Son Düzenleme: 31 Mart 2017, 09:01:05 Gönderen: TA3ALL »

Çevrimdışı TA3ON

« Yanıtla #16 : 31 Mart 2017, 11:42:18 »
@TA3ALL

Sorduğunuz soru için teşekkür ederim. Evet, bu konuda araştırma yapmıştık. Aydın Efeler Belediyesi’nde dostlarımız var. Yapılan kule müstakil bir arazide. Ev, depo, kulübe, Vs özelliği taşımadığından, açık yapı olduğundan, binanın özelliklerini bozmadığından, binaya ekleme olmadığından izin almaya gerek olmadığı söylendi. Siz asıl radyo yayını yapacaksanız ona dikkat edin dediler. Biz de o konuda sıkıntımızın olmadığını belirttik. Gerçi acayip bir ülkede yaşıyoruz. Komşulardan yana sıkıntımız yok. Hepsi yüksek eğitimli gün görmüş insanlar. Aksine çok yardımcı oluyorlar. Selamlar.

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #17 : 31 Mart 2017, 16:09:35 »
Valla baktikca icim gidiyor.
Haftalardir catiya koyacak tek bir kuleyi bulamadim. İcimde ukte oldu. antenlerim bos bos bekliyor.

Boyle bir kule yaptirayim desem, zaten komsular tip tip bakiyor. Sitede olay cikar diye cekiniyorum.. O hic olmaz gibi o yuzden.

Neyse firsattan istifade, Ankarada tek pilon olan var mi :)
Tercihim aluminyum pilon ama.. bu gidisle tahtaya bile razi olacagim :D

Çevrimdışı TA3ON

« Yanıtla #18 : 31 Mart 2017, 17:34:03 »
@TA2NC

Selamlar, atalarımız haklı olarak "ev alma komşu al" demişler. Gerçekten bu konu biz amatörler için ayrı bir önemde. Allah kolaylık versin, gönlünüzdeki hayali bir gün gerçekleştirmenizi dilerim.

Çevrimdışı TA4F

« Yanıtla #19 : 01 Nisan 2017, 01:02:14 »
Salih hocam sizin ve emeği gecen tüm arkadaşların ellerine sağlık harika bir çalışma olmuş.73