Gönderen Konu: 8 MOSFETLİ KW HF LİNEAR PROJEM  (Okunma sayısı 8786 defa)

Çevrimdışı TA8AT

8 MOSFETLİ KW HF LİNEAR PROJEM
« : 05 Mart 2017, 16:59:01 »
Yaklaşık 1.5 yıl önce elime geçen BLF 177 ile yapılmış 8 mosfetli bir lazer metal kesim tezgahlarında kullanılan pulse yükseltecini HF LİNEAR olarak modifiye etmeye karar vermiştim. Gelgelelim koca bir yılı YI (Yankee İndia) da görevde geçirmem nedeni ile rafa kaldırmak zorunda kalmıştım. Bugünlerde yoğun mesai çalışmalarımız nedeni ile akşamları zaman buldukça tamamlamaya başladım.

Öncelikle devre üzerindeki mosfetler hariç tüm komponentleri sökerek işe başladım. Elimde 8 adet mach edilmiş BLF 177 mosfetler vardı. Bu mosfetler HF- VHF çok geniş bir band aralığına sahip ve her biri 220wata kadar çıkış verebilen, 48 volt dc beslemede 150watt nominal çalışma gücüne sahip, 150 derece sıcaklığa kadar dayanabilmektedir. Bu tür mosfetler sıcaklık, swr testlerine tabi tutuluyor sapasağlam çalışıyor ama elinizdeki statik elektikten veya kullandığınız havyadan kolayca etkilenip bozulabiliyor olmasından dolayı önceden gerekli tedbirleri aldım.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

Ynt: 8 MOSFETLİ KW HF LİNEAR PROJEM
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2017, 17:00:55 »
Bu denli gücü elde edecek 8 mosfetin soğutulmasına gelince; mosfetler 4 erli iki ayrı kart halinde ve bu kartlarda bakır levhalar ile harukulade tasarlanmış bakırdan bir su ceketine transistörler temas ediyor. Su soğutma işi içinde profesyonel pc’lerin cpu’larının soğutma sistemlerinde kullanılan aliminyum radyatör kullanmaya karar verdim.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #2 : 05 Mart 2017, 17:02:44 »
   Her bir kartın girişinde ön yükselteç olarak MRF 148 var. Bu mosfet ile kuvvetlendirilen güç girişte splitter ile ikiye bölünüp, bölünen bu güç girişte 100R 40Wattlık rf direnç ile dengeleniyor. BLF 177 mosfetlerin girişinde Amidon BN-43-202 materyal kullandım. Mosfetlerin çıkışlarında ise yine Amidon BN-43-7051 kullandım. Üzerinden çıkan toroidleri incelediğimde kullanacağım hf bandına uymadığını görünce yurtdışından bu materyalları sipariş vermek zorunda kaldım.

Özellikle trafolarda ve mosfette kullanılan kondansatörleri yüksek ısıya dayanıklı silver mikalardan seçtim. Her bir karttaki 2 ayrı çıkış trafosundan çıkan gücü toroidlere geçirilmiş 50 ohm kablo ile kombayn ettim. Yine buradada 100watt lık 100R RF direnç ile dengeledim.

Her bir kartın bias voltajı içinde stabil olduğunu düşündüğüm LM 723 lü regüle devresi yaparak kartları ayrı ayrı bias voltajları ile besledim.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #3 : 05 Mart 2017, 17:04:10 »
Başlangıçta kartları ayrı ayrı çalıştırma yoluna gittim zira elimde 1kw’ın üzerini ölçebilecek ekipmanım yoktu. İlk etapta mosfetlere bias voltajı girmeden denemeler yaptım.

Ön yükselteç MRF 148 mosfetleri kullanmadan 48 volt besleme ile BİAS VOLTAJI girmeden 1. karttaki 4 mosfete 10 watt girdiğimde 140watt çıkış aldım.(biassız mosfet başına 2.5watt giriş ile) 1/14
  Çeşitli denemeler yaptım bias voltajlarını vermeden. 20watt girdiğimde 4 mosfete 350 watt aldım.
   2.50 volt bias voltajı ile sürdüğümde 2 mosfetten 300watt aldım. Özellikle mosfete bias verildiğinde çok düşük giriş güçleri ile yüksek güç almak mümkün.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #4 : 05 Mart 2017, 17:05:12 »
Kartların birleştirilmesinde 250watt 100R RF direnç ile yapılmış combiner kullanacağım. Elimde şuan için bir kartı kaldırabilecek LPF var. Çıkışı iki kademe yapmayı düşünüyorum.
1.kademede LPF’li 1 kart ile FM’de 600watt, SSB de 1KW üzeri çıkış almabileceğim seçenek olmasını istiyorum.
2. kademede ise 2. kartıda devreye alarak LPF’siz FM 1200watt, SSB 2KW üzeri çıkış seçeneği koymayı düşünüyorum.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #5 : 05 Mart 2017, 17:05:31 »
Ön panel üzerine düşüncem 1 adet 2.5kw göstergeye sahip ibreli watmetre koymak.
Yine ön panele 2 adet LM 3914 entegresi ile renkli bar graph led ile yapacağım swr ve watmetre koymayı düşünüyorum.
Aynı şekilde swr yükseldüğinde kademeli olarak bias voltajını kısabilecek bir özellik eklemeyi düşünüyorum.
Bir İcom kullanıcısı olarak LPF’ nin bandlarını otomatik değiştirecek Band decoder devresi ilave etmeyi düşünüyorum.
Özellikle çok band kullanımında girişte bazen swr istediğim gibi olmadığından linear’in girişinde BPF kullanmayı düşünüyorum. Böylelikle girişi bastırmış olacağımı düşünüyorum.

Projemi daha iyi geliştirme açısından ELEŞTİRİ ve ÖNERİLERİNİZE açığım.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA5FA

« Yanıtla #6 : 05 Mart 2017, 17:20:42 »
« Son Düzenleme: 05 Mart 2017, 17:21:54 Gönderen: TA5FA »
https://www.youtube.com/user/ta5fa?sub_confirmation=1
https://ta5fa.blogspot.com/
İzle >>> https://youtu.be/Kt_XnG0Th4M      Sonuç ;      "Etkili iletişimin %20'si bildikleriniz ve %80'i bildikleriniz hakkında nasıl hissettiğinizdir." - Jim Rohn

Çevrimdışı TA0LKJ

« Yanıtla #7 : 05 Mart 2017, 17:35:56 »
Onur Bey Öncelikle Tebrikler elinize sağlık
Mosfetli linearların geniş bir frekans aralığında çalışması çok avantajlı
Bu linear projenize 6m yi ilave etmenizi şiddetle öneririm zaten transistörler vhf bandını neredeyse tamamını kapsayacak kadar geniş çalışıyorlar günümüzde 6m izine tabi olsada yakın bir gelecekte serbest olacaktır ayrıca malum hf bandının uzun bir süre suskun kalacağını düşünürseniz bu linearla rahatlıkla 6m bandında voice e.m.e. yapabileceğinizi düşünüyorum
Projenizin bir an önce bitmişini görmeyi bekliyorum
Kolay gelsin

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #8 : 05 Mart 2017, 17:44:28 »
Mehmet bey teşekkür ederim. Birçok malzemeyi PayPal kapanmadan ebay dan sipariş vermiştim. Dijital gösterge dediğiniz gibi çok gösterişli olur. Ben analog sever biri olarak paypal açıldığında bunun yanına ilave böyle bir kit düşünebilirim. İlginize teşekkür ederim. Bar graph ledli devredeki amacım swr kısmında ayarladığım yüksek seviyeye geldiğinde Led lerin kırmızı renkli kısmından alacağım ilave uç ile bias voltajını kontrol etmeyi planlıyorum. Farklı bir metod var ise deneyebilirim.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA1MRT

« Yanıtla #9 : 05 Mart 2017, 19:51:47 »
Onur Bey elinize sağlık.
Bana göre, led bar görüntü olarak daha güzel olur. SSB'de güç sürekli değiştiğinden grafik lcd çok başarılı olmuyor.
Tabi lcd üzerinde de bar gösterebilirsiniz. Bu devreyi kendiniz yaparsanız, bias voltajını kontrol edebilir, yüksek SWR veya güç aşımında
koruma yapabilirsiniz. Ayrı bir kontrol devresi yapmıyorsanız, dediğiniz yöntemle, led ucundan tetikleme almak da çözüm.

73

Çevrimdışı TA4CS

« Yanıtla #10 : 06 Mart 2017, 11:33:01 »
Onur Bey elinize sağlık.
Dürüstlük Pahalı Bir Mülktür Ucuz İnsanlarda Bulunmaz.
'' Okumazsan yerin şantiye; Dinlenmeden parmak.banma krem şantiye.''
EFELER-AYDIN
KM37WU
37° 50' 05'' N
27° 50' 22'' E

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #11 : 06 Mart 2017, 12:24:12 »
Elinize saglik cok basarili bir proje olacaga benzer.

73

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #12 : 06 Mart 2017, 12:47:30 »
Onur Bey merhabalar,
Harika bir çalışma yapıyorsunuz. Sizi kutlarım. Mükemmel çalışacağına inanıyorum. Kolay gelsin. 73...

Çevrimdışı TA2VG

« Yanıtla #13 : 07 Mart 2017, 20:49:23 »
Onur Hocam;

ellerine ve emeğine sağlık..

Yürekten tebrik ediyorum..

selamlar..

ferhat,ta2vg
Ankara

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #14 : 12 Haziran 2017, 00:07:27 »
https://www.youtube.com/watch?v=KX3WjysHK_Y

Zaman buldukça hf linear'imi tamamlamaya çalışıyorum.

Şuan için besleme ve ölçüm cihazı olarak ekipman sıkıntım olduğundan dolayı, TA2AD Şua başkanın hediyesi 48 volt besleme kaynağının verebildiği maksimum amper ile kartın birini çalıştırdım. Bias voltajı olarak 2.52 volt uyguladım. 4 adet mosfete 15 watt giriş ile (mosfet başına 3.5watt) çıkışta biassız 400watt, 2,52volt bias ile birlikte 600watt FM modunda güç aldım.

Bias olayında çekincelerimden dolayı voltajda cimrilik yaptım. 50 volt besleme kaynağı sorunumu çözünce iki kartıda aynı anda devreye almayı düşünüyorum.

Testlerde gerek besleme voltajını krokodil kablo ile vermemden dolayı volt-amper gereksinimlerini tam olarak karşılamadığımdan, gerekse kartın izalasyonunun yapılmamasından dolayı rf kaçaklarından dolayı şartları tam olarak yerine getiremediğimden dolayı çıkış gücü 600wattlarda kaldı. Eksikliklerin tamamlanması ile birlikte herbir kartın 700-750watt fm 1kwatt ssb çıkış verebileceğini tahmin ediyorum. Projenin geliştirilmesi bakımından hertürlü görüş ve eleştirilerinizi bekliyorum.
TA2AD Şua başkanımada ekipman desteğinden dolayı tekrardan buradan teşekkürü bir borç bilirim.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA1MC

« Yanıtla #15 : 12 Haziran 2017, 09:39:27 »
50 volt gerilimde ne kadar akıma ihtiyaç var Onur bey.
TA1MC
MURAT ÇOKLAR LOC:KN40HA
05075687965
ta1amc@hotmail.com

Çevrimdışı TA4A

« Yanıtla #16 : 12 Haziran 2017, 12:54:34 »
Onur bey elinize sağlık umarım Tamamlayıp gönlünüzce kullanırsınız.
Bias voltajı için ayrı bir güç kaynağımı kullanacaksınız ? birde Bias voltajı verdikten sonra bias akımını Linearın ana 48 Volt girişinden amper metre ile ölçüyorsunuz ?
Mehmet Raşid ÖĞÜNÇ
116 SD 019 - 116 VE 101 - 116 MU 055 - 116 FT 002
QTH: Isparta - KM57GS
0 505 586 7116
Yaesu FTDX101D - Hermes-Lite2 - M0PLK Deltaloop
Online Log : http://www.hrdlog.net/ViewLogbook.aspx?user=TA4A

Çevrimdışı TA8AT

« Yanıtla #17 : 12 Haziran 2017, 15:28:20 »
Murat bey 40 ila 50 amper civarı akıma ihtiyacım olacağını düşünüyorum.
Mehmet Raşid bey bias için lm 723 entegresini kullandım. Entegre 48 volt linear voltajından besleniyor. 723 malumunuz stabil bir regülatör ben 4 mosfetli her bir kart için bir 723 kullandım yani 2 karta ayrı ayrı 2 bias için regülatör  yaptım. Her bir mosfet için regülatörden çıkıp 10k trimpota ordan 1n 4148 e (geriye kaçak olmasın diye) diyottan çıkıp 100 ohm direnç ile mosfetin gate ucunu besledim. Bias akımını buradaki direnç bölgesinden herbir mosfet için ayrı ayrı  ölçerek yapılması gerekiyor.
Benim en büyük avantajım mosfetlerin mach edilmiş olması ve bias açılma voltajlarınında kurşun kalem ile üzerlerinde yazılı olması oldu. Bias voltajı burada çok kritik diye düşünüyorum voltajının üzerine belli bir toleransta çıkarsan yanabilecektir.
Bu devrede bazı bandlarda giriş swr sinin birazcık yüksek olduğunu gördüm. Şuan için araya bağladığım Manuel tuner ile sorunu geçici olarak giderdim ama girişe denediğim basit filtreler ile swr probleminin ortadan kalktığına şahit oldum.
Bu proje bana linear teknikleri hakkında öğretici bir set olacağına inanıyorum.
Ustalarımızın fikir ve önerilerini buradan paylaşmaları benim için ve forum sitemiz içinde ileride kullanılmak üzere bilgi deposu olacağına inanıyorum.
I LOVE İCOM

Çevrimdışı TA3EP

« Yanıtla #18 : 12 Haziran 2017, 16:00:44 »
Onur bey çalışmanızı büyük ilgi ile izliyorum. Özellikle su soğutmalı radyatör fikriniz çok güzel. Kolaylıklar ve başarılar dilerim. 73
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA1MC

« Yanıtla #19 : 13 Haziran 2017, 14:10:52 »
Onur bey 50 volt 57 amper işinizi görürse istanbulda ucuza temin edebileceğiniz HP marka server güç kaynakları mevcut,arzu ederseniz telefonunu verebilirim.
TA1MC
MURAT ÇOKLAR LOC:KN40HA
05075687965
ta1amc@hotmail.com