Gönderen Konu: Collins 30L-1 için Anten relay interface  (Okunma sayısı 5066 defa)

Çevrimdışı TA6P

Collins 30L-1 için Anten relay interface
« : 14 Şubat 2017, 09:50:56 »
Birçok amatör arkadaşımızın da bildiği gibi Collins 30L-1 lambalı bir lineer olup Cihazı devreye sokmak için anten relay kısmı bir swith yardımı ile kısa devre edilmelidir.Bunun amacı 110 voltla  çalışan bir rölenin devreyi tamamlamasını sağlamaktır.KWM-2A giibi lambalı nostaljik  cihazların anten relay çıkışı lineerin bu kısmına irtibatlandırılıp  telsiz göndermeye geçtiğinde lineer de aynı anda göndermeye geçer.Bu  işi yeni nesil cihazlarda direk bağlayarak yapmak mümkün değildir.Zira lineerdeki voltaj cihaza zara verecektir.Ben de uzun süre bu lineeri bir pedal yardımı ile göndermeye geçirerek kullandım.Bir ara Alman radyo amatörü DL3LAR tarafından icom  706 için 2002 yılında yaptığı devreyi gördüm ve uygulamaya karar verdim.Devre tüm bağlantıyı ACC soketinden  sağlıyor ,gerekli voltajıda cihazdan alıyor.Bu devrede kullanılan en kritik parça SFH -640-2 olup uzun aramalarım sonucunda beni hayal kırıklığına uğrattı.Data sheetini inceleyip emsallerini araştırmaya başladım.Nihayet  H11D1 i bulduğumda(Çakır elektronik-İstanbul) yüzüm güldü.Bu parça  yaklaşık 8  lira değerinde idi.Devreyi mümkün mertebe ufak çizerek exra bir kutulamadan kaçınmayı amaçladım.Bu nedenle devre18mmX46mm  ebatlarına sığdı.icom 756 pro 3 de deneyeceğim için ACC soketine uygun 7 pinli fişi bulamadım.Ama 8 pinli fişin ortadaki(8.pin) ucunu sökerek 7 pin yaptım.Çıkışını arkadaşlar kendi cihazlarına göre ayarlayabilirler.
Yapıma ait gerekli resimler ilişikte olup yapacak arkadaşlara başarılar dilerim.

Çevrimdışı TA6P

Ynt: Collins 30L-1 için Anten relay interface
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2017, 09:53:40 »
Bu arada  Ameritron lineerlerin tüm cihazlar ile çalışmasını sağlamak amacı ile yaptığı ARB-704 ün dökümanlarına  (http://www.pj2t.org/ccc/manual.MFJ.ARB-7042.pdf) bu linkten ulaşmak mümkün.Bunu da yaptım.Gayet güzel çalışmakta.Ben eskiden hurdadan bulduğum bir kutunun ön ve arkasına eloksallı aliiminyum levhadan  parça keserek kapattım.Her ikisininde çizimlerini circuit maker ile yaptım isteyen arkadaşlara özelden gönderebilirim.
Tüm lineerlerde kullanılacak başka bir devrede  WB9KZY tarafından yapılmış Keyall.Bu konuda gerekli bilgiler  i http://wb9kzy.com/keyallhv.pdf   linkinden elde edebilirsiniz.Bu  devreyi yapmadım zira tüm aramalarıma rağmen PVI5080 N i iç piyasada bulamadım.Ebay açılırsa deneriz tabii.Bu vesile ile tüm amatör arkadaşlarıma selam ve saygılar.

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #2 : 14 Şubat 2017, 10:06:56 »
PCB

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #3 : 14 Şubat 2017, 10:12:55 »
NOT:DL3LAR amatör arkadaşın en üstteki şemasında ACC2 soketinden  aldığını belirttiği 12 volt icom ic-756pro III de 7 nolu pin olup 13.8 volttur.

Çevrimdışı TA3D_SK

« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2017, 12:11:47 »
Ali Bey,
İyi günler..
Ben Kenwood TS-590SG ile Collins 30L-1 aşağıdaki devre ile sorunsuz kontrol ediyorum.
TLP 222G bulamadım yerine TLP 227 Kullandım. TLP 227 biraz pahallı Hatfondan 18 TL ye aldım.
İş görüyor.
Saygılarımla
TA3D
Yaşar GÖÇET

Çevrimdışı TA1L

« Yanıtla #5 : 15 Şubat 2017, 12:52:56 »
Yaşar Bey TS-590SG'yi tüplü amlifikatörlere bağlamanın bedava bir yöntemi de var biliyorsunuz. Remote konnektörün 2 ve 4 numaralı çıkışları arasında mekanik bir röle var ve bu sayede TS-590SG yüksek voltajlı tüplü amlifikatörlere direkt bağlanabiliyor. Bilgi için kullanım kılavuzu sayfa 55. Burada -140V kullanan TL-922'yi direkt bağlıyor. Yalnızca 59 No.lu menüden 2 veya 3 şıkkını seçmek gerekiyor.
Tabii bizim gibi full QSK çalışanlar 7 numaralı solid state çıkışı kullanmak zorunda 😉

Çevrimdışı TA6P

« Yanıtla #6 : 15 Şubat 2017, 12:56:29 »
Elinize sağlık Yaşar hocam.Yüksek voltaja dayanıklı optocoupler temini zor.Bende ardığım özelliklere  sahip optocoupleri istanbulda çakır elektronikte bulabildim.(izolasyon test voltajı 5.3KV,kollektör-emiter ve kollektöe base voltajları 300 er volt)Bu vesile ile Samsundan selam ve saygılar.