Gönderen Konu: ben yaptim oldu da.. biraz da ders oldu  (Okunma sayısı 5105 defa)

Çevrimdışı TA2NC

ben yaptim oldu da.. biraz da ders oldu
« : 31 Ocak 2017, 10:33:45 »
Merhaba,
Ben yaptim oldu kosemizde yaptiklarimiz guzel de neyi yapmamaiz gerektigini de anlatmak lazim biraz

Okuyanlariniz vardir muhtemelen.
Gecen aylarda 28-144 MHz bir transverter kiti aldim.

Bunu topladim kurdum. saglikl calisan bir cihaz oldu. Guzel de kutuladim.
Arkasina da 200W lik bir PA ekledim bir suredir MS calisiyorum
Buraya kadar gayet guzel..

Dun ogle saatlerinde sartlar da hazir fena degilken bir istasyon ile qso yapmaya basladim. Bu arada digital mod calistigimiz icin
cihaz basinda deiglim, evdeki bilgisyara teamviewer ile bagli bir sekilde calisiyorum.
1 saat civari vakit gectikten sonra birden programdaki RX kayboldu.. telsizin kontrolune bakitm hersey yolunda.. ama ses gelmiyor gorunuyor..

Neyse dedim. ses kartinda falan bir sorun cikmistir.
Yaklasik 4-5 saat sonra eve gittigimde guzel bir yanik kokusu karsiladi beni
Hemen cihaz odasina kostum.
HF cihaz normal , ancak transverter PTT de kalmis.. Haliyle arkasindaki PA da..
yaklasik 5 saat..
Hemen fisleri soktum vs.. PA cok isinmamisti. Ustundeki ilave taktigim fanlar sagolsun.
Hasar kontrole basladim derhal
PA normal gorunuyordu..
transvertera gelince.. icini actigimda icindeki guc kabolarindan birinin ustundeki yalitimin tamamen eridigini gordum.
Aslinda kullandigim telefon kablosuydu. Cihazin cekecegi max akim da 1.5A olmasi gerek.
Hata bir.. herhangi bir sigorta kullanmamis olmam.
Hata iki  daha yalitimi yuksek daha kalin bir kablo kullanmamis olmam.
Kablo eriyip (sase kablosuydu) hemen yaninda bulunan ptt kablosu ile kisa devre yapinca cihaz PTT de takili kalmis ortaligi mahveden oymus.
Neyse.. Kablolari degistirdim..
Tekrar bagladim sisteme ve gayet guzel bir sekilde tum sistem calismaya devam etti.
Acikcasi hic umidim yoktu 5 saat TX ten sonra boyle birsey olacagina ama sansim varmis.

Herkese 73ler

Çevrimdışı TA3EP

Ynt: ben yaptim oldu da.. biraz da ders oldu
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2017, 11:13:42 »
Geçmiş olsun, paylaştığınız için teşekkürler. Cihazlara sigorta takmayı hep ihmal ediyoruz ama çok önemli.
I ♥ HF SSB
I ♥ 20m BAND

Çevrimdışı TA4J

« Yanıtla #2 : 31 Ocak 2017, 12:17:32 »
Geçmiş olsun Oğuzhan bey. Ucuz yırtmışsınız. Sigorta şart.
TA4J
(ex. TA4PR)
Ali PARGAN
Aydın

Çevrimdışı TA2BS

« Yanıtla #3 : 31 Ocak 2017, 13:47:43 »
Oguzhan bey geşmiş olsun. Az hasarla atlatmışsınız. Daha vahim sonuçları olabilirdi.
Devreye mutlaka bir sigorta ekleyin.
Ayrıca telefon kablosunu 1 amperin üzerinde kullanmak pek saglıklı olmaz.

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #4 : 31 Ocak 2017, 13:54:48 »
Haklisiniz Hakan bey

Acikcasi cihazin o kadar akim cekecegini dusunmemistim.
Olmemekle de hata ettim.

Olay uzerine dun ureticisi ile yazistim o dedi 2.5A ya kadar cikiyor diye.
24AWG lik kablolar ile degistirecegim bu aksam cihazin icini.
Bir de sigorta ilavesi gerekecek tabii.

Çevrimdışı TA4SO

« Yanıtla #5 : 31 Ocak 2017, 13:55:53 »
Oğuzhan Bey, öncelikle geçmiş olsun, ben de bazen salondan üst kata çıkmaya (özellikle kışın) üşendiğimden bahsettiğiniz gibi teamviewer ile JT65 çalışıyorum ve geçen yıl benzeri bir olayı ben de yaşadım. Bandı değiştirip anteni tunerle yeniden ayarlamayı unutunca cihaz yüksek bir swr ile bir kaç kez TX yaptı fakat sanırım koruması olduğundan bir şey olmadı. JT gibi yaklaşık 50 saniye cihazı göndermede tutan modlarda durum daha tehlikeli olabiliyor. Sigorta v.b. zaten kaçınılmaz da bir webcam uygulaması ile veya basit sensörler ve bir arduino ile istasyonu uzaktan da izlemek en iyisi sanırım.

Bu arada olumlu tarafından bakmaya çalışırsak; transverter ve PA'yı da denemiş oldunuz ve ilerde kullanacaklar için referans oldu diyebiliriz.

73...
http://www.qrz.com/db/TA4SO?
TA4SO - Eski TA4ASO - TB4FP - Şadan ÖZDEN

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #6 : 31 Ocak 2017, 14:23:00 »
Sadan bey haklisiniz.
Cihaz testi acisindan tam bir killer test yapmis oldum.. Tum ekipmana.. Guc kaynagi dahil.

Isi sensoru bir yana, ardunio ile power supplylari uzaktan kapatip acabilecegim birseyi de yapmaya hazirlaniyorum. Anten rotator projesi ile ugrasirken bol miktarda ardunio aldim çinden :)  Artik degisik projelerde deneyecegiz :D

Aslinda tum sistemi bir sequencer ile baglamis olsam bir sorun yasamayacaktim muhtemelen. EN azindan PA tetiklenmemis olurdu.
İyi ki antende bir LNA takili degilmis. Yoksa HF cihaz tarafinda PTT yokken transmitte kalsaydi kavururdum zavalliyi