Gönderen Konu: Anten Analizörü Çalışması (Vector Network Analyzer)  (Okunma sayısı 7081 defa)

Çevrimdışı TA3EN

Ynt: Anten Analizörü Çalışması (Vector Network Analyzer)
« Yanıtla #40 : 09 Eylül 2017, 00:45:03 »
          Mert Kardesim merhabalar
          Sizi tebrik ederim. Gercekten kendi kendinize arastirma ruhuyla calisip bir urun ortaya cikarmaya calisiyorsunuz. Askinizi sevkinizi yitirmeyin. Devam edin. Sabirla calisin  inaniyorum urun yakindir.
Kolay gelsin.         73...

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #41 : 25 Eylül 2017, 13:27:32 »
           Mert Kardeşim Merhabalar,
           Daha önceleri acizane biz de analog bir MFJ den esinlenerek bir anten analizer yapmıştım. İyi kötü antenin empedansını gösteriyordu. Sonra arkadaşlardan bazıları Avusturalyalı birinin projesini yaptılar. O projelerde de antenin empeansını ölçüyordu. Şimdi yine yurt dışı kaynaklı ardunyo ile anten analizer yapan arkadaşlarımız var ama onda da empedans ölçme yok. Acaba sizin çalışmanızda anten empedansını ölçmek mümkün olacak mı?
Eğer olursa diğer yapılmış analizerlerden çok önemli bir farkı olacaktır.
           Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #42 : 26 Eylül 2017, 12:55:05 »
@TA3EN

Arduino ile yapılan devrede diyotlar ile giden ve yansıyan sinyalin ölçümleri alınıyor, bunlar karşılaştırılarak SWR değeri elde ediliyor.

Benim yaptığım devrede voltaj ve akım değerleri ölçülüyor, bunlar arasındaki faz farkı hesaplanıyor, bu değerler ile empedans, reaktans ve direnç değerleri ölçülmüş oluyor. Daha sonra reaktans ve direnç değeri kullanılarak SWR hesaplanıyor.

Çevrimdışı TA3EN

« Yanıtla #43 : 26 Eylül 2017, 13:16:19 »
O zaman antenin empedans değeri ekrana yansıyacak demektir diyebilir miyiz?

Çevrimdışı TA2NC

« Yanıtla #44 : 26 Eylül 2017, 13:32:05 »
Evdeki Sark100 sizlere omur.
BU proje tamamlansa da yerli mali kullansak.
Bu arada HF bandi mi yoksa VHF destegi de var mi?

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #45 : 26 Eylül 2017, 13:36:19 »
@TA3EN

Doğrudur, hem grafik olarak hem de tek değer olarak görülebilecek empedans ekranda.

@TA2NC

0-200 Mhz çalışacak cihaz.

Çevrimdışı TA4AWS

« Yanıtla #46 : 28 Eylül 2017, 01:07:53 »
Konuda yeni mesaj görünce heyecanlandım proje bitti diye ama son hale ulaşılamadı sanırım hala. Dört gözle bekliyorum şahsen.
eski TB4DSE

Çevrimdışı TA4AJY

« Yanıtla #47 : 14 Kasım 2017, 11:06:41 »
Kalibrasyon program algoritmalarının yazımı tamamlandı, ilk testlere göre sorunsuz çalışıyor. Detaylı bir şekilde test ettikten sonra ölçüm kısmı tamamlanmış olacak.